.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Ekim 2018 Perşembe

18.10.2018 Genel Gündem

18.10.2018
GÜNDEM
3 kamyonet, 2 minibüs, 50 polis rezidansta 
Washıngton Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de Levent'teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda kaybolmasıyla ilgili soruşturmada Başkonsolosluk rezidansında da arama yapıldı. Rezidansındaki aramaların önceki gün yapılması planlanmış ancak Suudi yetkililerle irtibat kurulamadığı için yapılamamıştı. Başkonsoloslukta pazartesi günü yapılan ve üzerinde DNA bulunduğu tespit edilen kırık bir vazo parçası, bir halı, bir sehpa ve dolap kriminal inceleme için laboratuvara götürüldü. Kaşıkçı'dan bir iz bulabilmek için aramalara Suudi Başkonsolosu Muhammed El Uteybi ve ailesinin yaşadığı Levent'teki Başkonsolosluk rezidansında devam edilecekti. Ancak beklenmedik gelişme, Suudi Başkonsolos'un saat 17.00'deki Suudi Arabistan Havayolları'nın tarifeli uçağıyla Riyad'a gitmesi oldu. Bu andan itibaren Suudi yetkililerle Türk yetkililer arasındaki bağlantı koptu. Türk ekibi arama için gelmesine rağmen rezidansa giremedi. Türk ve Suudi yetkililer arasındaki kriz dün aşıldı.
Hürriyet


Pompeo ankara'da destek sözü verdi 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmek için gittiği Suudi Arabistan'ın ardından dün Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pompeo'yu Moldova'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'ndaki Şeref Salonu'nda kabul etti. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı. Erdoğan ile Pompeo'nun görüşmesi 35 dakika sürdü. Kabulün ardından Bakan Çavuşoğlu ile Pompeo'nun görüşmesi de yaklaşık 40 dakika sürdü. Pompeo daha sonra Esenboğa havalimanındaki uçağına binerek Türkiye'den ayrıldı.
Milliyet
 
Dostluk çıkarması 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat ve Halk bankalarının en kısa zamanda Moldova'da şube açacaklarını, bunun Moldova'da ulusal, uluslararası alanda finans naklini rahatlatacağını söyledi. Erdoğan, FETÖ ile mücadele için Moldova'dan destek isterken, "Bu terör örgütü, şu anda Moldova'da devletin kademelerine sızmak suretiyle aynı adımları atabilir. Dost dosta başına gelenleri anlatacak ki, aynı yanlış orada da yapılmasın" diye konuştu. Erdoğan'ın konuşmasında Özerk Gagavuzya vurgusu yapması da dikkat çekti.
Milliyet
 
Mhp'de yerel seçim zirvesi 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçime hazırlık çalışmaları çerçevesinde il başkanlarıyla bir araya gelecek. Parti genel merkezinde 20 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek toplantı, MHP liderinin konuşmasıyla başlayacak. Toplantıda, il başkanları başta olmak üzere parti teşkilatı, 31 Mart 2019'da yapılması öngörülen yerel seçime hazırlık çalışmaları ve seçim stratejisi hakkında bilgilendirilecek. Bazı il ve ilçelerde adaylarını kamuoyuna duyuran MHP'de, il başkanlarından, seçim için partinin ilke ve prensiplerine uygun davranan, toplumda ve bulunduğu bölgede çalışmalarıyla itibarlı adaylar belirlenmesi için faaliyetlerini hızlandırmaları istenecek. İl başkanlarının, belediye başkan adaylarıyla koordineli çalışmaları da ele alınacak. MHP liderinin, toplantının ardından belediye başkanlarıyla bir araya gelmesi bekleniyor.
Vatan
 
Ardışık darbe feto'yü bitirir 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündemi değerlendirdi. (Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta kaybolması) Buna tırnak içerisinde '2 Ekim olayı' diyebiliriz. Bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir olay olarak değerlendirebiliriz. (Konsolosluk rezidansında arama) Rezidansla ilgili savcılığın aldığı bir karar var. O talebe olumlu cevap verebilmek ve bunu sağlayabilmek ilgili ülkenin onayıyla mümkündür. İlgili ülke bu onayı gösterdiği andan itibaren orada da bu soruşturmaya yönelik adımlar atılacaktır. (Terörle mücadele) Biz İdlib'i bilmezsek DEAŞ saldırıları konusunda çaresiz kalırız. 'Orada ne işimiz var?' diyenler var. Evet, bizim Afrin'de işimiz var. Eğer bomba Afrin'de hazırlanıyorsa, terör örgütü Afrin'de eğitiliyorsa bizim Afrin'de işimiz var. Bizim Fırat'ın doğusunda
Vatan

DÜNYA 
Kırım'da Okul Katlıamı 
Rusya ile Kırım'ı köprüyle birbirine bağlayan Kerç kasabasında, bir meslek lisesine silahlı saldırı düzenlendi. Öğle saatlerinde okula giren ve tek başına hareket ettiği açıklanan 18 yaşındaki Vladislav Roslyakov, kantinde çivi bombası patlattı ve ardından silahla önüne gelen herkese ateş açtı. 4'üncü sınıf öğrencisi Roslyakov, en az 18 kişiyi öldürüp, 54 kişiyi yaraladıktan sonra intihar etti. 12 yaralının durumu ise ciddiyetini koruyor. Zanlının cesedi okulun kütüphanesinde bulundu. İlk haberlerde patlama yaşandığı ve olayın terör saldırısı olabileceği belirtilirken, daha sonra açıklama yapan üst düzey yetkililer, saldırının bir terör eylemi değil, katliam olduğunu belirtti. Ölenlerin tümünün kurşun yaralarından can verdiği belirtildi.
Hürriyet
 
İran başsavcısını kızdıran görüntü 
İran'da birçok yasakla karşı karşıya olan kadınların önceki günkü bir dostluk maçını tribünlerden izlemesi yine muhafazakârları çileden çıkardı. Başsavcı Muhammed Cafer Montazeri, 100 kadar kadına Bolivya ile oynanan maçı tribünlerden izleme izni verilmesinin ardından bunun tekrarı olmayacağı konusunda uyardı. Muhafazakâr Mehr ajansına göre Montazeri, "Dün (önceki gün) Azadi Stadyumu'nda kadınların da yer almasına karşıydım. Biz Müslüman ülkeyiz, bizler Müslümanız. Herhangi bir gerekçe ile kadınları stadyumlara almak isteyen yetkililerle baş edeceğiz. Eğer bir kadın stadyuma gider ve spor kıyafetli yarı çıplak erkeklerle karşı karşıya kalırsa bu günaha sebebiyet verir" dedi.
Hürriyet
 
Abd basınından farklı senaryolar 
ABD'nin önde gelen gazetelerinden "Washington Post", "Wall Street Journal" ve "New York Times", Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki başkonsolosluğuna girdikten sonra kaybolan yazar Cemal Kaşıkçı'yla ilgili haberlere geniş yer ayırdı. Wall Street Journal gazetesi, Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Uteybi'nin gözleri önünde öldürüldüğünü iddia etti. Bununla birlikte gazetenin, adını açıklamadığı Türk yetkililere dayandırdığı haberine göre Suudi suikast timi Kaşıkçı'yı, el-Uteybi'nin önünde işkence etti ve daha sonra da öldürdü. Aynı kaynakların verdiği bilgiye göre, "suikast timi" Riyad'dan aynı gün yani 2 Ekim'de geldi. Haberde, Türk yetkililerin elde ettiği ses kayıtları da masaya yatırılıyor. Habere göre kayıtta Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Uteybi'den odayı terk etmesi istenilen bir ses duyuluyor.
Milliyet
 
EKONOMİ 
Dolar: 5,5868-5,5958
Euro:6,4362-6,4481
Sterlin: 7,3250-7,3471
Gram Altın: 219,7000-220,0861

Acil önlem şart ama takdir devletin 
Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektöründe artan kur ve faizlerle birlikte işler yolunda gitmiyor. Ocak-Eylül döneminde yüzde 26 daralan otomotiv pazarında ekim ayında da tabiri caizse yaprak kıpırdamıyor. İç pazardaki daralmaya bağlı olarak üretimde de kayıplar yaşanmaya başlarken, içinde bulunan zor günlerin otomotiv sektörünün tüm ekosistemini etkileyeceğinden endişe ediliyor. Böylesine zor bir süreçte sektörün en büyük çatı örgütlerinden biri olan ve 47 markayı temsil eden Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) dün bir basın toplantısı düzenleyerek tabloyu resmi rakamlarla ortaya koydu. ODD'nin mart başında görevi devralan yeni başkanı Ali Bilaloğlu ve Genel Koordinatörü Hayri Erce tarafından yapılan sunumlarda, geride bıraktığımız 9 ayda pazarın 480 bin adetle 2017 yılına göre yüzde 26 daraldığı hatırlatılarak, yıl sonunda ise en iyimser tahminle yüzde 40'ı bulacak küçülmeyle pazarın 600 bin adetler seviyesine gerileceği açıklandı.
Hürriyet
 
Millileşeni fonlayacağız 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiyenin sağlık turizminde çok önemli bir noktada bulunduğunu ve 2018 yılı hedefinin 1.5 milyar dolara ulaşacağını belirterek, bu hedefi yükseltmek için bir marka arayışı içinde olduklarını bildirdi. Koca, "Bu marka ile Türkiye daha çok tercih edilen bir ülke haline gelecek" dedi. Dışa en çok bağımlı olan bakanlığın Sağlık Bakanlığı olduğunu söyleyen Koca, "Bu bağımlılığı ortadan kaldırmak için ilaç, aşı ve malzeme üretimi için 'ürün bazlı fonlama' yapmayı planlıyoruz" bilgisini verdi.
Hürriyet
 
2023 güven tahvili 
Albayrak, ihalenin onemine dikkat çekerek, "İhale, Turkiye'nin sağlam iktisadi temellerinin, dış şoklara karşı dayanıklılığının, hayata geçirdiğimiz politika ve tedbirlerin etkilerinin yatırımcılar tarafından son derece olumlu karşılandığını net bir şekilde yansıtmıştır" dedi. Albayrak, kuresel dalgalanmaların bu denli yuksek olduğu bir donemde ihracı uçe katlayan talebin, piyasaların ve yatırımcıların ulkeye duyduğu guvenin bir gostergesi olduğunu vurguladı.
Milliyet
 
2b arazilerinden 11 milyar tl cepte 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kamuoyunda '2B yasası' olarak bilinen, devletle vatandaş arasında yıllardır süregelen sorunu çözüme kavuşturmak ve hak sahiplerinin uzun yıllardır kullanıcısı oldukları taşınmazlarda malik olmalarını sağlamak amacıyla çıkarılan kanun ile vatandaşların tapusuna kavuştuğunu söyledi. Kurum, 6292 sayılı 'Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun' ile Ekim 2018 itibarıyla 531 bin taşınmazın 748 bin hak sahibine satıldığını dile getirdi. Bakan Kurum, "Bu vatandaşlarımız tapularına kavuşmuştur. Satışların toplam değeri yaklaşık 11 milyar lirayı bulurken, bu bedelin 7.8 milyar lirası tahsil edilmiş, kalanı ise taksitler halinde ödeniyor" diye konuştu.
Milliyet
 
Mckinsey adres verdi: türkiye'de üretin 
Türkiye'de ekonomik danışmanlık hizmeti tartışmasıyla gündeme gelen ABD'li McKinsey'in Almanya bölümü, Almanya'daki moda endüstrisine Türkiye'de üretimin avantajlarını anlatan bir araştırma raporu yayınladı. ABD'li danışmanlık şirketi McKinsey'in Almanya bölümünün katılımı ile yapılan araştırma Almanya'ya ithal edilen tekstilin Türkiye'de üretilmesinin daha ucuza mal olduğunu ortaya koydu. Mc- Kinsey ile birlikte Ren-Vestfalya Teknik Yüksek Okulu ve Aachen Dijital Yararlılık Merkezi tarafından yapılan araştırmanın sonucunda, Almanya'daki tekstil ürünlerinin önemli bir bölümünün Çin ve Bangladeş gibi ülkelerde üretildiği ancak üretimin giderek Avrupa'ya kaydığına dikkat çekildi. Çin ve Güneydoğu Asya ülkelerinde çalışanlara düşük ücretler ödenmesi nedeniyle tekstil sektöründe rakipsiz bir hale geldikleri, fakat bu eğilimin artık değişmeye başladığı belirtildi.
Vatan
 
SPOR 
Cesur yürek 
Turkish Airlines Euroleague'in 2. hafta mücadelesinde Fenerbahçe, Rus ekibi Khimki'yi 93-85 yenmeyi başardı. Oyuna çok hızlı girdi temsilcimiz, Datome- Melli ikilisinin sayılarına Sloukas ile Kalinic de eşlik etti. Her hücumda topun çok iyi dolaşıyor oluşu, boş şutun bulunuşu, Fenerbahçe'yi sürekli önde tutuyordu ama Khimki'nin kozu Shved de devredeydi. İki takımın da adeta şut yarışına girdiği ve 5'er üç sayı isabeti bulduğu ilk çeyrek 28-21 bitti. Khimki, dışarıdan atmaya devam etti, 13. dakikada 10'de 8 üç sayı isabetine ulaştılar ama temsilcimiz de hücumdaki tıkır tıkır işleyen düzeni devam ettirdi, Lauvergne ve Melli ile farkı çift hanelere çıkarmayı bildi. Rakibin 18'de 10 isabetle üç sayı kullandıkları devrenin son saniyesinde Sloukas'tan gelen üçlükle Fenerbahçe soyunma odasına 53-43 galip girdi. Çünkü 19'da 15 iki sayı isabetiyle oynayan ve topu çok iyi paylaşan da Fenerbahçe'ydi.
Milliyet
 
Zamanla gelecek' 
Fenerbahçe'nin İsviçreli futbolcusu Michael Frey, şampiyon olacaklarına sonuna kadar inandığını söyledi. Süper Lig'de yapacakları Demir Grup Sivasspor maçının hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen antrenman öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Frey, performanslarının son haftalarda yükseldiğini ifade etti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme