.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

11 Ekim 2018 Perşembe

11.10.2018 Genel Gündem

11.10.2018 
TÜRKİYE
Yüzde 99 Yaşamıyor 
Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamayan Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili endişeler sürerken emniyet, Kaşıkçı'nın öldürüldüğü ihtimali üzerinde duruyor. Üst düzey bir emniyet yetkilisinden alınan bilgiye göre, Kaşıkçı, "yüzde 99 yaşamıyor." İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube ekiplerince 9 gündür sürdürülen çalışmalar doğrultusunda Kaşıkçı'nın öldürüldüğü kanaati üzerinde duran ekiplerin, cesede ulaşma çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı. Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed El Katibi'nin konsoloslukta kaba aramaya izin verdiği, Luminal ve olay yeri incelemesine ise karşı çıktığı öğrenildi. Ancak polisin inceleme ve arama için konsolosluk binasına girişinin an meselesi olduğu öğrenildi.
Milliyet


Oradan Sinek Çıksa Sistem Bunu Yakalar 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasının ardından gelişmelerin anbean takip edildiğini ve olayın tüm boyutlarıyla soruşturulduğunu belirterek, "Devletimizin ilgili birimleri, birbiriyle istişare halinde, yapılması gereken her şeyi yapacaktır. Türkiye'ye girişler, çıkışlar vs. dahil gereken her şey mercek altına alındı. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Yani buradan bir kuş uçsa, bir sivri sinek çıksa bu sistemler bunu yakalar ki onlarda bu sistemlerin en ileri dereceleri vardır" dedi. Erdoğan, Rahip Brunson'ın 12 Ekim'deki davasının hatırlatılması ve Amerikalıların serbest kalması yönünde yüksek bir beklenti içerisinde olduklarının ifade edilmesi üzerine de "Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olması sebebiyle, ben yargıya müdahale edecek konumda değilim. Yargı ne karar verirse, o karara uymak zorundayım. O işin muhatabı olanlar da yargı kararına uymak zorunda" dedi. Erdoğan, CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri için MHP'nin desteği ile bir yasal düzenleme yapılabileceğini açıkladı.
Milliyet

Örgüte Eğilim Yoklaması Anketle Desteklenecek 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarın törenle yerel seçim startını vermesi beklenirken adayların da dört ayrı kategoride inceleneceği öğrenildi. Birinci kategoride, parti örgütü ve bölge milletvekillerinin üzerinde "tam mutabakat" sağladığı adayların, ikinci kategoride ise yeniden aday gösterilecek mevcut belediye başkanlarının belirlenmesine çalışıldığı belirtildi. Son seçimlerde büyük oy farkıyla kaybedilen belediyelerin adaylarının netleştirilmesi sürecinin üçüncü kategoriye ayrıldığı, son başlıkta ise CHP'nin yönetimde olmadığı büyük kentlerin adayları üzerindeki çalışmaya yer verildiği öğrenildi. CHP'nin bu dört kategorideki adaylarını, başvuru sürecinin sona ereceği 19 Ekim tarihinden sonra düzenlenecek PM toplantısının ardından ekim sonundan itibaren, "kademeli" olarak açıklayacağı kaydedildi.
Milliyet

Oktar'ın Tüm Sırları Onda 
Adnan Oktar grubunun 2 numaralı ismi olduğu belirtilen ve operasyondan beri firari olarak aranan Tarkan Yavaş ve Serkan Yumru, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün koordineli çalışmasıyla Eyüpsultan, Göktürk'te gizlendikleri adreste yakalandı. Yavaş'ın 3 kez yer değiştirdiği bu son evde yakayı eleverdiği açıklandı. 2 isme gizlenmelerinde yardım eden 7 kişi de gözaltına alındı. Adnan Oktar'ın sağ kolu olduğu belirtilen Yavaş ve diğer kişiler Emniyette sorguya alındı.
Vatan

Çalışanlara 'Kriz Zammı' Verilsin 
İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, "İktidarın ilk önceliği, sabit geliri olan çalışanlarımızın ücretlerinde iyileştirmeler yapmak, maaşlarına acilen 'kriz zammı' vermek olmalıdır" çağrısında bulundu. Paçacı, Başkanlık Divanı toplantısından sonra özetle şunları söyledi: "Açıklanan 'Enflasyon ile Topyekün Mücadele Programı' ekonomik çöküşün sonuçlarını erteleme adımlarından başka şey değildir. Un, şeker, pirinç, bulgur gibi zorunlu gıda maddeleri lüks tüketim haline gelmiştir. İktidarın birinci önceliği, sabit geliri olan çalışanlarımızın ücretlerinde iyileştirmeler yapmak, maaşlarına acilen 'kriz zammı' vermek olmalıdır. Kışın vatandaşa hayır yapmak istiyorsanız; doğalgaz ve elektrik fiyatlarını bir zahmet yüzde 10 indiriverin.
Hürriyet

DÜNYA 
Nato Gövde Gösterisi Yapacak 
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü NATO, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana gerçekleştireceği en büyük tatbikata hazırlanıyor. NATO, 29 müttefik ve 6 ortağının katılımıyla düzenleyeceği ve son yılların en büyük askeri tatbikatı olacak "Trident Juncture 18" ile gövde gösterisi yapacak. NATO'nun 29 üyesinin yanı sıra ortak ülkeler Avustralya, Finlandiya, İsveç, Ürdün, Gürcistan ve Ukrayna'nın katılımıyla resmi olarak 25 Ekim-7 Kasım tarihlerinde Norveç ve çevresinde gerçekleşecek tatbikat, özellikle katılacak asker sayısı ve teçhizat açısından dikkati çekiyor. NATO yetkilileri Trident Juncture 18'in temel amacının, olası bir saldırıya karşı güçlerin hazırlık durumunu tatbik etmek, ittifakın savunma ve caydırıcılık gücünü göstermek olduğunu savunuyor.
Milliyet

'Idlib'de Süreç Yeterince İlerliyor' 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Andorralı mevkidaşı Maria Ubach ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Soçi mutabakatının uygulanması hususunda değerlendirmelerde bulundu. Soçi mutabakatına göre İdlib'in silahsızlandırılması sürecinin 15 Ekim'de sona ereceğini hatırlatan Lavrov, "İdlib çatışmasızlık bölgesinin silahsızlandırılması yönündeki anlaşma yerine getiriliyor. Orada (İdlib'de) tüm gruplarla aktif olarak işbirliği yapma konusunda ana rolü Türk ortaklarımız oynuyor. Bizim bilgilerimiz bu sürecin yeterince ilerlediğini doğruluyor" ifadelerini kullandı. Silahsızlandırılan bölgenin 15 Ekim'den sonra tamamen işlevsel olması gerektiğini kaydeden Lavrov, sürecin 1-2 gün uzamasının önemli olmadığını belirtti. Lavrov, "Her halükarda bu işin kalitesi önemlidir. Önemli olan bu iş yürüyor ve biz Türk ortaklarımızın çabasını aktif olarak destekliyoruz" diye konuştu.
Milliyet

Yunanistan'dan Abd'ye 3 Üs Önerisi 
Ankara-Washington ilişkilerinin bozulmasından yararlanmak isteyen Yunanistan, ABD'ye Volos, Larisa ve Dededağaç (Aleksandrupolis) şehirlerinde askeri üs kurmasını önerdi. Washington'da ABD'li mevkidaşı Jim Mattis ile görüşen Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, heyetler arasında yapılan toplantı sırasındaki konuşmasında "Yunanistan, ABD'yi diyebilirim ki, yegane stratejik ortak ve müttefik sayıyor. ABD'nin sadece Suda'da (Girit adasındaki ABD deniz üssü) değil, Volos, Larisa ve Dedeağaç'da da daha kalıcı askeri güçler konuşlandırması Yunanistan için önemlidir" dedi. Kammenos'un bu açıklaması, ABD Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı görüntülerde yer aldı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,0708-6,0759
Euro:7,0311-7,0426
Sterlin: 8,0404-8,0600
Gram Altın: 232,9483-233,1814

İndirim Seferberliği Dalga Dalga Yayılıyor 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın önceki gün duyurduğu Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı, tüm sektörlere yayılan bir 'harekete' dönüştü. Toplantıda Migros, BİM, Carrefoursa, Şok ve Metro marketlerle Çaykur, TMO, AOÇ ve ESK gibi kamu kuruluşlarının yer aldığı belirtilen programa katılım hızla artıyor. Onlarca şirket yüzlerce üründe yüzde 10'dan başlayan oranlarda indirim yapacağını açıkladı. Ulaşımdan mücevhere, mobilyadan gıdaya, giyimden optiğe kadar tüketicinin cebini birebir ilgilendiren, perakende ürün ve hizmet sunan şirketler kampanyaya katılıyor. Katılım perakende ile de sınırlı değil! Sanayi, tarım ve inşaat alanında faaliyet gösteren üreticilere ürün ve hizmet sağlayan firmalar da indirim yapacaklarını duyuruyor. Bu da üreticinin maliyetlerinin düşürüp fiyatlarını daha makul tutmasını sağlamasına yardımcı olacağı anlamına geliyor. Örneğin Tarım Kredi Kooperatifleri, program kapsamında indirimli satın aldığı tarımsal girdileri, üyelerine yine indirimle satacağını açıkladı. Programa katılan firmalar enflasyonlamucadele.org.tr adresinden takip edilebiliyor.
Milliyet

Döviz Kuru Baskısından Kurtulalım 
Türkiye'yi, bilhassa da ticareti döviz kurunun getirdiği risklerden kurtarmak istediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tüm Afrikalı dostlarıma, kardeşlerime söylüyorum; yerli para, milli para ile gelin ortak iş yapalım. Ülkelerimizi kur baskısından, döviz baskısından kurtaralım. Bu adımı atmak durumundayız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2. Türkiye- Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılışında, son haftalarda yaşanan spekülatif saldırılar sonrasında bu meseleyi öncelikle gündemlerine aldıklarını belirterek, Rusya, Çin, İran gibi ülkelerle yürüttükleri müzakerelerde belli oranda mesafe kaydettiklerini aktardı. Erdoğan, sadece ana ticaret ortaklarla değil Afrika dahil, tüm ülkelerle milli paralar üzerinden ticareti geliştirmeye hazır olduklarını vurguladı.
Milliyet 

Endonezya'ya Yardıma Koştu 
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, deprem ve ardından oluşan tsunami nedeniyle zor günler geçiren Endonezya'da Kızılay ile birlikte afetzedelere gıda yardımında bulundu. Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda meydana gelen 7.5 şiddetindeki deprem ve ardından oluşan tsunami nedeniyle Türkiye'den bölgeye giden sivil toplum kuruluşları, binlerce afetzedeye sıcak yemek, gıda ve hijyen yardımı ulaştırdı. Berat Albayrak, "Endonezya halkı, devleti, bu felaketten, krizden en kısa sürede daha da güçlenerek çıkacaktır. Biz de elimizden geldiğince maddi ve manevi, dualarımızla yanlarında olmak istediğimizi göstermek için buraya geldik" dedi.
Vatan

Kayyumda 1 Milyar Lira Kâra Koşuyor 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF kayyumunda yönetilen Boydak Holding'in 3'üncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Gülal, devraldıklarında holdingin büyüklüğünün 7.6 milyar TL olduğunu, bugün yüzde 27 artışla 10.1 milyar TL'ye çıktığını aktararak, "Devraldığımız gün özkaynak büyüklüğü 5.8 milyar TL seviyesindeydi, Boydak Holding'in şu an itibarıyla özkaynak büyüklüğü 7.01 milyar TL seviyesinde" dedi. Bu yılın ilk 3 çeyreğinde ciroda yüzde 8.3 artışla 7.3 milyar TL'ye ulaşıldığını vurgulayan Gülal, "Biz bu süreçte net kârlılığımızı da yüzde 3 artırarak 754 milyon TL'ye çıkarttık. Boydak Holding'in yaklaşık 1 milyar TL kârla yılı kapatmasını hedefliyoruz" şeklinde konuştu. Boydak Holding'in satışının yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine Gülal, "Boydak Holding'in ekonomik devamlılığında bir tehlike söz konusu olmadığı için kısa vadede satışla ilgili bir projeksiyonumuz yok" dedi.
Vatan

Wall Street Sert Düştü 
ABD'de piyasaların nabzının attığı Wall Street'te hisseler dün önemli kayıplar yaşadı. 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 3.23'e yükselmesi ve Çin'le devam eden ticaret savaşına yönelik endişelerin yeniden artması sonucu New York Borsası'nda Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 3.14 düşüşle 25.598,74 puana, Standard&Poor's 500 Endeksi de yüzde 3.29 azalışla 2.785,68 puana geriledi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 4.08 kayıpla 7.422,05 puana düştü.
Hürriyet

SPOR 
Gelecek Bu Çocukların 
Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, genç bir kadroya sahip olduğunu ve oyuna hükmeden bir sistem oluşturmaya çalıştığını söyledi. Mahmut Tekdemir ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Rumen çalıştırıcı, Bosna Hersek'in 5-6 yıldır birlikte oynayan ve birbirini tanıyan bir ekip olduğuna değinerek, "Biz genç ekibi mart ayında kurmaya başladık. Bu işin üç ayağı var. İlki, genç, birbirini anlayan , tamamlayan, birlikte oynayan bir grup oluşturmak. Elimizdeki genç oyuncuların anlayabileceği ve sahaya yansıtabileceği oyun felsefesini, sistemini bulmak ve üçüncüsü doğal olarak sonuç" dedi.
Milliyet

Ah Şu Kader! 
Basketbolda 26. Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, finalde Fenerbahçe'yi 61-47 yenmeyi başaran Hatay Büyükşehir Belediyesi, tarihindeki 2. kupayı kazandı. Fenerbahçe'nin Dünya Kupası nedeniyle başta antrenörü olmak üzere çok geç bir araya geldiği özellikle savunma organizasyonlarındaki aksaklıkla anlaşılırken, Hataylı oyuncular sürekli potaya giderek skor buldu, ilk periyodu 16-11 önde bitirdi. Fenerbahçe boyalı alan savunması için takımı uzatsa da, Hatay'ın 10 hücum ribauntuna engel olamadı, rakibinden 10 top daha fazla kullanan Güney ekibi, devreyi 28-25 galip tamamladı. Fenerbahçe soyunma odasından daha tempolu dönüp, 29-28 öne geçmeyi de başardı ama Hatay ikili oyunlarla yeniden hücumdaki etkisini artırdı, özellikle Abdelkader'in müthiş performansı ile son çeyreğe de 43-37 galip girmeyi başardı. Hatay, rakibinin son çeyrekteki hamlesini de müthiş baskı ile kırdı, sarı-lacivertli ekibi art arda top kayıplarına zorladı. Hücumda da maçın sessiz isimlerinden Cansu'nun arka arkaya attığı iki üçlükle skor bulup, farkı çift hanelere çıkaran Hatay Büyükşehir Belediyesi son sözü yine Abdelkader ile söyledi, 61-47'lik skorla 2. kez Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı müzesine taşımayı bildi.
Milliyet

İhanet Suçlaması 
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, FB TV'de gündemi sarsacak önemli açıklamalarda bulundu. Koç özellikle geçtiğimiz günlerde görevden alınan yardımcı hocalar; Turgay Altay, Murat Öztürk ve Alper Aşçı için çarpıcı ifadeler kullandı. Sarı-lacivertli kulübün başkanı konuyla ilgili şunları söyledi; "Biz ne yapmaya çalıştıysak, bir dirençle karşılaştık. Yeni düzenden bir şey olmayacağı, eski düzenin devam etmesi gerektiğini söylediler. Bu da bazı oyunculara yayıldı. Arda Keskin arkadaşımıza salon sorumluluğu veriliyor. Hocamız işi beğenmiyor. Sonra yollarımızı ayırıyoruz. Takım içerisindeki sorunları nasıl çözeriz diye konuşmalar oluyor. Turgay Altay'ın, 'Banane Fenerbahçeliler düşünsün' diye bir beyanatı oluyor. Bunu birkaç yerde söylüyor. Oyuncular antrenmanların ardından biz maçlara yorgun çıkıyoruz diyorlar. Bunu Alper Aşçı'ya iletiyorlar. O da bunun Cocu'nun talimatı olduğunu söylüyor. Daha sonra oyuncuların bu şikayetinin teknik ekibe iletilmediği ortaya çıkıyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme