.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

8 Ekim 2018 Pazartesi

08.10.2018 Genel Gündem

08.10.2018 
TÜRKİYE
Şehit evine ziyaret TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Batman’daki terör saldırısında şehit düşen Uzman Çavuş Ali Hekim’in Antalya’daki ailesine ziyarette bulundu. Antalya’ya eşi Semiha Yıldırım ile gelen Yıldırım, Antalya Havalimanı’nda Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve çok sayıda vatandaş tarafından karşılandı. Vatandaşları selamlayan Yıldırım, sevgi gösterilerinden dolayı teşekkür etti. 
Hürriyet 

Ön seçim olursa İstanbul’da aday
CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ihtimali tartışılırken, kulislerde yeni bir iddia gündeme geldi. İnce’nin, İstanbul adayı belirlenirken “ön seçim” yapılması durumunda adaylığını koyabileceği belirtildi. 24 Haziran seçimlerinin ardından, partide “değişim” talebiyle olağanüstü kurultay hareketine öncülük eden Muharrem İnce, bir süre önce yaptığı açıklamada, İstanbul adaylığı ihtimaline kapıyı kapatmamıştı. 
Milliyet 

Suudi gazeteci için korkunç iddia
Evlilik işlemleri için 2 Ekim’de Levent’teki Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giden gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti belirsizliğini koruyor. Ancak dün itibariyle Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne yönelik haberler yoğunluk kazanmaya başladı. Konsolosluğa girişi kameralarda gözüken ancak çıkışı görülmeyen Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü savunan Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Kaşıkçı’nın cesedinin 15 parçaya ayrılarak binadan çıkartıldığını iddia etti. 
Milliyet 

‘Cezaevleri dolmuş diye af çıkarılmaz’ 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’daki AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında, MHP’nin bazı cezalarda indirim öngören teklifiyle ilgili de konuştu. “AK Parti siyaseti; sadece akıl, sadece proje, sadece hizmet değil, aynı zamanda vicdan siyasetidir. Bir işin doğruluğunu, yanlışlığını anlamanın en güzel yolu dönüp onu kendi vicdan terazimizde tartmaktır” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: Son günlerde birtakım tartışmalara, birtakım tekliflere şahit oluyoruz. Af meselesinden çocuk istismarına geniş bir yelpazeye yayılan bu tartışma konularında AK Parti olarak bizim öncelikli ölçümüz mahşeri vicdandır." 
Vatan 

S-400’den vazgeçmek yok 
Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yerli üretim, S-400 ve F-35 konularında kritik değerlendirmelerde bulundu. Kanal 7’nin canlı yayınında konuşan Demir, “Yeni bir taarruz helikopterimiz geliyor Atak’tan daha iyi bir helikopter. Yakında hepiniz duyacaksınız. Atak dünyada ilk 5’te olan bir helikopter tabi ki ilgi çekecek. Çok yoğun ilgi var” dedi. İsmail Demir Rusya’dan alınacak hava savunma sistemi için ise şöyle konuştu: “S-400’den vazgeçmek gibi bir durum söz konusu değil. Bu imzalandı ödemeler yapılıyor. Bunu konuşmanın artık çok anlamı yok. Bu mesele o anlamda kapandı.” 
Vatan 

DÜNYA 
AB’ye Makedonya’dan sonra Letonya şoku
AB üyesi eski Sovyet cumhuriyeti Letonya’da cumartesi günü yapılan genel seçimleri Rusya yanlısı Uyum partisi kazandı. Böylece AB, Makedonya’nın adının değiştirilmesiyle ilgili referandumdan sonra Letonya’da da üstünlüğü Rusya’ya kaptırmış oldu. Letonya’da sandıktan çıkan oy pusulaları sayıldığında Rusya yanlısı görüşleriyle tanınan “Uyum” partisi oyların yüzde 19.8’ini alarak birinci sıraya yerleşti. 
Hürriyet 

Pompeo’dan yeni ‘hazırlık’ turları 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında ikinci bir görüşme gerçekleşeceği belirtilirken, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, Pyongyang’ın ardından Seul’e geçerek Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile de bir araya geldi. Yonhap ajansının haberine göre, Kuzey Kore’den Güney Kore’ye geçen Pompeo, Moon ile görüşmesinde Kuzey Kore ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 
Milliyet 

İstifa etti
25 Eylül’den bu yana haber alınamayan Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Başkanı Meng Hongwei’nin yasaları ihlal ettiği şüphesiyle Çin’de gözaltına alındığı açıklandı. Çin Komünist Partisi Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı ve Interpol Başkanı Hongwei’nin yasaları ihlal ettiği şüphesiyle soruşturmaya alındığı bildirildi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Interpol, Meng Hongwei’nin istifasını sunduğunu belirtti. Teşkilat, istifanın işleme konulduğunu kaydetti. 
Milliyet 

Cinsel saldırı iddiası senatoyu durdurmadı! 
ABD başkanı Trump’ın Yüksek Mahkeme üyeliği için aday gösterdiği Washington Temyiz Mahkemesi Yargıcı Brett Kavanaugh’ın mahkeme üyeliği, hakkındaki tüm cinsel saldırı suçlamalarına rağmen senato tarafından onaylandı. Kavanaugh’un üyeliği 48 ‘Hayır’ oyuna karşın 50 ‘Evet’ oyu ile onaylanırken oylama sırasında Senato oturumunun yapıldığı salonunun içerisinde ve dışında protesto gösterisi yapıldı. Hatta seyircilerin bulunduğu bölümden ‘utanın’ seslerinin yükselmesinin ardından oturumu yöneten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, sessizliğin korunmasını istedi. 
Vatan 

EKONOMİ 
Dolar: 6,1624-6,1692 
Euro: 7,1035-7,1137 
Sterlin: 8,0933-8,0958 
Gram Altın: 238,5128-238,7397 

2019’da dümeni komşuya kırdı! 
Yaklaşık 7 yıl 861 milyon dolara özelleştirilen İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), son dönemde sefer sayılarını düşürmesiyle gündeme geliyor. Özellikle Bostancı-Beşiktaş, Bostancı-Yenikapı, Yenikapı- Bandırma hatlarında yaşanan gelişmeler vatandaşların da tepkisini çekiyor. 2011-2018 yılları arasında Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü’nün açılması ve Pendik-Yalova hattında rekabetin kızışmasıyla İDO’nun yeni projelere yöneldiğini anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Rıza Bozantı, “En önemli maliyet kalemimiz olan yakıt ve bakım giderlerimiz döviz kurlarına bağlı olarak giderek artıyorken gelir kalemlerimiz faaliyet alanımız nedeniyle sadece Türk Lirası olarak elde ettiğimiz kazanımlardan oluşuyor.” dedi. 
Hürriyet 

TOKİ kampanyasına büyük ilgi 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyenler için yapılan yüzde 24 indirim kampanyasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İlk 11 günde kampanyaya katılan vatandaşların yüzde 95’i 217 milyon liralık borçlarını yastık altı diye tabir edilen kişisel tasarruşarı ile kapattı. Toplam yapılan ödeme ise 228 milyon 490 bin lira oldu. Yüzde 24 indirim kampanyasından bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşların da yararlanabildiğini dile getiren TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Borcunun tamamını kapatamayan 527 konut ve işyeri alıcımız yaptıkları 16 milyon 455 bin liralık peşin ödemelerle yüzde 24 indirim kampanyasından faydalandı. 5 bin 482 vatandaş kampanyadan yararlandı. Vatandaşların birikimlerini konut amaçlı kullanması sektöre duyulan güven ve ilginin göstergesi” dedi. 
Posta 

Yargıtay’dan emsal mümessil kararı! 
Satışa dayalı prim sistemiyle çalışan on binlerce ilaç mümessiline Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nden müjdeli haber geldi. Performansı yetersiz olduğu ve satış hedefini yakalamadığı gerekçesiyle işten kovulan mümessil Yargıtay kararıyla işe iade edildi. Kararda, “İlaç mümessillerinin performansını belirleyen satış değerleri, doktorun ilacı yazması, hastane ve eczanenin talepleri, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaları gibi mümessilin müdahale edemeyeceği dış etkenlere bağlıdır. Mümessilin dış etkenlere bağlı satış değerlerinden sorumlu tutulamayacağı zira satış değerlerini, mümessil dışındaki etkenlerin belirlediği açıktır” denildi. 
Posta 

Dengelenme süreci başladı bütçe disiplininden taviz yok 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Genel olarak göstergelerle birlikte ekonomide dengelenme süreci başladı” dedi. Döviz kurundaki dalgalanmanın pik yaptığı geceyi anlatırken “O gece büyük bir oyun oynandı” ifadesini kullandığı belirtilen Albayrak, bugün itibariyle tüm tablolarda iyileşme olduğunu kaydetti. Albayrak, AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın son gününde, sabah oturumunda ekonomi sunumu yaptı. Basına kapalı toplantıda Türkiye’nin ekonomik göstergelerinin gücüne değinerek, genel borçluluk oranlarıyla ilgili bilgi veren Albayrak, Türkiye’nin kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 28 olduğunu, gelişmekte olan ülkelerde bu oranın yüzde 49 seviyesinde bulunduğunu belirtti. Albayrak, kamuda borçluluk oranında gayet iyi bir durumda olunduğunu vurguladı. 
Milliyet 

Bursa’dan ‘elektrik’ alamadı 
Fransız Renault, ‘Drive the Future’ stratejik planı çerçevesinde 2022 yılına kadar 8’i yüzde 100 elektrikli ve 12’si elektrikli motorlu yani hibrit otomobili piyasaya sürmeyi planlıyor. Renault Grubu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn elektrikli ve hibrit atağını Paris Otomobil Fuarı’nda müjdelerken, A-SUV segmentinde yer alan K-ZE’yi ilk kez gün yüzüne çıkardı. 
Vatan 

Milyoner sayısı 200 bine dayandı 
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, Ağustos sonu itibarıyla 2017’ye göre 53 bin 439 kişi artarak 192 bin 419’a yükseldi. BDDK verilerine göre, milyonerlerin toplam sayısı Ağustos sonu itibariyle 192 bin 419’a ulaştı. Milyonerlerin toplam mevduatı 1 trilyon 279 milyar liraya çıktı. Ortalama mevduat 6 milyon 647 bin lira olarak hesaplandı. 
Vatan 

SPOR 
Olmayınca olmuyor 
F.Bahçe sezonun belki de en etkili futbolunu oynadığı karşılaşmada sayısız gol fırsatından faydalanamayınca 1 puanla yetindi. Ligin en kaliteli takımlarından biri olan Başakşehir karşısında topla daha az oynamalarına rağmen pres yapan ve rakibi çok sayıda hataya zorlayan sarı lacivertliler istedikleri galibiyeti alamadılar. Kanarya, son bölümde kaybetme tehlikesi de yaşadığı maçta 0-0 berabere kaldı. 
Hürriyet 

Kartal sonda yakalandı 
Beşiktaş’ta Vida 28’de kırmızı kart gördü, kazanılan penaltıyı 30’da Yatabare gol yaptı. Yatabare 52’de ikinci penaltı atışından yararlanamadı. Kartal’ın sayıları 79’da Love, 80’de Lens’den geldi, 90+4’te Hurtado skoru yazdı. Hakem Ümit Öztürk, karşılaşmada 13 sarı, 1 de kırmızı kart gösterdi. Bu sayı 2014-15’ten beri bir maçta çıkan en çok kart rakamı oldu. 
Posta 

Efes kükredi 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin ilk hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Galatasaray’ı 73-70 yenmeyi başardı. Galatasaray çift haneli farklarla geriye düştüğü maçta ayağa kalkmayı başardı, son dakika içinde farkı 2’ye kadar indirdi. Ancak Efes daha fazlasına izin vermedi. 
Milliyet 

Sultanlar 2. Turda kayıp 
Japonya’da yapılan Bayanlar Dünya Voleybol Şampiyonası’nın 2. turdaki ilk maçında Türkiye, Rusya’ya 3-0 (25-15, 25-17, 25- 16) mağlup oldu. Osaka kentindeki Municipal Central Gymnasium’da oynanan mücadelede Rusya’da Voronkova 14, Parubets 14, Fetisova 13 ve Kotikova 10 sayıyla oynayarak galibiyeti getiren isimler olurken Ay-yıldızlılarda ise Hande 11 sayı üretti. 
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme