15 Ekim 2018 Pazartesi

15.10.2018 Genel Gündem15.10.2018
TÜRKİYE 
Hiçbir Ülke Güvende Değil 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, günümüz koşullarında hiçbir ülke veya kimsenin kendini tam olarak güvende hissedemediğini vurgulayarak, "İstanbul ne kadar güvenliyse Londra da o kadar güvenlidir. Kahire ne kadar güvenliyse Washington da o kadar güvenlidir" dedi.
Milliyet
 


Sınıra Asker Kaydırıldı 
Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyon sinyali veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrası, Türk Silahlı Kuvvetleri, TSK'nın bölgede faaliyetlerini artırdı. 700 kilometrelik sınır hattındaki fiziki güvenlik önlemlerine ek olarak, tespit edilen belirli noktalara silah ve asker takviyesi yapıldı. Tel Abyad ve Kobani (Ayn el Arap) sınırına asker ve silah kaydırıldı. Kuzey Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasına yönelik 4 farklı merkezdeki terör örgütü YPG'nin hareketi dikkatle izleniyor. Bu merkezler, Şırnak'tan Habur Sınır Kapısı'na kadar uzanan Derik; Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi karşısındaki Rasulayn; nüfusun büyük bölümü Araplardan oluşan Akçakale ilçesi karşısındaki Tel Abyad; Suruç ilçesi yakınlarındaki Kobani; Kilis sınır hattı yakınındaki ehba bölgesi oluşturuyor.
Milliyet

Ak Parti İstanbul İçin Startı Verdi 
AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, 14. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nı Sapanca'da gerçekleştirdi. Toplantıya Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, belediye başkanları, il yönetim kurulu üyeleri katıldı. Kurtulmuş toplantıdaki konuşmasında, İstanbul'un Türkiye siyasetinin bir özeti olduğunu dile getirdi. "Bizim teşkilat mensuplarımızın en temel özelliklerinden birisi, bire bir halkımızın gönlüne dokunabilme becerisidir. Bizim beşeri planda yegane gücümüz milletimizdir. Bizim vazifemiz de bu gücü harekete geçirmektir" diyen Kurtulmuş, 2019 Yerel Seçimleri ile ilgili olarak da, "Adaylarımızın tevazu sahibi, alçak gönüllü, samimi, adil, çalışkan ve liyakat sahibi olmasına özen gösteriyoruz. Milletin değer verdiği, kimsenin adayı değil milletin adayı olmalarına dikkat ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Vatan

Yavaş da Komplo İddiasına Sarıldı 
Adnan Oktar grubuna yönelik ikinci operasyonda aralarında Tarkan Yavaş, Serkan Yumru'nun da bulunduğu 5 şüpheli dün tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüpheli Tarkan Yavaş ifadesinde kendisini şu sözlerle savundu: "Bu operasyonla ilgili İngiliz istihbaratının üst düzey yetkilileri İstanbul'a geldi. Bunların başında İngiliz Neville Jones isimli baronez ve lodlar vardır. Aynı zamanda bu ekibin yanında Muhammed Hüseyin isimli şahıs da vardır. Bu kişi Endonezya asıllıdır. Suudi Arabistan'dan casusluk nedeniyle girmesi yasaklanmıştır. 15 Temmuz darbe girişimini iki sene önce kalem almıştır. Bu heyet burada bizden menfaat elde edemediği için bizden dışlanmışlarla bir araya gelmiştir. Ceylan Özgül bu heyeti Türkiye'deki birçok üst düzey yetkili ile görüştürmüştür. Bize komplo kurularak çalışmalarımız engellenmek istenmiştir. Dosyada sadece bize karşı husumetli olan şahısların beyanları vardır. Sadece bu kişilerin ifadelerine dayandırılarak bize operasyon uygulanmıştır. Adnan Oktar ve suç oluşturacak herhangi bir eylemine şahit olmadım. Grubumuzda gönüllülük esastır kimseyi alıkoymadım." Adnan Oktar da gözaltına alınınca, "Operasyon İngiliz derin devletinin komplosu" demişti.
Vatan

DÜNYA 
Netanyahu'dan Hamas'a Tehdit 
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin, Gazze Şeridi sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinin kısmi çözümlerle ikna edilerek durdurulamayacağını, Gazze Şeridi'nin tamamından ablukanın kaldırılmasından başka bir şeyin kabul edilmeyeceğini açıklaması sonrası İsrail'in dili sertleşti. Başbakan Binyamin Netanyahu, Hamas'ı tehdit ederek "İsrail'in yanıtının ızdırap verici olacağını" söyledi.
Milliyet

'İyi Anlaşıyoruz Ama Ayrılabilir' 
ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in görevden ayrılmayı düşünüyor olabileceğini söyledi. Amerikan CBS kanalında yayınlanan 60 Dakika programında konuşan Trump, "Eğer doğrusunu bilmek isterseniz, bence o bir bakıma Demokrat. Ama General Mattis iyi bir adam. Çok iyi anlaşıyoruz (ancak) ayrılabilir" ifadelerini kullandı. New York Times (NYT) gazetesinin eylül ayında yayımladığı haberde, Trump'ın Mattis'i görevden almak istediği ve Mattis'in 'gizli bir Demokrat' olduğunu düşündüğü ifade edilmişti. NYT, Trump'ın savunma bakanlığı için Kongre'ye Mattis'i aday gösterirken kullandığı 'Mad Dog' (Çılgın Köpek) ifadesi yerine, Mattis için 'Ilımlı Köpek' (Moderate Dog) ifadesini kullanmaya başladığını öne sürmüştü. Trump ve Mattis, zaman zaman özellikle Suriye ve Kuzey Kore politikaları konusunda ihtilafa düşüyordu. Mattis'in Trump'ın ABD ordusunu siyasi amaçlar için kullanılabileceği tezine oldukça karşı olduğu ifade ediliyor. ABD basını, eylülde Trump'ın aklında savunma bakanlığı için emekli general Jack Keane olduğunu yazmıştı. 75 yaşındaki Keane, Suriye'deki ABD mevcudiyetinin daha da genişlemesine yönelik görüşleriyle biliniyor.
Hürriyet

İngilizcesini Söyledi 'Amerika Rejim Değişikliği İstiyor 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada ABD'nin ülkesinde nihai hedefinin "rejim değişikliği" olduğunu belirtti. Konuşmasında, diğer açıklamalarının aksine, 'rejim değişikliği' (regime change) ifadesinin İngilizcesini kullanan Ruhani, "ABD'nin nihai hedefi rejim değişikliğidir. Bu hedefine ulaşmak için ekonomik ve psikolojik savaş başlattı. Bir sonraki merhale ise meşruiyet tartışmaları başlatmak ve rejimi işlevsiz hale getirmektir" dedi. Yaptırım nedeniyle halkın ümitsizliğe sürüklememesi gerektiğini vurgulayan Ruhani, "Yakın gelecekte durum daha kötü olabilir. Ama uzak gelecekte her şey çok daha iyi olacaktır" dedi. ABD yönetimi, 5 Kasım'da uygulamaya geçecek İran petrolüne karşı yaptırımlarla, bu ülke ile nükleer müzakereler konusunda yeniden masaya oturmayı hedefliyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,8715-5,8725
Euro:6,7883-6,7908
Sterlin: 7,7149-7,7399
Gram Altın: 229,8788-230,0133

Sebze Meyveye 'Cep 'Ten Takip 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ürün künyesi kapsamında geliştirilen "Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil" uygulamasıyla vatandaşın, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebileceğini belirterek, "Bu şekilde fahiş fiyat artışı varsa tespit edebilecek, vatanda kendi denetimini kendisi yapacak" dedi.
Milliyet

15 Abd Firması Yatırıma Geliyor 
Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, "Duyumunu aldığım ve bildiğim en az 15 tane holding seviyesinde yüz milyarlarca dolar yatırım yapacak ABD firması, bir kısım yatırım kararlarını, ki her bir firmanın minimum 100 milyon dolar üzeri, Türkiye'ye aktaracaklar" dedi. AA'ya yaptığı açıklamada ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılması sonrası Türkiye-ABD ticari ilişkilerini değerlendiren Akat, Türkiye-ABD ticari ilişkilerinde geçmişte ciddi bir ivme bulunduğunu anımsatan Akat, şu an Türkiye'de çok sayıda yatırımcı Amerikan firması bulunduğunu hatırlattı.
Milliyet

Brunson Rallisi Yaşanacak Mı? 
Geçtiğimiz haftanın piyasaları en fazla ilgilendiren konusu rahip Brunson'un mahkemesinden çıkacak karar idi. Hafta başındaki yazımda olayın piyasalar için "papatya falı" haline geldiğinden dem vurmuştum. Son ana kadar da kararın ne yönde olacağı netleşmemişti. Duruşma öncesinde Trump'ın "Brunson konusunda azami çabayı gösteriyoruz" mealindeki twitter mesajı bırakılacağı ihtimalini artırmıştı. Bir mahkeme kararının piyasaları bu denli 'esir alması' sıkça karşılaştığımız bir durum değildi. ABD ile ilişkilerin düzelmesinin ön koşulu olarak kabul edilen serbest bırakılması her ne kadar bir mahkumiyet ile birlikte gelse de sonuçta Brunson'un ertesi günü Beyaz Saray'da ağırlanması sorunun çözümü olarak algılandı.
Vatan

Dolar İle Tl'nin Arasını Buluyorlar 
Uluslararası Arabulucular Derneği Başkanı Mehmet Akuğur, döviz cinsinden TL'ye dönüşlerde anlaşmazlık çıkması durumunda arabuluculuğun önemine işaret ederek, "Karşı tarafla telefonla veya yazılı temasa geçiyoruz. Onlara bir toplantı tarihi bildiriyoruz. Onlarla ilgili bu uyuşmazlığın birebir görüşmelerini yapıyoruz. Sonra bir toplu görüşme ile müzakere masasında arabuluculuk yöntemleriyle bu konuyu çözümlüyoruz" dedi. Akuğur, döviz cinsinden TL'ye dönüşlerde de arabuluculuğun toplumsal barışı sağlayıcı aktivitesine devam etmesinin mümkün olduğunu belirterek, "Varılan sonuç kesinleşmiş mahkeme hükmünde. Mahkemenin neticesinde verilecek kararı taraflar kendi iradeleriyle kendi menfaat ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde verebiliyor" diye konuştu.
Vatan

Tarım Kredi'den Yüzde 10 İndirim 
TARIM Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı" kapsamında 100 üründe yüzde 10 indirime gittiklerini söyledi. Poyraz, hemen hemen tüm şirketlerinde hatta sigorta şirketinde ürünleri de dahil olmak üzere fiyatları yaklaşık yüzde 10 civarında aşağı çektiklerini belirterek "Enflasyonla mücadele kapsamında 100 ürünümüzde fiyatları yüzde 10 indirdik. Ürün çeşitlendirmesi anlamında baktığımız zaman da bir tarafta GÜBRETAŞ'ın yüzde 15'e varan indirimin yanı sıra özellikle toz ve organik gübrelerde yüzde 10'a yakın indirim yaptık" dedi. Zirai ilaçlarda da indirim yaptıklarını vurgulayan Poyraz, "Sigorta şirketimizde hem çiftçimize yönelik hem de diğer genel sigorta faaliyetlerinde tüm vatandaşlarımıza yönelik olarak indirimler gerçekleştirdik. Maliyetleri sürekli gözden geçirerek, 'Nereden nasıl tasarruf edebiliriz?' noktasındaki gayretimizi devam ettirerek, bu sepete ekleyebileceğimiz ürünler var mı, onun çabası içindeyiz" diye konuştu.
Hürriyet

SPOR 
Başkent'te 'Jan'gın 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 2. haftasında Fenerbahçe, Ankara'da Türk Telekom'u 80-72 yenmeyi başardı. Yabancı rotasyonu nedeniyle hem Melli, hem de Datome'yi dışarıda bırakan Fenerbahçe, ribaunt üstünlüğü ile kontrolü ele geçirip, ilk periyodu 22-19 galip bitirmeyi başardı. İlk çeyreğin son saniyesindeki üçlüğün sahibi Ender, Başkent ekibinin 5 farklı öne geçmesini de sağladı. Telekom, rakibinin boyalı alandaki hakimiyetine Stimac ile son verirken, uzundan şut katkısı alamayan ve tıkanan Fenerbahçe, skor bulmakta güçlük çekti. Fenerbahçe'nin iki 5 numaraya döndüğü anlarda da 4 numaraya Gabriel'i koyarak şut katkısı alan Telekom, devre sonunda 37-31 öne geçti.
Milliyet

Denk Bütçeye Vida Formülü 
Son yıllarda mali disiplinden taviz vermeyerek, UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum sağlamayı başaran Beşiktaş'ın bu sezon denk bütçe konusunda bir hayli zorlandığı ortaya çıktı. İki yıldır kasasına koyduğu Şampiyonlar Ligi gelirlerinden bu sezon mahrum kalan siyah-beyazlı kulübün, UEFA ile imzaladığı, son senesine giren denk bütçe anlaşmasını tutturmak için yoğun çaba harcadığı aktarıldı. Yaz transfer döneminde mümkün olduğu kadar tasarruf yaparak kadrosunu güçlendiren Beşiktaş, denk bütçe konusunda UEFA ile sorun yaşamamak için devre arasında oyuncu satmaya hazırlanıyor.
Milliyet

Acıklı Roman 
UEFA Uluslar Ligi'nde 2. Grup B Ligi'nde Türkiye, Rusya deplasmanında 2-0 kaybetti, liderlik şansını yitirdi. 2018 Dünya Kupası'nın ev sahibi Rusya, çeyrek final başarısının yanında Stanislav Cherchesov idaresinde 4-2-3- 1'i benimseyen bir sistem takımına dönüştü. Türkiye'deki maçta da sistemini başarıyla işleten Ruslara karşı Mircea Lucescu'lu ay-yıldızlılar, 4-3-3'e daha yakın Oğuzhan-Hakan-Cengiz gibi dinamik ve yetenekli yıldızlarla sahaya dizildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme