.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

29 Eylül 2018 Cumartesi

29.09.2018 Genel Gündem

29.09.2018
TÜRKİYE 
Almanya İle Yeni Sayfa 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yoğun gündemli Almanya ziyaretinde iki ülke arasında yeni sayfa açılacağı mesajını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'le görüşmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Şansölyelik Binası'nda çalışma yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan, Merkel ile yemeğin ardından basın toplantısı düzenledi. Türkiye ile Almanya arasında son yıllarda bazı farklı görüşler olduğunu ifade eden Merkel, "Bunlar hukuk devleti anlayışı, basın özgürlüğü gibi konular olmuştur. Bazı somut durumların da çözüme ulaşması bizi çok mutlu etti. Ama hala Alman vatandaşı olarak Türkiye'de tutuklu olanlar var. Bu konularda da çözüm bulunması için katkıda bulunmaya çalışıyorum. Yarın (bugün) tekrar bir görüşmemiz olacak" dedi.
Milliyet


İnternet Giriyor Ölüm Cezası Çıkıyor 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın, anayasaya uyum amaçlı teknik iç tüzük değişikliği konusunda uzlaşan partilere sunmak üzere hazırlattığı teklif taslağına göre, ölüm cezası iç tüzük metninden çıkacak ve "internet" ilk kez metne girecek.
Milliyet

2 Yıl Sonra Şırnak 
Şırnak'ta 2015-2016 yıllarında PKK'lı teröristlerin açtığı hendekler ve kurduğu barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonda ağır hasar görüp yıkılan konutların yerine yapılan binalarla yeni bir kent kuruldu. Şırnak'a kayyım olarak atanan Vali Yardımcısı ve Belediye Başkanvekili Turan Bedirhanoğlu, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kentin yenilenmesi kapsamında 5 bin 730 konut, 300 işyeri, 3 cami ve 2 taziye evi yapıldığını ifade eden Bedirhanoğlu, 9 etapta yapılan TOKİ binalarının bir kısmının yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi. Hendek ve çukur operasyonları yüzünden Şırnak'ın yüzde 65'e yakınının zarar gördüğünü ifade eden Bedirhanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Yıkılan konutların enkazlarını kaldırıp hızlı bir şekilde bitirme aşamasına getirdik. İnşallah çok kısa zamanda hepsini teslim edeceğiz. Ekim ayı sonu kasım ayı başlarında da bir bölümünü vatandaşlarımıza, hak sahiplerine herhangi bir ücret almadan teslim ediyoruz. Şu anda Şırnak şantiye halinde. Tam bir modern şehre dönüştürdük Şırnak'ı. İşyerlerimiz yapılıyor. Taziye evlerimiz, camilerimiz yapılıyor. Kentin altyapısını tamamen yeniledik. İçme suyu ve kanalizasyon altyapıları tamamen sıfırdan yapıldı. Bu sene de vatandaşlarımıza doğalgazı da vermiş olacağız." Bedirhanoğlu, kentin yeniden inşası için toplam maliyetin yaklaşık 1.5 milyar lira olduğunu belirtti.
Hürriyet

'Kriz 2001'den Daha Ağır' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Bolu Abant Tabiat Parkı'ndaki bir otelde düzenlenen TBMM Grubu'nun 27. Dönem 1. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, 2001 ekonomik krizinde dönemin hükümetinin ağır bedeller ödediğini anlatarak, şöyle konuştu:"Sonra yeni hükümet geldi, 16 yıldır kesintisiz, tek başına ülkeyi yönetiyor. Peki trajikomik olan ne? 16 yıldır Türkiye'yi tek başınıza yöneteceksiniz ve 16 yılın sonunda Türkiye'yi yeniden ekonomik krizin kucağına iteceksiniz. Nasıl bir anlayış? Tarihten ders almadı derse, hadi tarih uzun dönemi gerektirir. 16 yıl önce Türkiye ciddi bir ekonomik kriz yaşadı. Hiç mi ders almadınız? Türkiye bugün ekonomik krizin göbeğinde, üstelik 2001'e göre daha ağır krizle karşı karşıya.
Vatan

Darbecilerin Savunmaları 'Ankesör'le Çökertildi! 
FETÖ kripto yapılanmasının kullandığı 'sabit telefonlardan periyodik ve ardışık arama sisteminin' deşifre edilmesiyle örgüt üyesi olmadıklarını öne süren bazı darbe girişimi davası sanıklarının savunmaları çöktü. Darbe girişimi sırasında MİT, Genelkurmay Başkanlığı karargahı, Ankara Emniyet Müdürlüğü, TÜRKSAT ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni yaylım ateşine tutan helikopter pilotlarının da aralarında bulunduğu Kara Havacılık Komutanlığı davası sanıklarından bir kısmının sabit telefonlardan mahrem imamlarla görüştükleri tespit edildi. duruşması 31 Temmuz 2017'de başlayan davanın 151 sanığından 21'inin sabit telefonlar aracılığıyla mahrem imamlardan talimat aldıkları belirlendi. Mahrem imamlarla ankesör ve büfelerdeki sabit telefonlarla görüştükleri için sanıklar eski tuğgeneral İdris Feyzi Okan ile eski kara pilotlar albay Mustafa Çin, Mustafa Durmuş, Gökhan Lütfi Reyhan, Erdoğan Erdem, Uğur Kapan, Muzaffer Kartopu, yarbaylar Murat Bolat, Hakan Erol, Yücel Ersüren, Mehmet Demirhisar, binbaşılar Nuri Tuncel, Mehmet Barış Çayırlı, Ümran Taş, Emre Erkan, Sadullah Abra, Abdullah Ateştemur, Mehmet Şamcı, yüzbaşı Abdullah Ateştemur, teğmen Mustafa Özkardeşler ve astsubay Bilgin Kuğu hakkında soruşturma başlatıldı
Vatan

DÜNYA 
Trump'ın Politikasını Değiştirme Fırsatı Var 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika'nın saygın gazetelerinden "Washington Post"a yazdığı makalede, "Başkan (Donald)Trump'ın, başarısız Ortadoğu politikasını değiştirme fırsatı var. ABD ve Avrupa makamlarınca terörist olarak belirlenmiş bir örgütün Suriye kolu olan YPG'ye yapılan silah yardımlarını durdurarak, terör örgütüne darbe vurabilir" değerlendirmesini yaptı.
Milliyet

'Tacizci' Yargıca Onay! 
Trump'ın Yüksek Mahkeme üyeliği için aday gösterdiği Washington Temyiz Mahkemesi Yargıcı Brett Kavanaugh, önceki gün Senato Adalet Komisyonu'nda hakkındaki cinsel saldırı iddiaları için ifade vermişti. Kavanaugh'ı cinsel tacizle suçlayan Christine Blasey Ford, kendisine cinsel saldırıda bulunan kişinin Kavanaugh olduğundan yüzde 100 emin olduğunu söylemişti. Ardından söz alan Kavanaugh ise gözyaşları içinde, "Ford'un birisi tarafından cinsel saldırıya uğradığını sorgulamıyorum ama ben yapmadım" demişti. ABD Senatosu Adalet Komisyonu Kavanaugh'un Yüksek Mahkeme üyeliğini onayladı. Komisyon'da yapılan oylama, 10'a karşı 11 oyla Kavanaugh lehine sonuçlandı. 100 üyeli Senato'da Kavanaugh lehine 51 oy gelmesi durumunda yargıç, Yüksek Mahkeme'nin 9 üyesinden biri olacak. Ölmediği ya da emekli olmadığı takdirde ömür boyu görevde kalacak.
Vatan

Hollanda: Ypg Pkk İle Bağlantılı 
Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, terör örgütü YPG'nin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu ve terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğunu söyledi. Blok, Dışişleri Bakanlığı Komisyonu'ndaki milletvekillerinin hükümetin Suriye'deki muhaliflere verdiği destekle ilgili sorularına yazılı cevap verdi. Hollanda hükümeti tarafından "Suriye Demokratik Güçleri (SDG)" adı altındaki YPG/ PKK'ya destek verilmediğini belirten Blok, "YPG tarafından yapılan insan hakları ihlalleri hakkında çeşitli raporlar yayımlandı. Buna ek olarak YPG'nin Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütleri listesinde bulunan PKK ile bağlantısı var. Ayrıca YPG'nin rejim ile bağlantıları var ve özerk bölge isteğine ulaşmak için ılımlı muhalif gruplara karşı mücadele ediyor" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,9699-5,9785
Euro: 6,9594-6,9653
Sterlin: 7,8080-7,8318
Gram Altın: 237,3665-237,7958

Türkiye Kalkınma Fonu Kuruluyor 
Ak Parti, Türkiye Kalkınma Fonu'nun kurulması için kanun teklifi verdi. Fonun, stratejik sektörlere finanman sağlaması öngörülüyor. Ak Parti, Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketi'nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifini TBMM'ye sundu. Teklife göre, kurulacak olan Türkiye Kalkınma Fonu, banka tarafından hazırlanan Türkiye Kalkınma Fonu iç tüzüğünün ticaret siciline tescil olmasıyla süresiz olarak kurulacak. Türkiye Kalkınma Fonunun ve fona bağlı alt fonların yapısı ve işleyişi ile bankanın fonun yönetimiyle ilgili faaliyetleri, Sermaye Piyasası Kanunu ile bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan ikincil mevzuata tabi olmayacak.
Milliyet

Atak Püskürtüldü 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin makroekonomik göstergelerinde temel hiçbir değişiklik olmadığını belirterek, tüm küresel piyasa oyuncularının süreçlerin ekonomik olmadığı konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Albayrak, spekülatif atakların püskürtüldüğünü ve dengelenme sürecinin başladığını kaydetti. Bakan Albayrak, New York'ta oldukça yoğun ekonomi ve finans diplomasisi gerçekleştirdi. Albayrak, New York temasları kapsamında, ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden Stone Harbour, Alliance Bernstein, Massachusetts Financial Services, Neuberger Berman, Wellington Management, NWI Management, Lazard, PGIM ve Invesco ile ülkenin dev bankaları Citibank, JP Morgan ve Goldman Sachs'ın da aralarında olduğu birçok yatırımcı ile toplantılar yaptı.
Vatan

Toki'nin Taksitlere Zammı Enflasyondan Düşük Olacak 
Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan kiraların üretici fiyatları (ÜFE) yerine tüketici fiyatlarına (TÜFE) göre belirlenmesi müjdesinin ardından Toplu Konut İdaresi (TOKİ) de yeni bir borç güncelleme modeli üzerinde çalışıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, borç güncelleme oranlarının değişeceğini açıkladı. Kurum, TOKİ'den alınan konutlara yönelik borçlara ilişkin, "Daha önce bizden konut almış vatandaşlarımızla alakalı Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız çalışıyor. Borçların güncellenmesi noktasında, enflasyonun daha altında güncellemeyi meydana getirecek bir düzenleme yapılıyor. Şu an enflasyon, TEFE, TÜFE ortalaması yüzde 18-20 bile olsa biz bunların daha da altında bir düzenlemeyle inşallah vatandaşlarımıza o manada bir imkan sunuyor olacağız" diye konuştu. TOKİ'den ev alanların taksitleri memur maaş artış oranı, TÜ- FE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanı alınarak güncelleniyordu.
Vatan

Geri Dönüş Rekoru 
Turizmde yaşadığı krizi çabuk atlatan Türkiye, geçtiğimiz dönemde siyasi gerilimler ve terör olayları nedeniyle kaybettiği Rusya ve Almanya gibi kaynak pazarlardan 2018'de güçlü geri dönüşler sağlamayı başardı. Bu geri dönüşler turizm istatistiklerinde rekor üstüne rekor olarak yansıdı. Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'ye Ağustos'ta gelen turist sayısı geçen Ağustos'a göre yüzde 15.4 artarak 5.4 milyona ulaştı. İlk 8 ayda Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.9 artışla 27 milyona yükseldi. 8 aylık rekor daha önce 25.7 milyonla 2014'te kırılmıştı.
Vatan

Türkiye'de Üretene Temınatsız Kredi 
Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) da yer alarak tekrar faaliyete geçmeye hazırlanan Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Hürriyet'e özel açıklamalar yaptı. "Hayalim ithal ikameli projelere teminatsız kredi vermek" diyen Sayın, "Proje, rantabl olarak yürümeye başladıktan sonra o projedeki hisselerimizi satacağız. Bu benim idealim. Yönetim Kurulu'muzda bunu tartışacağız. Bu modelin yürümesini istiyorum" dedi. Sayın, atıl arazileri Emlak Bankası'nın değerlendireceğini belirtirken, "Bunlar bir nevi kaynak da olacak" diye konuştu
Hürriyet

SPOR 
'Başarıya Açız' 
2018 FIVB Kadınlar Dünya Voleybol Şampiyonası'nda ilk maçına bugün çıkacak olan A Milli Takımımız'ın iki genç ismi Zehra Güneş ve Derya Cebecioğlu, zorlu organizasyon öncesi MİLLİYET'in sorularını yanıtladı. İlk olarak sözü Güneş aldı... Dünya Şampiyonası öncesi neler söylemek istersin? Birçoğumuzun ilk Dünya Şampiyonası. Genç bir takımız. En iyi şekilde bu turnuvayı tamamlamak istiyoruz. Herkesin elinden geleni yapmasının ardından iyi sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum.
Milliyet

Saray Muhafızı 
G.Saray 1 attı, 3 aldı. Sarı-kırmızılılar, Büyükşehir Belediye Erzurum'u tek golle geçerken hem yara sardı hem de Şampiyonlar Ligi öncesi moral buldu. Cim-Bom geçen haftaki ağır Akhisar yenilgisinden sonra karşılaştığı Doğu ekibi karşısında kilidi açmakta bir hayli zorlandı. Galatasaray'a 3 puanı getiren golü Maicon 74'te kornerden gelen topa iyi yükselerek attı. Oysa henüz ikinci dakikada yine Brezilyalı futbolcunun frikiği direkten dönmüştü. Galatasaray için dakikalar bir bir erirken gol bir türlü gelmiyordu. Üstelik Emre Akbaba da sakatlanmıştı. İlk devre biterken bir de Rodrigues'in kaleciye takıldığı pozisyonu izledik. İkinci yarı Türk Telekom Stadı'ndaki her maçta olduğu gibi yine Aslan baskısıyla başladı. Önce Eren sonra de Rodrigues iki önemli pozisyonda kaleci Sehic'e takıldılar. Terim, Onyekuru kartını sahaya sürerken 74'te nefes aldı. Ömer Bayram'ın attığı kornerde Maicon ön direkte iyi yükselip Galatasaray'a galibiyeti getiren golü attı. Maç sonuna doğru Erzurum ataklarında panik vardı ama Doğu ekibi beceriksizdi.
Milliyet

Geri Gelme! 
Lig ve Avrupa'da istikrarsız sonuçlar alan Fenerbahçe'de gol problemine çözüm aranıyor. Şu ana kadar tam kadro olarak sadece Atiker Konyaspor karşısında mücadele eden sarı-lacivertliler henüz takım olabilmiş değil. Sistemin işlemediğinin en iyi göstergesi ise Islam Slimani'nin performansı oldu. Tecrübeli golcü, istediği topları tam olarak alamadığı için orta sahaya kadar gelmek zorunda kalıyor. Yeterli sayıda kanat ortası ve pas alamayan başarılı futbolcunun geriye gelmesi fiziksel açıdan yıpranmasına, doğal olarak da gol vuruşu kalitesine etki ediyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme