.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Ekim 2018 Pazar

07.10.2018 Genel Gündem

07.10.2018
 TÜRKİYE
Liste Olmasa Da Gönülde İttifak 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, dün partisinin Kızılcahamam kampında konuştu. Erdoğan, MHP ile 'cumhur ittifakı'nın yerel seçimlerde de sürmesiyle ilgili 'listelerde olmasa bile gönüllerde devam edeceğini' söyledi. Erdoğan, "Kendi adaylarımızla girdiğimiz yerlerden en azından mümkün olanlarda bu ittifakı yaşatmanın yollarını arayacağız" dedi. "Türkiye'de ne kadar terörist, ne kadar provokatör, ne kadar şaibeli tip varsa hepsi bu zat (Kemal Kılıçdaroğlu) tarafından grup konuşmalarında baş tacı ediliyor, övülüyor, destekleniyor. Ankara'dan İstanbul'a yaptığı yürüyüşte koluna kimlerin girdiğine bakıldığında meselenin açıklığı ortaya çıkacaktır. Teröristlerle el ele, kol kola beraber yürüyebilir. 'Herkes sevdiğiyle beraberdir' diyerek ben bunları geçiyorum ama millet de bunu iyice masaya yatırmalıdır.
Hürriyet
 

'TL % 40 Eriyorsa Kriz Var Demektir' 
Türkiye'nin içerisinde olduğu durumu değerlendiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Bugün Erdoğan Kızılcahamam'da konuşarak tek hedefi olan bana diyor ki, 'Kriz Türkiye'de yok. Ekonomide yok' diyor. Ama 16 dakika önce aynı Erdoğan, 'Özel sektör kendi içerisinde bu krizi aşar' diyor. Ben ne diyeyim şimdi? Biliyorsunuz, kendisi camlara gelen metinleri okuyup geçiyor. Düşünmediği için de kendisi ile çelişiyor. Ben söyleyeyim, Türkiye'de bir kriz var. Vatandaşın mutfağında yangın var, sen diyorsun 'Kriz yok'. Tabii Saray'da kriz yok, ama vatandaşın mutfağı yanıyor. Hani 'Kriz yok' diyor ya, sonrasında 'Her kriz kendisi ile fırsatlar getiriyor' diyor. 'Yurt dışına gidip yatırımcıyı çekiyoruz' diyor. Hangi yatırımcı gelecek? Yatırımcının gelmesi için can ve mal güvenliğinin oluşması gerekiyor. Peki niye yurt dışına gidiyorlar? Borç para dilenmek için. Çünkü doların ateşini düşürmeye çalışıyorlar. Kriz yok' diyorsun, eyvallah Saray'ın mutfağında kriz yok. Çünkü cebinden çıkan 5 kuruş yok. Her şey bedava ve Emine Hanım'a soruyor, 'Bizim mutfakta kriz var mı?'. O da, 'Yok, çok şükür her şey var' diyor. Ayşe ablanın mutfağına bakmıyorlar ki. Biz Ayşe ablanın mutfağına bakıyoruz. Saray'dan beslenenlerde de kriz yok. Onlar kim? Dolar ile ihale alanlar. Dolar yükseldikçe o kadar çok gelirleri var.
Hürriyet

'Af İçin Tutumumuz Aynı' 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti'nin Kızılcahamam kampının ilk günü basın merkezine gelerek çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Kampın bugün Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kapanış konuşmasıyla tamamlanacağını anımsatan Çelik, "Cumhurbaşkanımız çok önemli açıklamalar yapacak. Bu konuşmaya herkesin odaklanmasını öneririm" ifadelerini kullandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Özhaseki ve Mahir Ünal'ın genel merkez, Grup Başkanı Naci Bostancı'nın TBMM çalışmaları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun terör ve uyuşturucu ile mücadele, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ise dış politika ile ilgili sunum yaptığını belirten Çelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Milliyet

Türkiyesiz Bu Uçağı Üretemeyiz 
ABD'nin ekonomi ağırlıklı haber sitesi Bloomberg, 'Lockheed üretimi F-35'in bir Türkiye sorunu var' başlıklı haberinde 5. nesil hayalet savaş uçağı F-35'lerin en önemli parçalarının Türkiye'de üretildiğini hatırlattı. Zira ağustos ayında savunma bütçesini onaylayan ABD Kongresi, Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek Türkiye'ye 'F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasına' hükmetti. Türkiye'ye rahip Andrew Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğunu gerekçe göstererek yaptırım uygulayan ABD Başkanı Donald Trump da bunu imzaladı. Bu hamleye karşı "Türkiye havacılık mamullerinin üretiminde küresel bir lider" değerlendirmesinde bulunan Bloomberg, şu ikazı yaptı: "F-35'in 12 milyar dolar değerindeki parçalarını 10 Türk şirketi imal ediyor. Kokpit ekranı teçhizatı gibi bazı parçaların ise dünyadaki tek kaynağı Türkiye."
Vatan

Meral Akşener'den Erdoğan'a Teşekkür 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Yenikapı'da yapılan "Elazığ Tanıtım Günleri"ne katıldı. Soruları yanıtlayan Akşener, İstanbul'daki evinin önündeki yaşanan olaylarla ilgili şunları söyledi: Bugüne kadar hiçbir partinin genel başkanının evinin önünde böyle bir nümayiş, böyle bir çirkinlik yaşanmamıştır. Bunu çok manidar buluyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Sayın İçişleri Bakanı'nın, İstanbul Valisi'nin İstanbul Emniyet Müdürü'nün tutumları için teşekkür ediyorum. Ben evimin önüne gönderilen insanlarla ilgili şikayetçi olmadım. Çünkü talimat alıp, gereğini yapmak zorunda kalmışlar. Esasında sorgulanması gereken gönderen iradedir."
Vatan

DÜNYA 
Trump'ı Sevındıren Sonuç 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkeme üyeliği için desteklediği yargıç adayı Brett Kavanaugh (53), hakkındaki tecavüz iddialarına rağmen, Senato'da dün yapılan final oylamasında çok az farkla yeterli sayıda senatörün desteğini almayı başardı. Böylece Kavanaugh'ın ABD Yüksek Mahkemesi'ne atanması da onaylanmış oldu. Oylama, Senato binası dışındaki binlerce protestocunun sloganlarıyla ara ara kesintiye uğradı.
Hürriyet

İdlib'de Ağır Silahlar Çekiliyor 
Turkiye ile Rusya arasında Soçi'de 17 Eylul'de sağlanan mutabakat çerçevesinde, Suriyeli askeri muhalifl er, İdlib'deki cephe hattından ağır silahlarını çekmeye başladı. Reuters haber ajansı, ağır silahların çekilme işleminin birkaç gun surmesinin beklendiğini duyurdu. Anadolu Ajansı'na konuşan Özgur Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Suriye Ulusal Özgurleştirme Cephesi'nin Sozcusu Naci Mustafa da Soçi mutabakatı doğrultusunda İdlib'deki hatta ağır silahların çekilmesinin başladığını belirterek, "Ağır silahların çıkartılması Turk yetkililerin koordinasyonunda gerçekleşiyor" dedi. Mustafa, Beşşar Esad rejiminin olası saldırılarına karşı cephe hatlarındaki hafif silahlarının kalacağını, hendek açma ve siper kazma çalışmalarının da devam edeceğini soyledi. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Moskova'nın İdlib ile ilgili tum anlaşmaların hayata geçirilmesini umit ettiğini, bunların başlıca hedefinin teror kaynağının yok edilmesi ve silahlarını bırakmayan teroristlerin etkisiz hale getirilmesi olduğunu ifade etti.
Milliyet

Çin'den Açıklama Yok 
Fransa'dan Çin'e gittikten sonra haber alınamayan Interpol Başkanı Meng Hongwei'in Çinli makamlarca sorgulandığı iddia edildi. South China Morning Post gazetesinde yer alan haberde, Interpol Başkanı'nın Çin'e iner inmez Çinli yetkililerce 'alındığı' ifade ediliyor. Hem Interpol hem de Fransız yetkililer, Çin'den konuyla ilgili bilgi isterken, henüz beklenen açıklama yapılmadı. Öte yandan Fransa İçişleri Bakanlığı, Meng'in eşinin telefonla ve sosyal medyadan tehditler alması üzerine Fransız polisi tarafından koruma altına alındığını açıkladı.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 6,1677-6,1770
Euro:7,1000-7,1191
Sterlin: 8,0284-8,0534
Gram Altın: 237,7296-238,1950

Akkuyu Ngs Kapılarını Ziyarete Açtı 
Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan ve yapımına devam edilen Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), "Açık Kapı" etkinliği kapsamında ilk kez vatandaşların ziyaretine açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladığı 3 Nisan 2018'de temeli atılan Akkuyu NGS'de düzenlenen etkinlik kapsamında, Gülnar ilçesinde görevli muhtarlar ile vatandaşlardan oluşan 312 kişi, otobüslerle santral sahasını gezdi. Daha önce Rusya'da eğitim alan Türk mühendisler ve rehberler eşliğinde yapılan gezide, vatandaşlara santraldeki inşaat çalışmalarında gelinen son durum anlatıldı. Vatandaşlar, santralin nasıl çalışacağı, ekonomiye sağlayacağı katkılar ve alınan güvenlik önlemleri konusunda da bilgilendirildi. Gülnar Kaymakamı Mehmet Erhan Türker ve Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel de santral sahasını ziyaret ederek, Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Yuriy Galanchuk'tan bilgi aldı. Galanchuk, etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, "Aktif olarak ziyaret etkinliklerini yapmaya başladık. İleride bunu sürekli olarak yapmaya devam edeceğiz. 6 ayda bir yapmayı düşünüyoruz. İnsanlarla daha çok ve daha samimi bir diyalog kurma çabasında olacağız" dedi.
Hürriyet

Biz Bize Yeteriz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'li danışmanlık şirketi McKinsey üzerinden yapılan eleştirilere, "Tüm arkadaşlarımıza 'bunlardan fikri danışmanlık hizmeti almayacaksınız' dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz" yanıtını verdi. Türkiye'yi 'faiz, kur, enflasyon şeytan üçgeninden' kurtaracaklarını belirten Erdoğan, "Her türlü yatırıma açığız. Yeter ki işi diyet borcuna dönüştürmesinler. İşte o zaman külahları değişiriz" dedi.
Hürriyet

Mckınsey'siz Yola Devam' 
Temmuz ayından bu yana en yüksek portföy büyüklüğüne sahip 8 ülkeden 186 fon ve yatırımcı Türkiye'den ayrıldı. McKinsey adımı ile yabancıların yeniden TL varlıklara dönmesi bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü açıklamaları sonrasında McKinsey olmadan yola devam edilecek. Önümüzdeki hafta ekonomi yönetiminin bu konudaki aksiyonlarının neler olacağı merak konusu. Türkiye'deki ekonomistlerin yetkinliğini herkes kabul etmekle birlikte, artan kredi risk primi, düşürülen kredi notları, bozulan makro göstergeler nedeni ile hisse ve tahvil piyasasında satış yapan yabancıların zedelenen yabancı güvenini onarmak için McKinsey adımına olumlu bakanlar da vardı. Ancak Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları yabancı güvenini kazanmak için de bu yönteme gerek duyulmadığını gösterdi.
Milliyet

Dünyanın Dördüncü Büyük Ülkesi: Otomotiv 
İstanbul'da gerçekleştirilen Dünya Otomotiv Konferansı'nın ikinci gününde yapılan sunumlarda yeni teknolojiler ve yeni trendler göz doldurdu. Japon NTT Docomo firmasının Genel Müdürü Takehiro Nakamura Nissan markasıyla yaptıkları deneyde saatte 300 km giden bir araçta 1.1 GB veri aktarımı yaptıklarını, 100 km hızda giden araçlarda ise 11 GB hıza ulaşıldığını söyledi. Mercedes-Benz Türk'ün Daimler Küresel IT Çözümler Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz, "CarToX teknolojisine sahip modellerimiz birbiriyle konuşabilecekler. Örneğin seyir halindeyken bir kaza yaşarsa, ya da trafikte yığılma, tıkanıklık varsa bunu çevredeki aynı model araçlara haber verecek" dedi.
Milliyet

Kiralar Lira'ya Zam Tüfe'ye Göre 
Türkiye'de ticaret hayatını kökünden değiştirecek Türk Lirası'na geçiş süreci resmen başladı. Türkiye'de yerleşik kişilerin dövize endeksli gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri yapmasının önüne geçen ve mevcuttaki sözleşmelerin Türk Lirası'na çevrilmesine ilişkin esaslar belirlendi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konuya ilişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürülüğe girdi. Her ne kadar hâlâ pek çok soru işareti olsa da düzenleme ile Türkiye'de yerleşik kişilerin dövize endeksli gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri yapmasının önüne geçen ve mevcuttaki sözleşmelerin Türk Lirası'na çevrilmesine ilişkin esaslar belirlendi.
Vatan

SPOR 
Kazanmak Zorundayız 
Atiker Konyaspor ile bugün deplasmanda kritik bir puan mücadelesine çıkacak olan Beşiktaş'ta, Teknik Direktör Şenol Güneş; Ricardo Quaresma, Babel, Medel ve Atiba gibi önemli kozlarını ilk 11'de oynatacak. Forvet hattında Vagner Love'un Malmö maçındaki performansını göz önünde bulundurarak bir karar almaya hazırlanan deneyimli teknik adamın, Ryan Babel'e gol bölgesinde forma vermesi bekleniyor. Lens'in her geçen gün artan grafiği nedeniyle hücum hattında Hollandalı oyuncuya yer açmak isteyen Güneş, Love'u yedeğe çekerek forvette Babel'e şans tanıyacak. Sağ kanatta Quaresma'yı oynatacak olan Şenol Güneş, Medel ve Atiba'nın önünde ise Ljajic'i denedi. Atiker Konyaspor takımı hakkında oyuncularına detaylı bilgiler aktaran Beşiktaş'ın teknik patronu, Avrupa'daki Malmö yenilgisinin ardından lige galibiyetle dönmek zorunda olduklarına dikkat çekti.
Milliyet

İlk Derbi Fener'in 
Son şampiyon F.Bahçe, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin ilk maçında ezeli rakibi Beşiktaş Sompo Japan'ı 78-73 yenmeyi başardı. Maça iyi başlayan Kartal, Gibson'ın sayılarıyla 7. dakikayı 14-9 önde geçti. Ancak kenardan gelen Vesely ile ribaunt ve boyalı alandaki etkinliğini artıran F.Bahçe, yine kenardan gelip etkili bir oyun sergileyen Sinan'la ilk periyodu 18-16 önde geçti, aynı oyuncunun sayılarıyla farkı 8'e yükseltti. Beşiktaş rakibine Kenan ile direnip, Ömer Utku ile öne geçti, ancak ev sahibi devreyi de 38-35 galip bitirdi.
Milliyet

Kafasına Donk Etti
Galatasaray, Antalya'da son bölümde oyuna giren ve Maicon ile beraber golcülüğe soyunan Donk'un kafasıyla 3 puana ulaştı. Porto sonrası teselliyi ligde bulan Cim-Bom milli araya da bu sonuçla moralli girdi. Golcü yokluğunda dün gece adeta şapkadan tavşan değil Donk çıktı! Şüphesiz Avrupa yorgunu Galatasaray'ın Antalya'da zorlanması bekleniyordu ama bu kadar da değil! Deplasman fobisini yenmek, Antalya iklimine alışmak için Portekiz'den Antalya'ya geçilmişti. İlk 45 dakika boşa geçti denilebilir. Rodrigues'in zayıf şutu, Ndiaye'nin hedefi bulmayan denemesi vardı Galatasaray adına. Bu bölümde Antalya ise Diego ile en net pozisyonu yakın mesafeden değerlendiremedi. Devre sonunda ise sarı-kırmızılılar lehine verilen penaltı VAR'a takıldı. Galatasaray ikinci yarıya iştahlı ve baskılı başladı. Sağdan soldan ortalar ile gol arandı. Ancak 'golcüsüzlük' bu anlarda fazlasıyla hissedildi. 59'da Rodrigues, 65'te ise oyuna yeni giren Feghouli önemli fırsatları kullanamadı. 77'de ise Sinan'ın kafa vuruşu kalecinin üzerine gitti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme