.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

12 Ekim 2018 Cuma

12.10.2018 Genel Gündem

12.10.2018
TÜRKİYE 
Kaşıkçı'nın Cep Telefonu İncelemede 
İstanbul Levent'te bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na gittikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti gizemini korumaya devam ediyor. Gazeteci Kaşıkçı'nın konsolosluk binasına girmeden önce kapıda bekleyen nişanlısı Hatice Cengiz'e bıraktığı cep telefonunu inceleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü birimleri, Suudi gazetecinin kolundaki akıllı saatten cep telefonuna birçok mesaj ve ses kaydının gönderildiğini tespit etti. İncelemede ses kayıtlarının akşam saatlerine doğru devreden çıktığı belirlendi. Akıllı saatten cep telefonuna iletilen sesli mesajlarda sözlü kavga
Milliyet


Kurulların Mesaisi Başlıyor 
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde oluşturulan ve geçtiğimiz günlerde ataması yapılan dokuz kurulun önümüzdeki hafta çalışmalarına başlaması bekleniyor. Kurulların başkanvekilleri de Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak ilk toplantıda belirlenecek. Dokuz kurulda görev alan 76 isim, kurul çalışmalarını Cumhurbaşkanlığı'na devredilen Çankaya Köşkü'nde yapacak. Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleşecek toplantılar ise Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde olacak. Kurullar kendi çalışma takvimlerini kendileri belirleyecek. Haftalık, aylık toplantı dönemleri de yine kurullar tarafından tespit edilecek. Erdoğan, gerek gördüğü hallerde ise kurulları toplantıya çağıracak. Ana görevi ilgili alanda politika oluşturmak ve hükümete öneriler sunmak olan kurullar kendi alanlarıyla ilgili olarak her türlü bilgi ve belgeyi ilgili bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarından talep edebilecek.
Milliyet

Ypg'ye Bir Haftada 500 Tır Silah Gitti 
Türkiye'nin Münbiç yol haritası üzerinde anlaştığı ve müşterek devriye faaliyeti için eğitime başladığı ABD, bölgede terör örgütü PKK'nın kurduğu yapılara sağladığı destek nedeniyle güven vermiyor. ABD her ne kadar terör örgütünün Münbiç'ten çıkarılması için Türkiye ile anlaştıysa da, bölgede PKK tarafından yönetilen yapılara verdiği silah, araç ve teknik ekipman desteğini sürdürüyor. Son bir haftada en az 500 TIR silah, zırhlı araç ve mühimmat, ABD tarafından PKK/ SDG'ye gönderildi. ABD önderliğindeki Uluslararası Koalisyon önceki akşam PKK/SDG'ye 30'u zırhlı araç yüklü olan 300 TIR'lık bir konvoy daha yolladı. Konvoy gece saatlerinde YPG kontrolündeki Kamışlı'ya vardı. Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) resmi internet sitesi de 300 TIR'lık konvoyu doğruladı.
Vatan

Chp Hisseleri İçin Yasayı Destekleriz 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerinin devriyle ilgili MHP ile ortak yasal düzenleme yapılabilir" şeklindeki sözlerine destek verdi. Bahçeli, Erdoğan'ın sözlerini MHP Genel Merkezi'nde gazetecilere değerlendirdi. 19 Eylül 2018'de MHP muhabirleriyle bir araya geldiği yemekte İş Bankası ile ilgili yapılan tartışmalar konusunda görüşlerini açık bir şekilde ifade ettiğini anımsatan MHP lideri şunları söyledi: Demiştim ki CHP'nin 'Atatürk'ün mirası' diye nitelendirilen payını Türk milletine iade etmesi gerekir. Atatürk'ün gerçek varisi Türk Milleti'dir. Cumhurbaşkanı'nın Macaristan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklama doğrultusunda, şayet İş Bankası'ndaki CHP hisselerinin Hazine ve Türk milletine devri hususunda bir kanun teklifi Meclis'e gelirse, biz gereğini yapacağız ve desteğimizi vereceğiz. Tekraren ifade ediyorum, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçek varisi büyük Türk Milleti'dir.
Vatan

Kayyuma Birkaç Milyon Dolar 
FETÖ 'çatı davası'nın firari sanığı olan ve İçişleri Bakanlığı'nın listesinde 300 bin lira ödül konularak 'gri kategori'de aranan Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in ByLock yazışmaları MİT tarafından deşifre edildi. Dava dosyasına giren bu yazışmalarda İpek'in örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock'u kullanarak örgüte aracılar vasıtasıyla bilgi aktardığı, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'den aldığı talimatlara uygun hareket ederek çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.
Hürriyet

DÜNYA 
Bağdat'a Kritik Ziyaret 
ışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere dün Irak'ın başkenti Bağdat'taydı. Çavuşoğlu ilk olarak, hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdülmehdi, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim ve Bedir Örgütü lideri Hadi el-Amiri ile Bağdat'taki Yeşil Bölge'de basına kapalı görüşmeler gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, daha sonra Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu, Halbusi'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkının selamlarını iletti. Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu ile İbadi'nin görüşmesi, Bağdat'taki Yeşil Bölge'de yer alan Başbakanlık Sarayı'nda ve yine basına kapalı yapıldı.
Milliyet

Çin'e Daha Çok Çektireceğim 
ABD Başkanı Donald Trump, Fox News'ta birçok konuda açıklamada bulunurken, Çin'e karşı sert ifadeler kullandı. Çin'e karşı ticaret savaşı açan Trump, ilave gümrük vergisi politikasıyla "Çin ekonomisine büyük etkide bulunduğunu, önemli ölçüde zarar verdiğini ve eğer canı isterse Çin'e edecek daha çok şeyi olduğunu" söyledi. Trump, "Çinliler çok uzun süre çok iyi yaşadılar ve açıkçası bence Amerikalıların aptal olduğunu düşünüyorlar. Amerikalılar aptal insanlar değillerdir. Sadece ticaret konusunda kötü yönetildik" diyerek, artık bu durumun "sona erdiğini" de ifade etti.
Milliyet

Basra Ve Musul Konsoloslukları Yeniden Açılacak 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarla ilgili "Türkiye, terörle mücadelede uluslararası hukuk çerçevesinde teröristler nerede olursa olsun onları yok etmeye devam edecektir. Bu mücadele de Irak'ın toprak bütünlüğüne ihlal değildir, saldırı değildir" dedi. Çavuşoğlu, Irak'a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu süreçte Irak'a desteğini bir kere daha vurgulamak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Irak'ın yeniden inşası, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret, yatırım gibi konuları görüşmelerde ele aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, terörle mücadeleye birlikte devam etme gerekliliği konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Çavuşoğlu, "Daha önce güvenlik sebebiyle kapatmak zorunda kaldığımız Basra ve Musul başkonsolosluklarımızı tekrar açıyoruz" diye konuştu. Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden inşası için yapılan Kuveyt Konferansı'nda Türkiye'nin 5 milyar dolarlık taahhüdünün arkasında olduklarını yinelediklerini söyledi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,9158-5,9244
Euro:6,8682-6,8792
Sterlin: 7,8315-7,8479
Gram Altın: 232,0904-233,4905

Önce Tasarruf Sonra Refah 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, '2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları' ile ilgili genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Makro ekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde, 'Yeni Ekonomi Programı'nın uygulanacağını söyleyen Erdoğan, "Temel hedefimiz olan ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek üzere kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makro ekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerimizdir" dedi.
Milliyet

Markanı Seç İşini Kur 
Markalara büyüyerek zincirleşme fırsatı sunan, girişimcilere ise kendi işini kurma imkanı veren franchising fuarı 'Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı' başladı. Fuar, 11-14 Ekim tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi'nde 5-6-7'nci hall'lerde gerçekleştirilecek. Franchise ve Markalı Bayilik sisteminin tüm oyuncularını tek bir çatı altında buluşturan Bayim Olur musun Fuarı, kendi işinin patronu olmak ve bunu yaparken daha az riskle daha fazla kazanç elde etmek isteyenlerin birinci tercihi olmaya devam ediyor. Her yıl on binlerce girişimciyi markalarla bir araya getirmenin ötesinde birbirinden iddialı projelerin gün yüzüne çıkmasını sağlayan Bayim Olur musun Franchising Fuarı, bu yıl 16. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.
Milliyet

Kgf Kredisine 13 Yıl Yapılandırma Müjdesi 
Reel sektöre nefes aldıracak ve destekleyecek önemli bir karara daha imza atıldı. Kredi garanti kurumlarınca sağlanan döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerin TL cinsinden yapılandırılması imkanı getirildi. Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, bu kapsamda sağlanacak kefalette işletme kredilerinin vadesi asgari 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla 1 yıl olmak üzere azami 5 yıl olacak.
Vatan

Herkese Açık Küresel Finans 
Geçen yılın nisan ayında G-20'de yeni bir grup oluşturuldu: - Eminent Persons Group on Global Financial Governance (Küresel Finansal Yönetim Seçkin İnsanlar Grubu). Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski Başkanı Jean Claude Trichet, ABD'li ünlü iktisatçı, "Taylor Kuralı"nı ortaya koyan John B. Taylor, Hindistan Merkez Bankası eski Başkanı Raghuram Rajan ve ekonomiden sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın aralarında bulunduğu 16 kişilik "akil insanlar" grubu, 1.5 yıl boyunca dünyanın farklı kentlerinde 8 kez bir araya geldi.
Hürriyet

Yeni Havalimanında İlk Uçuşlar 59 TL
Türk Hava Yollarının (THY) 29 Ekim tarihinde açılacak İstanbul Yeni Havalimanı'ndan gerçekleştireceği ilk uçuşlar belli oldu. THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, tarihe, İstanbul Yeni Havalimanı'ndan havalanan ilk yolcu uçağı olarak geçecek uçak 31 Ekim tarihli "TK2124" kodlu İstanbul Yeni Havalimanı (ISL) - Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB) seferini gerçekleştirecek. Saat 11.10'da icra edilecek uçuşun yaklaşık 45 dakika sürmesi bekleniyor. 31 Ekim'deki ilk uçuşun ardından 30 Aralık tarihine kadar İstanbul Yeni Havalimanı'ndan, dış hatlarda Azerbaycan/Bakü ve Kıbrıs/Ercan, iç hatlarda ise Ankara, Antalya ve İzmir'e her gün uçuş planlanıyor.

SPOR 
Yeniden 'Doğuş' Sinyali 
Turkish Airlines Euroleague'deki ilk maçına Almanya'da Bayern Münih karşısında çıkan Anadolu Efes, rakibini 90-71 yenmeyi başardı. 9 yeni oyuncuyla sezona başlayan ancak çok alternatifi olan bir kadro kuran Efes, maça Larkin-Beaubois ikilisiyle başladı ancak ön alan savunmasında çok aksadı. 7. dakikada 17-11 ile 6 farkı yakaladı ev sahibi ilk çeyreği 19-18 önde tamamladı.
Milliyet

Yolumuz Açık 
A Milli Futbol Takımı'nın, Rize Yeni Şehir Stadı'nda Bosna Hersek ile oynadığı hazırlık maçı 0-0 sona erdi. Milliler, ortaya koyduğu futbolla UEFA Uluslar B Ligi 2. Grup'ta pazar günü Rusya'yla yapacağı mücadele öncesi alkış aldı. İlk on dakikası orta alanda geçilen maçta Türkiye'nin ilk amacı Bosna Hersek'in tehlikeli ismi Dzeko'yu ve Başakşehirli Visca'yı durdurmaktı. Milliler özellikle Çağlar'ın başarılı müdahaleleri ile bunu başardı. Ayyıldızlılar ileri uçta ise Cengiz'i topla buluşturmaya çalıştı. Fakat bütün önlemlere rağmen Visca 14'te kalemizdeki ilk tehlikeyi yarattı. Tecrübeli oyuncunun şutunda Sinan meşin yuvarlağı kornere çeldi. 18'de rakibimiz bu kez Cimirnot ile gole yaklaştı, Sinan yine başarılıydı. Bu iki pozisyon millileri kendine getirdi.
Milliyet

Uefa Bize Teşekkür Etti 
Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ve Finansal Fair Play kurullarıyla dün İsviçre'de yaptıkları toplantının Türk futbolu ve sarı-kırmızılı kulüp için çok olumlu geçtiğini söyledi. UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) Araştırma Komisyonu'nun, Galatasaray ile yapılan anlaşmayı geçen hafta yeniden inceleme kararı almasının ardından Başkan Cengiz önceki akşam Cenevre'ye gitmişti. UEFA Başkanı Ceferin ve yetkililerle dün bir araya gelen Mustafa Cengiz toplantıdan çok umutlu ayrıldıklarını ifade etti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme