.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

19 Ekim 2018 Cuma

19.10.2018 Genel Gündem

19.10.2018
TÜRKİYE
Yasa Hâlâ Neyi Bekliyor Bir An Önce Çıkartın
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hayvanlara işkence ederek öldürenlerle ilgili son dönemlerde medyaya yansıyan haberlere dikkat çekerek, "Yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın. Hayvanlara işkence eden ve öldürenlere verilen cezaları da arttırın" dedi. Erdoğan hayvanlara işkence yapanlara, "İnsanlıktan nasibini almamış vicdansızlar" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında gelecek dönemde ele alınacak yasal düzenlemelerle ilgili bilgi alırken, konu Hayvan Hakları Yasası'na geldi. Erdoğan, "Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın" dedi. Erdoğan, hayvanlara işkence yapanlarla ilgili haberleri ve kamuoyunun tepkilerini dile getirerek, "İnsanlıktan nasibini almamış, bu vicdansızları her gün görüyoruz. Bu nedir böyle" diyerek tepki gösterdi.
Hürriyet 

4 Mü Büyük, 1 Mi: 1 
Meclis'in dün sabah saatlerine kadar süren uzun mesaisi, son seçimlerde oluşan yeni sandalye aritmetiğini içeren ilginç tartışmalara sahne oldu. AK Parti oylarıyla reddedilen MHP'nin fındık önergesine CHP, İYİ Parti ve HDP de destek verdi. Ancak önerge, 135'e karşı 155 oyla reddedildi. AK Parti'nin, oy hakkı bulunmayan Meclis Başkanı düşüldüğünde 289 olan sayısına karşılık, SP, TİP ve DP'nin beş vekili de eklendiğinde muhalefetin toplam 304'ü bulan vekil sayısına karşın ortaya çıkan bu sonuç tartışmaya yol açtı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Dört siyasi parti bir araya gelerek fındık üreticisinin haklarını ve hukukunu savunmak için bir önergenin arkasında dimdik durmuşlardır. Ancak buradaki sayım artık Meclis iradesini vahim bir şekilde yansıtamamaktadır. İktidar partisi 'Biz daha fazlayız' diyorsa tek tek isim okuyalım, muhalefet burada iktidardan daha fazla. Soruyorum; 4 mü büyük, 1 mi" dedi. AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel ise "1 büyük, 1" diye yanıt verdi.
Hürriyet 

Soydaşlarımızın Yanında Duracağız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gagauzya Özerk Bölgesi'nin başkenti Komrat'ta Türk Başkonsolosluğu'nun yakında açılacağını söyleyerek, "İnşallah başkonsolosumuzu da atayacağız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüştük. Böylece buradan Türkiye'ye açılan yeni bir kapınız daha olacak" dedi. Erdoğan, Gagauzya'nın statüsüne ilişkin, "Cumhurbaşkanı Dodon ve Gagauzya Başkanı İrina Vlah'la yaptığım görüşmelerde Özerkliğin layığıyla işlemesi için somut adımlar atılması konusunda mutabık kaldık. Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağız" dedi. Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile birlikte dün Gagauz Özerk Yeri'nin başkenti Komrat'ı ziyaret etti.
Milliyet 

'İttifak Ruhu' Devam Edecek 
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ankara'da Rekabet Kurumu'nda düzenlenen "Büyüsü Bozulan Dünyada Yeni Düzen Arayışı" konulu sempozyum sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yerel seçimlerde AK Parti- MHP ittifakı görüşmelerinde sürecin hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine Kurtulmuş, Cumhur İttifakı'nı diğer konulardan ayrı tutulması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: Yasal altyapısı olduğu için Cumhur İttifakı partiler arası iş birliğini mümkün kıldı. Buradaki ruhu, Türkiye'nin temel meseleleri konusundaki ortak fikir alışverişi ve dayanışma ruhunu sürdürmekte her iki parti de kararlıdır. Çünkü milli meseleler günlük siyasetin, hatta seçimin ötesinde önem arz eden konulardır.
Vatan 

DÜNYA
Barbaros'a Yunan Tacizi 
Türkiye'ye ait sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın Akdeniz'de Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından tek taraflı ilan edilen Ekonomik Münhasır Bölge'ye yaklaşması Atina'yı harekete geçirdi. Dün saat 15.00 sıralarında Yunanistan'ın 'Nikiforos Fokas' adlı firkateyni, 'Barbaros'u izlemek üzere bölgeye gitti. Yunan medyasına göre; Yunan fırkateyni, 'Barbaros'a "Yunan kıta sahanlığında arama çalışmaları yapmak için izniniz yok. Şu anda bölgeyi terk edin" mesajı gönderdi. 'Barbaros'un yanıtı ise "Bölgeden ayrılmıyoruz. Türk kıta sahanlığı içindeyiz" oldu.
Hürriyet 

'Türkiye İdlib'de Gerekeni Yapıyor' 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin İdlib'deki sorumluluklarının hepsini henüz yerine getirmediğini, ancak çalışmaya devam ettiğini ve gerekenlerin yapıldığını gördüklerini söyledi. Soçi'de varılan anlaşma doğrultusunda İdlib'de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Putin, "Tüm sorumluluklar henüz yerine getirilmedi, ama bunun üzerinde çalışıyorlar. Her şey o kadar kolay değil, aksine zor. Ancak Türkiye üstlendiği sorumlulukları yerine getiriyor. Anlaştığımız 15-20 kilometrelik İdlib'deki çatışmasız bölgenin kurulumuna devam ediliyor. Bölgedeki tüm ağır silahlar çıkarılmadı, tüm teröristler ayrılmadı. Ancak Türk partnerlerimiz sorumluluklarını yerine getirmek için gerekli her şeyi yapıyor. Hatta bölgeye askeri bir hastane bile kurdular. Türkiye terörizmle sert ve etkin bir şekilde mücadele ediyor" diye konuştu.
Milliyet 

18 Olur Olmaz Silah Almış 
Rusya'nın 2014 yılında ilhak ettği Kırım'da önceki gün meydana gelen okul saldırısında can kaybı 21'e çıktı. Kerç kasabası meslek okulunu önceki gün kan gölüne çeviren Vladislav Roslyakov'un geçen ay 18 yaşını doldurur doldurmaz av lisansı başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Rus basınının iddiasına göre silah ruhsatını aldıktan hemen sonra Kırım'da fiyatı 20 bin ruble (yaklaşık 1700 TL) civarında olan Türk malı bir kısa namlulu pompalı tüfek ve kurt avında kullanılan iri saçmalı 150 fişek satın aldı. 
Hürriyet 

EKONOMİ 
Dolar: 5,6353-5,6428
Euro:6,4585-6,4695
Sterlin: 7,3343-7,3579
Gram Altın: 222,3630-222,6837

Kriz Değil Yavaşlama
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, dün hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la görüşmek hem de BRICA İstanbul Zirvesi'ne katılmak üzere Türkiye'ye geldi. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Chakrabarti, "Türkiye'de son aylarda çok fazla ekonomik türbülans yaşandı ancak Türk hükümetinin duruma hakim olduğunu düşünüyorum, bu hakimiyetinden dolayı da hükümetten övgüyle bahsediyorum. Eylül ayında açıklanan yeni ekonomik programı çok beğendim. Bu program, Türkiye devletinin, nelerle baş etmesi gerektiğinin oldukça farkında olduğunu gösteriyor. Ancak burada temel şey bu reformların uygulanması. Çünkü yabancı yatırımcılar uygulamaya bakacaktır" açıklamasını yaptı.
Hürriyet 

Yeni Başarı Hikâyesi Yazmaya Başladık 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk Lirası'nda sağlanan ciddi güçlenmenin, Türk özel sektörünü sıkı bir şekilde motive ettiğini ifade ederek, "Kesinlikle gevşemeyeceğiz. Politikalarımızı kararlılıkla hayata geçirmeye hükümetimiz olarak devam edeceğiz. Risk primlerimiz düşmeye, bu anlamdaki temellerin daha da sağlamlaşması için, zayıflıklarımızı güçlendirecek adımları aynı motivasyonla atmaya devam edeceğiz. Türkiye yeni bir ekonomi başarı hikayesi yazmaya başlamıştır" dedi. Albayrak, 2018 BRICA İstanbul Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye olarak hep ticarette korumacılığa karşı çıktıklarına dikkat çekerek "Rekabetçiliğin ancak inovasyon ve verimlilikle geleceğini savunduk. Bu duruşumuzu, söylemimizi savunmaya devam edeceğiz. Zaten Türkiye olarak ekonomi politikalarımızı da yenilikçiliği, teknolojik gelişmeyi ve verimliliği destekleyecek şekilde kurguluyoruz. Bu yönde değişim ve dönüşüm adımlarını attık, atmaya devam ediyoruz" dedi.
Hürriyet 

İlk Liste Geldi 
Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı uygulayan ilk market BİM oldu. BİM, dün gazetelere verdiği ilanlarla 39 üründe yüzde 10'u aşan oranlarda indirim yaptığını duyurdu. İndirimli ürünler arasında tam yağlı beyaz peynir, diş macunu, yoğurt, taze kaşar, şampuan, bal, hazır çorba, bebe bisküvisi, sucuk gibi tüketimi çok olan gıda ve temizlik maddeleri yer aldı. Halen 6 bin 500'ü aşkın mağazası bulunan BİM, bu program kapsamında ilk ve en somut adımı atan zincir oldu. Diğer marketlerin de indirim kampanyasına katılması bekleniyor. Bu zincirler de listelerini kamuoyuna duyurduğunda ülke çapında 30 bine yakın noktada Enflasyonla Mücadele başlamış olacak. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nın açıklandığı toplantıda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tüketicinin temel ihtiyaçlarını barındıran 50 ürünü belirleyeceklerini, zincir marketlerin bu ürünlerde yıl sonuna kadar yüzde 10 indirim yapacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın üzerinden bir haftayı aşkın zaman geçti. Bu sürede 1500'ü aşkın kurum, kuruluş, şirket ve marka Enflasyonla Topyekun Mücadele'ye katılacağını Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirdi.
Milliyet 

960 Milyar Liralık Bütçe, 80 Milyar Açık
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesi olma özelliği taşıyan 2019 yılı bütçesi, bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yeni Ekonomi Programı öngörüleri kapsamında hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan teklifle, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 949 milyar 25 milyon 615 bin TL, özel bütçeli idarelere 73 milyar 771 milyon 848 bin TL, düzenleyici ve denetleyici kurumlara 6 milyar 536 milyon 982 bin TL ödenek veriliyor. Bütçeye bakıldığında, genel olarak harcamalar 961 milyar liraya yakın olacak. Buna karşılık gelir tarafı 880.4 milyar lirada kalacak. Böylece bütçe açığının önümüzdeki yıl 80.6 milyar lira olacağı tahmin ediliyor. Bu açık da gayri safi hasılanın yüzde 1.8'ini geçmemiş olacak. Tasarıya göre, faiz hariç harcamalar 843 milyar lira olarak gerçekleşecek. Faiz giderleri 117.3 milyar lira olarak öngörüldü. Bütçenin önümüzdeki yıl da faiz hariç artı vermesi öngörüldü. Faiz dışı dengenin yüzde 0.8 olması bekleniyor. Bütçe sunumunun 23 Ekim'de yapılması, 30 Ekim'den sonra da bakanlık ve kurumların bütçelerinin ele alınması bekleniyor.
Vatan 

SPOR
Artık Farklı Seviyedeyim
Beşiktaş'ın genç forveti Cyle Larin, ülkesi Kanada'da özel açıklamalar yaptı. Milli takım kampı için Kanada'ya gidip, dönen Larin, Beşiktaş'ta geçirdiği dönemi her yönüyle anlattı. İlk olarak siyah-beyazlı takıma transfer olarak kariyeri açısından önemli bir adım attığına vurgu yapan golcü oyuncu, "Bu adım kariyerim için çok önemliydi. Yeni bir başlangıç gerçekleştirdim. Artık çok iyi bir kulüpte, çok iyi taraftarların önünde farklı bir seviyede oynuyorum. Her futbolcunun isteyeceği tarzda bir kulüpteyim. Beşiktaş'a gitmemin sebeplerinden biri de her sezon Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi gibi önemli turnuvalarda yer alması" dedi.
Milliyet 

'Bir Günde Olmuyor' 
İngiltere'nin köklü kulüplerinden Arsenal'de 24 yıllık başkan yardımcılığı ve Premier Lig yönetiminde üst düzey idarecilik yaparak Ada futbolunun en etkili isimlerinden biri olan David Dein, Milliyet'in sorularını yanıtladı. Avrupa'nın en büyük ligi olarak kabul edilen Premier Lig'in bu seviyeye yükselmesinde önemli paydaşlardan olan Dein, yakın dostu Ali Koç ile beraber Bodrum Cup için geldiği İstanbul'da samimi açıklamalarda bulundu. David Dein, bilhassa Fenerbahçe ve Ali Koç'a ayrı parantez açtı. Koç'un sarı-lacivertli kulüpte çok önemli bir değişim başlattığını ve kendisine sabır gösterilmesi gerektiğini kaydeden David Dein, "Başkan şu anda Fenerbahçe'yi düzeltiyor. Bu da zaman alacak, bir günde olmuyor" dedi.
Milliyet 

Fark Yememek İçin Gitmiyoruz 
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Düşler Vadisi Riva projesinin tanıtım toplantısında kulübün mali durumundan alınan kararlara, CAS başvurusundan UEFA'dan bekledikleri sonuca kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. İlk olarak bazı branşları beklettiklerini kabul eden sarı-kırmızılı kulübün patronu, "Biz toprağın nadasa geçmesi gibi yönetim olarak sportif, mali ve idari olarak büyük bir yapılanma içindeyiz. Bu yapılanma içerisinde bazı branşları bekletiyoruz. Bazı branşların uluslararası arenalara daha sağlıklı çıkması, fark yememesi, Türkiye ve Galatasaray'ı doğru temsil etmesi için bekletiyoruz. Bununla ilgili bazı haberler görüyoruz, üzülüyoruz. Mesele 3-5 kuruş deği, bir sistem meselesidir" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme