30 Eylül 2018 Pazar

30.09.2018 Genel Gündem

30.09.2018
TÜRKİYE 
Köklü Türk-Alman Dostluğunu Perçinledik 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Merkez Camisi'nin açılış töreninin dışarıdan izlenmesine şehir belediyesi ve polisi yasak getirdi. Yasak kararı çok sert tartışmalara yol açarken, karara DİTİB'in güvenlik taslağının yeterli olmaması gerekçe gösterildi. Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, "DİTİB, yeterli bir güvenlik taslağı sunamadı. Bunda zamanın kısa olmasının da rolü var. Sınırsız sayıda insanın toplanmasına izin veremeyiz" dedi.
Hürriyet


Mckınsey'e Kozmik Oda Eleştirisi 
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için ABD'li şirket McKinsey ile çalışma kararını "Türkiye hazinesine kayyım atamak" olarak değerlendirerek, "Orduda bir kozmik oda sorunu yaşamıştık, şimdi de Türk maliyesinde bir kozmik oda vakası yaşamak üzereyiz" dedi. Öztrak, partisinin Abant'taki kampında özetle şunları söyledi: "McKinsey bir yönetim ve danışmanlık şirketi ama aynı zamanda geçmişte siyasi skandallarla işas eden Enron şirketine de danışmanlık yapmış olan bir şirket. 16 kişilik bakanlıklardan oluşan uzmanlar ve onlarla birlikte çalışacak yabancı bir şirket. Bu adeta Düyun-u Umumiye Meclisi gibi bir düzenleme. OVP ne diyordu: Dolardaki sıçrama ABD yaptırımları nedeniyle oldu."
Hürriyet

Tropikal Fırtına Yön Değiştirdi 
Kıyı Ege ve Marmara'nın batısında etkili olması beklenen "Tropik Fırtına"ya karşı önlemler alınmaya devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, fırtınanın yönünün değiştiğini açıkladı. Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, "Son tahminlere göre tropik fırtınanın hareket yönünün değişerek, Mora Yarımadası üzerinden Ege'ye kadar gelmesi ve şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yönelmesi bekleniyor. Rüzgâr şiddeti ve yağış miktarı da biraz azalabilir. Muğla, Aydın, İzmir ve Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri, Çanakkale ve Edirne'de pazar günü (bugün) rüzgâr hızının 70-90 km/saat, yağış miktarının mekrekareye 50-75 kg, Ege açıklarında rüzgâr hızının 100 km/saat ve üzerinde, yağışın ise metrekareye 100 kg üzerinde olacağı tahmin ediliyor" dedi.
Milliyet

'50 Milletvekiliyle Af Teklifinin Arkasındayız' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında Kızılcahamam'da gerçekleştirilen kampta, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, yerel seçim, af, ekonomi, dış politika olmak üzere 5 başlık ele alındı. Bahçeli'nin kısa açılış konuşmasının ardından af teklifini anlatan Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "iyi suç kötü suç yoktur. Suçun tamamı kötüdür. Ancak bizim kırmızı çizgilerimiz var. Terör, kadın çocuklara karşı cinsel suçlar gibi… Eğer cinayeti kapsama alsaydık o zaman sokağa çıkamazdık" dedi. Bahçeli ise bazı milletvekillerinin aşa ilgili sorularını yanıtlarken, "Biz af teklifimizin arkasındayız. 50 vekilimiz var. Meclis'te 50 vekiller arkasında dururuz" diye konuştu.
Milliyet

Meclis'te Gündem İç Tüzük Ve Bütçe 
TBMM 1 Ekim'de açılıyor. Genel Kurul'da yapılacak özel oturumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yeni yasama yılına' ilişkin konuşmasıyla yeni döneme 'merhaba' diyecek olan Meclis'te, tasarruf tedbirleri gerekçesiyle bu yıl resepsiyon yapılmayacak. Gündemde bütçe ve iç tüzük değişikliği olurken, vekiller de yeni dönemde Meclis'in daha hızlı işleyeceğini belirtti. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: "TBMM İçtüzüğü ile ilgili çalışmalar sürüyor. Yeni iç tüzüğü diğer partilerin de kanaatleriyle beraber hep birlikte inşallah hayata geçireceğiz. Meclis yeni dönemde etkin olacak. Parlamento hiç durmuyor, yoğun şekilde çalışıyor" dedi.
Vatan

83 Darbe Davası Kaldı 
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından cumhuriyet başsavcılıkları tarafından 100 binin üzerinde soruşturma yürütüldü. Soruşturmaların tamamlanması sonrasında darbecilerin hakim karşısına çıkarılması amacıyla açılan 289 davadan bugüne kadar 206'sı karara bağlandı. Sona eren davalarda, 804 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sanıklardan 957'sine müebbet hapis cezası veren mahkemeler, 895 kişi için de 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına hükmetti.
Vatan

DÜNYA 
Batı İle Rusya'nın 'Makedonya Savaşı' 
Rusya ile Batı bugün Makedonya Cumhuriyeti'nde boy ölçüşecekler. Atina ile Üsküp arasında 27 yıldır süregelen isim anlaşmazlığını çözen ve ABD ile AB'nın desteklediği, Rusya'nın ise karşı çıktığı 'Prespa Anlaşması' için Makedonya'da bugün referendum yapılacak. ABD ve AB, Rusya ile Batı arasındaki bu 'bilek güreşi' için seferber oldular. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Savunma Bakanı James Mattis 'Evet'i desteklemek için Üsküp'ü ziyaret ettiler.
Hürriyet

FBI Tartışmanın Ortasında Kaldı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterdiği ve hakkında şimdilik üç ayrı cinsel saldırı iddiaları bulunan yargıç Brett Kavanaugh, Senato'nun Adalet Komisyonu'nun onayından geçti. Ancak Kavanaugh'nun kaderi Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) yapacağı soruşturmaya bağlı. Cumhuriyetçi senatör Jeff Flake, Adalet Komisyonu'ndaki oylamadan sonra söz alarak, Kavanaugh hakkındaki cinsel saldırı iddiasının FBI tarafından soruşturulması ve Senato'daki oylama oturumunun da bir hafta ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.
Milliyet

Katalonya'da Boyalı Gösteri! 
İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde 1 Ekim 2017'de yapılan bağımsızlık referandumunun yıl dönümü öncesinde göstericilerle polis karşı karşıya geldi. Hem bağımsızlık yanlıları hem de karşıtları sokaklara inerken, bağımsızlık isteyen Katalanlar, referandum dönemindeki müdahalesi nedeniyle eleştirilen İspanyol polisine destek gösterisini engellemeye çalıştı. Katalonya'nın özgürlüğünü isteyen protestocular ellerinde 'Biz bir cumhuriyetiz' yazılı pankartlar ve ellerinde renkli toz bombalarıyla gösterilerini düzenlerken polisler göstericilere copla müdahale etti.
Milliyet

Vergileriniz YPG'nin Silahlarına Gidiyor! 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin en saygın gazetelerinden Washington Post için "ABD, Suriye'deki teröristleri silahlandırmayı durdurmalı" başlıklı bir makale kaleme aldı. Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmeleri için dünya liderlerinin bir araya geldiğini belirten Çavuşoğlu, makalesinde, "Başkan (Donald) Trump'ın başarısız Ortadoğu politikasını değiştirme fırsatı var, ABD ve Avrupa makamlarınca terörist olarak belirlenmiş bir örgütün Suriye kolu olan YPG'ye yapılan silah yardımlarını durdurarak, terör örgütüne darbe vurabilir" ifadesini kullandı.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,0502-6,0512 
Euro: 7,0463-7,0488
Sterlin: 7,9086-7,9111
Gram Altın: 231,9142-232,0487

Dünya Devleri Türkiye'ye Geliyor 
Türk Telekom International ve Turkcell Superonline, dünya telekom arenasının önemli operatörlerini Türkiye'de bir araya getiriyor. Şirketlerin ortak açıklamasına göre, Turkcell ve Türk Telekom, sektörün önemli organizasyonuna ikinci kez ev sahipliği yapacak. Telekomünikasyon sektörünün devleri 1-3 Ekim'de Antalya'da ağırlanacak. Türk Telekom International ve Turkcell Superonline'ın "Uluslararası Operatörler Müşteri Etkinliği"nde, "Türkiye'yi bölgenin veri üssü ve iletişim merkezi yapma" stratejisi çerçevesinde önemli mesajlar verilecek. Zirveye Çin'den Almanya'ya Hindistan'dan Rusya'ya 40'ın üzerinde ülkeden 120 şirket ve 300 ziyaretçi bekleniyor.
Hürriyet

'Mckınsey'in Yetkisi Yok' 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Amerika'daki temasları esnasında, "Maliyet ve Dönüşüm Ofisi adıyla yeni bir birim kurduk. Ofis için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışacağız. 16 bakanlıktan temsilci de bulunacak. Ofis, Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) işleyişini her üç ayda bir kontrol edecek" diye konuşmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, McKinsey ile ilgili iddialar üzerine dün bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Bakanımızın daha önce kamu ve özel birçok kurumun hizmet aldığı danışmanlık firmalarından birisini gündeme getirmesinin ardından 'ekonominin bu danışmanlık firmasına bırakıldığı' ve 'IMF programına dönüldüğü' gibi akla hayale gelmeyecek, tamamen art niyetli ve tek amacı provokasyon olan değerlendirmeler yapılmıştır" denildi.
Posta

Yerli Üretimler 192 Ülkeye Ulaşacak 
GittiGidiyor, Türk markalarının yurt dışına kolaylıkla açılmasını sağlayacak e-ihracatta atağa geçti. Türk markaların ürünlerini eBay üzerinden dünyaya açarak e-ihracat hamlesini başlatan platform, Derimod'un ürünlerinin eBay'de listelenmesini sağladı. Bir eBay şirketi olan GittiGidiyor, bu atılım sayesinde Türk ürünlerini 192 ülkede 175 milyon aktif alıcıya ulaştıracak. GittiGidiyor'un öncülüğünde satış sürecinin en hızlı ve kolay şekilde yürümesi için çözüm ortaklarıyla bir ekosistem kuruldu. 2019 yılı itibariyle eBay üzerinde Türk markalara özel alanlar açılması ve çeşitli kampanyalarla satışların desteklenmesi de planlanan projeler arasında yer alıyor.
Posta

'Sahte Davetle' Hacca Dönüş Yok 
Hac çekilişine katılmamak için ticari vize gibi kaynaklarla Suudi Arabistan'a gitmeye çalışanlar büyük sorunlar yaşamaya devam ediyor. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamalarda son zamanlarda bu sıkıntıların artmaya başladığına dikkat çekiliyor. Konuyla ilgili acentelere bir yazı gönderen Dışişleri Bakanlığınca, "Cidde Başkonsolosluğumuzdan alınan yazıda, sahte ticari vize ile Suudi Arabistan'a (SA) gelip hac farizasının ardından ülkemize dönüşte sorunlar yaşayan vatandaş sayımızda son günlerde artış gözlemlenmiştir" ifadeleri kullanıldı.
Milliyet

Güneş Ve Rüzgarda Yeni Yeka'lar Hazır 
Yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi kapsamında hayata geçirilen ve Türkiye'yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getirecek Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) stratejisi kapsamında bir adım daha atıldı. Güneş enerjisi alanında Konya Karapınar'da rüzgar enerjisi alanında da Kayseri-Niğde-Sivas, Edirne-Kırklareli- Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale ve Bilecik-Kütahya-Eskişehir, Burdur-Denizli-Uşak'ta belirlenen YEKA alanlarına yenileri eklendi.
Vatan

TSE Belgelerinde Yüzde 25 İndirim 
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Adem Şahin, "31 Aralık 2019'a kadar mevcut ücret tarifesinde herhangi bir artış yapmaksızın belgelendirme faaliyetlerini yüzde 25 indirimli uygulama kararı aldık. Bu enstitünün gelirlerinden yaklaşık 74 milyon liralık kısmından vazgeçmek demek. Sanayicimize bu miktarda destek olacağız" dedi. Şahin, Türkiye'nin son dönemde karşı karşıya kaldığı ekonomik saldırıların olumsuz etkilerinden kurtulması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yürütülen çalışmalarda TSE olarak görev üstlendiklerini belirtti.
Vatan

SPOR  
Başkan Cengiz'e Tam Destek Yok 
Galatasaray'da merakla beklenen, büyük tartışmalara sahne olan Olağanüstü Mali Genel Kurul toplantısında Başkan Mustafa Cengiz'in isteklerinden 7'si kabul gördü, 3'ü reddedildi. Yaklaşık 500 üyenin katıldığı toplantı 8 saat sürdü. İstenilen yetkilere tepki çok olunca Başkan Cengiz birkaç kez kürsüden bu tepkilere cevap vermek zorunda kaldı. Cengiz'in, "İçinizin rahat etmesi için maddeleri tek tek açıklayacağım. Fakat kalbi temiz olanların içinin rahat etmesi için açıklayacağım. Kalbi, bize gadir, düşmanlık, rövanş alma, intikam alma duygusuyla olanlara asla hitap etmeyeceğim" sözleri de büyük tepki gördü. Cengiz kendisine güvenilmesi gerektiğini Galatasaray'ı asla satmayacağını da söyledi.
Posta

Kartal'ı Q7 Uçurdu 
Beşiktaş, Kayserispor'u 35 yaşındaki yıldızı ile devirdi. Quaresma 34'te Love'ın golünde asisti yaptı, 71'de nefis bir golle galibiyeti perçinledi. Siyah-Beyazlılar bu galibiyetle ligde ikinci sıraya çıktı, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Malmö maçı öncesi moral depoladı.
Posta

Sultanlar Ter Attı! 
Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası B Grubu'nda mücadele eden Türkiye ilk maçında Kanada'yı set vermeden 3-0 yendi. Ay-yıldızlıların kaptanı Eda Erdem Dündar maça iyi başladıklarını ve rahat bir galibiyet aldıklarını söyledi. Tecrübeli voleybolcu konuşmasına şöyle devam etti: "Karşılaşmaya iyi başladık. Özellikle ikinci ve üçüncü sette iyi servis attık. İki takım da birbirini yakından tanıyan ekipler. Daha iyi bir performans sergilemek istiyorduk ama 3-0 kazanmak bizim için çok önemliydi. Bu galibiyet, önümüzdeki karşılaşmalar öncesinde bizlere olumlu anlamda motivasyon sağlayacaktır."
Milliyet

Derya Can'dan Yeni Rekor 
Antalya'nın Kaş ilçesindeki Uluslararası Serbest Dalış Kaş Başka Açık Yarışları'nda Derya Can, sabit ağırlıklı mono palet kategorisinde 82 metreye dalarak Türkiye rekorunu geliştirdi. Milli sporcu, Dünya Şampiyonası öncesi Türkiye rekorunu geliştirdiği için mutlu olduğunu söyledi.
Vatan 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme