.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

23 Ekim 2018 Salı

23.10.2018 Genel Gündem

23.10.2018-
TÜRKİYE 
31 mart sonları olacak 
CHP'nin, şoven ifadelerle mazlumları hedef alarak 3-5 oy kazanmayı düşündüğünü vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: Türk milletinin ferasetini hâlâ anlayamadılar. Ana muhalefetin başındaki zat sadece millete değil, CHP'nin de başına bela. CHP'yi de bundan kurtarmamız lazım.
Akşam


Zamları derhal geri alın 
CHP Balıkesir Milletvekili-Eneıji politikalarından sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, dolann yükselmesi nedeniyle yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarının geri alınması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ününde basın açıklaması gerçekleştirdi.
Anayurt

Afla 'kırmızı çizgi' gerilimi 
MHP'nin 24 Eylül'de TBMM'ye sunduğu af teklifi Cumhur İttifakı'nın iki üyesi arasında gerilime neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün İstanbul'da yaptığı "Birileri çıkarmış af, laf. Uyuşturucu tacirlerini affeden iktidar olarak mı anılacağız" sözlerine MHP lideri Devlet Bahçeli'den yanıt geldi. Bahçeli kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Erdoğan'ın değerlendirmelerinin titiz bir bakış açısıyla takip ve analiz ettiklerini" belirterek açıklamada kast edilenin MHP olduğunu vurguladı.
Karar

Chp'li gürsel tekin, bahceli'den destek istedi 
CHP istanbul Milletvekili Gürsel Tekin, MHP lideri Devlet Bahçeli'den CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri konularının tartışma gündeminden çıkarılması İçin destek İstedi. Tekin, Bahçeliye seslenerek, "Türkiye'nin tek yerli ve milli bankasını tartışmadan siz çıkarın. Rica ediyorum. Tek banka, geri kalan bankalarımız yabancı ortaklı oldu. Yerlİlİğe ve milliliğe önem veriyorsanız İş Bankası'nı tartışmadan çıkarın" dedi.
Korkusuz

Başkana kurşun 
Konya'da AK Partili Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, belediye binası önünde silahlı saldırıya uğradı. Bacaklarından yaralanan Oğuz, hastaneye kaldırıldı. Şüpheli bir kişi ise gözaltına alındı.
Akşam

DÜNYA 
"Hiçbir şey gizli kalmayacak" 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın baştan beri koyduğu çizgi son derece nettir. Bu olayla ilgili hiçbir şey gizli kalmayacak" dedi. İbrahim Kalın, "İdlib mutabakatından dolayı Sayın Trump Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerini ifade ettiler" ifadelerini kullandı.
Yeni birlik


EKONOMİ 
Dolar: 5,6668-5,6705
Euro:6,4985-6,4970
Sterlin: 7,3465-7,3588
Gram Altın: 222,9445-222,1594

Kara günler yakın 
Ticaret Savaşları, ABD-Çin gerginliği ve Amerika Merkez Bankası ile Avrupa Merkez Bankası'nın dünya parasal genişlemeden (Quantitative Easing- QE) çıkışı nedeniyle sıkılaşan finansal koşullar büyümeyi frenleyecek. Reuters'in 500 ekonomist arasında yaptığı ankete göre 2019 yılından itibaren dünya ekonomisinde bulut günler başlıyor.
Cumhuriyet

Arslan: sektörün temelleri sağlam 
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Bankacılık sektörüne baktığımız zamanda elbette temellerinin sağlam olduğunu görüyoruz. Gerek sermayemiz gerek likidite açısından hızla güçlü bir pozisyona doğru ilerliyoruz." dedi. Osman Arslan, Çorum İli Odalar ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı ve Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, faiz ve kur cephesinde ağustos ve eylül ayında bir dalgalanma oluştuğunu dikkat çekti.
Dokuz sütun

Avrupalı moda devlerinden türk tekstiline dönüş 
Krizi fırsata çevirmek isteyen tekstilciler kurdaki yükselmenin de etkisiyle ihracatlarını artırdı, yatırarılarını hızlandırdı. Sektörde pek çok firma gerek otomasyon gerekse modernizasyon yatırımıyla daha seri üretim ve hızlı tedarik için altyapıyı güçlendirdi, komple yeni yatırımlarla istihdamı artırdı. Avrupalı ünlü markalar da bir yandan kur avantajı bir yandan da coğrafi yakınlık nedeniyle türkiye'nin cazibesini yeniden keşfetti.
Dünya

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Eylülde Arttı 
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YDÜFE), eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 10,14 artış kaydetti.Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin YD-ÜFE verilerini açıkladı.Buna göre, YD-ÜFE, eylülde bir önceki aya göre yüzde 10,14, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 59,58, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75,04 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 31,44 artış gösterdi.
Hürses

SPOR 
Galibiyetten daha fazlası 
Süper Lig'de Başkenti temsil eden Ankaragücü sahasında Evkur Yeni Malatyaspor'u 1 -0 mağlup ederek çok önemli bir üç puan aldı. Teknik Direktör İsmail Kartal, iyi çalıştıklarını ve galibiyetle de çalışmalarının sonucunu aldıkları için mutlu olduklarını söyledi.
Anayurt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme