.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

28 Ekim 2018 Pazar

28.10.2018 Genel Gündem

28.10.2018
TÜRKİYE 
Anayasa Mutabakatı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde 2 saat 45 dakika süren zirvenin ardından Türkçe, Rusça, Fransızca, Almanca ve İngilizce olarak ortak bildiri yayınlandı. Daha sonra liderler ortak basın toplantısına geçti. İlk konuşmayı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Sahada tam olarak ateşkesin sağlanması ve hâkim kılınması ile akan kanın bir an önce durdurulması hedefimiz var. Ayrıca Suriye halkının meşru talepleri doğrultusunda bir siyasi çözüme ulaşılmasını, böylece ülkede siyasi istikrarın sağlanması konusunda neler yapılabilir, bunları etraflıca ele alma fırsatını bulduk. Birçok ülke durumun vahametini, krizin etkileri kendi sınırlarına ulaşınca idrak edebilmiştir. Artık bu kayıtsızlığa bir son verilmesi gerekiyor. Bugün bizleri İstanbul'da bir araya getiren temel sebep, işte budur. Astana formatında yürütülen işbirliği uluslararası topluma örnek olmuştur. Bugün Fransa ve Almanya'nın da katılımıyla Astana'da yakalanan sinerjiyi daha da ileriye taşıyabileceğimizi gördük.
Hürriyet
 

Çifte Soruşturma 
Nazımiye ilçesi Sarıyayla köyü kırsalında operasyon yürüten Tunceli İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı JÖH timleri, kar yağışı, soğuk hava ve tipiye yakalandı. Sisin de etkili olmasıyla zor şartlarda kalan JÖH timi için kurtarma ekipleri sevk edildi. Donma tehlikesi geçiren Jandarma Uzman Çavuş Asım Türkel ve Jandarma Uzman Çavuş Ferruh Dikmen Tunceli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 'Hipotermi' tanısı konulan Türkel ve Dikmen tüm çabalara rağmen şehit oldu. Sosyal medyada ihmal iddiaları ortaya atılırken, askerlerin 2 bin 300 metre rakımlı dağdaki operasyona gerekli önlemler alınmadan gönderildiği ileri sürüldü. İçişleri Bakanlığı ve Tunceli Valiliği olayla ilgili iki ayrı soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığı, iki mülkiye başmüfettişi görevlendirdi. Tunceli Valiliği'nce de adli ve idari soruşturma başlatıldığı açıklandı. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca adli, Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'nca da idari soruşturma yürütüldüğü bildirildi.
Hürriyet


39 İle Yeni Vali 
Yeni hükümet sistemine geçişin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk "valiler kararnamesi" çıkarıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarla toplam 39 ilin valisi değişti, 21 ilin valisi bakanlık emrine alındı, 19 il valisi yer değiştirirken dokuz kaymakam ilk kez valiliğe atandı. Merkeze çekilerek Mülkiye Başmüfettişi olarak görevlendirilen Ercan Topaca'nın yerine Ankara Valiliği'ne İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Valiliği'ne de Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya getirildi.
Milliyet

Sayı Azaldı Fedakarlık Çoğaldı 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akarterörle mücadelede gelinen son nokta hakkında açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ mensuplarını temizlemek için her türlü imkandan yararlanarak çalışmalar yürüttüklerini anlatan Akar, "Bu çerçevede şu ana kadar 150'si general ve amiral olmak üzere 15 bin 153 personel ihraç edildi" diye konuştu.
Vatan

DÜNYA 
Netanyahu Umman'a Niye Gitti 
Ortadoğu'da Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da Suudiler tarafından öldürülmesinin yarattığı kriz devam ederken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, diplomatik ilişki içinde olmadığı Umman'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Umman Sultanı Kabus bin Said ile perşembe akşamı görüşen Netanyahu, İsrail'e geri dönünceye kadar ziyareti gizli tuttu. Filistin meselesine rağmen Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalışan Netanyahu, Twitter'dan görüşmeyle ilgili bir video yayınlayarak "Umman'a özel bir ziyaret - tarih yazıyoruz" dedi. İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada görüşmede Ortadoğu barış planı ve diğer ortak çıkar konularının ele alındığı belirtildi. Netanyahu'ya bu ziyaretinde eşi Sara ve aralarında Mossad Başkanı Yossi Kohen ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat'ın da bulunduğu bir heyet eşlik etti.
Hürriyet

Abd'de Sinagoga Silahlı Saldırı 
Bombalı paket terörünün ardından ABD dün sabah yine silahlı bir saldırıya tanık oldu. Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentinde muhafazakâr Yahudilerin gittiği Hayat Ağacı Sinagogu'na düzenlenen saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti. AP haber ajansına konuşan yerel kaynaklar, 2'si ağır 4 polisin yaralandığını açıkladı. Saldırganın kimliği 46 yaşındaki Robert Bowers olarak açıklandı. Bowers, saldırının ardından yaralı şekilde polise teslim oldu. Görgü tanıkları, saldırganın sinagoga girdikten sonra "Bütün Yahudiler ölmeli" diyerek rastgele ateş açtığını kaydetti. Saldırı sırasında sinagogta sünnet töreni yapılıyordu.
Hürriyet

Kıbrıs İçin Kritik Viraj 
Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları nedeniyle gerilim tırmanırken, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde önümüzdeki hafta içinde diplomatik açıdan kritik bir viraja girilecek. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs ile ilgili raporu, 30 Ekim Salı günü BM Güvenlik Konseyi'nde görüşülecek. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, BM Genel Sekreteri'nin Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile 31 Ekim Çarşamba günü bir görüşme yapacak.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,7141-5,7169
Euro:6,5311-6,5411
Sterlin: 7,3783-7,3916
Gram Altın: 227,2525-227,4557

Dış Piyasalar Gergin 
Para piyasaları (faiz, döviz) daha sakin görülürken borsada düşüş devam etti. Para piyasalarında Merkez Bankası kararları ve ekonomi yönetiminin son aldığı tedbirlerin etkisi gözlenirken borsa ise dış piyasaların çekim alanına girdi. Geçtiğimiz aylarda dış borsalar yükselirken iç gündem nedeniyle Borsa İstanbul çıkışa uyum sağlayamamış ve düşmüştü. Şimdi ise dış borsalarla birlikte düşüyor. Son iki üç haftadır dikkat çektiğimiz Dow Jones (ABD) ve Dax (Almanya) gibi öncü borsalardaki olası düşüşün iç piyasalara yansıyabileceği öngörümüz gerçeklik kazandı. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırım ve parasal sıkılaştırma politikası, yükselen tahvil bono faiz oranları, son aylardaki ciddi primlere bağlı kâr satışları, ABD-Çin arasında süren ve diğer ülkelere de bulaşan ticaret savaşları, emtia fiyatlarındaki düşüş, ABD başta olmak üzere küresel ekonomilerdeki büyümenin önümüzdeki yıllarda yerini durgunluğa bırakabileceği yönündeki değerlendirmeler dış borsalara olumsuz etki eden gelişmeler.
Hürriyet

Borsada Güçlü Hisse Fırsatı 
Cuma günü borsada yaşanan şok satışlar, kimi brokerlerin ekranı kapatmasına neden olurken kimi de bir an önce günün bitmesi için saatine bakıp durdu. Rakamların saniyelerle döndüğü ekranda otomatik çalışan satış emirleri baş döndürdü. Günlük pozisyon kapatmaya çalışanlar için hiç de keyifli bir gün değildi. Günün sonuna gelindiğindeyse borsadaki değer kaybı yüzde 3,42 olurken haftalık kayıp yüzde 6,13 oldu. Endeks, 90.542 seviyesine geriledi. Borsadaki dalgalanmada en fazla metal ana, metal eşya ve banka hisseleri etkilendi. Satışlar derinliği ve işlem hacmi yüksek hisselerle geldi. Banka hisselerinde son bir haftadaki değer kaybı yüzde 8,55 olurken dolar bazında yılbaşından bu yana kayıp ise yüzde 58,5'i buldu. Hâlihazırda dolar kuru 5,5936, gösterge faiz ise 25,17 seviyesinde. Kurda satış eğilimi devam ediyor. Merkez Bankası faizi artırmamasına rağmen dolar/ TL kuru düşüşünü sürdürdü.
Milliyet

Yanaşmadan Gümrük 
Geleneksel gümrükleme yöntemindeki birçok aşamaya son verilerek ithalatta varış öncesi gümrükleme uygulaması hayata geçiriliyor. Yeni uygulama ile deniz yoluyla gelen eşyanın gümrükleme işlemlerinin eşya henüz Türkiye Gümrük Bölgesi'ne gelmeden tamamlanacağını söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, taşıma aracından tahliye edilen eşyanın da doğrudan liman sahasını terk etmek üzere sahibine teslim edileceğini açıkladı.
Vatan

31 Aralık'a Uzuyor 
İmar barışının sürekli gündemlerinde olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, uygulamada başvuru süresini 31 Aralık'a kadar uzatmayı hedeflediklerini açıkladı. İmar barışının "Kaçak binaların devletle olan barışı" olduğunu vurgulayan Kurum, "Vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa. Elektriği ve suyu bağlansın, vatandaşımız yaşam kalitesini daha yukarı çıkarsın diye yapılmış. Uygulama 31 Aralık 2017'den önceki yapıları ilgilendiriyor. Bu tarihten önce yapılmış yapıların kayıt altına alınması meselesi. Ancak sahada birçok kaçak bina yapılıyor. Bu kaçak binalara ilişkin, hem İçişleri hem Adalet hem de Çevre ve Şehircilik bakanlıkları olarak biz valilerimizle birlikte koordinasyon içinde çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Fırtına 'Var' Kazanan Yok 
Ligde üst üst üste iki galibiyet alarak çıkışa geçen ve ardından Erzurum ile berabere kalan Trabzon, Antalya deplasmanında da sahadan 1 puanla ayrıldı: 1-1. 15 puana ulaşan Fırtına'nın yenilmezlik serisi 4 maça çıktı. Puanını 17'ye yükselten Antalyaspor ise evinde art arda 2. kez kazanamadı. Ev sahibi, 15'te Doukara ile öne geçti: 1-0. Bu gole yanıt 28'de penaltıdan Burak Yılmaz'dan geldi. 'Kral' 83'te ağları bir kez daha sarstı ama gol ofsayt nedeniyle geçersiz sayıldı. Maç 1-1 tamamlandı.
Hürriyet

Ayrı Mesajla Bilgi Sızdırıldı 
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, geçtiğimiz günlerde görevlerine son verilen üç antrenörün (Murat Öztürk, Turgay Altay, Alper Aşçı), sezon hazırlıklarının başladığı 28 Haziran'dan bu yana 176 ayrı mesajla dışarıya bilgi sızdırdıklarını tespit ettiklerini açıkladı. Sarı lacivertli kulübün dün yapılan Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Koç, söz konusu üç antrenörle yaptığı görüşmenin içeriğini anlattı.
Hürriyet

Altın Adam Metehan 
Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stilde mindere çıkan 87 kilodaki temsilcimiz Metehan Başar, altın madalya kazandı. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki şampiyonada mücadele eden Başar, birinci turda Kanadalı Phillip Raweriio Barreiro'yu 9-0, ikinci turda Cezayirli Adem Boudjemline'yi 3-2 yendi. Güreşçimiz çeyrek finalde ise Gürcü Roberti Kobliashvili karşısına çıktı. Metehan Başar, 1-1 sona eren mücadelede son puanı aldığı için adını yarı finale yazdırdı. Başar, yarı finalde de Rus Bekkhan Ozdoev'i 2-1 yenerek finale yükseldi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme