.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

27 Ekim 2018 Cumartesi

27.10.2018 Genel Gündem

27.10.2018
TÜRKİYE  
Fail Belli Peki Talimatı Veren Kim? 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak Suudi başsavcının yarın Türkiye'ye geleceğini açıklarken, "Öldürüldüğü artık ayan beyan ortada da nerede? Bu cesedi göstermeniz lazım. Aslında fail belli. Şimdi buradan bir şey daha çıkıyor ortaya. Peki bu talimatı veren kim" dedi. Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda özetle şunları söyledi: "Emniyet, istihbarat ve yargı birimlerimizin titiz çalışmalarında mesele büyük ölçüde aydınlandı. Suudi önemli bir yetkili şu ifadeyi de kullanıyor. Öldürüldüğü artık ayan beyan ortada da nerede? Bu cesedi göstermeniz lazım. Buradan çıktı diyorsunuz, çıktıysa biz de diyoruz ki ispat. Bu da yok."
Hürriyet
 

Cumhuriyet Resepsiyonu'na Katılmayacak 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 29 Ekim'de İstanbul'da yapılacak Cumhuriyet Resepsiyonu'na katılmayacağı öğrenildi. 29 Ekim'de İstanbul'da yeni havalimanının açılış töreni yapılacak. Törenin ardından da aynı adreste 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlenecek. MHP Lideri Bahçeli'nin, Ankara'da Anıtkabir'deki devlet törenine katılacağı, ancak İstanbul'daki Cumhuriyet Resepsiyonu'na katılmayacağı belirtildi.
Hürriyet

Sadece Bu Yıl 218 Bin Kaçak Göçmen Yakalandı 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yalnız bu yıl 218 bin 950 düzensiz göçmen, 4 bin 569 organizatör yakaladık. Bu düzensiz göçmenlerin 182 bin 151'i Suriyeli değildir. İçlerinde Afganistan ve Pakistan ilk sırada geliyor. 45 bin 718 yabancıyı da bu yıl sınır dışı ettik. Yunanistan'a kara ve denizden geçiş miktarı bu yıl için 37 bin 886'dır. Bu sayı 2015'te 857 bin 363'tü. Günlük ortalama geçişlerde 2015'te 8-9 binleri görmüştük, bu yıl için ise 86 seviyesine gerilemiştir" dedi.
Milliyet

Şener İçin Nabız Yoklaması 
CHP, yerel seçimlerde aday göstereceği 105 ismi, geçen çarşamba açıklayarak, kademeli olarak ilerleteceği aday belirleme maratonunu başlattı. Kasım'da da çok sayıda adayı netleştirmesi beklenen CHP, kritik büyükşehirlerdeki adaylarını ise "sona" bırakmayı planlıyor. Muhalefet cephesindeki diğer partiler de yerel seçim hazırlıklarını sürdürürken "seçim başarısı" için "işbirliği" yolları da tartışılmaya başlandı. Bu kapsamda; 16 Nisan referandumunda, "hayır" cephesine, 24 Haziran seçimlerinde Millet İttifakı'nın kurulmasına öncülük eden CHP, benzer bir rolü üstlenmek için diğer partilerle temaslarına başladı.
Milliyet

Yabancı Dil Zorunlu Değil Seçmeli Olabilir 
Yabancı dil eğitimine değinen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yabancı dil konusu çok boyutlu bir mesele. Öğretmen niteliği, müfredat meselesi, çocukların dile maruz kalma ortamlarının çeşitlendirilmesi gibi birçok bağlamsal faktör var" dedi. Sorunun tek tip yaklaşımla çözülemeyeceğini ifade eden Selçuk, "Biz genel olarak tek tip yaklaşımdan kaçınıyoruz. Bütün okullarda hazırlık sınıfı olacak ya da olmayacak... Kimin neye ihtiyacı var? Bazı gruplar için yabancı dil seçmeli olabilir, neden zorunlu ders oluyor?" ifadelerini kullandı.
Vatan

Dörtlü Zirve Bugün Başlıyor 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin ev sahipliğinde, bugün düzenlenecek Suriye konulu dörtlü zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalın, "Bu zirvede bizim öncelikli amacımız, Suriye'de çözümün askeri değil, siyasi olduğu gerçeğinden, ilkesinden hareketle acaba yeni ne tür formüller üretebiliriz konuları üzerinde durmak olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız, İdlib mutabakatının muhafaza edilmesi ve özellikle rejim kaynaklı ihlallerin önlenmesi yönünde değerlendirmeleri olacak" dedi.
Vatan

DÜNYA 

Kapıları Kapatabilir 
Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2017 yılının başında nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan 6 ülkeye yönelik seyahat yasağının bir benzerini Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenleri engellemek için uygulamaya koymayı planladığını yazdı. Trump'ın Orta Amerika ülkelerinden yürüyerek Meksika'ya ulaşan, daha sonra ABD'ye doğru yola çıkan binlerce göçmeni durdurmak için bu adımı düşündüğü ifade edildi.
Hürriyet

Netanyahu'dan Sürpriz Umman Ziyareti 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sürpriz bir ziyaretle Umman'a gitti. Önceden açıklanmayan ziyaret, Netanyahu tarafından paylaşılan fotoğraflarla duyuruldu. Umman devlet televizyonu da, 1996'dan beri bir İsrail Başbakanı tarafından düzenlenen ilk ziyareti teyit eden bir açıklama yayınladı. Umman ile İsrail arasında resmi diplomatik ilişki bulunmuyor. Sultan Kabus Bin Said ile bir araya gelen Netanyahu, burada Sultan'dan bilgi aldı.
Milliyet

Belçika'nın F-35 Kararı Avrupa'yı Karıştırdı 
Belçika, hava kuvvetlerini güçlendirmek için Avrupa Birliği yapımı "Eurofighter" yerine Amerikan "F-35"te karar kıldı. Bu tercihin savunma alanında ABD bağımlılığından kurtulmak isteyen AB'nin hedefine darbe vurduğu belirtildi. 2023 yılından itibaren elindeki ABD yapımı F-16 uçakları Lockheed Martin şirketinin ürettiği radara yakalanmayan F-35'le değiştireceğini açıklayan Brüksel, bu uçaklardan 34 adet sipariş edecek. Belçika'nın bu adımı, savunmada ABD bağımlılığından kurtulmak ve kendi savunma yapılanmasını oluşturmayı hedefleyen AB'nin bu planına büyük darbe olarak değerlendirildi.
Milliyet

Fransız Devriminin Sembolü Gibi 
AA foto muhabiri Mustafa Hassona'nın Gazze'de çektiği fotoğraf Fransız ressam Eugene Delacroix'in "Halka Yol Gösteren Özgürlük" tablosuyla büyük benzerliğiyle dünya medyasının gündemine oturdu. Sosyal medyanın yanı sıra dünya basınında da büyük ilgi gören fotoğrafta 22 yaşındaki Aid Ebu Amr'ın sağ elinde Filistin bayrağı sol elinde de sapanıyla görülürken, çevreden yükselen siyah dumanlar ön plana çıkıyor. Fotoğraf, sosyal medyada büyük ilgi görmesinin ardından başta Al Jazeera İngilizce ve BBC olmak üzere birçok dünyaca ünlü basın kuruluşu tarafından haberleştirildi.
Vatan

EKONOMİ 

1 Kilo Fındık 14+2 Tl 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık üreticisinin uzun süredir beklediği haberi AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda paylaştı. Erdoğan, TMO ile 1 Kasım'dan itibaren levant kalite fındığın kilosunun 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunun ise 14.5 liradan alınacağını açıkladı. Geçen yıl fındık fiyatlarının düşük seyretmesi üzerine müdahale alımı yoluna gidiliğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu şekilde 10 ile 10.5 lira fiyatla 143 bin ton fındık alımı gerçekleştirdik. Bu yıl ise kalite oldukça iyi gözüküyor. Fındık fiyatlarının yine düşmeye başlaması üzerine Toprak Mahsulleri Ofisini son anda devreye sokalım dedik. Çünkü alavereciler var. Onlar geliyor benim fındık üreticisi kardeşimi köşeye sıkıştırıp onların elinden mahsulü alıyor." dedi.
Hürriyet

Enerjimiz Zirvede 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Almanya ile Türkiye arasında enerjideki işbirliği potansiyelinin hızlıca hayata geçirilmesi için Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile bir niyet mektubu imzalayacaklarını belirterek, "Bu niyet mektubunda yer alan işbirliği alanlarında çalışmalarımızı süratle ve sonuç odaklı devam ettirerek, halihazırda belirli bir seviyeye ulaşmış olan ikili işbirliğimizi daha da geliştireceğimize yürekten inanıyorum" dedi. Ankara'da 'Türk-Alman Enerji Forumu'nda dün konuşan Fatih Dönmez, iki ülke arasında enerji işbirliğinin daha ileri taşınması için bir yol haritası oluşturulduğunu söyledi. Dönmez, "Bunun için dört çalışma grubu oluşturuldu. Gruplarda, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği başta olmak üzere enerji altyapısı ve sektör eşleşmesi ile elektrik ve doğalgaz piyasalarındaki düzenlemeler yer alıyor" dedi.
Posta

Yeni Havalimanı'nın Tek Akaryakıt İstasyonu 
Demirören Holding bünyesinde faaliyet gösteren Total Oil Türkiye, İstanbul Yeni Havalimanı'nda istasyon açacak. İstasyonun açılışı, Havalimanı'nın 29 Ekim'deki resmi açılışının ardından yılsonuna doğru gerçekleştirilecek. Şirket, bu istasyonla birlikte Yeni Havalimanı sınırları içerisinde ziyaretçilerin kullanımına yönelik tek akaryakıt istasyonunun sahibi olacak. Yüzde 100 yerli ve milli sermayeye sahip Demirören Holding olarak her zaman büyük ve güçlü Türkiye hedefiyle çalıştıklarını belirten Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, "Amacımız, ülkemize değer katmak, insanımıza hak ettiği ürün ve hizmeti sunmak. Bu kapsamda ülkemizin gurur kaynağı olan ve dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyan Yeni Havalimanı'nda Total akaryakıt istasyonumuzu açmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz" dedi.
Posta

Bir Haftalık Rezervasyon 21 Bini Geçti 
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'ndan Ankara, Antalya, İzmir, Ercan ve Bakü'ye promosyon fiyatlarıyla yapılan toplam rezervasyonun 21 bini aştığını bildirdi. Ekşi, Twitter'dan 29 Ekim'de açılacak İstanbul Yeni Havalimanı'ndan yapılacak tarifeli seferlere ait rezervasyonlarla ilgili açıklama yaptı. Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'ndan 1-7 Kasım'da Antalya ve İzmir seferlerinde dolulukların yüzde 75'i aştığını kaydederek, "Ankara, Antalya, İzmir, Ercan ve Bakü'ye promosyon fiyatları ile yapılan toplam rezervasyon sayısı 21 bini aştı. Büyük projeyi denemeye büyük talep var" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Çimento Sağlam 
OYAK Grubu sürdürülebilir büyüme ve dünyaya açılma vizyonu doğrultusunda Türkiye çimento sektöründe tarihi bir adım atarak Uzakdoğu'nun en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Company (TCC) ile ortaklığa gitti. Grup, 2018'in en büyük yabancı yatırımını Türkiye'ye çekerek çimento sektöründe tarihi bir adım attı. TCC ve OYAK, uluslararası çimento pazarında güçlerini birleştirme hedefi doğrultusunda bir ortaklık kurdu.
Vatan

2.4 Milyar Liralık Telsiz Sözleşmesi 
Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 2.4 milyar lira değerinde sözleşme imzalandı. Aselsan'dan konuyla ilgili KAP'a yapılan açıklamada, "Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 'TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki' sözleşmesi ile ilgili olarak 26.10.2018 tarihinde toplam bedeli 1 milyar 540 milyon Türk Lirası ve buna artı olarak 165 milyon dolar tutarında bir ek sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla HF ve V/UHF Telsiz üretimi yapılacak olup teslimatlar 2019-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir" denildi.
Vatan

SPOR 

Emrah Kuş Gümüş Madalya Aldı 
Macaristan'da devam eden Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 82 kiloda mindere çıkan Emrah Kuş, gümüş madalya aldı. Emrah Kuş finalde Macar Peter Bacsi karşısında 3-0 önde olduğu maçı 4-3 kaybetti ve dünya ikincisi oldu. Grekoromen stil 55 kiloda ise Ekrem Öztürk, bronz madalya mücadelesinde Ermeni Norayr Hakhoyan'ı 4-0 yenip madalyaya ulaştı. 63 kiloda mücadele eden Rahman Bilici de ülkemize, bronz madalya kazandırdı. Bilici, Mısırlı Hasan Ahmed Mohamed'i 6-1 yenip kürsüye çıktı.
Posta

Şahika Ercümen'den Yeni Dünya Rekoru 
Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Burdur Yeşilova'daki Salda Gölü'nde 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak bu alandaki yeni dünya rekorunu kırmayı başardı. Dalış sonrasında Türk bayrağı açarak sevinç gösterisi yapan Şahika Ercümen, "Bir anda nefesimi tutamayacağımı zannettim, çünkü su çok soğuktu ama bu rekoru kırdım. Çok mutluyum. Amacım Salda Gölü'nün korunmasına dikkat çekmekti. Bu rekoru Cumhuriyet'e ithafen gerçekleştirdik" dedi.
Posta

Transfer Zamanı 
Beşiktaş'ta transfer hareketliliği başlıyor. Son dönemlerde alınan kötü sonuçların artmasıyla Beşiktaş Yönetimi'nin, transfer konusunda daha radikal kararlar alabileceği öğrenildi. Forvet dışında sağ beke oyuncu bakan siyah-beyazlılar, kötü gidişatın devam etmesi halinde, transferde daha farklı strateji izleyebilir. 2 iyi oyuncu alıp, bunun karşılığında da 2 futbolcusunu göndermeyi planlayan siyah-beyazlı yönetim, performansa göre daha fazla isimle de yollarını ayırabilir.
Milliyet

Darüşşafaka'ya Evinde Boğa Çarptı! 
THY EuroLeague'in 4. haftasında Darüşşafaka Tekfen, evinde Barcelona Lassa'ya 79-71 kaybederken bu sezonki 3. yenilgisine uğradı. Ahmet Çakı'nın ekibi ilk çeyreği 23-18, devreyi de 47-40 geride kapattı. Yeşil-siyahlılar 24-11'lik 3. periyot skoruyla finale 64-58 mağlup adım atarken, bu bölümde sadece 7 sayı kaydedince parkeden üzgün ayrıldı. Elçimizde Nijeryalı Michael Eric'in 17 sayı, 9 ribaunt ve 1 asistlik formu dikkat çekiciydi.
VatanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme