17 Ekim 2018 Çarşamba

17.10.2018 Genel Gündem

17.10.2018
TÜRKİYE  
Onların Direnmesi Bir Netice Vermez  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada şu mesajları verdi: Ülke yönetimini devraldığımızdan bu yana bürokrasinin hantallığından çok çektik. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım, hangi tedbirleri alırsak alalım, bir türlü çözemediğimiz bu sorunu yeni yönetim sistemiyle birlikte geride bırakmayı ümit ediyorduk halen de ediyoruz. Hâlâ bürokrasinin hantallığından, sorumluluk almaktan, imza atmaktan çekinmesinden kaynaklanan şikayetleri işitiyoruz. Geçen dört aydan sonra bu tür sıkıntılar süratle geride bırakılmalı. Bize koltuğu için endişe duyan değil, sorumluluklarını yerine getirmek için gayret eden, mücadele veren, iş üreten bürokratlar lazımdır. Her kim ki sırf unvanını kaybetmemek için pasif konuma geçmişse bizim gözümüzde o kişi zaten ekibimizin bir parçası olmaktan çıkmıştır. Bu tarz şikayetler duyduğumuzda hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız.
Milliyet 

 
Hâlâ Destek Verecek Misin?  
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'li rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılması üzerinden iktidarı sert sözlerle eleştirirken, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye "Bu hükümete ve saraya hâlâ destek vermeyi sürdürecek misin?" sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu, CHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim. Bu ülkede CHP olduğu sürece hiç kimse bir gelecek endişesine kapılmasın. Hangi görüşten olursa olsun hep beraber Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağız. Papaz; casus, ajan, terörist dediler. Şimdi ne oldu? 11 Ocak'ta Erdoğan şu açıklamayı yapıyor, 'bu fakir bu görevde olduğu sürece o teröristi alamazsın'. Erdoğan, görevden ayrıldı mı? Ayrılmadı. Brunson nerede, Amerika'da. Peki Erdoğan fakir mi? Ne fakiri? 11 Ağustos'ta konuşuyor, 'burası çatladıkapı ülkesi mi?' Çatladıkapı Türkiye'si mi oldu? Sayende oldu bunlar. Polis Akademisi'nde konuşuyor; 'ver papazı al papazı' dedim. Ne oldu? Bizim papaz gitti. Ee hani sen terörist, casus diyordun, vermem diyordun. Ne oldu da verdin? Sen Türkiye Cumhuriyeti devletinin şerefiyle nasıl oynarsın? 
Milliyet 

Polis Kanıtı Buldu  
Washington Post gazetesi yazarı Suudi Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de girdikten sonra ortadan kaybolduğu Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda önceki gece polis araması yapıldı. Başkonsolosluğa giren ekipte Olay Yeri İnceleme, Terörle Mücadele ve Asayiş Şube'den yaklaşık 30 kişi yer aldı. Kan izlerini tespit etmek için yapılan 'luminol' incelemeye tepki veren biyolojik deliller araştırıldı.
Hürriyet 

Ya Siz Temizleyin Ya Da Biz Temizleriz  
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bakanlık konutunda düzenlediği basın toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Menbiç yol haritasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Münbiç'ten (Menbiç) teröristlerin temizlenmesi yetmez. Fırat'ın doğusunda da terörist görmek istemeyiz. ABD teröristlere çok büyük destek verdi. (ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo ile ikili sorunları görüşeceğiz. Münbiç konusunda ABD'de bir savsaklama hissedersek önceki çizgiye döneriz. Ya siz temizleyin ya da biz temizleriz" dedi. Türkiye, terör örgütü PKK/PYD'nin Menbiç'ten çıkmasını isterken söz konusu yerleşimin etrafına hendekler kazıldığı haberleri geliyor.
Hürriyet 

DÜNYA  
'Hayatlarına Renk Katıyoruz!'  
Çin yönetimi, uluslararası kamuoyunda sert tepkilere neden olan Uygurlar için kurduğu toplama kamplarının varlığını kabul anlamına gelecek bir açıklama yaptı. Kendisi de Uygur olan Doğu Türkistan'daki Komünist Parti'nin iki numaralı ismi Şöhret Zakir, kampların, bölgede aşırılığın engellenmesi ve güvenliğin sağlanması amacıyla kurulduğunu ifade etti ve 1 milyondan fazla Uygur Türkü'ne eğitim vererek "hayatlarına renk kattıklarını" söyledi.
Milliyet 

Ortodoks Savaşı  
Fener Rum Patrikhanesi'nin Ukrayna Kilisesi'yle ilgili kararı Rusya'da hem dini hem de siyasi otorite tarafından 'Bölücülük' olarak tanımlandı. Rus Ortodoks Kilisesi Patrik Kiril başkanlığında Minsk şehrinde düzenlenen dini toplantıda, Fener ile ilişkileri tamamen kesme kararı alındı. Kararı duyuran Metropolit İlariyon, "Rus Ortodoks Kilisesi, Fener Patrikhanesi ile tüm ilişkilerini kesmiştir. Fener bize başka bir yol bırakmadı. Bu karar Fener geri adım atana kadar uygulamada kalacaktır" dedi.
Hürriyet 

'Gidişattan Memnunuz'  
Moskova'nın resmi görüşünü dile getiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Anlaşma genel hatlarıyla yerine getiriliyor. Bölgedeki askeri yetkililerden aldığımız son bilgilere göre Türk tarafı mutabakatın uygulanması için esaslı bir şekilde çalışıyor. Rusya askeri yetkilileri Türk meslektaşlarından memnun. Tabii bu çalışmalar arazide gerçekleştirilirken hiçbir pürüz çıkmaması zaten beklenmiyordu. Ancak az önce de söylediğimi bir daha tekrarlamam gerekirse mutabakatın yerine getirilmesi sürecinden memnunuz" dedi.
Hürriyet 

EKONOMİ  
Dolar: 5, 6727-5, 6827
Euro:6, 5627-6, 5706
Sterlin: 7, 4789-7, 4909
Gram Altın: 222,0350-222,4135

Ucuz Elektrik Ve Benzin Bizde  
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Türkiye, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldova'nın arkasından Avrupa'da en ucuz benzinin satıldığı ülke. Ankara, kilovatsaat başına 2,1 euro/cent olan gaz bedeli ile 1 Ekim'deki fiyatlarla bile Avrupa'nın en ucuz gaz satışı yapılan başkenti durumunda" dedi. Dönmez, dün 'Enerji Tüketici Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, enerji fiyatları için, "Türkiye hâlâ Avrupa'da en düşük üçüncü elektrik fiyatına sahip ülke. Satın alma paritesi ile düzeltme yapılsa da Makedonya, Litvanya, Bulgaristan gibi ülkelerin de altında bir elektrik fiyatına sahibiz. Akaryakıtta da benzer durumlar söz konusu. Türkiye, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldova'nın arkasından Avrupa'da en ucuz benzinin satıldığı ülke" dedi.
Milliyet 

Vites Küçülttü  
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin olduğu Ağustos'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.7 arttı, bir önceki aya göre yüzde 1.1 azaldı. Geçtiğimiz yıl 26 iş günü bulunan Ağustos'ta bu yıl 22 iş günü vardı. Sanayi üretimi Temmuz'da beklentilerden güçlü gerçekleşmiş ve yıllık yüzde 5.6 artmıştı. Anketlere göre, toplam sanayi üretiminde Ağustos'ta yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış artışın yüzde 1.25 olması bekleniyordu.

Yabancı Uzun Vadeli Bakıyor  
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, uluslararası yatırımcılara Türkiye'de 3. çeyrekte yaşanan gelişmeler, bunların etkileri, hükümetin aldığı kısa ve uzun dönemli önlemler ile bankacılık sektörü hakkında bilgi sunduklarını aktararak, "Yatırımcılar G20 üyesi olan Türkiye'nin dünya ve bölge için önemli bir ülke olduğunu, yüksek bir potansiyeli bulunduğunu, yakın geçmişte çok başarılı bir performans gösterdiğini, Türkiye ekonomisinin uzun dönemli performansına güven duyduklarını belirtti" dedi. Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Endonezya'nın Bali Adası'nda geçen hafta yapılan Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Enstitüsü toplantılarını değerlendirdi.
Vatan

Yaz İlacı Kap Bileti!  
İlaç şirketleri, mümessiller ve doktorlar arasındaki ilişki kanunlarla düzenleniyor. Doktorların bir şirketin ilacını yazmaları karşılığında hediyeler alması ya da seyahate çıkarılması gibi durumlar tamamen yasaklanmış durumda. Ancak Türkiye'de bu yasakların çeşitli yollarla bazı ilaç firmaları tarafından delindiği uzun süredir iddia ediliyor. Bu konuda ilaç şirketlerinin ilaç mümessillerine baskı yaparak doktorların kendi ilaçlarını daha fazla reçetelendirmesini sağladığı ileri sürülüyor. Kendi çalıştıkları bölgede şirketin ne kadar fazla ilacı hastalara yazılıyorsa ilaç mümessillerinin de daha fazla prim aldığı için yasal olmayan yöntemleri kullanabildiği ifade ediliyor.
Hürriyet 

SPOR  
Dacka'dan Merhaba  
Turkish Airlines Euroleague'de 2. haftanın açılış maçında Buducnost'la evinde karşılaşan Darüşşafaka Tekfen, 71-63 kazanmayı başardı. İlk dakikalarda iki takım da potaya kolay giderken, 7. dakika 14-11 Darüşşafaka üstünlüğüyle geçildi. Ancak tıkanan ve rakibin 5'te 3 sayı isabetine engel olamayan temsilcimiz, 14-0'lık seri ile ilk çeyreği 25-14 geride bitirdi. 2. çeyreğin başında Doğuş'un savunma performansıyla ayağa kalktı Daçka. Tam sahada başlayan pres, Buducnost'un hücum organizasyonunu bozarken, Doğuş ve Kidd ile hücumda da etkili olan temsilcimiz, rakibine 19-0'lık seri ile yanıt verdi, öne geçti, devreyi de 39-35 galip bitirdi. Hücumları McCollum üzerinden bitirme çabası, art arda hatalara neden olsa da, Muhammed'in üçlüğüyle Daçka skoru 48-39 yaptı ve farkı 9'a çıkardı. Bu çeyrekte çok fazla top kaybı yapması nedeniyle hücumda aksayan temsilcimiz, buna karşın savuma performansıyla son çeyreğe de 53-49 galip giren taraf oldu.
Milliyet 

Su Faturası Ağır Geldi  
Galatasaray, sutopunda Şampiyonlar Ligi'ne gitme şansını elinin tersiyle itti, 10 bin dolarlık faturayı gerekçe göstererek organizasyondan çekildi. Her zaman spor kulübü olmakla övünen ve bunu her yerde hatırlatan sarı- kırmızılıların yönetimi, geçen sezonu ENKA'nın ardından ikinci sırada bitirerek Avrupa bileti alan erkek sutopu takımını göndermedi. 
Milliyet 

Samandıra Çok Tedirgin  
Fenerbahçe'de kadro dışı kararlar ve antrenörlerin gönderilmesi hemen etkisini hissettirdi. Üç yardımcı antrenörün görevine son verilmesi ve Nabil Dirar, Aatif Chahechouhe ile Volkan Demirel'in kadro dışı bırakılmasının takım üzerinde etkisi ortaya çıktı. Sarı-lacivertli futbolcular, soyunma odası ve tesislerde artık konuşurken çok daha dikkatli davranıyor.
Milliyet 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme