1 Ekim 2018 Pazartesi

01.10.2018 Genel Gündem

01.10.2018
TÜRKİYE 
Çakıcı Affı Geliyor Diyenler Ezbere Konuşanlardır 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanlığı'na sundukları teklifin ne genel ne de özel af olduğunu belirterek, "'Rahşan affı tekerrür ediyor, Çakıcı affı geliyor, nitelikli çoğunluk gerekir, Anayasa Mahkemesi kanunun niteliğine bakar, eşitlik ilkesi doğrultusunda kapsamını emsal kararlarda olduğu üzere genişletir' diyenler, acele ve ezbere konuşanlardır" dedi. Kızılcahamam'da iki günlük değerlendirme toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Bahçeli, özetle şunları söyledi: "Şartlı ceza indirimi kanun teklifimiz TBMM'ye sunulmuştur. Kararlıyız, başaracağız. Cezaevlerinde 253 bin 535 kişi bulunmaktadır. Türkiye tutuklu ve hükümlü sayısı itibariyle Avrupa'nın ilk sırasında, dünyanın yedinci ülkesi durumundadır."
Hürriyet


Dönüşüm Yılı 
Meclis, 24 Haziran genel seçiminden sonra ant içme töreni, Olağanüstü Hal Yasası ve bedelli askerlikle ilgili iki zorunlu düzenlemeyi çıkarmış ve tatile girmişti. Genel Kurul bugün saat 14.00'te Meclis Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında yeniden toplanacak. Yasama yılının Cumhurbaşkanı'nın konuşmasıyla açılması geleneği devam edecek. Yıldırım'ın sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genel Kurul'a seslenecek. Cezaevinden tahliye edilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun da bugün Genel Kurul'da yemin etmesi bekleniyor. Yıldırım, tasarruf nedeniyle bu yıl açılış resepsiyonu vermeyecek.
Hürriyet

'Partiden Çok Aday Önemli' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kızılcahamam kampının kapanış konuşmasında CHP'yi hedef alan MHP lideri Bahçeli'yi partisinin Abant kampı çıkışında yanıtlarken MHP'yi yaşanan sorunların ortağı olmakla suçladı. Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde "yasal" bir ittifakın söz konusu olmadığını, izleyecekleri stratejiyi "beldenin ittifakı" olarak tanımladı. Kılıçdaroğlu, partisinin Bolu Abant'taki kampının son gününde, Milliyet'in sorularını şöyle yanıtladı: Dört günlük kampımız oldukça verimli geçti. Milletvekili arkadaşlarımız hem kendi bölgeleri, hem Türkiye hem de gelecekle ilgili görüşlerini ortaya koydu. Eşlerle beraber olmasının da bir artısı oldu. Alanda, sahada milletvekili eşleri olarak bizler de çalışmak istiyoruz diye bir irade beyan ettiler.
Milliyet

Batı Kıyılarında Korkulan Olmadı 
Türkiye'nin batı kıyılarını dün etkilemesi beklenilen tropik fırtınanın hareket yönünün değiştiği, Mora Yarımadası'ndan Ege Denizi üzerine kadar gelip şiddetini kısmen azaltarak kuzeye yöneleceği bildirildi. Yağışların aralıklarla bu akşam saatlerine kadar devam etmesi ve akşam saatlerinden sonra batı kıyı illerini terk etmesi bekleniyor. Tropik fırtınaya karşı alınan önlemler ise devam ediyor. Kuzey Ege'de devam eden ve saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle Kabatepe-Gökçeada arasında karşılıklı seferler fırtına nedeniyle iptal edildi. İzmir'de uyarılar nedeniyle hafta sonu özellikle kalabalık olan Kordon ve Alsancak gibi semtler ve eğlence mekanları boş kaldı. İşletme sahipleri su baskınlarına karşı mekanların önlerine kum torbaları dizerek önlem aldı. Çeşme'de otellerdeki doluluk oranları, yüzde 30'a kadar düştü.
Milliyet

AB İle İşbirliği Güçlendirilecek 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib konusunda atılan adımları Almanya'nın şükranla andığını söyledi. Erdoğan, " gelinen süreci takdirle karşılıyorlar. Detaylar hakkında bilgiler istediler, bizde detaylar hakkında kendilerine gerekli bilgileri verdik" dedi. Bu ay içerisinde Rusya, Almanya, Fransa, Türkiye olarak bir dörtlü İstanbul Zirvesi yapılacağını hatırlatan Erdoğan, "Macron ile görüştüm, o olumlu yaklaşıyor. Merkel de, 'Ekim'in 14'ünde Bavyera seçimleri var, o seçimden sonra yapalım' diye bir yaklaşım içerisinde. Süreci takip edeceğiz. Tarih belirlendikten sonra da o dörtlü zirveyi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu dörtlü zirveyi önemsiyorum. Bu önemli bir adım olacak" diye konuştu.
Vatan

Org. Yaşar Güler NATO Toplantısında 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Polonya'nın başkenti Varşova'da 28- 30 Eylül'de düzenlenen NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları toplantısına katıldı. Güler, Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı ve NATO Askeri Komite Başkanı ile Almanya ve Kanada genelkurmay başkanlarıyla ikili görüşmeler yaptı. Toplantı kapsamında, 29 Eylül'de icra edilen oturumlarda NATO görev ve harekatları, NATO'nun askeri stratejisi ve komuta yapısı çalışmalarıyla ilgili konular görüşüldü.
Vatan

DÜNYA 
IKBY'de Genel Seçimler İçin 29 Parti Yarıştı 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) milletvekili seçimleri için dün halk sandık başına gitti. IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Sözcüsü Şirvan Zirar, seçime katılım oranının yüzde 57.2 olduğunu açıkladı. Seçimde toplam 29 parti ve koalisyon, meclisin 111 sandalyesini belirlemek için yarıştı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, oyunu Erbil'de kullandı. Seçimlerin sona ermesinden kısa bir süre sonra, Süleymaniye merkezli Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden (KYB) çelişkili açıklamalar geldi.
Hürriyet

İdlib'te Çekilme Muamma Oldu 
Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'nin İdlib vilayetine ilişkin vardığı mutabakatın ardından bir silahlı muhalif grubun, daha önce çatışmasızlık bölgesi olarak ilan edilen bölgeden çekilmeye başladığı bildirildi. Ancak grup, yaptığı açıklamada bölgeden çıkmayacağını bildirerek kafaları karıştırdı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden (SOHR) yapılan açıklamada, Türkiye ile Rusya'nın İdlib mutabakat sonrasında, muhalif gruplardan Feylek eş Şam'ın, askerden arındırılmış bölgeden çekilmeye başladığı belirtildi.
Milliyet

Avusturyalı Bakan 5 Dilde 'Ses Getirdi' 
Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda (BMGK) yaptığı konuşmasında 5 dilde birden hitap ederek dikkatleri üzerine çekti. Konuşmasına Arapça başlayan daha sonra da Fransızca, İspanyolca, İbranice ve İngilizce ile devam eden Kneissl, iklim değişikliği, cinsiyet eşitliği, İran nükleer anlaşması gibi pek çok küresel soruna dikkati çekti. Savaş ve çatışmanın ortasında yaşayanların seslerinin duyulması gerektiğini düşündüğü için konuşmasına Arapça başlamak istediğini söyleyen Kneissl, salondan büyük alkış aldı.
Milliyet

İlk F-35b Saldırısı Taliban'a Yapıldı 
ABD Deniz Piyade Kolordusu'na bağlı F-35B savaş uçağının ilk kez hava saldırısında kullanıldı. Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz Perşembe günü Ortadoğu'ya gönderilen USS Essex uçak gemisinde konuşlu bulunan F-35B, Afganistan'da Taliban'a ait hedeşeri vurdu. Bu saldırıyla kısa kalkış ve dikey iniş özelliğine sahip F-35B ilk kez savaşa katılmış oldu. ABD Merkezi Deniz Kuwetleri Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Görev çerçevesinde F-35B, alan temizleme operasyonlarına destek amacıyla bir hava saldırısı gerçekleştirmiş olup, saldırı sahadaki komutan tarafından başarılı olarak teyit edilmiştir" denildi.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 6,0412-6,0454 
Euro: 7,0142-7,0214
Sterlin: 7,8801-7,8922
Gram Altın: 231,3342-231,5269

Gambiya Ordusu Aselsan'la Görecek 
Gece görüş gözlüğü ve nişangâh kullanımında Türk ordusunun en büyük tedarikçisi olan ASELSAN, Gambiya ordusunun gece görüş ihtiyacını da karşılayacak. ASELSAN'ın yerel ortaklarla Ürdün ve Kazakistan'da kurduğu fabrikaların lokomotif ürünü haline gelen gece görüş cihazları, başta Kazakistan ve Ürdün olmak üzere Hindistan, Azerbaycan ve Filipinler gibi ülkelerin ardından Afrika'da Gambiya tarafından da kullanılacak. Gambiya Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında gece görüş dürbünü tedarikine yönelik sözleşme imzalandı.
Hürriyet

Dövizle Sözleşmeye Arabulucu Çözümü 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta sözleşmelerin artık dövizle değil Türk Lirası ile yapılacağını açıklamıştı. Karara göre, menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin ise 13 Ekim 2018'e kadar Türk Lirası'na dönüştürülmesi gerekiyor. Sözleşme bedelini Türk Lirası'na çeviremeyen, 3 bin ila 25 bin lira arasında idari para cezasına çarptırılacak. Taraşarın, sözleşme bedeli konusunda 13 Ekim 2018 tarihine kadar anlaşamazlarsa, ilgili mahkemelere başvurabileceklerini belirten İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Helvacı, mahkemelerdeki iş yüküne dikkat çekti.
Posta

'Barışmak' İçin Son Ay 
Türkiye genelindeki 13 milyon tapusuz konut ve işyerinin imar sorununu ortadan kaldırmak için 8 Haziran'da İmar Barışı başlatılmıştı. Bugüne kadar 5.2 milyon başvuru oldu ve 2.8 milyar lira da para toplandı. Hâlâ başvurusu yapılmayan 8 milyon yapı daha var. Başvuruda ise son aya girildi, süre daralıyor. Konut ve işyerinize tapu alabilmek için son gün 31 Ekim. Binanın basit yapı mı, villa mı, apartman mı olduğunu tespit etmeden başvuru yapılmaması gerektiğini belirten Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Ali Yüksel, "Belediye veya valiliğe başvurarak binanın sınıfını öğrenmek, yoksa bu işleri bilen teknik mühendislik ya da danışmanlık şirketinden binanın vasfını belirleyen bir rapor almak gerekiyor" diye konuştu.
Posta

İhracatçıya Destek Yüzde 17 Artacak 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank'ın ihracatçıya yönelik finansman desteğini, 2018 yılı sonunda yüzde 17 oranında artırarak 46 milyar dolara ulaştırmayı hedeşediğini bildirdi. Pekcan, Ticaret Bakanlığı'nın '100 Günlük İcraat Programı' çerçevesinde Türk Eximbank'ın müşteri sayısını ve müşteriler arasında KOBİ'lerin toplam payının artırılmasının da yer aldığını anımsattı. Bu kapsamda Türk Eximbank'ın hizmet verdiği ihracatçı sayısının 10 bini geçtiğine dikkat çeken Pekcan, "Bankanın hizmet verdiği ihracatçı sayısı 2017 yılından bugüne kadar yüzde 35 artarak 7 bin 700'den 10 bin 379'a yükselmiştir" dedi.
Milliyet

Hedef 40 Milyar Dolar'ı Geçmek 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretine eşlik ettiklerini ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'yle birlikte bu ziyarette, Cumhurbaşkanını önde gelen Alman şirketlerinin CEO'ları ile görüştürdüklerini belirtti. Olpak, "Cumhurbaşkanımız her zamanki gibi herkesi dikkatle dinledi ve neredeyse herkese ayrı ayrı, olabilecekler konusunda cevap verdi. Toplantıya katılanların ilk izlenimlerini aldığımızda, gayet mutluydular. Toplantının temeli birebir diyaloğun sağlanmasıydı, mutlu ayrılıyoruz" diye konuştu.
Vatan

Türkiye'de Fransız Devrimi 
Alman Opel'i 2017'de 1.3 milyar euroya satın alarak Avrupa'nın ikinci büyüğü haline gelen PSA (Peugeot-Citroen) Grubu, büyük önem verdiği Türkiye'de yeniden yapılanıyor. Fransız dev, Peugeot, Citroen, DS Automobiles ve Opel arasında sinerji yaratarak, kârlılığa odaklanmak istiyor. Bu hedeşe PSA Grubu ilk olarak Mart 2018'de Türkiye'de Bayraktar Holding tarafından satılan DS markasını, kendi şirketi Peugeot Otomotiv Pazarlama'ya devretti. Opel Türkiye'nin 2000'de kapattığı ve atıl duran İzmir Torbalı'daki fabrika arazisini satışa çıkarttı.
Vatan

SPOR 
Bileti Kesildi 
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç maçtan sonra teknik direktör Phillip Cocu'nun istifasını istedi. Hollandalı çalıştırıcı istifa etmedi, basın toplantısını da kısa tutup soru almadı. Teknik direktör Phillip Cocu bugün ya istifa edecek ya da gönderilecek. Fenerbahçe Rize'de ilk yarıda 3-0 geriye düşünce tribündeki başkan Ali Koç çılgına döndü. Devre arasında soyunma odasına inen Koç hem teknik heyeti hem de futbolcuları çok sert bir dille uyardı. İkinci yarıda değişen bir şey olmayınca Ali Koç maçın ardından teknik direktör Cocu'dan istifasını istedi. Phillip Cocu istifa etmedi, ardından basın toplantısına katıldı.
Posta

Galatasaray'da Porto Alarmı 
Haftayı Erzurum galibiyetiyle tamamlayan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağı Porto maçına kilitlendi. Grup ilk maçında Lokomotiv Moskova'yı 3-0 yenen Cim Bom'da hedef 3 Ekim'deki Porto mücadelesinden de 3 puanla dönmek. Teknik Direktör Fatih Terim, "Portekiz'den alınacak 3 puan, Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkmamızın anahtarı olacak" diyerek oyuncularını motive etmeye çalışıyor. Açıklarını kapatmak için çok çalışan Belhanda ile Erzurum maçındaki formuyla dikkat çeken Maicon'ın durumu Terim'in umudunu artırıyor. Terim dünkü idman öncesinde isteksiz gördüğü Fernando ve Mariano ile özel bir görüşme yaptı ve iki futbolcuyu da sert şekilde uyardı.
Posta

Gümüşle Kapanış 
Samsun Batı Park'ta düzenlenen Dünya Kupası Finalleri dün yapılan müsabakalarla sona erdi. Yasemin Ecem Anagöz hem teklerde, hem de Mete Gazoz ile takımlar kategorisinde ikincilik kürsüsüne çıktı. Klasik yay kadınlar kategorisinde yarışan Anagöz, çeyrek finalde son olimpiyat şampiyonu Güney Koreli Chang Hye- Jin'i 6-4, yarı finalde ise Hindistanlı Deepika Kumari'yi 7-3 mağlup etmeyi başardı. Finalde Lee Eun Gyeong ile karşılaşan milli sporcu mücadeleyi 6-4 kaybetti ve gümüş madalya ile yetindi.
Milliyet

Telafi İçin Size Güveniyoruz 
Filenin Sultanları, Dünya Şampiyonası B Grubu ikinci maçında son olimpiyat şampiyonu Çin'e 3- 0 yenildi. Japonya'nın Sapporo kentindeki Hokkaido Prefectural Sports Center'da yapılan mücadelede Milliler, rakibine 25-18, 25-23 ve 25-23'lük setlerle mağlup oldu. 2'de 2 yapan Çin'de ülkemizde Vakıf- Bank forması giyen Zhu Ting 16 ve Changning 12 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken, ilk mağlubiyetini alan Türkiye'de ise benchten gelen Ebrar 16 sayı üretti. AY-yıldızlılar, gruptaki 3. karşılaşmasında yarın Bulgaristan ile 10.10'da kozlarını paylaşacak. Müsabakayı, TRT Spor naklen yayınlayacak.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme