.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

3 Ekim 2018 Çarşamba

03.10.2018 Genel Gündem

03.10.2018
TÜRKİYE 
2.5 Milyarlık 'Kayıt Dışı' Operasyonu 
İstanbul merkezli 40 ilde düzenlenen operasyonda, yasa dışı yollardan yapılan ticari faaliyetlerden elde edilen yaklaşık 2.5 milyar lirayı ikinci ve üçüncü şahısların hesapları üzerinden yurt dışındaki 28 bin 88 hesaba gönderdiği tespit edilen 417 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şu ana kadar 280 kişinin gözaltına alındığı operasyonda bazı şüphelilerin PKK, FETÖ, DHKP-C ve Hizbullah'a aidiyet, irtibat veya iltisaklarının olduğu tespit edildi. Paraların gönderildiği alıcıların büyük bölümünün ise ABD'de yaşayan yerleşik İran uyruklu kişiler olduğu belirlendi.
Milliyet


'Kimse Bize Aday Teklifiyle Gelmesin' 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için "Kimse 'Bu benim yakınımdır, bu benim şuyumdur, buyumdur' diye bize aday teklifiyle gelmesin" uyarısında bulundu. Yeni yasama yılında partisinin ilk grup toplantısında konuşan Erdoğan özetle şunları söyledi: Gündemimizde binlerce kanuni düzenlemeyi gerektiren konu var. Bütçe görüşmeleri başlamadan önce ele almamız gereken işler bulunuyor. Birinci grupta 100 günlük icraat programımızda yer alan hususlarla ilgili düzenlemeler yer alıyor. Bu kapsamda 414 kanun maddesinin değişmesi veya ihdası gerekiyor. İkinci grupta ise yeni yönetim sistemine geçilmesiyle birlikte kanunlarda yapılması gereken güncellemeler bulunuyor. Bu kapsamda da 275 düzenleme gerektiği anlaşılıyor.
Milliyet

Bahçeli: Hainin Delili Mi Olur? 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin ilk grup toplantısında konuşma yaptı. Kriz fırsatçılarına 'utanmazlar' olarak tepki gösteren Bahçeli, şunları söyledi: 'Döviz fiyatları indi, iniyor. Ekonomik yangın söndü, sönüyor. Peki, yapılan zamlar, fiyat artışları ne olacak; aynısıyla geri alınmayacak mıdır? Hükümet kurnaz ve sinsi fırsatçıları teker teker belirlemelidir. Stokçuluk yapanları, bankasındaki parası kadar yerli olup yabancı ülkelere sermaye kaçıranları mutlaka bulmalı, mutlaka bu karanlık niyetlileri deşifre etmelidir.' Belediye başkanlarını "merkez yoklamasıyla" belirleyeceklerini vurgulayan Bahçeli, "İstanbul dışında her yerde adaylarımızı çıkararak seçimlere katılacağız" dedi.
Vatan

Milli Aşuremızın Her Tanesı İthal 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yeni dönemde TBMM'de ilk kez partisinin grup toplantısında kürsüye çıktı. AK Parti hükümetini ve MHP'yi eleştiren Akşener şunları söyledi: "Terörün en büyük para kaynağı olan uyuşturucu kaçakçılarını affedelim diyorlar. Mafya bozuntularını affedelim diyorlar. Daha ilgincini söyleyeyim size. Milliyetçi geçinen, milliyetçilikten geçinen parti, Türklüğe hakareti de af kapsamına almış. Tekeden süt çıkmaz diye uzun uzun anlatıyordu ya hani. Evet, ama saray yancısından da milliyetçi olmaz.
Hürriyet

Toma Suyuyla Yaralamaya Ceza 
Üniversite öğrencisi Nergis Ş. (28), 2014'te Bursa'da düzenlenen, Berkin Elvan'ın öldürülmesini protesto gösterisinde TOMA'dan sıkılan tazyikli suyla yaralandı. Olay tarihinde Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği 3'üncü sınıf öğrencisi olan Nergis Ş., tedavisinin tamamlanmasının ardından TOMA'yı kullanan polis memurlarından davacı oldu. Valilikten alınan izinle haklarında Bursa 16'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde yaralama suçundan dava açılan sanıkların yargılanması tamamlandı. Polis memuru Vahit Fatih K., kendisinin sadece TOMA'yı sürdüğünü belirtirken, Süleyman A. ise gösterici gruba hedef gözetmeksizin tazyikli su sıktığını söyledi. Nergis Ş. ise "TOMA bana 30-40 santim yanaştı. Elimi kaldırıp durmalarını işaret ettim. Yüzüme tazyikli su sıktılar. Yere düşüp kafamı çarptım. Sol elmacık kemiğim ve sağ elimde kırık oldu. 14 ay psikolojik tedavi gördüm ve okulu bırakmak zorunda kaldım. Sanıklardan şikâyetçiyim" dedi.
Hürriyet

DÜNYA 
İki Bakandan Menbiç Mesajı 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde düzenlenen Batı Balkanlar Stratejik Diyalog Liderler Toplantısı'nın ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD unsurlarının Menbiç'teki ortak devriye görevine ilişkin konuşan Çavuşoğlu, "Takvimde biraz gecikme var ama şu ana kadar Menbiç bölgesinde ayrı ayrı yaptığımız tatbikatlar ve kolluk görevlilerinin orada yaptığı çalışmalar önemliydi" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "Artık Menbiç'ten YPG'lilerin tamamen çıkartılması ve Menbiç'in yerel insanlarına bırakılması, yönetim bakımından da güvenlik birimleri bakımından da bırakılmasının zamanı geçmiştir" ifadelerini kullandı. Bakan Çavuşoğlu, söz konusu mutabakatın ABD ile harfi harfine uygulanması gerektiğinin altını çizerek, "Onlardan kaynaklanan bir gecikme oldu ama tamamen kötü işliyor ya da hiç işlemiyor diyemeyiz" diye konuştu.
Milliyet

O Füzelerı Imha Ederız 
Geliştirdiği nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip 9M729 füze sisteminin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'nı (INF) ihlal ettiği düşünülen Rusya'ya hem ABD'den hem de NATO'dan uyarı geldi. ABD'nin NATO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Rusya'nın bu sistemi geliştirmeyi durdurmasını istedi. Hutchison, füzenin operasyonel hale gelmesi halinde ülkesinin bu sistemi imha etme yoluna gidebileceği uyarısında bulundu. Rusya'nın INF'i ihlal ettiği mesajı veren Hutchison, "Rusya için masaya gelme ve ihlallere son verme zamanı" dedi. NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde konuşan Hutchison, "Karşı önlemler, Rusya tarafından geliştirilmekte olan antlaşmaya aykırı füzelerin imhası olur" diye konuştu. Göreve ABD Başkanı Donald Trump tarafından atanan Hutchison'un açıklamaları şu ana kadar 'önleyici saldırı' vurgusu içeren en doğrudan uyarı olmasıyla dikkat çekiyor.
Hürriyet

Toprak Su Gibi Aktı 
Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı 1.347'ye çıkarken, doğal afet oluş biçimiyle de dikkat çekiyor. Endonezyalı yetkililer, Palu kentini vuran ve binlerce konutu yıkan depremin yıkıcı olmasında 'sıvılaşma" adı verilen olayın en büyük etmenlerden olduğu görüşünde. Sıvılaşma olarak nitelenen olayda toprak adeta su gibi akıyor, toprak kaymalarına yol açıyor ve zeminin yerinden oynayıp bir anda çökmesine neden olabiliyor. Sıvılaşmanın olabilmesi için toprağın görece gevşek olması, suyla dolu ve şiddetli bir şekilde sarsılmış olması gerekiyor. Bu üç koşul Endonezya'daki depremde bulunduğu için toprak sıvı gibi 'akarak' üzerindeki konutların yıkılması ve çökmesine yol açtı. Geçen cuma yaşanan 7.5 büyüklüğünde deprem sırasında çekilen bazı videolarda bu sıvılaşma olayı yüzünden toprağın yavaşça yer değiştirdiği görülüyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,9996-6,0039
Euro: 6,9508-6,9584
Sterlin: 7,7951-7,8078
Gram Altın: 232,9147-233,1416

Zabıtaya 'Stokları Basma' Görevi 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, stokçuların ve fahiş fiyatların zabıtaya bildirilmesini isteyerek, "Bu stokları basmak ve gereğini yapmak bizim devlet olarak görevimizdir" dedi. AK Parti grup toplantısında konuşan Erdoğan şunları söyledi: "Buradan milletime sesleniyorum. Sevgili milletim, marketlerde, şurada, burada sizler işi en yakından teftiş eden insanlarsınız. Gerçekten alışılmadık, görülmedik şekilde eğer ürünlerde fiyat farkları varsa bunları hemen belediye zabıtalarına iletin. Belediye başkanlarına da sesleniyorum, lütfen zabıtalarınızı da bu konuda hassasiyet içinde olmaya teşvik edin ve nerede bu tür fiyatlarda ciddi manalarda oynamalar varsa, hatta hatta stoklar varsa, bunların stoklarını basmak ve onlara da gereğini yapmak bizim de devlet olarak, milletimizin buradaki haklarını koruma bakımından görevimizdir."
Milliyet

İstka Gençlere Odaklanıyor 
2019'da toplam 124,9 milyon TL değerinde 89 projeye destek verecek olan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), yeni dönemde, yenilikçiliğe, girişimciliğe ve gençlere odaklanacak. İstanbul'un ekonomik, sosyal ve kültürel alanda lider bir küresel kent olması için çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), bu amaçla sürdürdüğü çalışmalarına yenilerini ekliyor. İSTKA, bu kapsamda İstanbul'un kalkınmasına hizmet edecek projelerini düzenlenen basın toplantısında paylaştı.
Milliyet

10 Gün Kala Kur Belli Değil 
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye'deki bütün döviz bazlı sözleşmeler iptal edilirken, sözleşmelerin TL üzerinden yenilenmesi için 30 günlük geçiş süreci başlatılmıştı. En çok merak edilen konulardan biri de özellikle sözleşmelerini döviz üzerinden yapan AVM'ler ile perakendecilerin yeni sözleşmelerini hangi kur üzerinden yenileyecekleriydi.
Vatan

Ekmekte Zam 10 Gün Sonra 
Ticaret Bakanlığı'nın önceki gün Ankara'da ekmek zammını onaylamamasının ardından fırıncıların zam ısrarı devam ediyor. Un fiyatlarına yüzde 100, elektrik ve doğalgaza yüzde 70 zam gelirken, Ankara'da ekmek fiyatlarının iki yıldır aynı kaldığını ileri süren fırıncılar, ekmekte fiyatın 1.25 liraya yükseltilmesi teklifinin geri çekilmesinin ardından yeni fiyat belirlemek için kolları sıvadı. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, 10 gün içinde esnafı mağdur etmeyecek yeni bir fiyat teklifi sunacaklarını açıkladı.
Hürriyet

SPOR 
Sultanlar Komşu'yu Üzdü 
FIVB Kadınlar Dünya Voleybol Şampiyonası'nda mücadele eden A Milli Takım, Bulgaristan'ı 3-0 mağlup ederek B Grubu'ndaki 3'üncü maçında 2'nci galibiyetini aldı. Japonya'nın Sapporo kentindeki Hokkaido Prefectural Sports Center'da oynanan maçta Türkiye'ye galibiyeti 25-17, 25-23 ve 25-12'lik setler getirdi.
Milliyet

Favorı Wenger Plase Lucescu 
Fenerbahçe Yönetimi dün yaptığı toplantıda kötü gidişi masaya yatırdı, alınması gereken önlemleri tartıştı. Başkan Ali Koç öncelikle tüm yönetici arkadaşlarının takımla ilgili düşüncelerini öğrendi. Teknik Direktör Phillip Cocu'nun şu ana kadar beklentilerin çok altında kaldığı görüşü ön plana çıkarken, yerine gelecek ismin kesinlikle yabancı olması gerektiği vurgulandı. Koç'un toplantıda Trnava ve Başakşehir maçları öncesi adım atmanın yanlış olacağını belirttiği, bu iki karşılaşmadaki görüntüye göre milli maçlar için verilecek arada gerekli operasyonları yapabileceklerini söylediği öğrenildi.
Milliyet

'İlk Hedefimiz Galibiyet' 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Dragao Stadı'nda Maicon ve Fernando ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ilk hedeflerinin galibiyet olduğunu söyledi, "Eğer kazanamıyorsak beraberlik iyidir tabi. Sonuçta deplasmanda oynuyoruz. İlk maçı da 3 puanla kapattık. Porto, çok iyi bir takım, kazanamıyorsanız o zaman doğru bir sonuç olarak beraberlik görülebilir" dedi. Önemli oyuncularının eksik olduğunu vurgulayan Terim, "Emre, sadece bu maç değil belki de minimum 2 ay yok. Ndiaye kart cezalısı, Eren'in durumu daha bir değişik. Eren'in MR'ında herhangi bir şey yok. İşin tıbbı tarafında bir şey yok ama kendi beyanı bizim için asıl olandır. Ağrısı olduğunu söylüyor. Onun için maç saatine kadar bekleyeceğiz" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme