.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Ekim 2018 Pazar

14.10.2018 Genel Gündem14.10.2018
TÜRKİYE 
Finans Sektörüne 'Fetö' Uyarısı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Isparta'da bir bankanın kasasından FETÖ'ye ait 100 kilo altın ve 5 milyon dolar para çıktı. Buradan tüm finans sektörüne sesleniyorum. Lütfen kasalarla ilgili çalışmalarınıza dikkat. Nerede, kim, ne yapıyor bunu bileceksiniz" dedi. Erdoğan, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleri ile ilgili de, "AK Parti olarak bunu Meclis'e bunu getiriyoruz. Sağ olsun MHP de destekleyeceğini açıkladı. Şimdi bu süreç başladı, inşallah Meclis'imizden bu geçecek ardından da Hazine'ye İş Bankası bunu ödeyecek" ifadesini kullandı. Erdoğan, dün Kayseri'de toplu açılış töreninde konuştu.
Milliyet


Adayları, Tabana Sormak Gerekiyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, belediye başkan adaylarının ön seçim yöntemiyle belirlenmesi taleplerine ilişkin olarak, "Ön seçime karşı değilim ama maalesef üye yapımız sağlıklı değil. Bu nedenle adayın sadece üyeye sorularak belirlenmesi doğru sonuç vermiyor. Adayın kim olacağını tabana sormak gerekiyor" dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu, önceki gün Ankara'da seçim startını verdiği toplantılar kapsamında, partisinin belediye başkanlarıyla da bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık üç saat sürdü. Kılıçdaroğlu'nun toplantıda, belediye başkanlarına, "yerel seçim" talimatı verirken, "Bölgenizde var gücünüzle çalışın. Aday olup olmamak önemli değil, önemli olan partinin başarısı" dediği öğrenildi.
Milliyet

Taviz De Geri Adım Da Yok 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adana İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta sır olmasıyla ilgili iki ayaklı bir soruşturmanın yürütüldüğünü belirten Çelik, "çok vahim bir mesele" şeklinde tanımladığı olayla ilgili şunları söyledi: Bu şahsın belli bir mekana girdiği ve o mekandan çıkmadığı görülmektedir. Dolayısıyla bunun açığa kavuşturulması gerekir. Olayın açığa çıkması için en yüksek hassasiyeti gözetiyoruz.. Eninde sonunda eylemi kimler gerçekleştirmiştir ortaya çıkacaktır.
Vatan

Abd-Tsk'nın Antep Kampı 
Türkiye ile ABD silahlı kuvvetleri unsurlarının yol haritası kapsamında, Menbiç kenti çevresinde yürüteceği ortak devriye görevi öncesi, ilk grup Amerikan askeri personeli, eğitimlere katılmak için 2 Ekim'de Türkiye'ye geldi. Gaziantep'e gelen ABD askerleri, Türk askerleriyle birlikte 5 Ekim'de, güvenlik nedeniyle açıklanmayan kışlada ortak eğitime başladı. Askeri kaynaklar, iki ülkenin askeri personelinin, eğitimde ilk olarak ordularının taktiksel araçları ve silah sistemleri hakkında bilgiler edindiği ifade etti. 66 ülke veya uluslararası kuruluşa bağlı askeri birimler tarafından terör örgütü DEAŞ'a ve örgütün Suriye'deki faaliyetlerine karşı askeri mücadele amacıyla oluşturulan 'Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı' ekibinin de izlediği eğitim sonrası, ABD ile Türkiye'nin, Menbiç çevresinde ortak devriyeye başlayacağı belirtildi.
Hürriyet

DÜNYA 
'Eskiye Döneceğiz' 
İzmir'de yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilip, tahliyesine karar verilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, ülkesine döndü. ABD Başkanı Donald Trump, Brunson'ı Beyaz Saray'da kabul etti. Trump, dün Brunson'ın serbest bırakılması ile ilgili twitter üzerinden "Serbest bırakılan Rahip Brunson bugün (dün) 14:30'da Oval Ofis'te olacak. Onunla görüşmek ve tanışmak harika olacak. Harika bir Hıristiyan ve zorlu bir tecrübe yaşadı. Yardımı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı. Trump daha sonra ikinci bir tweet atarak Türkiye ile Brunson konusunda herhangi bir anlaşma yapmadığını yineledi. Trump, "Rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılması ve geri dönmesinde Türkiye ile herhangi bir anlaşma yapılmadı. Ben rehineler için anlaşma yapmam. Buna karşın ABD tarafından Türkiye'ye karşı büyük minnettarlık vardır ve bu da iki ülke arasında iyi, belki de harika ilişkiler olmasını sağlayacaktır" açıklamasında bulundu.
Milliyet

Çavuşoğlu İngiltere'de 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile ikili görüşmelerde bulunmak ve düşünce kuruluşu Chatham House'un "Değişen Dünya Düzeninde Avrupa" konulu yuvarlak masa toplantısında konuşma yapmak üzere Londra'ya gitti. Çavuşoğlu Londra'da gazetecilere yaptığı açıklamada ABD'li rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılması ve kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile konuştu. Çavuşoğlu, Brunson konusunda "Benim vatandaşım veya başkasının vatandaşı. Türkiye'den gidip de Almanya'da suça karışan vatandaşlarımız var. Bu olabilir. Bazen kaza oluyor, bazen suça karışmış insanlar oluyor. ABD umarım anlamıştır, baskıyla Türkiye'den netice alınmaz. Yargı kararına uyulmalıdır" diye konuştu. Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Suudların teklifiyle bir ortak çalışma grubunun oluşturulması konusunda görüş birliği var. Tüm dünya bu konuya odaklanmış durumda. Ortada kaybolan bir şahıs var. Herkesin duyarlılık göstermesi doğal. Sadece İngilizler değil, herkes bu konunun aydınlatılmasını istiyor" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Ekim'e kadar sürecek ziyaretinde düşünce kuruluşu Chatham House'un "Değişen Dünya Düzeninde Avrupa" konulu yuvarlak masa toplantısında konuşma yapacak ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile ikili görüşmelerde bulunacak.
Milliyet

Merkel İçin Kritik Sınav 
Almanya'da bugün gözler ülkenin en zengin eyaleti olan Bavyera'da yapılacak yerel seçimlerde. Bavyera seçimleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel açısından da bir referandum niteliği taşıyor. Modernliği ve gelenekselliği birleştirdiğini söyleyen Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Merkel'in Hıristiyan Demokrat Partisi'nin (CDU) Bavyera'daki uzantısı. CSU yaklaşık 61 yıldır Bavyera'yı yönetiyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,8715-5,8725
Euro:6,7883-6,7908
Sterlin: 7,7149-7,7399
Gram Altın: 229,8788-230,0133

Belirsizlik Bitiyor Reform Zamanı 
Sert fiyat dalgalanmaları ve genişleyen hareket marjlarında normalleşmeye doğru bir gidiş gözleniyor. ABD'li rahip Andrew Brunson'un yargılandığı davanın sonuçlanması, "Enflasyon ile topyekûn mücadele" kampanyası, dolar/TL kurunun 6,00 seviyesinin altına çekilmesi ve gün içerisindeki volatilitenin azalması öngörülebilir fiyatlamaların oluşmaya başlamasını sağladı. Bu da piyasalarda sakinleşmeyi getirdi. BIST 100 Endeksi, 96.657 seviyesinde bulunurken, dolar/TL 5,8731, gösterge faiz ise 26,80 düzeyinde. Gelişmeler piyasaların yılsonuna kadar nefes alacağını gösterse de kasım ayındaki ABD seçimleri ve sonrasında yaşanacak gelişmeler, ABD'nin yeni ambargolarla gelme ihtimali, gerilimi yüksek tutmaya devam ediyor.
Milliyet

Şantiyeler Artık 5 Yıldızlı Olacak! 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından vakfın Eyüpsultan'daki genel merkezinde düzenlenen Genç Yönetici Okulu'nun açılışına katıldı. Burada öğrencilere 'Mega Projelerin Tasarım Sürecinde Proje Yönetimi' başlığıyla ilk dersi veren Turhan, planlama sürecinden başlamak üzere mega projelerin hayata geçirilmesinin detaylarına ilişkin öğrencilere bilgi verdi. Planlamadan finansman ihtiyacına, finansman teminininden projenin faydalarına kadar tüm alanlar hakkında öğrencileri bilgilendire Turhan, bu çerçevede hükümet olarak hayata geçirdikleri yürütülen ve tamamlanan bazı projeleri örnek olarak gösterdi.
Milliyet

Sağlıktan 5 Yılda 4.4 Milyar $ 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'yi sağlık ve tıbbi nedenlerle ziyaret edenlerin sayısı 2013-2017 döneminde toplam 1 milyon 852 bin 975 oldu. Sağlık ve tıbbi nedenlerle ülkeye gelenlerin sayısı, 5 yılda yüzde 62 artış göstererek, geçen yıl 433 bin 292'ye yükseldi. Türkiye'yi sağlık turizmi kapsamında ziyaret edenlerin sayısı bu yılın ilk yarısında 274 bin 62'yi buldu. Böylece Türkiye'nin sağlık turizminden son 5 yılda elde ettiği gelir de arttı. Ülkenin sağlık ve tıbbi nedenlerle gelen ziyaretçilerden elde ettiği gelir, 2013-2017 döneminde toplam 4.4 milyar dolar olarak hesaplandı. Söz konusu gelir 5 yılda yüzde 36.5 artarak geçen yıl 1 milyar dolar oldu.
Vatan

Meyve Suyunu 'Sulandırdılar' 
Yılbaşında meyve nektarına getirilen ÖTV ve artan maliyetler nedeniyle üreticileri farklı yollara başvurmak zorunda kaldı. İçinde yüzde 25 ile yüzde 99 arasında meyve bulunan ve meyve nektarı olarak adlandırılan meyve sularındaki meyve oranları bazı firmalarca düşürülmeye başladı. Örneğin içinde yüzde 40 meyve barındıran meyve nektarındaki meyve oranını yüzde 10'a kadar düşürenler oldu. Böylece Türk Gıda Kodeksine göre meyve oranı yüzde 10'a düşürülünce içeceğin kategorisi de değişti. İçinde yüzde 10 ile yüzde 24 arasında meyve barındıran içecekler 'meyve suyu' değil 'meyveli içecek' olarak adlandırılıyor. Yaşanan bu gelişme üzerine sektördeki büyük oyuncular ve Meyve Suyu Endüstrisi Derneği bazı uyarılar yaptı. Sektör temsilcileri, meyve oranını düşüren firmaların yasalara aykırı bir şey yapmadığını ancak meyve oranlarının düşürülmesinin yol açacağı gelişmelere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Hürriyet

Kanal İstanbul Yenişehir Alanı İçin Protokol İmzalandı 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaşım ve Altyapı Bakanlığı, Kanal İstanbul'un kenarında kurulması planlanan Yenişehir alanında yapacakları işbirliği çerçevesinde kurum ve kuruluşların yürütecekleri iş ve işlemlerin tarifine ve görev dağılımına yönelik protokol imzaladı. Protokole göre, Kanal İstanbul'un finansmanı, TOKİ'ye devredilecek alanlardan elde edilen gelirle sağlanacak. Sazlıdere Barajı da içmesuyu rezervinden çıkarılacak. Protokole göre Kanal İstanbul ve çevresinin planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılıp metro ve ulaşım hatlarını İBB üstlenecek.
Hürriyet

SPOR 
Kartal Yaptı Siftah 
Beşiktaş Sompo Japan, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 2. hafta mücadelesinde Pınar Karşıyaka'yı 61-57 yenmeyi başardı, ilk galibiyetine ulaştı. İki takımın da çok kötü hücum ettiği bir maç izledik. Özellikle Beşiktaş, hücum edemediği gibi işin mücadele kısmında da çok eksik kaldı, Karşıyaka, İlkan'dan gelen 7 sayıyla öne fırladı. Samet, Dusan ve Benzing ile uzun rotasyonunu değiştiren ve enerjiyi yükselten Beşiktaş, ilk periyodu 13- 12 önde tamamladı. Karşıyaka, dış atışlarla etkili olup, 22-15'te 7 farkı yakaladı. Ancak Buva kenarda biraz bekledikten sonra oyuna daha iyi girdi, devreyi de ev sahibi 32-31 galip bitirdi. Beşiktaş sadece 1 üçlük isabet bulduğu devrede 5 üçlük bulan rakibine 11 hücum ribauntuyla direndi.
Milliyet

"Sahadan Çık O Zaman Töre" 
Beşiktaş, Süper Lig'in 9. haftasında Göztepe ile deplasmanda oynayacağı karşılaşmanın hazırlıklarını dün sabah U21 Takımı ile yaptığı maçla sürdürdü. BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde oynanan karşılaşma 2-2 bitti. İlk yarıyı 2-0 geride kapatan A takımın ikinci yarıda golleri Mustafa Pektemek'ten geldi. Vagner Love da bir penaltı atışından yararlanamadı. Teknik Direktör Şenol Güneş, milli ara nedeniyle elinde 4'ü kaleci sadece 15 futbolcu olmasından dolayı Ricardo Quaresma'ya ilk yarıda U21'de görev verdi. Portekizli yıldız ikinci yarıda sakatlanan Adriano'nun yerine A takıma geçti. U21'in gollerini penaltıdan Quaresma ve Yusuf Atasoy kaydetti.
Milliyet

Hakkınızı Yedirmem 
Dövizle yapılan sözleşmelerin Türk Lirası'na dönecek olmasından dolayı futbolcuların kafasında belirsizlik bulunurken, öğrencilerini ilk rahatlatan isim, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim oldu. Türk parasının korunmasıyla ilgili alınan karar sonrasında, yerli teknik adam ve futbolcuların sözleşmelerinin Türk Lirası cinsinden yapılacak olmasının dert edilmemesini isteyen Terim, Türk asıllı oyuncularla bu konuda bir görüşme yaptı. Tecrübeli teknik adam, konuştuğu futbolcularına, "Hakkınızı yedirmeyeceğim" diye güvence verdi. Terim'in bu ifadesi, oyuncuların olası kayıplarının bir şekilde telafi edileceği şeklinde yorumlandı. Sarı-kırmızılıların teknik patronunun, kulüp yönetimiyle bu konuda bir görüşme yaptığı, bunun ardından futbolcularla görüşerek garanti verdiği ileri sürüldü. Terim'in, futbolcuların motivasyonunun bozulmasını istemediği, sadece lige ve Avrupa'ya konsantre olarak başarının devam etmesini amaçladığı belirtildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme