26 Ekim 2018 Cuma

26.10.2018 Genel Gündem

26.10.2018
TÜRKİYE  
İttifakta Taban Sancısı 
Siyaset kulislerinde, son altı aydan bu yana, iki partinin oluşturduğu 'Cumhur İttifakı'nın' verdiği sınav konuşuluyordu. Kamuoyunun gözü önünde olan, 'af tasarısı, emeklilikte yaşa takılanlar, Pastör Brunson, Andımız, hediye uçak' gibi konulardaki fikir ayrılıklarından daha önce, her iki partinin genel merkezlerine, parti tabanı ve teşkilatlarından gelen 'sitem, şikâyet ve eleştiriler' yaşanan sıkıntıya ilişkin ipuçları vermeye başlamıştı. Genel seçimlerin hemen ardından tabanda yaşanan bu gerginlik, 'atama, tayin ve ihaleler' konusundan kaynaklandı.
Hürriyet


Cinayet Planlıydı 
Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb, "Kardeş Türkiye ve Suudi Arabistan arasında kurulan ortak çalışma grubu aracılığıyla kardeş Türkiye'den gelen bilgiler, Kaşıkçı davasındaki şüphelilerin cinayeti önceden planladığını gösteriyor" ifadesini kullandı. Suudi Başsavcı Muceb, Türkiye'nin gönderdiği hangi belgelerin cinayetin planlı olduğu sonucuna ulaşmalarına yol açtığını belirtmedi. Muceb, başsavcılığın gerçekler ortaya çıkarılana kadar soruşturmaya devam edeceğini açıkladı.
Hürriyet

CHP'den 'Misliyle Karşılık' Kararı 
CHP ve MHP milletvekilleri arasında TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan ve arbedeye varan tartışmanın ardından basına kapalı olarak toplanan CHP grubu, bundan sonra yaşanabilecek gerilimlerde nasıl bir tavır izlenileceğini konuştu. Bu çerçevede, öncelikle diğer partilerle görüşerek, "gerginlik istemiyoruz" mesajı vermeyi planlayan CHP, kendilerine yönelik olası girişimlere ise, "misliyle karşılık verme" kararı aldı. CHP TBMM grubu, dün Grup Başkanvekili Engin Altay başkanlığında basına kapalı olarak toplandı. Toplantının ana gündemini ise, CHP'nin 2019 bütçesi görüşmelerinde izleyeceği yol haritası oluşturdu.
Milliyet

FETÖ'cü Amirallere Ömür Boyu Hapis 
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki faliyetlere ilişkin 50'si tutuklu, 15'i firari, 90 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla avukatlar ve sanık yakınları katıldı. Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı adına avukatlar Halit Çokan, Abdullah Yörük ve Emre Arık, TBMM adına avukat Ömer Burak Barış, eski AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın avukatları Samet Genç ve Hüseyin Coşkun da duruşmada hazır bulundu.
Milliyet

4 Yıl Sonra Çankaya'da 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 4 yıl aradan sonra ilk kez kabullerini Çankaya Köşkü'nde yaptı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin devreye girmesiyle yeniden Cumhurbaşkanlığına bağlanan Çankaya Köşkü'nü 4 yıl üzerine dün yeniden kullandı. Köşk'te düzenlenen Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Toplantısı ile Ekonomi Politikaları Kurulu Toplantısına başkanlık eden Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Heyeti'ni ve İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay'ı ayrı ayrı kabul etti.
Vatan

S-400 Kurulumu Ekim 2019'da 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 füze savunma sistemi'nin Ekim 2019'dan itibaren kurulum çalışmalarının başlayacağını belirterek şunları anlattı: Personel seçimi safhasındayız. Bu personel 2019'un başlangıcından itibaren Rusya'ya eğitime gönderilecek. Sonra görevlerinin başına geçecekler. Haziran'da iki F-35 bize teslim edildi. Dört pilotumuz Amerika'ya gitti, eğitime başladı. F-35 savaş uçaklarının teslimatı konusunda herhangi bir olumsuzluk beklemiyoruz. S-400'den, siyasi ve yargıdaki gelişmelerden dolayı sıkıntılar söz konusuydu ama şu ana geldiğimizde siyasi, askeri şartlar, böyle bir olumsuzluğu düşündürecek durumda değil.
Vatan

DÜNYA 
İdlib'de Rejim Provokasyonu 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın İstanbul'da yapılacak kritik dörtlü Suriye Zirvesi öncesi, İdlib'de muhalifler ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanması dikkat çekti. Yabancı haber ajanslarının İngiltere Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri Direktörü Rami Abdul Rahman'a dayanarak verdikleri çatışma haberleri Türk güvenlik kaynakları tarafından da doğrulandı. Güvenlik kaynakları, önceki gün sabahtan başlayan ve dün geceyarısı sonrasına kadar devam eden, top ve çok namlulu roketatarın (ÇNRA) yanısıra uçak ve fil füzesinin de kullanıldığı atışlarla Ulusal Kurtuluş Cephesi ve diğer ılımlı muhalif güçlerin bulunduğu yerlerin hedef alındığını doğruladı.
Hürriyet

Soğuk Savaş Sonrası En Büyük Tatbikat 
Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü'nün (NATO) Soğuk Savaş döneminden bu yana gerçekleştireceği en büyük tatbikat, dün Norveç'te başladı. İttifak üyesi Türkiye'nin de katıldığı "Trident Juncture", 29 üye ülkenin yanı sıra ortaklar Finlandiya ile İsveç de katılmakta. Yoğun olarak Norveç'te yürütülecek tatbikat, 50 bin asker, 250 uçak, 65 geminin yanı sıra 10 bin zırhlı askeri araçla icra edilecek.
Milliyet

Bombalı Paket Krizi Sürüyor! 
ABD'de Demokrat Parti'nin önemli isimlerine patlayıcı içeren paketler gelmeye devam ediyor. Dün, ünlü aktör Robert De Niro ve eski Başkan Obama'nın yardımcısı Joe Biden'a da bu tip paketler gittiği öğrenildi. Şüpheli paketlerden biri De Niro'nun New York'taki "Tribeca Grill" adlı restoranına gönderilirken, New York polisi, paket gönderildiği sırada restoranın boş olduğunu açıkladı. Demokratlara yönelik saldırı girişimlerinden payını alan bir diğer isim ise Biden oldu. Biden'ın Delaware'deki evine şüpheli paket yönlendirildiği öğrenildi. Şimdiye dek 9 şüpheli paket ele geçiren yetkililer, hiçbirinin infilak etmediğini ve sorumluluk üstlenen olmadığını açıkladı.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 6,6320-6,6399
Euro: 7,4038-7,4158
Sterlin: 7,2188-7,2375
Gram Altın: 223,3442-223,5207

Merkez, Faizi Sabit Bıraktı 
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) dün yaptığı toplantıda faizi sabit tuttu. Karardan önce 5.69 seviyesinde olan dolar kuru, kararın ardından 5.63'ler seviyesine geriledi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24'te bıraktı. PPK sonrası yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiği belirtildi.
Hürriyet

Almanya İle Güçlü İşbirliği 
Almanya ile Türkiye ilişkilerinde yeni bir döneme girildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 21 Eylül 2018'de Alman mevkidaşları ile Berlin'de biraraya gelmişti. Şimdi de Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'in başkanlığında, 30'u aşkın Alman şirketinin yöneticileri Türkiye'ye geldi. Ankara'da dün Altmaier ile görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısıyla açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya'nın, Türkiye'nin en büyük dış ticaret partneri olduğunu belirtti. Albayrak, "Yakın dönemde çok daha güçlü işbirliklerini anons edeceğimiz bir döneme giriyoruz. Yarın (bugün) bir kısmı açıklanacak. Önümüzdeki günlerde Türk-Alman ilişkilerini çok daha pozitif etkileyecek yeni haberler, yeni işbirliklerini hem özel sektör hem kamu olarak açıklayacağız" dedi.
Posta

İmar Barışı'nda Süre Uzayacak 
13 milyon tapusuz konut ve işyerinin imar sorununu ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanan İmar Barışı'ndan faydalanmak için 31 Ekim'e kadar başvurmak gerekiyordu. Sürenin bitimine 6 gün kala Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuru süresinin uzatılabileceğini söyledi. Kurum, "Şu anda 6 milyonun üzerinde başvuru oldu ve 5 milyar lira başvuru bedeli ödendi. Milyonlarca vatandaşımız daha faydalanmak istiyor. Bu talebe kayıtsız kalmayacağız" dedi.
Posta

Yapay Zeka Ve Robot Devi Türkiye'ye Geldi 
Robotik süreç otomasyonu ve yapay zeka konusunda dünyanın lider yazılım şirketlerinden UiPath, Türkiye'deki operasyonunu Tansu Yeğen liderliğindeki ekibiyle başlattı. Yeğen, son 25 yıldır Türkiye, Almanya ve Ukrayna'daki teknoloji ve telekom alanındaki şirketlerde edindiği satış, strateji ve iş ortakları alanındaki tecrübesiyle UiPath'e katıldı. UiPath Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Kulpreet Singh, "Tansu'nun 10 kişilik tecrübeli ekibi ile faaliyetlerimizin Türkiye'de de başlatmış olmasından dolayı heyecan duyuyoruz, kendisi hem özel ve kamu sektöründeki müşterilerimizle hem de iş ortaklarımızla verimli işbirlikleri kurmamızı sağlayacak" dedi.
Milliyet

Fahiş Fiyat 'Selfie'si 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fiyat artışı denetimleri kapsamında 5 bin 300 firmayı, 77 bin 386 ürünü denetlediklerini belirterek, "337 firmanın 6 bin 358 ürününde hatalı fiyat artışı tespit ettik. 1.581 ürünün etiketinde yanlış uygulamalar, gramajlarda oynamalar fark ettik" dedi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısı'nda konuşan Pekcan, firma ve marketlerde gerçekleştirilen fiyat denetimlerine ilişkin bilgiler verdi. Bakan Pekcan, vatandaşların cep telefonundan fahiş fiyat artışlarını şikayet edebilecekleri uygulamayı da bu hafta hayata geçireceklerini söyledi.
Vatan

Yoksulluk Sınırı 6.252 TL'ye Çıktı 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara'da hesaplanan gıda enflasyonunun Ekim'de bir önceki aya göre yüzde 1.38 arttığını bildirerek, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1.919 TL, yoksulluk sınırının 6.252 lira olduğunu açıkladı. Ekim 2017'de açlık sınırı 1.544 TL, yoksulluk sınırı 5.030 TL'ydi. Türk-İş'ten yapılan açıklamada, "Geçen ay 5.02 TL olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4.97 TL oldu. Ortalama kilogram fiyatı 5.28 TL olan sebze bu ay 4.87 TL'ye gerilerken, kilogramı 4.64 TL olan meyve bu ay 5.13 TL olarak hesaplandı.
Vatan

SPOR 
Aslan Ağır Yaralı 
Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'ndeki Schalke maçından sonra lige dönüyor. Rakip pazar günü Yeni Malatyaspor. Onyekuru, Fernando, Feghouli, Serdar Aziz ve Emre Akbaba sakatlıkları nedeniyle Schalke maçında forma giyememişti. Bu oyunculara şimdi de sol bek Nagatomo eklendi. Teknik direktör Fatih Terim, "Sahaya 11 kişi çıktığımız sürece eksik değiliz. Ancak sakatlıkların belimizi büktüğü gerçeğini de göz ardı edemeyiz" dedi.
Posta

Kartal Çakıldı 
Beşiktaş, 26 günlük aranın ardından Vodafone Park'ta taraftarlarıyla buluştu. Ancak gecenin sonunda büyük hayal kırıklığı vardı. Takımlarının performansından memnun olmayan Siyah-Beyazlılar, Gökhan Gönül ve Medel hariç tüm futbolcuları ıslıkladı. İlk yarıda tribünlerden, "Ne zaman şampiyonluk diye bağırsak kursağımızda kalıyor, söylesene hoca takım niye oynamıyor" diye 3 dakika boyunca tezahürat yapıldı. Daha sonra eleştiri okları yönetime döndü. Taraftarlar uzun süre, "Yönetim, bu takım senin eserin" diye bağırdı. Taraftarların, 2015-2016 sezonunun son haftalarında hizmete giren Vodafone Park'ta ilk kez takıma yönelik tepki gösterdiği gözlendi.
Posta

Türk Derbisinde Efes Şov 
Turkish Airlines Euroleague'de 4. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Sinan Erdem'de konuk ettiği Anadolu Efes'i 89-83 yenmeyi başardı. Euroleague'in yenilgisiz iki ekibinden birisi olan Fenerbahçe'ye ilk mağlubiyetini Anadolu Efes tattırdı. 3. çeyreğin başında geriden gelen lacivert-beyazlı ekip, art arda 3. buluşmada da rakibini devirmeyi başardı.
Milliyet

Şampiyonlar İstanbul Maratonu'nda Yarışacak 
Kıtalararası koşulan tek yarış olma özelliğine sahip Vodafone İstanbul Maratonu, 11 Kasım Pazar günü 40. kez start alacak. Son 2 yılın şampiyonlarının kıyasıya mücadelesine sahne olacak maratonda, 'Tavşan Atlet' metodolojisinin duayeni Alman Profesör Helmut Winter tarafından koordine edilecek sistem ile 42 km'de elit atletlerin tempo tutması sağlanırken, yeni rekorlar için de zemin hazırlanacak.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme