.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

5 Ekim 2018 Cuma

05.10.2018 Genel Gündem

05.10.2018
TÜRKİYE
Pkk Kalleşliği 8 Şehit 
Batman'ın Hasankeyf ilçesinde PKK'lı teröristlerce dün sabah asfalt altına döşenen el yapımı patlayıcıyla (EYP) düzenlenen kalleş saldırıda sekiz asker şehit düştü, bir asker de yaralandı. Hasankeyf ilçesine bağlı Altınoluk ve Çelikköy köyleri arasında yol yapım çalışmasının emniyetinin alınması amacıyla görevlendirilen askerleri taşıyan Kobra tipi zırhlı araca, dün 06.00 sıralarında saldırı düzenlendi. PKK'lı teröristler, yola önceden tuzakladıkları EYP'yi zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirdi. Saldırıda Gercüş İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli dört asker şehit oldu, beş asker de yaralandı. Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralı askerlerden dördü de kurtarılamayarak şehit düştü.
Milliyet


Ab Süreci İçin 81 Milyona Gideriz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "TRT World Forum"un "Parçalanmış Bir Dünyada Adaleti Aramak" başlıklı kapanış oturumuna katıldı. Oturumda soruları yanıtlayan ve açıklamalarda bulunan Erdoğan, gayretler sarf edilmesine rağmen İkinci Dünya Savaşı'nın patlak verdiğini dile getirdi. BM'nin adalet arayışına hala bir cevap oluşturamadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Dünyanın değişik yerlerinde şu anda BM'nin gayretleri var. BM Güvenlik Konseyi'nden çıkan bir çok kararlar var. Fakat gördüğümüz gibi bu çıkan kararlarda da alınan bir netice yok. Afganistan'ın hali ortada. Güneyimizde Suriye'nin, Yemen'in hali ortada. Arakan, Rohingya ortada. Kıbrıs ortada. Sene 1974, 2018. Kıbrıs çözülebildi mi, çözülemedi."
Milliyet

Global Güçler Dengeyi Bozuyor 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT World Forum'un "Bölgesel Aktörler ve Ortadoğu'da Değişen Güvenlik" başlıklı oturuma katıldı. "Dünyada, 'Ben güçlüyüm, onun için haklıyım' yaklaşımı güvensizliğe neden oluyor. Bazı politik liderler veya dünya lideri 'Ben sana üstünüm çünkü x, y, z benim' dediğinde ben kendimi güvensiz hissediyorum" diyen Kalın, "İslamofobinin Avrupa'da yükseldiğini gördüğümde kendimi gayet güvensiz hissediyorum" ifadesini kullandı. Ardından şöyle devam etti: Güvenlik konusunda bir sorunumuz var ve bu sadece Orta Doğu'da değil, her yerde böyle. Aslında bölgesel ülkelerin, bölgesel oyuncuların başarısızlığından doğuyor, ama global güçler de daha kötüleştiriyor bu dengesizliği. Bu sorun başarısız devletler, zayıf devletler sorunu.
Vatan

Bu Hesap Mahşere Kalmayacak 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, Batman'da 8 askerin şehit edilmesiyle ilgili Twitter'da özetle şu mesajları paylaştı: "Pusu kuran leşler, bomba tuzaklayan cesetler, kurşun atan hain teröristler bilsinler ki elbette hesap mahşere kalmayacak, bu dünyada görülecektir. Döktüğünüz şehit kanlarında boğulacaksınız, devirdiğiniz umutların altında inim inim inleyeceksiniz.
Hürriyet

DÜNYA 
'İşler Böyle Yürümez 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'deki anayasa komitesi çalışmalarına ilişkin "Muhalefet, rejim ve sivil toplumun sunduğu üç liste var. Bu, dengeli olmalı. Bazı ülkelerin bu dengeyi rejim lehine çevirmeye çalıştığını biliyorum ama işler böyle yürümez" diye konuştu. Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile İstanbul'da TRT World Forum kapsamında düzenlenen "Parçalanmış Bir Dünyada Adil Bir Barış Aramak" adlı oturuma katıldı.
Milliyet

Hukukçular da Kavanaugh'ya Karşı 
ABD'de 650 hukuk profesörü, New York Times gazetesi için kaleme aldıkları ortak mektupla, ABD Senatosu'na cinsel saldırıyla suçlanan Brett Kavanaugh'yu Yüksek Mahkeme üyesi olarak seçmeme çağrısında bulundu. Profesörler mektupta, ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği Kavanaugh için "bu görev için gerekli tarafsızlığa sahip değil" derken, Kavanough'un kendisine soru soranlara, agresif tepki gösterdiğini belirtti. Söz konusu mektubun Amerikan Senatosu'na sunulacağı bildirilirken profesörler, Kavanaugh'un Adalet Komisyonu'ndaki oturumu "önyargılı" olarak nitelendirmesini ve senatonun neler olup bittiğini anlamaya çalışmasını kabul etmek yerine, olayları "hesaplı ve organize bir siyasi darbe" olarak görmesine de dikkat çekti. Kavanaugh, Prof. Dr. Christina Blasey Ford'un da aralarında bulunduğu üç kadına 1980'li yıllarda cinsel saldırı ve tacizde bulunmakla suçluyor.
Milliyet

S-300 Sistemine Karşı 'Hayalet'ler 
RUSYA'nın Suriye'nin batı sahillerini neredeyse uçuşa yasak bölge haline getirmesi, başta İsrail olmak üzere ABD ve müttefiklerini de harekete geçirdi. Geçen pazartesi gününden itibaren ABD casus uçağı RC-135V Doğu Akdeniz uluslararası suları üzerinde gözlem ve elektronik veri toplama uçuşları gerçekleştirmeye başladı. Tüm bu gözlem uçuşlarının Suriye ve çevresinde havada oluşan yeni statükoyu belirlemek için yapıldığını vurgulayan Amerikan "The Drive" sitesi, "ABD ve müttefikleri Suriye operasyonlarında geleneksel savaş uçakları yerine 5 yıl önce olduğu gibi tekrar radara yakalanmama teknolojisi olan F-22 "hayalet" ve radar sinyallerini körelten elektronik harp sistemlerine sahip F-16CJ model uçakları kullanmayı değerlendiriyor. Böylece Rusların Suriye'ye getirip konuşlandırdığı S-300 sistemine karşılık verilecek" diye yazdı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,1677-6,1770
Euro:7,1000-7,1191
Sterlin: 8,0284-8,0534
Gram Altın: 237,7296-238,1950

Yabancı Yatırım Şirketine Yep'i Anlattı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün sosyal medya platformu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Franklin Templeton Investments'ın temsilcilerine Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) anlattıklarını bildirdi. Bakan Albayrak, toplantıya ilişkin fotoğraflara da yer verdiği paylaşımında "Bu yılki Gelişmekte Olan Ülkeler Toplantısını İstanbul'da gerçekleştiren yatırım şirketi Franklin Templeton Investments'ın fon yöneticileri ve piyasa analistlerine Türkiye'nin Yeni Ekonomi Programı'nı ve stratejilerini anlattık" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Beyaz Masa: Zamlı Ekmekten Konum Atın 
İstanbul'da 200 gramlık ekmeğin 1 lira, 250 gramlık ekmeğin de 1.25 liradan satılması gerektiğini açıkladıkladıktan sonra bu açıklamalarını Twitter'a taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'e yüzlerce vatandaş yanıt verdi. Vatandaşlar İstanbul'da aylardır 200 gramlık ekmeğin 1.25 liradan, 250 gramlık ekmeğin de 1.5 liradan satıldığını belirtti.
Milliyet

Bddk Ve Spk Onayladı 
Bülent Aksu, piyasalarda yakından takip edilen İşsizlik Sigortası Fonu'na (İSF) ait 11 milyar TL'nin 3 kamu bankasına aktarılmasına ilişkin sürecin kanun dışı olmadığı söyledi. Aksu, işlemlerin tüm kurumların inisiyatifiyle yapıldığını ve SPK ile BDDK tarafından onaylandığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da süreci "Kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması" olarak tanımladı. Kamu fonlarının devletin içerisinde zaman zaman farklı yerlerde kullanıldığını belirten Kalın, şunları söyledi: "Özal döneminden beri bu tür uygulamalar yapıldı. AK Parti dönemlerinde de yaşandı. Geçen yıl da böyle kaydırmalar oldu. Burada herhangi bir risk, tehlike söz konusu değil. Kamu kendi içindeki kaynakları farklı birimlerde kullanacak şekilde tasarruflar alabilir. Bu uygulama da ondan farklı bir şey değil. Tam tersine, aslında bu kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması anlamında atılmış bir adım. " Söz konusu işlem Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank'ın tahvil ihraçlarında gerçekleşmişti. İşsizlik Sigortası Fonu Ağustos sonu itibarıyla yaklaşık 124.3 milyar TL büyüklüğünde ve fonun maddi ve mali varlığının; yüzde 89.05'i tahvil, yüzde 10.95'i de mevduattan oluşuyor.
Vatan

Plan Değişirse Rant Devletin 
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın 2014 yılında kamuoyuna duyurduğu, ancak 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde rafa kaldırılan 'şehirlerde rant vergisi', 2016 yılında da çıkarılmak istenmiş ancak bir türlü mümkün olmamıştı. 4 yıl aradan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 3194 sayılı İmar Kanununda yapmayı planladığı değişiklikle konuyu yeniden gündeme getirdi. Bakanlığın hazırladığı yasa taslağına göre imar planında konut olarak görülen arsanın AVM'ye dönüştürülmesi veya kat sayısının beşten 15'e çıkması gibi plan değişikliklerinde arsa değerindeki artışın tamamı devlete ödenecek.
Hürriyet

SPOR 
Yerli Ve Milli Lig 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 2018-19 sezonu bugün ligin iki yeni ekibi Bahçeşehir Koleji ile Afyon Belediyesi arasında oynanacak karşılaşma ile başlayacak. Milli takımlardaki oyuncu havuzunun daralması nedeniyle federasyon tarafından yürürlüğe konan 5 yabancılı sistem de bu yıl ilk kez uygulanacak. Takımlar maç kadrolarında sadece 5 yabancı bulundurabilecek ama bunların hepsini aynı anda kullanma şansları da olacak. Bu düzende, Türk oyuncuların da en azından kenardan gelip alacakları süreler de yükseleceği için, gözler özellikle onların göstereceği performansa çevrilecek.
Milliyet

Kaybetmedik Kazandık 
Şampiyonlar Ligi'nde Porto'ya şanssız bir şekilde yenilen Galatasaray'da, Fatih Terim'den futbolcularına övgü geldi. Karşılaşma sonrası basın toplantısında, "Helal olsun dedirtecek bir oyun oynadık" ifadelerini kullanan tecrübeli hocanın, soyunma odasında ve daha sonra yemekte bir araya geldiği futbolculara, "Çok üzgün ama bir o kadar da gururluyum. Kaybederken kazanmak bu olsa gerek. Galatasaray'a yakışan, Şampiyonlar Ligi'nde deplasmanda kolay kolay bir takımın sergileyemeyeceği bir performans ortaya koyduk. Demek ki deplasman fobisi yokmuş. Bu sonucun telafisi her zaman mümkün. Önemli olan bu oyunu oynayabilmek ve pozisyonlara girebilmekti. O pozisyonların gol olacağı zaman da gelecektir. Biz kaybetmedik aslında, kazandık. Özgüven açısından deplasmanda sergilenen bu oyun bir mesajdır" diye konuştuğu öğrenildi.
Milliyet

Daha Güçlü Olmalıyız 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu, galibiyetten dolayı memnun olduğunu belirtti. Cocu, oyun ve taktik değişikliğine değinip, "Galibiyetten dolayı mutluyum, umarım daha sık yaşarız bu hissi. Burada bunları oturup anlatmaktan mutluyum. Taktiksel değişiklikler vardı, çok taktik konularına çalışamasak da sahaya yansıttık. İyi bir takım gördüm sahada. Rakibi baskı altına aldığınızda, insanlara bunu gösterdiğinizde bu ortaya çıkıyor. İlk yarıda da atabilirdik golleri. Ancak son vuruşları yapamadık. Güzel bir örnekti gelecekteki maçlar açısından" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme