4 Ekim 2018 Perşembe

04.10.2018 Genel Gündem

04.10.2018
 TÜRKİYE 
 Brunson için son başvuru aym'ye 
İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, ev hapsinin kaldırılması için bu kez de Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Halavurt, İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek dilekçesini AYM'ye iletilmek üzere 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdi. Brunson'ın ev hapsinin kaldırılması için 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru reddedilmiş, üst mahkeme olarak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dosya için ikinci kez ret kararı çıkmıştı.
Milliyet


Türkiye, geleceğine daha güvenle bakıyor 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 3. kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Akademik Yıl açılışında, üniversite rektörlerine ve akademisyenlere seslendi. Erdoğan, önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için kredi burs miktarının lisansta 470'ten 500 liraya, yüksek lisansta 940 liradan bin liraya, doktorada ise bin 410 liradan bin 500 liraya yükseltileceğini açıkladı.
Milliyet

Yeni havalimanı 29 ekim'de açılacak 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Külliye'de yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı 3 saat 45 dakika sürdü. Toplantının ardından basın toplantısı yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Bu mutabakat bütün dünyada takdirde karşılandı. Bunun sonuçlarını bugün görmeye başladık. İdlib mutabakatıyla ilgili detaylar Rus mevkidaşlarla müzakare ediliyor. Kimsenin Türkiye'ye gelmesi söz konusu değil. Bizim orada 12 tane askeri gözlem noktamız var. Sınırlar demin dediğim gibi coğrafyaya göre belirlenecek. Amacımız orada ne rejim tarafından İdlib'e saldırı yapılması ne de İdlib'den rejime bir saldırı yapılması.
Vatan

İyi parti mevcut af teklifine karşı 
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Buğra Kavuncu, "İYİ Parti, alelade ve yangından mal kaçırırmışçasına hazırlanmış mevcut af teklifine karşıdır. Af konusu, cezaevlerinde yüksek bir beklenti oluşturmuş, cin şişeden çıkmıştır" diye konuştu. İYİ Parti'de dün Başkanlık Divanı toplantısı sonrası Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Buğra Kavuncu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Son 3 ayda elektrik ve doğalgaza gelen zamların konutlarda yüzde 30'u, sanayide yüzde 50'yi bulduğunu söyleyen Kavuncu, "Halkımızın cebindeki para günden güne eriyor. Vatandaşımız artık markete, pazara gitmeye korkar oldu. Her gün irili ufaklı birçok firmanın konkordato ilan ettiğini duyuyoruz. 'Zam yapan esnafı, zabıtaya şikâyet edin' diyen Sayın Cumhurbaşkanı'na soruyorum: Elektrik ve doğalgaza 3 ayda 3 zam yapan hükümeti kime şikâyet edelim? Bu sıkıntıda uçak alan hükümeti kime şikâyet edelim" dedi.
Hürriyet

DÜNYA 
Hollanda ile yeni dönem 
Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, iki ülkenin ilişkilerini normalleştirme kararı alması sonrası ilk kez Türkiye'ye geldi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüştü. Çavuşoğlu ve Blok, Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi. Hollanda ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde mevkidaşıyla yakın iş birliği içinde çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, büyükelçileri karşılıklı olarak atadıklarını hatırlattı. Blok ile baş başa ve heyetler arası "samimi ve verimli" görüşmeler yaptıklarının altını çizen Çavuşoğlu, ilişkilerde bundan sonraki süreçte 2 yıllık açığı nasıl kapatacaklarını görüştüklerini ifade etti. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine dikkati çeken Çavuşoğlu, şu anda doğrudan yatırım açısından Hollandalı firmaların Türkiye'de birinci sırada olduğunu, Türkiye'nin Hollanda'daki yatırımlarının da arttığını vurguladı.
Milliyet

Nato'dan insansız deniz sistemi hamlesi 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Belçika'nın başkenti Bruksel'deki NATO Karargahı'nda Savunma Bakanları Toplantısı'na katıldı. Akar, aralarında Almanya, ABD, İngiltere, Belçika, Danimarka, Hollanda, İspanya, İtalya, Norveç, Polonya, Portekiz ve Yunanistan'ın da bulunduğu insansız deniz sistemleri geliştirilmesine yonelik çok uluslu girişim için niyet beyanına imza attı. İmzalanan niyet beyanı, girişime katılan ulkeler arasında iş birliği yapma, personel gorevlendirme ve standartları belirleme açısından hukuki zemin oluşturmayı amaçlıyor. Çok uluslu girişimle ise bir taraftan NATO'ya kalitesi yuksek bir insansız deniz sistemi kabiliyeti kazandırılması amaçlanırken, diğer taraftan iş birliği sayesinde mali kaynak israfının engellenmesi ongoruluyor. İnsansız deniz sistemleri, robotik sistemlerin kullanımıyla birlikte harekat ortamında insan hayatına yonelik muhtemel riskleri azaltmayı hedefl iyor. Akar, ayrıca NATO-Gurcistan Komisyonu Oturumu'na da katıldı.
Milliyet

Trump'a bu kez vergı suçlaması 
ABD'de sular durulmuyor... Yüksek Mahkeme adayı hakkında tecavüz iddiaları ortaya atılan, seçim kampanyasında Rusya ile işbirliği yaptığı öne sürülen ABD Başkanı Trump, bu kez ailesinin kaçırdığı iddia edilen milyonlarca dolar vergiden kazanç sağlamakla suçlanıyor. ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın (NYT), Trump'ın 1990'lı yıllarda tartışmalı vergi ödemelerine karıştığını ve ailesinin vergi kaçırmasına yardım ettiğini ileri sürmesinin ardından New York Vergi Dairesi bu iddiaların incelendiğini duyurdu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,0648-6,0676
Euro: 6,9719-6,9796
Sterlin: 7,8584-7,8695
Gram Altın: 233,3283-233,4985

İndirim süreci başlıyor 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, eylül enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde geldiğini belirterek, "En kötüyü geride bıraktık. Ekimle birlikte, kasım ve aralıkta bu dengelenme, toparlanma, ekonominin temel parametrelerinde doğal dengelenmeyi beraberinde getirecek" dedi. NTV'de ekonomideki gelişmelere ilişkin soruları yanıtlayan Albayrak, eylül enflasyon rakamlarının piyasa ve Merkez Bankası beklentilerinin üzerinde olduğunu söyledi. Albayrak, enflasyon rakamlarıyla piyasadaki fiyatlamalarda fırsatçılık, stokçuluk ve spekülatif davranışların etkisinin algı değil, gerçek olduğunun ortaya konulduğunu belirterek, "Demek ki bu anlamdaki fiyatlamalarla çok daha yoğun şekilde mücadele edeceğiz. Bu hafta bire bir sektörel ve grup bazlı görüşmeleri başlatacağız ve bununla ilgili çerçeveyi kamuoyuna önümüzdeki hafta anons edeceğiz" dedi.
Milliyet

Tl'ye dönüş kuru 3.76 
13 Ekim'den sonra yapılacak sözleşmelerde dövizle kiralama yapılamazken mevcut dövizli kontratların da hangi kur seviyesinden TL'ye dönüşeceğine dair soru cevabını buluyor. Görüşe açılan taslağa göre TL ile sözleşme için taraflar arasında öncelikle mutabakat aranacak. Taraflar anlaşamazsa 2 Ocak 2018 öncesindeki sözleşmeler için 2 Ocak kuru (Dolar/ TL 3.76) dikkate alınacak. 2 Ocak 2018 sonrasındaki sözleşmelerde sözleşme tarihindeki kur geçerli olacak. Tebliğe göre, sözleşme yenileme dönemlerinde TÜFE oranından fazla artış yapılamayacak.
Vatan

Fiyatlamada stokçu fırsatçı etkisi var 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon rakamlarını katıldığı televizyon programında değerlendirdi. Enflasyonda Merkez Bankası çalışmaları ve piyasa beklentilerinin üzerinde bir gerçekleşme yaşandığını belirterek, "Şunu gördük ki, piyasadaki fiyatlamada fırsatçılık, stokçuluğun etkisinin gerçek olduğunu gösterdi... Bu hafta sektörel ve grup bazlı görüşmeleri başlatacağız. Bu konuda kamuoyuna anons edeceğimiz genel bir çerçeveyi ortaya koyacağız" dedi. Enflasyonda en kötünün geride kaldığını ve enflasyonda trendin Ekim ayıyla birlikte kırılacağını düşündüğünü belirten Albayrak, "Ekim ile başlayan süreçte yıl sonuna kadar hedeflere yakın bir gerçekleşme olacağını görüyoruz. Bunlar için gerekli adımları atacağız" dedi. Albayrak, enflasyonla topyekun mücadeleye yönelik soru üzerine şunları kaydetti: "Paydaşların tamamıyla önden görüşme sürecine bu hafta başladık, yarın ve ertesi gün de devam edecek. Önümüzde hafta genel çerçevede fiyatlama, indirim, sorumluluk alma, tüm paydaşlarla hep birlikte elini taşın altına koyma noktasında bir süreci başlatacağız. Hep birlikte mücadele etmek, bu sürecin içinde çok daha güçlü ve hızlı netice almak açısından elzem."
Vatan

15 yılın rekoru 
DÖVİZ kurundaki ani yükseliş ve sonrasında üst üste gelen zamlar eylül ayında enflasyonu zirveye çıkardı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici enflasyonu (TÜFE) eylülde ağustos ayına göre yani 1 ayda yüzde 6.30 yükseldi, yıllık tüketici enflasyonu yüzde 24.52'ye çıktı. Aylık ve yıllık tüketici enflasyonundaki bu rakamlar 15 yılın en yüksek seviyesi. Üretici enflasyonunda (Yİ-ÜFE) işler daha kötü. Aylık üretici enflasyonu yüzde 10.88 arttı, yıllık üretici enflasyonu yüzde 46.15'e sert yükseldi. Bu iki rakam da 15 yıldır görülmedi. Ağustosta yıllık tüketici enflasyon yüzde 17.90, yıllık üretici enflasyonu yüzde 32.13 idi. Gıdadan giyime, ulaştırmadan haberleşmeye tüm harcama grupları enflasyonu arttırırken en fazla etki gıda ve ulaştırmadan geldi. Gıdadaki yüzde 6.4 aylık artış enflasyonu 1.49, ulaştırmadaki yüzde 9.15'lik artış enflasyonu 1.67 puan yükseltti. Şimdi, gözler 25 Ekim'deki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında. Analistler yılsonu enflasyon beklentilerini yüzde 25'e kadar yükseltirken hükümetin Yeni Ekonomi Programı'ndaki beklentisi yüzde 20.8.
Hürriyet

25 ürüne enflasyon takibi geldi 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında enflasyon sepeti içinde payı yüksek 25 ürünü, oluşturulan özel ürün takip masaları aracılığıyla tohumdan çatala kadar uzanan süreçte çok sıkı izlemeye aldıklarını açıkladı. Satış noktalarındaki kar marjı sınırlamasıyla yüzde 20-25 gizli zam alan fırıncıların ertesi gün zam açıklamasını etik karşılamadığını da kaydeden Pakdemirli, ana görevlerinin üreticiyi koruyup tüketici enflasyona ezdirmemek olduğunu belirtti. Pakdemirli, Meclis'teki sohbet toplantısında "25 ürünü çok sıkı takibe başladık. Ticaret bakanlığı ile çok koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Mesela ayçiçeğinde yüzde 27 olan ithal vergisinin Ticaret Bakanlığı ile görüşüp yüzde 13'e indirilmesini sağladık. Bu da enflasyona dokunan taraf. Gıda masalarında her ürünün bir sahibi var, aktif çalışıyor. Ticaret Bakanlığı'nda da benzer bir çalışmanın yapıldığını biliyorum" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Kupayı efes kaptı 
34. Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde, Anadolu Efes, Fenerbahçe'yi 65-62 yenerek kupayı müzesine taşıdı. Resmi maçların başladığı iki takımın da hazırlık döneminin aksine yaptığı etkili savunma ile anlaşılırken, özellikle Fenerbahçe cephesinde hem Wanamaker, hem de Nunnally'nin takımdan ayrılmalarının telafisi için zamana ihtiyaç olduğu da ortaya çıktı. Potaya giden oyuncu sıkıntısını maç boyunca yaşadı Fenerbahçe, Melih'in de erken faul problemiyle kenara gelişiyle sayılarını hep boyalı alandan bulmaya çalıştı. İlk yarıda Ahmet hücum ribauntlarında etkili olup, bu alanı iyi kullansa da, hücumda tıkanıklığa bir türlü çare bulamadı. Bir tek devre sonunda Melli ve Kalinic potaya atak yaparak, maçın en skoreri Sloukas'a yardım etti, zaten soyunma odasına da sarı-lacivertli ekip, 30-28 önde girdi. Ancak Efes kaptanı Doğuş Balbay ile hep direncini en yüksekte tuttu. Tecrübeli oyuncu, 6'da 6 saha içi isabetle 13 sayı attı ama savunma performansı, çaldığı toplar, yaptığı baskı ve blok, kritik anlarda potaya gidişiyle çok daha fazlasını yaptı.
Milliyet

İstifam istenmedi 
Fenerbahçe teknik direktörü Cocu, Spartak Trnava maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında Başkan Ali Koç ile aralarında istifa ile ilgili bir konuşma olmadığını söyledi, "Böyle bir şey yok" dedi. Hollandalı çalıştırıcı, "Bu konuda söyleyeceğim bir şey yok, doğru değil. Comolli ile irtibat halindeyiz. Bu yolculuğa birlikte çıktık. Bu durumdan hepimiz rahatsızız. En hızlı şekilde bu durumdan çıkmak istiyoruz. Tek söyleyeceğimiz aramızda çok konuşma oldu. Böyle bir konuşma olmadı. Sadece maçı bekliyoruz" ifadesini kullandı.
Milliyet

Kale kılıt! 
Galatasaray oynadı, Porto kazandı. Şampiyonlar Ligi'ndeki temsilcimiz Porto deplasmanında pozisyon üstüne pozisyon kaçırdı. Porto ikinci yarının başında Marega ile golü buldu ve kazandı. Futbolun adaletinin olmadığı dün gece bir kez daha tescillendi. İlk yarı öyle bir Galatasaray vardı ki sahada, Liverpool ya da Manchester City sanırdınız. Şampiyonlar Ligi gibi bir seviyede böylesine zorlu bir deplasmanda bundan daha fazla pozisyon bulunamazdı. Casillas'ın gününde olması, şanssızlık ve kısmen beceriksizlik... Soyunma odasına 2-3 farklı gidilebilirken tebalada 0-0 yazıyordu. Deplasman fobisi ister istemez endişe yaratıyordu. Ancak Fatih Terim'in doğru planı iyi futbolu getirdi. 13'te Sinan'ın dokunuşunda Maxi Pereira çok kritik bir müdahalede bulunarak golü önledi. 26'da Brahimi'nin volesinde Muslera muhteşem kurtardı. 38'de Belhanda ile başlayan atakta Rodrigues, Nagatomo'yu çok ince gördü. Japon futbolcu yakın mesafeden kaleciye takıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme