.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

2 Ekim 2018 Salı

02.10.2018 Genel Gündem

02.10.2018
TÜRKİYE 
Kimseyi Tefecilerin İnsafına Terk Etmeyiz 
TBMM'nin 27. Dönem 2. Yasama Yılı dün açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış konuşmasında "Faizlerden, enflasyondan, döviz kurundan bunalan, işini çevirmekte zorlanan herkesin yaşadıklarını yakından takip ediyoruz. Bankacılık sektörünün hareket alanının daralmasından kaynaklanan finans sıkışıklığının yol açtığı zincirleme sorunların öneminin ve aciliyetinin de farkındayız. Hiçbir sanayicimizi, tüccarımızı, çalışanımızı, vatandaşımızı vicdan ve ahlak yoksunu tefecilerin, fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz" dedi. Erdoğan, Meclis'in itibarının artırılması gerektiğini belirterek "Yeni dönemde gerekiyorsa anayasayı, içtüzüğü değiştirerek, Meclisimizin etkinliğini ve itibarını artırmamız çok önemli" diye konuştu.
Milliyet


Tek Yumruk Olalım 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 27. Dönem için "yapacak çok işimiz var" derken milletvekillerine 'tek yumruk olalım' çağrısı yaptı. Yıldırım, 27. Dönem 2. Yasama Yılı'nın açılışı dolayısıyla Genel Kurul'da yaptığı konuşması öncesi mikrofonda ses kontrolü yaparak, "Kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin sesini kısamaz" dedi. Atatürk başta olmak üzere devlet büyüklerini anan Yıldırım, "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" şiarından hiçbir şekilde uzaklaşmayan TBMM'nin, zaman zaman darbe, darbe girişimi, muhtıra gibi saldırılara maruz kaldığını vurguladı. 15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişimine değinen Yıldırım, milletin ülkesine ve istiklaline sahip çıktığını kaydetti.
Milliyet

Kocaoğlu Sürprizi 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dün sürpriz kararını açıkladı. CHP'den yeniden İzmir'e aday olması beklenen Kocaoğlu, 2019 yılının mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Kocaoğlu, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. "24 Haziran seçimlerinden kısa bir süre sonra CHP genel merkeze yönelik bir değişim çağrısı" yaptığını hatırlatan Kocaoğlu, partisinde acil bir değişimin zorunlu hale geldiği talebinde bulunduğunu, söz konusu değişimin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde gerçekleşmesinin partiye büyük güç katacağını söylediğini, fırtınalara yol açan bu açıklamasının aslında çok açık ve anlaşılır olduğunu ifade etti.
Vatan

Nato Karargâhında 'Abı'lık Yapmışlar 
MUHABERE Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) ve Siber Savunma Komutanlığı'nda yarbay rütbesinde aktif görevde olan Muhsin C., Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü ankesör soruşturması çerçevesinde 10 Eylül'de gözaltına alındı. Muhsin C. hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla iddianame düzenlendi.
Hürriyet

DÜNYA   
İran, Suriye'yi Karadan Vurdu 
İran Devrim Muhafızları, Suriye'de DAEŞ hedeflerine yönelik füze saldırısı düzenlendiğini açıkladı. İran devlet televizyonunun haberine göre, Devrim Muhafızları tarafından düzenlenen füze saldırısında Suriye'nin Deyrizor kentine bağlı Elbu Kemal ilçesi vuruldu. Açıklamada, kaç füze atıldığı bilgisine yer verilmezken saldırının "Ahvaz'daki saldırıya misilleme olarak DAEŞ mevzilerine yönelik yapıldığı" belirtildi. Fars Haber Ajansı'na göre, yerel saatle 02.00'de İran'ın batısındaki Kermanşah kentinden atılan balistik füzelerin 750 Kilometre menzilli "Zülfikar" ve 800 kilometre menzilli "Kıyam" füzeleri olduğu duyuruldu.
Milliyet

Makedonya'da Boykot Yanlıları Kazandı 
Makedonya'da, Yunanistan ile aralarındaki isim sorununu çözen anlaşmanın kabulüne ilişkin yapılan istişare referandumunda katılım yüzde 36,8 seviyesinde kaldı. Başta Cumhurbaşkanı Georgi İvanov olmak üzere milliyetçi grupların boykot ettiği referandumun başarılı olabilmesi için katılımın yüzde 50'nin üzerinde olması gerekiyordu. Açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin referandumda sandığa gidenlerin yüzde 91,4'ü "evet", yüzde 5,6'sı ise "hayır" oyu kullandı.
Milliyet

Nobel Tıp Ödülü Kanser Tedavisine 
Bu yılki Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nün sahibi Amerikalı James Allison (70) ile Japon Tasuku Honjo (76) oldu. İki immunoloji uzmanı, insanın bağışıklık sisteminin tümör hücrelerine karşı mücadelesini frenleyen proteinlerin devre dışı bırakılması halinde vücudun kanserle daha iyi mücadele edeceğini ortaya çıkaran keşifleriyle bu ödüle layık görüldüler. İki bilimadamı yıllardır vücudun bağışıklık sistemini kanserle mücadelede baskılayan proteinlerle ilgili çalışmalar yapıyor. Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi'nde görevli olan Allison, CTLA-4 diye bir protein üzerinde yoğunlaştı ve bu proteinin bloke edilmesi halinde bağışıklık hücrelerinin (T hücreleri) kanser hücreleriyle daha iyi savaştığını tespit etti. 1984 yılından bu yana Kyoto Üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden Prof. Honjo ise PD-1 isimli ikinci bir proteinin de farklı bir mekanizmayla da olsa bağışıklık sistemini frenlediğini keşfetti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,0412-6,0454
Euro: 7,0142-7,0214
Sterlin: 7,8801-7,8922
Gram Altın: 231,3342-231,5269

Eylül Bereketi 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eylül ayı ihracat verilerini Antalya'da düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre, eylülde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.6 artışla 14.5 milyar dolara yükseldi. Bu rakam bugüne kadar en yüksek eylül ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti. Eylül ayında ayrıca ihracatta son 13 ayın en hızlı artışı yaşandı. Açıklanan verilere göre ilk 9 ayda ihracat yüzde 7 artışla 123 milyar 110 milyon dolar oldu. Türkiye'nin son 12 aylık ihracatı ise yüzde 7.6 artışla 165 milyar 56 milyon dolara yükseldi.
Milliyet

Enerji Parlayan Yıldızımız Olacak 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji sektörünü yüksek katma değerli teknolojilerin üretildiği, bilgi ve tecrübeyi değere dönüştürebilen bir alan haline getirmek için gerekli alt yapıyı hazırladıklarını belirterek, "Enerji gelecek dönemde Türkiye'nin parlayan yıldızı olacak. Bu alanda yüz binleri bulan istihdam olanakları sağlanacak" dedi.
Milliyet

Doğalgaz Ve Elektriğe 3 Ayda Üçüncü Zam 
Enerji fiyatlarında maliyet artışlarına bağlı düzenlemeler devam ediyor. Ağustos ve Eylül aylarında arttırılan doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim 2018 tarihinden geçerli olmak üzere bir zam daha yapıldı. BOTAŞ'ın satış tarifelerinde yaptığı düzenlemeye göre, doğalgaz fiyatları bugünden geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 arttırıldı. Doğalgaz çevrim santrallerinin elektrik üretimi amaçlı tüketeceği doğalgaz fiyatlarına zam yapılmadı. Santrallerin kullandığı doğalgaz fiyatları bu yıl içinde toplam yüzde 112 oranında zamlanmıştı. Doğalgaz fiyatlarına Eylül ayında da konutlar için 9, sanayi için yüzde 14 zam gelmişti. Ağustos ayındaki zam oranları da konutlarda yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 olarak gerçekleştirilmişti. Diğer yandan elektrik fiyat tarifeleri de yeniden düzenlendi. Tarifede konutlarda yüzde 9, ticarethanelerde yüzde 25 ve sanayi tesislerinde yüzde 15 oranında fiyat artışı gerçekleşti.
Vatan

Total'den Nescafe İle İşbirliği 
Demirören Holding bünyesinde faaliyet gösteren, Türkiye'nin önde gelen akaryakıt şirketlerinden Total Oil Türkiye AŞ, Nestle ile iş birliğine imza attı. İlk kez Total istasyonlarında hayata geçen iş birliği kapsamında, Nestle Professional'ın premium markası Nescafe Milano'nun yeni jenerasyon kahve makineleri, Total istasyonlarındaki Bonjour marketlerde ve Cafe Bonjour'larda kahve severlerle buluşacak. Bu işbirliği 1 Ekim Dünya Kahve Günü'nde Total İstanbul Kozyatağı istasyonunda gerçekleşen lansman ile duyduruldu.
Hürriyet

Gazprom, Bosphorus Gaz'daki Hisselerini Sattı 
RUS enerji şirketi Gazprom'un, Türkiye'de faaliyet gösteren Bosphorus Gaz Corporation AŞ'deki yüzde 71'lik hissesini sattığı bildirildi. Bosphorus Gaz Corporation AŞ ve Gazprom'dan edinilen bilgiye göre, Gazprom, Bosphorus Gaz şirketindeki yüzde 71'lik hissesini şirkette yüzde 29'luk hisseye sahip Şen Grubu'na sattı. Söz konusu hisse devrinin Bosphorus Gaz Genel Müdürü Adnan Şen ile Gazprom arasında 21 Eylül'de tamamlandığı belirtilirken, devir bedeline ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Gazprom'un 2004'te hissedarı olduğu Bosphorus Gaz Corporation AŞ, Türkiye'nin ilk doğalgaz ithal eden ve dağıtan özel şirketleri arasında yer alıyor.
Hürriyet

SPOR 
Zirve Fatih Terim'de Kaldı 
Medipol Başakşehir, Evkur Yeni Malatyaspor karşısında liderlik fırsatını kaçırdı: 1-1. 13. dakikada Visca'nın sağ kanattan kullandığı kornerde, savunmadan seken topu İrfan Can Kahveci kafa ile ceza sahası içine gönderdi. Da Costa'nın bekletmeden dönerek yaptığı vuruşta kaleci Farnolle köşeden kornere çeldi. 30. dakikada Aleksic'in sol kanattan kullandığı kornerde Mina kafa ile topu indirdi. Altı pas önünde boş pozisyonda kalan Boutaib seken topa kafayı vurdu ve fileleri havalandırdı: 0-1. 52. dakikada Mossoro, ceza sahası içindeki Visca'ya pasını attı. Bu futbolcunun sağ çaprazdan sert şutunda top üst direkten oyun alanına geri döndü. 71. dakikada İrfan Can Kahveci'nin sol kanattan yaptığı ortada, ceza sahası içinde çok iyi yükselen Visca kafayı vurdu ve topu köşeden ağlara gönderdi: 1-1.
Milliyet

Zor Yine Yabancı 
Fenerbahçe'de farklı Çaykur Rizespor yenilgisi tüm taşları yerinden oynattı. Karşılaşma sonrası taraftarın yanına giderek özür dileyen ve radikal kararların işaretini veren Başkan Ali Koç düğmeye bastı. Teknik Direktör Phillip Cocu ile kesinlikle yolların ayrılmasına karar verilirken, bu sabah yapılacak yönetim kurulu toplantısında izlenecek yol belirlenecek. Sarı-lacivertli yöneticilerin taraftarın aksine Ersun Yanal ismine sıcak bakmadığı öğrenildi. Fenerbahçe'den ayrılırken yerli futbolcular ile sorunlar yaşayan Yanal'ın tekrar Samandıra'ya dönmesinin sağlıklı bir karar olmadığını düşünen yöneticilerin yabancı hoca istediği belirtildi.
Milliyet

Parmağı Kırık Yüreği Sağlam 
Erzurumspor ile oynanan maçın ilk yarısında sakatlanan ve yaklaşık 4 ay sahalardan uzak kalacak olan Emre Akbaba'nın, çektiği acılara rağmen sahada kalmak istediği ama sağlık ekibi ve teknik heyeti ikna edemediği ortaya çıktı. 34. dakikada sol ayak baş p a rma ğ ı n d a n sakatlandıktan sonra 3-4 dakika oyunda kalan Emre, 38. dakikada acılar içinde kenara gelmişti. Yıldız futbolcunun ayak parmağındaki kırığa rağmen sahada kalmak için yoğun çaba sarf ettiği ama başarılı olamadığı belirlendi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme