.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Ekim 2018 Cumartesi

13.10.2018 Genel Gündem13.10.2018
TÜRKİYE 
Rahip Brunson serbest bırakıldı 
Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson dün görülen 4. duruşmada 'terör örgütüne yardım ve yataklık' suçlamasından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmalardaki iyi halinden cezası 3 yıl 1 ay 15 güne indirilen ve adli kontrol şartları kaldırılan Brunson, cezaevinde kaldığı süre de göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Hakkındaki ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı kaldırılan Brunson Türkiye'den ayrıldı.
Milliyet


Terör yuvalarını darmadağın edeceğiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütlerine karşı Fırat'ın doğusuna yapılması düşünülen operasyona ilişkin, "Sınırımızın dışındaki teröristler de rahat uyuyamıyor, biliyorlar ki bir gece ansızın gelebiliriz. Çok yakında bugün brövelerini takan komandolarımızla Fırat'ın doğusundaki terör yuvalarını da darmadağın edeceğiz" dedi.
Milliyet

'Ak partililerle ittifak yapacağız' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanları toplantısında yaptığı konuşmayla, yerel seçim startını verdi. Kılıçdaroğlu, partisinin, Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen belediye başkanları toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, özetle şunları kaydetti: Şunu özgüvenle söyleyebilirim; yerel yönetimlerde hiçbir siyasal parti CHP'li belediyelerin eline su dökemez. Bize kızabilirler, bazı hizmetlerimizi eksik, yanlış görebilirler hiçbir sorun yok. Ama eğri oturup doğru konuşalım. Metro deyince akla CHP gelir. Metronun temelini atanlar CHP'li belediyeler. İlk tanzim satış mağazalarını, Halk Ekmek fabrikalarını, ilk tercihli yol uygulamasını CHP'li belediyeler yaptı. Pek çok belediyenin örnek aldığı uygulamaları ilk başkanlarının CHP'li belediyeler olduğunu herkesin bilmesi lazım.
Milliyet

Kaşıkçı'nın katli ses kaydında! 
Kayıp Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı'nın köşe yazarlığı yaptığı Washington Post, Türk yetkililerin elinde gazetecinin Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürüldüğünü ispatlayan görüntü ve ses kayıtları olduğunu bildirdi. Gazete, haberini Türk ve ABD'li yetkililere dayandırdı. Yetkililerin ifadesine göre, Kaşıkçı nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenebilmesi için gerekli belgeleri teslim almak üzere 2 Ekim'de girdiği başkonsoloslukta Suudi güvenlik ekibince öldürüldü ve cesedi parçalara ayrıldı.
Vatan

DÜNYA 
Kerkük'te 'valilik' krizi 
Irak'ta genel seçimin ardından yaşanan yeni hükümet krizi ve Kuzey Irak'ı kontrol eden Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında, cumhurbaşkanı seçimi sonrası yaşanan gerginlik, Kerkük'teki vali seçimine de yansıdı. Kuzey Irak'ta 30 Eylül'deki bölgesel parlamento seçimlerinde KDP yüzde 45.3 oy alırken 45 milletvekilini meclise göndermeye hak kazmıştı. KYB'nin, Şii'lerin desteğini alarak adayı Berham Salih'i Cumhurbaşkanı seçtirmesiyle, iki partinin Bağdat'taki ittifakı bozuldu. Ortak adayın cumhurbaşkanlığına seçilememesiyle, KDP, bölgesel Kürt yönetiminde KYB'yi devre dışı bırakma sinyali verdi. Sonuçlara göre KDP, KYB'siz hükümeti kurabilecek güce erişirken, bunun olması halinde, bölgesel Kürt parlamentosu kurulduğundan beri KYB ilk kez hükümette yer almayacak.
Milliyet

'Ab olmazsa da olur' 
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yaşayan üye ülke vatandaşlarının büyük bölümünün, birliğin var olmaması durumunda mevcut yaşam koşullarının herhangi bir şekilde olumsuz etkileneceğini düşünmediği ortaya çıktı. Belçika merkezli düşünce kuruluşu "Avrupa'nın Dostları"nın 110 bin kişiyle gerçekleştirdiği anketin sonuçları yayımlandı. Euronews'ün aktardığına göre, anket sorularına yanıt verenlerin yüzde 64'ü AB'nin olmaması durumunda hayatlarını daha kötü şartlarda sürdüreceklerini düşünmüyor. Katılımcıların yüzde 49'u AB'nin yaşamlarına bir etkide bulunmadığını düşünürken, birliğin "ortak pazardan daha fazlası" olması gerektiğini düşünenlerin oranının yüzde 90 olduğu belirtiliyor. Katılımcıların yüzde 81'i, AB'nin, siyasal karar alma süreçlerinde üye ülke hükümetlerine daha fazla inisiyatif vermeyi öncelikleri arasına alması gerektiğini düşünmüyor. Veriler ayrıca, Avrupalıların güvenlik, istihdam ve ikilim değişikliği konularının yanı sıra birlik bütçesinden yapılan harcamalarda şeffaf olunmasına çok daha önem verdiğini ortaya koydu. Anketin 35 yaş altı katılımcılarının yüzde 41'inin AB olmaması durumunda hayatlarını mevcut halinden daha kötü sürdürecekleri yönünde cevap vermeleri de, genç nüfusun birlik hakkında daha olumlu algıya sahip olduğu şeklinde değerlendirildi.
Milliyet

"Uzay istasyonuna bir süre insan gönderilemeyebilir" 
Soyuz-FG taşıyıcı roketin yıllar sonra ilk defa kazaya neden olduğunu duyuran Rus uzay ajansı "Roskosmos" Yürütme Direktörü Sergey Krikalyev, "Gizlemeden söylemem gerek. Son derece tatsız bir durumla karşı karşıyayız. Uzaya insan taşıyan roketimiz yıllar sonra sorun çıkardı. Bu yüzden perşembe günkü kaza en ufak ayrıntısına kadar irdelenmeden tüm uçuşlara ara verme kararı almış bulunuyoruz. Dünya yörüngesindeki "Uluslararası Uzay İstasyonu" (ISS) bu yüzden bir süre insansız rejime geçebilir" açıklamasını yaptı. İlk analizlere göre kaza nedeninin roketin birinci ve ikinci bölümleri arasında yer alan bir fişekten kaynaklandığı tespitleri yapıldığını da basınla paylaşan Krikalev, "Arada yer alan bu patlatma fişeği yakıtını tüketen birinci bölümün rokete zarar vermeden yana itilerek ayrılmasını ön görüyor. Bu fişek nedense görevini yerine getirmeyerek ayrılma esnasında geride kalan roket gövdesine zarar vermiştir" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,8715-5,8725
Euro:6,7883-6,7908
Sterlin: 7,7149-7,7399
Gram Altın: 229,8788-230,0133

Enflasyona karşı akın akın katılım 
Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında başlatılan indirim kampanyasına katılan firma sayısı hızla artıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koordinesinde açıklanan program kapsamında ürün ve hizmetlerinde yıl sonuna kadar asgari yüzde 10 indirim yapmayı taahhüt eden firma sayısı 500'ü aştı. Enflasyonla mücadelenin takibi amacıyla açılan "enflasyonlamucadele. org.tr" internet sitesi üzerinden kampanyaya katıldığını ilan eden firma sayısı kısa sürede arttı. Bu kapsamda, THY, Pegasus, Koç, Sabancı, Boyner, Eczacıbaşı, Yıldız, Doğuş Grubu, Mediamarkt, Teknosa, Koçtaş, Ülker, Eti, Torku, Pınar, Saray, Suryapı, Vatan Bilgisayar, Sanko, Simit Sarayı, İstikbal, Bellona, Mondi, Çilek ve Vestel'in de aralarında yer aldığı 500'den fazla kuruluş kampanyaya destek verdiğini açıkladı.
Milliyet

Endonezya'da finans zirvesi 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), uluslararası bankacılara Endonezya'nın Bali adasında resepsiyon verdi. TBB'den yapılan açıklamaya göre, Bankalar Birliği, Bali adasındaki Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası yıllık toplantılarında, Türkiye'deki bankacılık sektörünü temsilen bir resepsiyon verdi. TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın'ın ev sahipliğinde 30'uncusu düzenlenen etkinliğe, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, birçok ülkeden merkez bankası başkanı ve bankacılar katıldı.
Milliyet

3 günde 500 firma 
Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında başlatılan indirim kampanyasına katılan firma sayısı her geçen gün artıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koordinesinde açıklanan program kapsamında ürün ve hizmetlerinde yıl sonuna kadar asgari yüzde 10 indirim yapmayı taahhüt eden firma sayısı 3 günde 500'ü aştı. Enflasyonla mücadelenin takibi amacıyla açılan 'enflasyonlamucadele. org.tr' internet sitesi üzerinden kampanyaya katıldığını ilan eden firma sayısı kısa sürede arttı. Aralarında perakende ticaretin önde gelen markalarının da bulunduğu çok sayıda firma, dernek, oda ve kurum açıklamalarıyla programa desteklerini ilan etti. Bu kapsamda, THY, Pegasus, Koç, Sabancı, Boyner, Eczacıbaşı, Yıldız, Doğuş Grubu, Mediamarkt, Teknosa, Koçtaş, Ülker, Eti, Torku, Pınar, Saray, Suryapı, Vatan Bilgisayar, Sanko, Simit Sarayı, İstikbal, Bellona, Mondi, Çilek ve Vestel'in de aralarında yer aldığı 500'den fazla kuruluş kampanyaya destek verdiğini açıkladı. İnternet sitesine kayıt yaptırmamasına rağmen pek çok oda, dernek, firma da açıklamalarıyla ürünlerinde indirim taahhüdünde bulundu.
Vatan

2 milyarlık kaçak gümrüğe takıldı 
Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerince kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarla 9 ayda 2 milyar liralık kaçakçılığın önüne geçildi. Bakanlık verilerine göre, gümrük muhafaza ekiplerinin yıl başından eylül sonuna kadar düzenlediği operasyonlarda, aralarında uyuşturucu, cep telefonu, araç, ilaç, değerli madenler ve tarihi eserlerin bulunduğu çok miktarda kaçak eşyaya el konuldu. Söz konusu dönemde 4 bin 82 olayda 1.2 milyar lirası ticari eşya, 780 milyon lirası da uyuşturucu madde olmak üzere yaklaşık 2 milyar liralık kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı.
Hürriyet

'Yeniden dengelenme daha önemli hale geldi' 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, ekonomik aktivitedeki yeniden dengelenmenin daha önemli hale geldiğini belirterek, "Güçlü parasal sıkılaştırma fiyat istikrarını desteklemekte. Merkez Bankası fiyat istikrarı hedefine ulaşmak için elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecek" ifadelerini kullandı. Çetinkaya'nın, Endonezya'nın Bali adasında Uluslararası Para Fonu (IMF) - Dünya Bankası yıllık toplantıları kapsamında yaptığı 'Türkiye'de Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası' başlıklı sunum, bankanın resmi sitesinde yayımlandı.
Hürriyet

SPOR 
Valbuena çıldırttı 
Fenerbahçe'nin Fransız yıldızı Mathieu Valbuena, İstanbulspor ile oynanan hazırlık maçındaki performansıyla Teknik Direktör Phillip Cocu'nun sabrını zorladı. Bu sezon ilk 11'de yer bulamadığı için büyük moral bozukluğu yaşayan tecrübeli futbolcu, kendini göstermek için yoğun çaba sarf ediyor. Bunu yaparken de takım oyunundan uzaklaşıyor. Bunun son örneği perşembe günü oynanan hazırlık maçında yaşandı. Basına kapalı yapılan maçta, Valbuena ısrarla oyunu bireysel oynamaya devam etti. Arkadaşlarına pas vermek yerine rakiplerini sürekli çalımlamaya kalktı. Benzer şekilde 8-9 kez top kaybeden Fransız oyuncunun bu tutumundan rahatsız olan Teknik Direktör Cocu, dayanamadı ve 75'te kendisini oyundan aldı. Son darece etkisiz kalan Valbuena oyundan çıkarılmasına sinirlenip, Cocu'ya tepki gösterdi. Hollandalı hoca ise soğukkanlı bir şekilde futbolcusunun kenara gelmesini sağladı.
Milliyet

Yerli ve milli! 
Türk parasını koruma kapsamında dövizle yapılan iş ve hizmet sözleşmelerinin Türk Lirası'na dönüştürülmesi kararı, futbol dünyasına da damgasını vurdu. 13 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan karar ve bu konuda verilen bir aylık süre bugün dolarken, bu durum kulüplerin rahat bir nefes almasına sebep olacak. Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olanları kapsayan bu kararın tebliğine göre yabancılar dışında kalan herkesin sözleşmesi, zorunlu olarak "Türk Lirası"na döndürülecek.
Milliyet

Üyelik krizi 
Galatasaray Lisesi mezunlarının üyeliği, sarı-kırmızılı kulübün yönetimine takıldı. A grubu olarak gösterilen ve sınırsız üye yapılabilen liselilerden 141'i, topluca üyelik başvurusunda bulundu. Bunların ortak özelliği, 150. devre ile birlikte son sene mezun olanlardı. Tüzüğe göre lisede iki yıl okuyanlar, kulübe sorunsuzca üye olabiliyordu. Ancak Mustafa Cengiz ve yönetimi, bunu toplu bir organizasyon olarak görüp, "İçlerinde Fenerbahçeli ve Beşiktaşlılar var. Üstelik imzalar sıkıntılı. Başvuru imzaları kendilerinin mi yoksa başkalarına mı ait" diyerek bu üyeliklere şerh koydu. Ayrıca bazılarının da başvuru belgelerinde eksikler tespit edildi, bunları tamamlaması için kendilerine süre verildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme