10 Ekim 2018 Çarşamba

10.10.2018 Genel Gündem

10.10.2018
TÜRKİYE 
Sevgi Tohumları Ekeceğiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Macaristan dostluğunun simgesi olan Gül Baba Türbesi açılışında, "Dini, etnik, kültürel farklılıklar kaşıyarak insanları birbirine düşürmeye çalışanlara inat biz dayanışmanın dilini konuşacağız. 500 yıl önce Gül Baba'nın yaptığı gibi topraklara husumet tohumları değil sevgi tohumları ekeceğiz" dedi.
Milliyet


Devlet Geleneğini İstismar Ediyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, özetle şunları kaydetti: Aramızda tren kazası (Çorlu) mağdurları var. Araştırma önergesi verdik ama AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İki partiyi bütün Trakya'ya şikâyet ediyorum. Kentsel dönüşüm mağdurları aramızda. İstanbul'u teslim edin, kentsel dönüşüm nasıl olur, bütün dünyaya gösterelim. Emeklilikte yaşa takılanlar aramızda. Kanun teklifini verdik, Genel Kurul'a indireceğiz. Kim destek veriyor vermiyor ortaya çıkacak. Hangi parti samimi, hangi parti değil, akla karayı Genel Kurul'da göreceksiniz.
Milliyet

Esrarengiz Konvoy 
Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasıyla ilgili sır perdesi hâlâ aralanmadı. Polisin elde ettiği görüntülere göre; Kaşıkçı 2 Ekim saat 13.14'de konsolosluk binasına giriyor. Binaya telefon alınmadığı için telefonunu kapıda bekleyen nişanlısına teslim ediyor. Konsoloslukta saat 15.02 sıralarında ise hareketli saatler başlıyor. Görüntülere göre her zaman saat 17.00 sıralarında konsolosluktan ayrılan Konsolos Muhammed El Katibi o gün konsolosluk binasından olağanın dışında 15.02'de ayrılıyor.
Vatan

Bahçeli Kara Bir Leke Çaldı 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında Bahçeli'ye yüklendi. Geçen hafta evinin önündeki olaylara değinen Akşener şunları söyledi: Yaşadığımız onca şeye rağmen artık daha beteri olmaz diyorduk ama Bahçeli yine yaptı yapacağını ve Türk siyasetine kara bir leke çaldı. Ne Türkiye ne de Türk milliyetçiliği için bir gelecek vaat etmediğini, açıkça ortaya koydu. Kongrede karşıma çıkacak cesaretin yok. Kendi seçtiğin delegenin önüne çıkacak cesaretin yok. İstanbul'da aday gösterecek cesaretin yok. Benim cesaretimi sınamaya kalkıyorsun. Biz demirden doğduk ne ateşlerde yanarız, ne de eğilir bükülürüz. Baykuştan pervamız yok, biz şahinler sürüsüyüz. Bahçeli, Türkiye seninle yeterince zaman kaybetti. Ben de seninle daha fazla vakit kaybedecek değilim.
Vatan

Ekonomi Silah Olarak Kullanılamaz 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ambargo ve kısıtlamaların ülkeleri yeni arayışlara sürüklediğini belirterek, "Türkiye olarak dış ticarette karşılıklı olarak ulusal para kullanılması teklifini önemsiyor ve destekliyoruz" dedi. TBMM'nin ev sahipliğinde Avrasya Meclis Başkanları Üçüncü Toplantısı, Antalya Belek'te başladı. 38 ülkenin meclis başkanlarının katıldığı toplantının açılış konuşmasını, yapan Yıldırım şunları söyledi: "Ekonomisi güçlü ülkelerin vurdumduymaz davranışları dünya ekonomisine ve dünya halklarının ortak refahına zarar veriyor. Ekonominin silah ve baskı aracı olarak kullanılması kabul edilemez. Para kurlarını kullanarak siyasi hedeflere ulaşma çabasını da tüm uluslararası ekonomik sistemi tehlikeye düşürecek bir hareket olarak değerlendiriyoruz. Ulusal paralarla ticaretin teşviki başta olmak üzere alternatiflerin üzerinde durulması normaldir, gereklidir."
Hürriyet

DÜNYA 
Trump Önce Kutladı Sonra Özür Diledi! 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği, hakkında cinsel saldırı ve taciz suçlamaları bulunan yargıç Brett Kavanaugh, Beyaz Saray'da düzenlenen törende yemin etti. ABD tarihindeki en tartışmalı Yüksek Mahkeme onay süreçlerinden birinin ardından Kavanaugh, Yüksek Mahkeme'nin 9 üyesinden biri oldu. Yemin töreni öncesi yaptığı konuşmada, Kavanaugh hakkında ileri sürülen iddiaları hedef alan Trump, "Kavanaugh ve ailesinden, yalan ve iftiralar üzerine kurulmuş iddialardan dolayı ülke adına özür diliyorum" dedi. Kavanaugh'un suçsuz olduğunun kanıtlandığını belirten Trump, "İddialar uydurmaydı, Demokratların hilelerinin kurbanı oldu" diye konuştu.
Milliyet

Abd İle Menbiç Eğitimi Başladı 
Türkiye ile ABD askerlerinin Menbiç'te 18 Haziran'dan bu yana koordineli ancak birbirinden bağımsız olarak sürdürdüğü devriyeyi 'müşterek' hale getirmek için gereken 'ortak eğitim' dün resmen başladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Münbiç (Menbiç) Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Türkiye ve ABD silahlı kuvvetleri unsurlarınca bölgede icra edilecek müşterek devriye faaliyetlerine yönelik ortak eğitimler bugün (dün) itibarıyla başlamıştır" dedi. Menbiç'te ortak devriye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, 4 Haziran'da ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile Washington'da vardığı mutabakatın en önemli maddelerinden biriydi. Buna göre, ortak eğitim ve müşterek devriye sonrasında, terör örgütü PYD/ YPG'nin 5 Eylül'de Menbiç'i boşaltması, Türk ve ABD askeri unsurlarının birlikte kent merkezine girerek, bölgede 2012 öncesi demografik yapıyı dikkate alan bir yönetim kurulmasının önünün açılması gerekiyordu. Ancak program sarktı.
Hürriyet

Abd'nin Bm Temsilcisi Istıfa Etti 
ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley dün istifa etti. Haley'nin istifa ettiğini ilk olarak Amerikan Axios sitesi yazdı. Ardından ABD Başkanı Donald Trump paylaştığı tweet'te Nikki Haley ile bir basın toplantısı yapacağını duyurdu. Toplantı dün yerel saatle 10.30'da Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te gerçekleşti. Burada konuşan ABD Başkanı, Nikki Haley'nin inanılmaz bir iş çıkardığını söyledi ve bu yıl sonu itibarıyla görevini bırakacağını açıkladı. Trump, Haley'nin "başka bir pozisyonda geri gelebileceğini umut ettiğini" de ekledi. ABD Başkanı 6 ay önce Haley'nin kendisine yılın sonunda veya iki yıllık görev dönemi bitince ara vermek istediğini söylediğini de aktardı. Nikki Haley de konuşmasında istifasının gerekçesine dair sorulara net yanıt vermekten kaçınarak, "Bir kenara çekilme zamanı geldiğini anlamak önemlidir" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,1018-6,1096
Euro:7,0266-7,0371
Sterlin: 8,0282-8,0474
Gram Altın: 233,3472-233,6847

Şoklara Dayanıklıyız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan'da Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu söyledi. Erdoğan, "Ülkemizin ekonomik bağımsızlığını ve milli güvenliği korumakta sonuna kadar kararlıyız. Sıkıntımız yok. Türk ekonomisini ve bankacılık sistemini kimse çökertemeyecek. Zira şoklara dayanıklıdır" diye konuştu. Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile birlikte Macaristan- Türkiye İş Forumu'na katıldı. Türk ve Macar işadamlarına seslenen Erdoğan, "Macaristan'da kendimizi evimizde gibi hissettik. Dillerimize geçen ortak türkülerimiz vardır. Barışın timsali Gül Baba gibi gönül erlerimiz vardır" dedi.
Milliyet

Enflasyona İndirim Darbesi 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele programı kapsamında yüzlerce üründe yılbaşına kadar yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı. Albayrak, "Kamu olarak biz de yılbaşına kadar elektrik ve doğalgaza zam yapmayacağız" dedi. Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, göreve geldikleri ilk günden beri, politikaların en başına enflasyon ile mücadeleyi koyduklarını söyledi. Albayrak, girdi maliyetlerini düşürecek, fiyatlarda oluşan hareketliliğin firmaları zora sokmaması için tüm bu süreçlerde işsizliğin artmaması için neler yapabileceklerine çalıştıklarını belirterek, "Bu harekete katılım için tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları ve bu indirimi yıl sonuna kadar sürdürmeleri fikri üzerinde topyekun bir mutabakata vardık" dedi.
Milliyet

Akdeniz'de İlk Sondaj Ay Sonunda Başlıyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Fatih'in Antalya açıklarında çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, "Fatih sondaj gemimiz bu ay sonunda Akdeniz'de ilk sondajını gerçekleştirecek. İnşallah, ikinci gemiyi de yakın bir zaman içerisinde filomuza katacağız. Özellikle Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklı kaynaklarımızı sonuna kadar koruyacağımızı ifade etmek isterim" dedi.
Vatan

Kosgeb Borçları 1 Yıl Ertelenecek 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank işletmelerin kullanacakları TL cinsinden kredilere yüzde 14'e kadar finansman desteği sağlayacaklarını duyurdu. Varank, şöyle konuştu: "Bağlı kurumlarımızla birlikte elimizdeki tüm araçları seferber ediyoruz. Öncelikle finansman destek programını hayata geçiriyoruz. İşletmelerin TL cinsi kredilerinde yüzde 14'e kadar finansman desteği vereceğiz. İhracat yapacak olan KOBİ'lere 200 bin dolara kadar 180 gün vadeli libor oranında yeni bir destek veriyoruz. 3 milyar liralık finansman erişim sağlanmış olacak. KOSGEB borçları 1 yıl ertelenecek. KOSGEB tarafından destek kararı alınan üç farklı programla toplamda 1 milyar liralık makine ve teçhizat yatırımına yüzde 25'e kadar ilave destek sağlayacağız. Cari açığa neden olan ürünler için yerlileştirme programı kapsamındaki ikinci çağrımızda en az 1.5 milyar liralık yeni yatırıma destek vereceğiz."
Hürriyet

SPOR 
'Var'san Ortaya Çık 
Yeter artık; VAR'san ortaya çık... Özellikle son iki-üç haftadır VAR sisteminde öyle gel-gitler yaşandı ki, milletin de aklı karışmaya başladı. "Ohh ne güzel, artık VAR'la emekler çalınmayacak, alın terinin karşılığı yerini bulacak" derken, VAR sistemine güveni, 5-6 hata gibi çok kısa bir sürede adeta tükettik. Önce teknik sıkıntılar... Mevsim bu kadar günlük güneşlikken, ortada fırtına, yağmur, kar yokken, VAR sistemi bu kadar kesintiye uğrarsa, acımasız kış koşullarında ne olacak? Bu mevsimde İstanbul maçlarında bile kesinti yaşanırken, o kışın acımasız aylarında Sivas'ta, Erzurum'da ya da bölgenin benzer yerlerinde sağlıklı bir ses ve görüntü nasıl kurulacak? Teknik konular dileriz çözülür ama VAR'ın çifte standardı ne olacak? Yani bazı pozisyonlar için inceleme kararı alınıp, bazıları için "pas" geçilmesi nasıl önlenecek? Örneğin Başakşehir son iki haftada ciddi anlamda VAR'dan darbe yedi. Malatya maçının son dakikalarında uyarıya rağmen maçın hakemi VAR'ı kullanmadı. Fenerbahçe maçında Elia'nın attığı golde VAR devre dışı kalınca gol "güme" gitti.
Milliyet

Taraftar Haklı 
Fenerbahçe'nin Ganalı futbolcusu Andre Ayew, Milliyet'e konuştu. Medipol Başakşehir maçı sonrası sorularımızı yanıtlayan tecrübeli oyuncu, taraftarın protestosunu anlayışla karşıladıklarını belirtti
Milliyet

Herkese Var Beşiktas'a Yok 
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Vodafone Park'ta düzenlediği basın toplantısında tartışmalı hakem kararlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine desteğini tekrarlayan Fikret Orman, hataların sahadaki ve masa başındaki hakemler tarafından yapıldığını savundu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme