21 Ekim 2018 Pazar

21.10.2018 Genel Gündem

21.10.2018
TÜRKİYE 
Hisselere El Konulamaz 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere temasları kapsamında Oxford Üniversitesi bünyesindeki The Oxford Union'da öğrencilere hitap etti. Kılıçdaroğlu, öğrencilere hitap etmeden önce, gazetecilerin sorulanın yanıtladı.
Vatan


Söylem Birliği Yapın, Fetö'ye Dikkat Edin! 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 18 Mart kurultayı ile yenilenen parti teşkilatını yerel seçim gündemiyle Genel Merkez'de topladı. Toplantıda, yerel seçim, ceza indirimi konularında sunum yapıldı. Ana gündem maddesini31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerin oluşturduğu toplantıda Bahçeli, AK Parti ile devam eden ittifak görüşmelerini teşkilata anlattı.
Türkiye

Türkiye Araştırmaktan Fazlasını Yaptı 
ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, yazan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önemli bir anlaşma sağlayıcı haline geldiğini yazdı. Kareem Fahim ve John Hudson imzasıyla yayımlanan yazıda "Suudi bir gazeteci ortadan kaybolduktan soma Türkiye sadece sessiz sedasız olayı araştırmaktan fazlasını yaptı. Dünyanın dikkatini, kendi topraklarında küstahça, bir devletin desteğiyle yapılan infaza çekerek krizi anlattı" ifadelerine yer verildi.
Türkiye

Hükümete Kimse Ayar Veremez 
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Danıştay'ın "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine tepki gösterdi. "Siyasetin kendi işini yapma prensibini rencide eden bir karar olmuştur" diyen Kurtulmuş, "Ekonomiden Suriye konusuna, terörle mücadeleye kadar gerçekten zor meselelerle karşı karşıya kaldığımız bir süreçte kimse andımız üzerinden hükümete bir şekilde ayar vermeye kalkmasın" ifadesini kullandı.
Vatan

Yerele Ceo Modeli 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinede olduğu gibi yerel seçim için de bazı illerde özel sektörden "CEO başkan" adayları gösterebileceği konuşuluyor. Genel seçimlerde pek çok ilde milletvekili adaylarında hata yapıldığını değerlendiren Erdoğan'ın, aday yapılacak milletvekili sayısını çok düşük tutacağı belirtiliyor.
Cumhuriyet

DÜNYA 
Faili Malum 
Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk binası içinde öldüğü Suudi Arabistan tarafından 18 gün sonra kabul edildi. Ancak cesedin nerede olduğu açıklanmadı. Veliaht Prens Selman'a yakın üst düzey 5 istihbaratçı görevden alındı.
Milat

Soçi Mutabakatı İhlal Ediliyor 
Esed rejimi ve destekçisi yabancı terörist gruplar, ateşkesin korunması için varılan mutabakata rağmen, idlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düşük yoğunluklu topçu atışlarına devam ediyor.
Dokuz Sütun

EKONOMİ 
Dolar: 5,6353-5,6428
Euro:6,4585-6,4695
Sterlin: 7,3343-7,3579
Gram Altın: 222,3630-222,6837

İnşaat Sektöründen Almanya Çıkarması 
Türk İnşaat firmaları, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli emlak yatırımcılarını çekmek için Berlin ve Köln'de projelerini tanıtıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteklediği 'Türkiye İçin Kazanç Vakti" kampanyası kapsamında, ftnilak Konut GYO, Kiptaş, Artaş İnşaat, Sur Yapı, Net Kuzu Grup, Teknik Yapı ve Gap İnşaat, Beriin ve Köln'de, milyarlarca liralık projelerinin tanıtımım yapıyor.
Türkiye

Bes 86 Milyarlık Büyüklüğe Ulaştı 
Türkiye'de 27 Ekim 2003'te faaliyete geçen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 15'inci yılını geride bıraktı. Aynı zamanda ülke ekonomisine uzun vadeli kaynak sağlayan sistemde, katılımcıların ve devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü 86 milyar lirayı buldu. Devlet katkısı tutarları da artış gösterdi.
Vatan

İthalatla Üretim Sürmez 
İthalatla üretim sürmez İŞ Bankası'nın raporunda, tarım sektörünün, ithalatla artırılan hayvan varlığının yine ithalatla sağlanan girdi maliyetleri arasında sıkıştığı belirtildi. Fiyatlar da düşmedi. GEÇEN yıl ocak-mayısta 6.9 milyon dolar olan kırmızı et ithalatı, bu yıl aynı dönem 122.1 milyon dolara çıktı. 39 TL'den başlayan dana etinin kilosu 43.7 TL'yiaştı.
Cumhuriyet

Tartışmasız Star 
Önceki gün Aliağa'da açılan Star Rafineri birçok ilke de imza attı. Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edilen rafineri bunun dışında Türkiye'de tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı. Şirketin 2 milyar doları bulması beklenen yeni yatırımlarının önünde bulunmayacak.
Ortadoğu

SPOR 
Fatih Erdin Finale Çıktı 
Dünya Güreş Sampiyonası'nın ilk gününde serbest stil 86 kiloda Fatih Erdin rakiplerini yenerek finale çıktı. Fatih final maçını bugün yaparak. Yarı finalde rakibine yenilen 74 kiloda Soner Demirtas da bugün bronz maçına çıkacak.
Yeni Şafak

Beşiktaş Potada Kayıp 74-66 
TAHİNCİOĞLU Basketbol Süper Ligi'nde Beşiktaş Sompo Japan, Türk Telekom deplasmanında 74-66'lıl skorla kaybetti. Kartal, 3. maçında 2. yenilgisini aldı. Diğer maçlarda şu sonuçlar alındı: Afyon Bld.-Tofaş: 9685, Sİarya BŞB-Gaziantep: 75-67
Ortadoğu

Terim Neler Oluyor Bize 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, puan kaybını bir kenara bıraktı, artan sakatlıkların sebebini sorgulamak üzere, sağlık ekibinden rapor istedi. Schalke ve F.Bahçe maçı öncesi tedavi seferberliği başlattı
Türkgün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme