.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

16 Ekim 2018 Salı

16.10.2018 Genel Gündem

16.10.2018
TÜRKİYE 
Didik Didik Arandı 
Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittiği 2 Ekim'den beri haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetinin aydınlatılması için Türk ve Suudi yetkililerce oluşturulan ortak çalışma grubu dün konsolosluk binasında arama yaptı. 13 gün sonra konsolosluğa giren aralarında terörle mücadele, asayiş ve olay yeri inceleme ekipleri ile Adli Tıp uzmanlarının da bulunduğu Türk ekibi, binayı didik didik aradı. Ekipler, Kaşıkçı'ya dair bir ipucu bulabilmek için Luminol yöntemiyle DNA örneği ve kan izleri aradı.
Milliyet


Tehlikenin Atlatıldığını Söyleyemeyiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 35. İl Müftüleri Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, şu mesajları verdi: 15 Temmuz ihaneti ve FETÖ konusundaki özeleştirimizi açık yüreklilikle yapabilmeliyiz. FETÖ ihanet çetesinin 40 yıl boyunca devlet ve toplum yapımıza sirayet edebilmesi bu noktada bazı eksikliklerin olduğunu gösteriyor. Bu örgütün oluşturduğu tehdidin uzun yıllar farkına varılamaması hepimizin üzerinde hassasiyetle düşünmesi gereken bir husustur. Nasıl olup da böyle karanlık bir örgüt başındaki şarlatanın onca sapkınlığına, hezeyanına rağmen bu derece milletimizin inanç dünyasına etki edebilmiştir.
Milliyet

Suç Duyurusu 
İYİ Parti ve MHP arasındaki gerginlik yargıya taşındı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Türk Ceza Kanunu'nun 106, 125, 214, 216, 218'inci maddelerine göre 'tehdit, hakaret, suç işlemeye tahrik ve aşağılama' suçlarından cezalandırılmasını istedi.
Hürriyet

İnönü Eleştirisine Brunson İle Yanıt 
CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplantı yaptı. Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantıyla ilgili basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ABD'li rahip Craig Brunson'ın serbest bırakılma kararı üzerinden eleştirdi. Öztrak özetle şöyle konuştu: ABD Başkanı Trump'ın Türkiye sırtından böyle bir başarı hikayesi yazmasına kim izin verdi. Onu da ABD Başkanı'ndan öğrendik. Trump 'Tüm bunları mümkün kıldığı için Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim' dedi. Değerli basın mensupları Türkiye hiçbir zaman böyle küçük düşürülmemişti. Küçük düşürülmeye çalışılan sadece yargı değildir. 'Bağımsızlık benim kaderimdir' diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet ABD'de üçüncü dünya ülkesi gibi alaylara gelmiştir."
Vatan

DÜNYA 
'Başkan Benim, Sen Değil!' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, CBS'in "60 dakika" programına verdiği röportaj önceki gün yayınlandı. Trump, Çin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, seçimlere Rus müdahalesi iddiaları gibi pek çok konuyu değerlendirdi. Trump, sunucu Lesley Stahl ile bir tartışma da yaşadı. Trump röportajda Rusya soruşturmasını yürüten savcı Robert Mueller'i kovacağı söylentilerini reddetti. Stahl, Trump'tan sürüncemeli soruşturmayı sonlandırmaması için "söz" isteyince işler karıştı. Trump, bunu önce "herhangi bir söz vermeyeceği" şeklinde yanıtladı, ancak Stahl'ın ısrarı sürünce Başkan "Çıkar çatışması yok. Söz vermek istemiyorum. Neden sana söz vereyim?" dedi. Trump sunucuya yönelik "Bu arada Başkan olan benim, sen değilsin" ifadesini de kullandı.
Milliyet

İdlıb'de Süre Doldu 
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 17 Eylül'de Soçi'de imzalanan mutabakat uyarınca İdlib'in çevresinde 15-20 km genişliğinde oluşturulacak tampon bölgeden radikal unsurların çekilmesiyle ilgili süre dün doldu. Ankara, dün öğle saatleri itibarıyla çoğunluğu terör örgütü Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) içindeki örgütlerden olan radikal unsurların büyük bölümünün tampon bölgeden çekildiğini, çekilmenin gece yarısına kadar süreceğini, bugün itibarıyla bölgede Soçi mutabakatındaki şartın yerine getirilmiş olacağını savundu. Güvenlik kaynakları, radikal unsurların büyük kesiminin İdlib merkezine geldiği, diğerlerinin de tampon bölge dışındaki kırsal alanlara çekildiği bilgisini paylaştı. Türk yetkililer, 10 Ekim itibarıyla ağır silahların bölgeden çekilmesi tamamlandığı gibi, radikal unsurların da bölgeden ayrılmasının sorunsuz olacağını, küçük çaplı aksaklıkların kısa bir süre tolere edileceğini söylediler. Soçi mutabakatına uymayanların ise sonucuna katlanacağı vurgulandı.
Hürriyet

Rus Kilisesi Fener'le İlişkileri Kesti 
Rusya Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlık başvurusunu kabul etmesi nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi ile tüm ilişkileri kesme kararı aldı. Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Metropolit Hilarion, Belarus'un başkenti Minsk'te yapılan toplantıda, Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlık başvurusunu kabul etmesine yönelik kararını ele aldıklarını belirtti. Hilarion, "Fener Rum Patrikhanesi ile tüm iletişimi kesme kararı aldık. Bu karara mecbur kaldık ancak Fener Rum Patrikhanesi'nin attığı adımlar nedeniyle başka bir karar almamız da mümkün değildi" diye konuştu. Moskova, Kiev Kilisesi'nin bağımsızlık talebinde Fener Rum Patrikhanesi'nin aldığı tavır nedeniyle sert tepki göstermişti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,7827-5,7897
Euro:6,6950-6,7058
Sterlin: 7,6045-7,6247
Gram Altın: 228,0350-228,4135

Prangalardan Kurtuluyoruz 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Enflasyonla mücadelede önce ekim ayı rakamlarıyla birlikte, sonra kasım ve aralıktaki rakamlarla aşağı yönlü trendi sürdürerek, bu mücadelenin meyvelerini tüm ekonomimizde hep beraber toplayacağız" dedi. Albayrak, 'Hedef 2023 Büyük Türkiye Zirvesi'ndeki konuşmasında, organizasyon için yeni havalimanının seçilmesinin önemine işaret etti.
Milliyet

İşsizlik Ve İstihdam Arttı 
Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 0.1 puan artarak yüzde 10.8 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişiye çıktı. İşsizlik oranı temmuzda bir önceki aya göre ise 0.6 puan arttı. Temmuz ayında tarım dışı işsizlik oranı 0.1 puanlık azalışla yüzde 12.9 olarak tahmin edildi.
Milliyet

Dolar 2 Ay Sonra 5.80 Tl'nin Altında 
ABD'Lİ rahip Brunson'ın serbest kalmasından sonra piyasalarda pozitif rüzgar esmeye devam etti. Dolar/TL, analistlerin destek olarak takip ettiği 5.80'in altına geriledi. Kur yüzde 1.9 değer kaybederek 5.7516 ile son 2 ayın en düşük seviyesini gördü. Türk Lirası, dolar karşısında en fazla yükselen gelişmekte olan ülke para birimi oldu. Euro/ TL de yüzde 1.6 azalışla 6.6915'i gördü. TL varlıkların değer kazanmasından Borsa İstanbul da olumlu etkilendi. BIST 100 endeksi bankacılık hisselerinin öncülüğünde yüzde 2.04 değer kazanarak 98 bin 631 puana çıktı. Bankacılık hisselerindeki yükseliş yüzde 5'i buldu. Analistler, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Brunson'la ilgili olarak yaptığı açıklamaların döviz piyasasındaki pozitif havayı desteklediğini söyledi.
Vatan

Fiyat Düştü, Yabancı Aldı 
Dövizdeki dalgalanmayla Türk Lirası değer kaybederken, bu durum yabancıların alım gücünde avantaj yarattı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Eylül'de markalı konut projelerinde yapılan satışların yüzde 18'i yabancı yatırımcılara yapıldı ve böylece yabancı yatırımcı oranı endeks tarihindeki en büyük sıçramalarından birini yapmış oldu. Son 2 yıl için rekor bir artış göstereren endeks, yüzde 11 olan son 6 aylık ortalamanın da 7 puan üzerine çıktı.
Vatan

Eylülde Bütçe Açığı 6 Milyar 
EYLÜL ayında bütçe 6 milyar lira açık verdi. Ocak-eylül dönemi bütçe açığı da 56.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl bütçe eylül ayında 6.4 milyar lira, ocak-eylül döneminde ise 31.6 milyar lira açık vermişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre eylülde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27.4 artarak 61.1 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 23.3 yükselerek 67 milyar lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl eylül ayında 2 milyar lira faiz dışı fazla (FDF) verilmişti. Bu yıl eylül ayında FDF 4.3 milyar lira oldu. Ocak-eylül döneminde ise FDF 3.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde FDF 15 milyar liraydı.
Hürriyet

SPOR 
Şölene Hazır Olun 
NBA 2018-19 sezonu, sabaha karşı oynanacak Boston Celtics-Philadelphia 76ers ve Golden State Warriors-Oklahoma City Thunder maçlarıyla başlıyor. Açılış gününde ise 2 maç oynanacak. Bu sezon Türk Milli Takımı'ndan Ersan'ın 11, Ömer'in 9, Cedi ve Furkan'ın ise NBA'deki 2. yılları olacak. 2018-19 sezonunun ilk maçında, art arda 8 NBA finalinde boy gösteren LeBron James'in Batı Konferansı'na gitmesiyle Doğu şampiyonluğunun en büyük favorileri haline gelen Boston Celtics ile Furkan Korkmaz'ın takımı Philadelphia 76ers mücadele edecek. Aynı gün ayrıca son 2 yılın şampiyonu Golden State Warriors, Oklahoma City Thunder'ı ağırlayacak.
Milliyet

Beni Seviyorlar Çünkü Çalışkanım 
Kartal'ın istikrar sembolü Atiba Hutchinson, Canada Soccer'a özel bir röportaj verdi. Siyah-beyazlı forma altında geçirdiği 5 seneyi anlatan Atiba; takım, taraftarlar, İstanbul ve kazandığı başarılar hakkında çok özel açıklamalar yaptı. Kariyerinin en iyi günlerini Türkiye'de geçirdiğinin altını çizen Kanadalı yıldız, "Beşiktaş'a gelmeden önce PSV'de kendimi geliştirdim. Türkiye'deki kariyerimde yeni bir mücadeleye başladım. İlk geldiğim dönem gelişmek isteyen bir kulüp vardı. Daha sonra başarılar geldi. Bunların hepsinde yer almak çok özel. Buradaki anılarımı hiç unutmayacağım. Buradaki taraftarların sevgisini hep anlatacağım. Beşiktaş'ta geçirdiğim 5 sene çok özeldi. Türkiye benim ve ailem için çok özel bir ülke. Kariyerimi Beşiktaş'ta noktalamak istiyorum. Kendimi iyi hissedersem 1 yıl daha oynayacağım" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Özür Dilerim Hata Bende 
A Milli Takımı'nın Rusya karşısında mağlubiyeti en çok teknik direktör Mircea Lucescu'yu yıktı. Karşılaşmanın ardından çeşitli mazeretler sunup, gençlere destek verse de, son derece üzgün ve ağlamaklı olarak soyunma odasına girdi. Futbolculardan topun yere indirilmesini isteyen ve sert ortalar yapılması için öğrencilerini sürekli uyaran Rumen teknik adam, soyunma odasına girer girmez, durumu iki kelimeyle özetledi: "Özür dilerim!"
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme