6 Ekim 2018 Cumartesi

06.10.2018 Genel Gündem

06.10.2018
TÜRKİYE  
Menbiç'te 5 Bin Silahlı Güç Var 
Türkiye'ye yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç'te durum belirsizliğini korurken, ana omurgasını PKK/YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) güçlerinin bölgeden çıkmasına yönelik ABD ile Türkiye arasında yapılan mutabakat uygulamaya geçirilemedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Menbiç'te ABD ile yol haritası için hazırlanan 90 günlük takvimin ABD'nin oyalama tutumu yüzünden işlemediğini açıkladı. ABD ile TSK tarafından Menbiç'te ortak devriye yapılması ise gerçekleştirilemedi.
Milliyet

Kahramanlara Hüzünlü Veda 
PKK terör örgütünün Batman'ın Gercüş ilçesinde önceki gün gerçekleştirdiği ve 8 askerin şehit olduğu kalleş saldırı, geride yarım kalmış hayatlar ve hayaller bıraktı. Ankaralı şehit Jandarma Uzman Çavuş Özgür Can İnce (26), dün Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Elvanköy Şehitliği'nde toprağa verildi. Ayakta güçlükle duran şehidin annesi Sündüz İnce, cami avlusuna sağlık ekiplerinin yardımıyla tekerlekli sandalyeyle getirilirken, şehidin babası Ömer ile kardeşi Ayhan İnce, cenaze törenine askeri üniformayla katıldı. Şehit İnce için Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde askeri tören düzenlendi. Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlar ile mülki ve idari erkan milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Milliyet

'Üçüncü Parti' Endişesi 
AK Parti ile MHP arasında önümüzdeki günlerde şekillenmesi beklenen yerel seçim ittifakında ince hesaplar yapılıyor. AK Parti-MHP ittifakının bazı illerde ters etki yapacağı ve aradan üçüncü partinin sıyrılacağına ilişkin değerlendirmeler bulunuyor. Buna benzer riskleri ortadan kaldırmak için il il tarama yapılacak. AK Parti'nin yetkili kurullarında öncelikli gündem maddesi olan yerel seçim ittifakı, 'sakıncaları ve riskleri' açısından da değerlendirmeye alınıyor. MHP ile önümüzdeki günlerde yapılacak temaslarda bu işbirliğinin yaratacağı 'olumlu ve olumsuz tabloyu' ortaya koymayı planlayan AK Parti kurmayları, ince bir çalışma yürütüyor. İttifakın fayda getireceği veya risk oluşturacağı iller tek tek çıkarılıyor. Özellikle seçmen refleksleri göz önünde bulundurularak iki partinin tabanın tepkisini çekmeyecek bir işbirliğini geliştirme hesapları yapılıyor. Parti kurmayları, "Öyle bölgeler var ki iki partinin ittifakı bir üçüncü partinin aradan çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden çok ince hesap yapmak gerekir. Özellikle ittifak adına düşük profil bir aday gösterilmesi gibi kararlar, her zaman ters etki yaratmıştır" dediler.
Hürriyet

Chp'den Sağlıkta Şiddete Ağır Ceza Teklifi 
CHP, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara ağır hapis cezası öngören bir yasa teklifi verdi. CHP'nin doktor kökenli İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in teklifine göre, sağlık çalışanını dövenlere 7.5 yıla kadar, öldürenlere de ağır müebbet hapis öngörülüyor.
Hürriyet

DÜNYA
'Dünyanın Efendiye İhtiyacı Yok' 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Avusturya'da Cumhuriyetin ilanı"nın 100. yıldönümünde Ulusal Meclis'te bir konuşma yaptı. Juncker'in özellikle mevcut dünya düzeni ve Avrupa'nın geleceğiyle ilgili yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Juncker, "Bazılarımız Avrupa'nın çok büyük olduğuna inanıyor. Biz kendimizi 'dünyanın efendisi' olarak görüyoruz hala ama dünyanın herhangi bir efendiye ihtiyacı yok, dünyanın çok taraflılığa ihtiyacı var" şeklinde konuştu. Avrupa'nın, dünya politikasında etkin olması gerektiğini vurgulayan Juncker, uluslararası konulara ilişkin çok taraflılıktan yana bir tutum sergilemesi gerektiğine de dikkati çekti. Juncker, ABD Başkanı Donald Trump'ın New York'taki konuşmasında ülkesinin Birleşmiş Milletler'e (BM) en fazla finansal desteği yapan ülke olduğunu ifade ettiğini, ancak bu bilginin yanlış olduğunu belirterek, BM'nin yıllık bütçesine en fazla katkı sağlayan tarafın AB olduğunu savundu.
Milliyet

Akşener'in Evi Korunuyor 
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İstanbul'un Üsküdar ilçesine bağlı Beylerbeyi semtindeki evinin önüne önceki gece gelen bir grup, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli lehine sloganlar attı. Evinin penceresine çıkan Akşener ise gruba tepki gösterdi. Akşener, Twitter hesabından yaşanan olaya ilişkin görüntü paylaştı. Bu gelişmeler üzerine dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yaparak, "Akşener'in evininin önündeki nümayiş konusunda gerekli takibatın yapılması hususunda hemen İstanbul Valiliği talimatlandırılmıştır" dedi. İstanbul Valiliği de yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in konutunun önünde meydana gelen izinsiz gösteri ve protesto eylemine katılanlar hakkında adli mercilere intikal ettirilmek üzere Valiliğimizce derhal tahkikat başlatılmıştır. Sayın Genel Başkan'ın konut güvenlik tedbirlerinin kaldırılması yönündeki farklı tarihli iki talebine rağmen konut çevre güvenliğini sağlamakla görevli polis ekibi Valiliğimizce görevine devam ettirilmektedir.
Vatan

Dünyanın Başkomiseri Kayboldu 
Interpol başkanının eşi, Meng'in en son 29 Eylül'de Lyon'dan Çin'e gitmek için yola çıktığını ancak uçağa binip binmediği konusunda bilgisi olmadığını, o günden beri 65 yaşındaki Meng'den haber alamadığını söyleyerek kayıp başvurusunda bulundu. Fransız polisi de bunun üzerine başvuruyu kabul ederek soruşturma başlattı. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Paris Muhabiri Hugh Schofield'a bilgi veren bir yetkili, Meng'in Fransa'da kaybolmadığını söyledi. Çinli South China Morning Post gazetesi ise Meng'in Çin'e iner inmez yetkililer tarafından sorgulanmak üzere götürüldüğünü öne sürdü. Çin Komünist Partisi'nde de (ÇKP) önemli görevler üstlenen Meng, 2016 yılında Interpol Başkanı olduğunda bu göreve seçilen ilk Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olmuştu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,1677-6,1770
Euro:7,1000-7,1191
Sterlin: 8,0284-8,0534
Gram Altın: 237,7296-238,1950 

'TL' İle Kira Tebliği İçin Hazırlık Zamanı 
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı'na yorumlar sürüyor. Dövizle kiralamalarla ilgili tartışmaları sona erdirecek Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ilgili hazırlanan uygulama tebliği taslağının ayrıntıları netleşti. Taslağa göre 2018'den önce yapılan kira sözleşmelerinde 2 Ocak 2018 tarihindeki kurlar esas alınacak. 2 Ocak 2018'den sonraki kontratlarda ise sözleşme tarihindeki kur üzerinden hesap yapılacak.
Milliyet

Beştepe'de Bankacılık Zirvesi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile önceki gün Cumhurbaşkanlığı'nda, bankacılık sistemi ve son ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği mini bir ekonomi zirvesi gerçekleştirildi. Toplantıya Erdoğan katılmazken, toplantının ardından gelişmelere dair Erdoğan'a bilgi sunuldu. Erdoğan'ın talimatıyla, önceki gün Cumhurbaşkanlığı'nda bakanlar, Ak Parti yöneticileri, milletvekilleri, Cumhurbaşkanı ekonomi danışmanları, yabancı ortaklı özel sektör banka temsilcileri ile TÜSİAD dahil bazı STK temsilcilerinin katılımıyla ekonomi zirvesi düzenledi. Toplantıya, Erdoğan'ın katılmadığı öğrenilirken, toplantı sonunda görüşülen konulara ilişkin Erdoğan'a bilgi verildi.
Milliyet

Türk Demir-Çeliğini Avrupa Kurtardı 
ABD başta olmak üzere dünya çapında artan korumacılık eğiliminden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen çelikte, Türk firmalarının doğru hedef pazar seçim stratejisi uygulaması ile 9 aylık ihracat 6 yılın ardından yeniden 11 milyar dolara dayandı. ABD ile Çin arasında bu yılın Mart ayında çelik ve alüminyum sektörüne yönelik vergilerin artırılmasıyla fitili çekilen ticaret savaşı, yılın en önemli gündem maddesi olarak öne çıktı. Bu süreçten en çok etkilenen sektörlerin başında çelik geldi. Türk çelik sektörü de ABD'ye ihracatın azalmasından kaynaklanan boşluğu, Avrupa ülkeleri ile kapattı. 9 aylık dış satış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.4 artarak 10 milyar 973 milyon dolar oldu. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, "İhracat bu yıl yüzde 30 artışla 15 milyar dolara ulaşacak" diye konuştu.
Vatan

Afrika'yı İstanbul'a Taşıyacak Buluşma 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "Türkiye'nin 2003 yılından beri 'kazankazan' politikası çerçevesinde uygulamaya koyduğu Afrika açılımının 15'inci yılını tamamladığı bu süreçte, Afrika'yla ticaret hacmi 2003-2018 yılları arasında 4 kat yükseliş göstererek 20.6 milyar dolara ulaştı" dedi. Olpak, Afrika ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisi kapsamında Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun 2'ncisinin, bu yıl 10-11 Ekim'de İstanbul'da düzenleneceğini söyledi
Vatan

Tarım Arazilerine 23 Bin Başvuru 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacakları uygulamaya bugüne kadar 22 bin 860 çiftçinin başvuruda bulunduğunu bildirdi. Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülen Hazineye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeye ilişkin verileri paylaştı. Yaklaşık 218 bin çiftçinin faydalanacağı uygulamaya başvuruların devam ettiğini belirten Kurum, "Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden, 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayan düzenlemeye bugüne kadar 22 bin 860 çiftçimiz başvuruda bulundu" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Ronaldo Kâbus Görüyor 
Lionel Messi ile birlikte dünya futbolunun en önemli yıldızı olarak gösterilen Cristiano Ronaldo, son dönemde bir sürü olumsuzluğu birlikte yaşadı. 10 yıldır formasını giydiği Real Madrid ile yollarının ayrılması, bu süreçteki en önemli gelişmeydi şüphesiz... Ancak bu ayrılığa neden olan sebepler de başlı başına birer baş ağrısıydı. İspanya'da vergi kaçakçılığıyla suçlanan Portekizli futbolcunun, 18.8 milyon euro ceza ödemesine hükmedildi. Bu gelişmeden canı çok sıkılan futbolcu, La Liga'yı La Liga yapan isimlerden biri olduğu fikriyle haksızlığa uğradığını düşündü. Juventus'un yolunu tutan Cristiano Ronaldo, burada sezona istediği gibi başlayamadı. İlk üç maçını gol atamadan geçti, Avrupa maçında da fileleri havalandıramadı. İkinci Avrupa maçında Young Boys karşısında kırmızı kart görmesi şok etkisi yarattı, bir kez daha haksızlığa uğradığı düşüncesine kapıldı.
Milliyet

97 Mılyon Hesapta! 
Beşiktaş Yönetimi üzerine düşeni yerine getirdi, takıma rahat nefes aldırdı. Siyah-beyazlılar, 97 milyon liralık bir ödeme yaparak eylül ayı sonuna kadar olan tüm mali yükümlülüğünü yerine getirdi. Yeni sezonda Avrupa ve ligdeki hedeflerine ulaşma yolunda bir yol haritası belirleyen Beşiktaş Yönetimi, UEFA'ya karşı olan sözlerini de bu şekilde tutmuş oluyor. Finansal Fair Play ile ilgili yapılan eylül incelemesinden geçebilme adına ağustos ve eylül maaşlarını ödeyen yönetim, bu şekilde yükümlülüklerini yerine getirmiş oldu.
Milliyet

Fener'de Deprem 
Sarı-lacivertli kulüpte dün şok bir gelişme yaşandı. Fenerbahçe Yönetimi, kaptan Volkan Demirel, Aatif Chahechouhe ve Nabil Dirar'ı süresiz kadro dışı bıraktı. Yönetim Kurulu ayrıca Aykut Kocaman'ın ekibinde de yer alan antrenörler Turgay Altay, Murat Öztürk ve Alper Aşçı ile yollarını ayırdı. Karar Fenerbahçe resmi internet sitesinden yapılan açıklamayla duyuruldu. Açıklamada, "Kulübümüz, sezon başından bugüne kadarki gelişmeler ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmeler sonucunda, Futbol A Takımımız teknik heyetinden Turgay Altay, Murat Öztürk ve Alper Aşçı ile yollarını ayırma kararı almıştır. Aynı zamanda, Futbol A Takımımız oyuncularından Volkan Demirel, Aatif Chahechouhe ve Nabil Dirar'ın da süresiz olarak kadro dışı bırakılmasına karar verilmiştir"ifadeleri kullanıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme