.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

24 Ekim 2018 Çarşamba

24.10.2018 Genel Gündem

24.10.2018
TÜRKİYE 
'İstanbul'da yargılansınlar' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İngilizce ve Arapça simultane çeviri de yapılan grup toplantısında Erdoğan, Kaşıkçı olayına ilişkin bilgileri paylaştı. Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: Kaşıkçı ilk olarak 28 Eylül Cuma günü saat 11.50'de başkonsolosluğuna gitti. Kaşıkçı'nın bu ziyaretinde cinayeti planlayıp, icra eden ekibe haber verildiği anlaşılıyor. Bir planlama, yol haritası burada çalışmaya başladı. 1 Ekim saat 16.30'da, operasyondan bir gün önce üç kişilik bir ekip tarifeli seferle İstanbul'a inip, önce otele yerleşiyor sonra da başkonsolosluğa gidiyor. Bu arada başkonsolosluktan bir başka ekip de Belgrad Ormanı ve Yalova'da keşif çalışmaları yaptı.
Milliyet


Yerelde ittifak niyeti ve arayışımız artık kalmadı 
AK Parti ile MHP arasında yaşanan "af" gerilimi, iki parti arasında yerel seçimde işbirliği arayışının sonu oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti ile yürütülen "yerel seçimde ittifak" müzakerelerine dünkü grup konuşmasıyla nokta koydu. "Parti olarak herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır" diyen Bahçeli, İstanbul dahil Türkiye'nin her seçim bölgesinde aday çıkaracaklarını bildirdi.
Milliyet

Barbaros'a koruma çemberi! 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında yapılan antlaşmalar çerçevesinde Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma gemisi, Doğu Akdeniz'de önceden ilan edilen Güzelyurt Araştırma Sahası'nda çalışmalara başlamıştı. Bölgede araştırmalarını sürdüren Barbaros Hayreddin Paşa gemisi, 5 gün önce Yunanistan'a ait bir fırkateyn tarafından taciz edildi. Taciz olayı, Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait unsurların hızla bölgeye hareket etmesiyle son buldu. Akdeniz'de suların ısınmasına neden olan bu olay, Türkiye tarafından diplomatik kanallardan tepki gösterilip, Yunanistan uyarıldı.
Vatan

Sözleşmeli oğretmenlik 4 yıla iniyor 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 Eğitim Vizyonu toplantısında "Müfredattan sınav sistemlerimize kadar pek çok farklı projeyi hayata geçirmiş olmamıza rağmen bu konuda istediğimiz gelişmeyi elde edemediğimizi bir özeleştiri olarak söylüyorum" dedi. "Türkiye'nin sorunu geçmişte uzun zaman eğitimin insanı geliştiren değil, formatlayan, dikte edileni nesillere aktaran bir mesele olarak görülmesidir" diyen Erdoğan, bu çarpık anlayışın nesillerimizin heba edilmesine yol açtığını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Biz çocuklarımızın zihinlerini bilgiyle doldurarak diploma kazandırma peşinde koşarken, onların gönüllerini bilgiyle doldurmayı ihmal ettik. Böyle olduğu için o diplomalar hep yetersiz kaldı" dedi.
Vatan

'Senin himayende yurtdışına çıktılar' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili sözlerine ağır suçlamalarla yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "Bugün diyor ki beyefendi 'Cinayet İstanbul'da işlendi, failler İstanbul'da yargılansın.' Beyefendi, onlar senin gözünün önünde ve senin himayende yurtdışına çıktı. Para yüzünden katilleri serbest bıraktılar" dedi. Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında şunları söyledi: "Acaba Erdoğan nasıl bir açıklama yapacak diye dinledik. Kaşıkçı, İstanbul Başkonsolosluğu'na 2 Ekim salı günü gidiyor. Ama gitmeden önce nişanlısına, 'Eğer ben çıkmazsam, sen Türk-Arap Medya Derneği'ne, AK Parti'nin Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'a da bilgi vereceksin.' 3.5 saat geçtikten sonra çıkmayınca iki yeri de arıyor, Levent Polis Karakolu da dahil olmak üzere. Ve 2 Ekim Salı günü savcılık soruşturmayı başlatmış oluyor. Peki Yasin Aktay ne yapıyor? Aktay'ın sözleriyle okuyorum: 'Bizim istihbaratı da emniyet güçlerimizi de Cumhurbaşkanı'nın ofisini de bilgilendirdim ve kısa bir süre içinde bütün makamlar olaydan haberdar oldular, hemen gereken tedbirler alındı.' Yani öyle bir noktaya geldik ki havaalanından kuş uçsa herkesin haberi olacak. Güzel."
Hürriyet

DÜNYA 
Danışman canlı mı izledi? 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesiyle ilgili iddiaların ardı arkası kasilmiyor. Reuters haber ajansının bir Suudi yetkiliye dayanarak verdiği haberde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın en yakınındaki danışmanlarından Kraliyet Divanı Müsteşarı Suud bin Abdullah el-Kahtani'nin, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini internetten görüntülü görüşme programıyla kontrol ettiği öne sürüldü. Reuters'in, ismini açıklamadığı iki Suudi yetkiliyi referans vererek yayımladığı haberde, Kaşıkçı'nın öldürülmesi sonrası görevden alınan Kahtani'nin, Suudi katillerle internet üzerinden Skype aracılığıyla iletişim halinde olduğu, bağlantı sırasında gazeteciye ağır hakaretler savurduğu iddia ediliyor. Türk istihbarat kaynakları referans gösterilerek, Kahtani'nin odada bulunan katillere "Bana o köpeğin kafasını getirin" gibi sözler söylediği ileri sürülen haberde, Kahtani'nin öldürme sürecini canlı seyredip seyretmediğinin bilinmediği ifade edildi. "Suudi Kraliyet Mahkemesinden bir yetkili" olarak belirtilen diğer kaynak ise Kaşıkçı cinayetinde sorumluluğu Kahtani'nin almasının istenildiğini kaydetti.
Milliyet

Yunanistan'a '12 mil' uyarısı 
Yunanistan'da kısa süre önce istifa eden eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas'ın dile getirdiği, ardından Başbakan ve yeni Dışişleri Bakanı Aleksis Çipras'ın da Ege'deki Yunan karasularını kademeli olarak 12 mile çıkarılabileceğine dair söylemlerine Ankara çok sert tepki gösterdi. Dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis'e, 12 milin savaş sebebi (casus belli) olacağı net bir dille iletildi.
Hürriyet

Astana üçlüsü idlib için toplandı 
Suriye krizine çözüm bulmak amacıyla oluşturulan ve Astana üçlüsü olarak bilinen Rusya, Türkiye ve İran'ın dışişleri bakan yardımcıları dün Moskova'da sürecin işleyişini ele alan bir toplantı gerçekleştirdi. Rus diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşmenin odağında Rusya ile Türkiye arasında 17 Eylül tarihinde varılan İdlib mutabakatının pratikte işleyişi görüşülerek, anlaşmaya dahil olmayan İran'a bilgi verilmesi yer aldı. Moskova'daki görüşmenin önemli konularından biri, Türk tarafının Şam rejiminin İdlib bölgesiyle ilgili radikal militanların çekilmediği tampon bölgedeki birkaç noktayı vurma hazırlıkları yaptığını gündeme getirmesi oldu. Türkiye, böyle bir adımın istenmeyen sonuçlar doğuracağı ve 27 Ekim tarihinde Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderlerinin İstanbul'da yapacağı dörtlü Suriye zirvesini olumsuz etkileyebileceği görüşünde.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,7669-5,7694
Euro:6,6196-6,6236
Sterlin: 7,4883-7,4980
Gram Altın: 228,3007-228,4523

Merkez bankası'nın faiz sınavı geldi 
Kur şokunun yarattığı büyük dalga yerini yavaş yavaş sakinleşmeye bırakırken MHP lideri Devlet Bahçeli, "Artık hiçbir ittifak arayışında değiliz" dedi. Bu çıkışla birlikte dün dolar kuru 5.87 TL seviyesine kadar tırmandı. Sonradan gelen açıklamalar yükselişi durdurdu. Hem Bahçeli hem de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Cumhur İttifakı'nın devam ettiği yönündeki açıklaması ile dolar kuru yeniden 5.75 seviyelerine geriledi. Şimdi ise Merkez Bankası'nın (TCMB) yarınki faiz kararı daha fazla önem kazandı. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı siyasi gelişmeler kurun hareketlerinin salınım haline bırakılmaması gerektiğini gösteriyor. Kur hareketinin yarattığı yüksek hasar ve enflasyon etkisi, faizlerin de yüksek seyrini korumasına neden oluyor.
Milliyet

Dengeli bütçe 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sundu. Albayrak, "2019 bütçesinin temel özelliği tasarruf bütçesi olduğudur. Tüm gider kalemlerinden kesintiler yaptık. Özellikle altyapı yatırımlarımız doygunluk noktasına ulaştığı için öncelikli tasarruf alanımız burası oldu" dedi. Albayrak, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sundu.
Milliyet

İstenmeyen sms'e 1 milyon lira ceza 
Reklam içerikli, elektronik postalar ve cep telefonlarına iletilen mesajlara ilişkin çok sayıda ihbar ve şikayetlerin artması Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nu harekete geçirdi. İnceleme başlatan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, izinsiz reklam içerikli mesaj gönderenler hakkında kanundan kaynaklı hakkını kullanarak, yaptırım uygulanmasına hükmetti.
Vatan

Tüketici güveni yüzde 3.4 azaldı 
Tüketici güven endeksi, Ekim'de geçen aya göre yüzde 3.4 azalarak son 10 yılın en düşük seviyesini gördü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ekim'de geçen aya göre yüzde 3.4 düşüşerek 57.3 olarak kayıtlara geçti. Endeks en son Aralık 2008'de 56.7 ile bugünkünden daha düşük bir değer almıştı. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 4.1 azalarak 73.5 oldu. Genel ekonomik durum beklentisi de Ekim'de yüzde 2.4 azalarak 74.6'dan 72.8'e düştü. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 5.4 düşüş kaydederek 63.6'ya indi. Tasarruf etme ihtimali endeksi, Eylül'de 18.8 iken Ekim'de yüzde 2.3 artışla 19.2 oldu. Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.
Vatan

SPOR 
Yasemin altın peşinde 
Dünya Güreş Şampiyonası'nda kadınlar 76 kiloda Yasemin Adar finale yükselirken 59 kiloda mücadele eden Elif Jale Yeşilırmak gümüş madalya kazandı. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Papp Laszlo Spor Salonu'nda gerçekleştirilen şampiyonada Yasemir Adar ilk turda Azerbaycanlı Sabira Aliyeva'nın karşısına çıktı. Rakibine adeta nefes aldırmayan 76 kilo güreşçimiz Aliyeva'yı 10-0'lık teknik üstünlükle geçti.
Milliyet

Ağlamanın lüzumu yok 
Şampiyonlar Ligi'nde üçüncü maçını bugün Schalke ile oynayacak olan Galatasaray'ın teknik patronu Fatih Terim, eksik ve sakatlara rağmen ayakta olduklarını ve savaşacaklarını söyledi. Serdar Aziz, Emre Akbaba, Henry Onyekuru, Fernando, Feghouli'nin maç kadrosunda bulunmadığını dile getiren Terim, "Takıma sakatlar ordusu diyebiliriz. Sakatlar ordusu dediğimiz bir takıma hâlâ ordu diyebiliyorsak, başında hâlâ bir kumandan varsa, geriye ne kalıyor cephane. 50 bin de (taraftar) cephanemiz var, demek ki savaşabiliriz. Maça kalmış 24 saat, ağlamanın lüzumu yok. Bunu sürekli gündeme getirmenin de anlamı yok" yorumunu yaptı.
Milliyet

Avrupa yerine dereağzı! 
Fenerbahçe'de kadro dışı bırakılan Ozan Tufan için iki Alman kulübünün sezon başında ciddi teklifler sunduğu ortaya çıktı. Genç yıldızı ücretinin yarısını karşılamak şartıyla kiralamak isteyen kulüpler yönetimin kapısını çaldı. Ozan da parasının geri kalanında fedakârlık yapacağını bildirmesine rağmen Sportif Direktör Damien Comolli bu transfere onay vermedi. Genç oyuncudan bonservis parası alabileceğini belirterek kiralama formülüne karşı çıkan Fransız spor adamının bu hamlesi yüzünden hem kulüp ciddi bir mali yükten kurtulma şansını kaçırdı, hem de Ozan Tufan Avrupa'ya açılamadı. Ligin ilk yarısını Dereağzı Tesisleri'nde geçirmek zorunda kalan Ozan sabırsızlıkla devre arası transfer dönemini bekliyor. Af kararı çıkmaması durumunda artık oynayabileceği bir kulübe gitmek isteyen genç oyuncu, bu çerçevede ciddi şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Özel antrenör eşliğinde çalışmalarını yapan Ozan'ın en önemli sıkıntısının maç eksikliği olduğu belirtildi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme