29 Ekim 2018 Pazartesi

29.10.2018 Genel Gündem

29.10.2018 
TÜRKİYE 
 Fırat'ın Doğusuna Fırtına Ateşi 
Bölgeden dün öğle saatlerinde Türkiye'ye taciz atışları yapılması üzerine, sınır hattında konuşlu Türk topçu birliği angajman kuralları kapsamında meşru müdafaa hakkını kullanarak, Suriye'nin kuzeyinde Zor Mağar bölgesinde terör örgütü PYD/YPG/ PKK'ya ait mevzileri Fırtına obüsleriyle vurdu. Zor Mağar bölgesi Halep'e bağlı Ayn El Arab (Kobani) ilçesinin batısında, Karkamış'ın karşısında bulunuyor. 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüslerinin Cerablus'un karşısındaki Zor Mağar tepesinde terör örgütünce inşa edilen siper ve mevzileri tam isabetle imha ettiği bildirildi. Güvenlik kaynakları, dünkü top atışlarıyla Türkiye'nin Fırat'ın doğusuyla ilgili kararlılığının lafta kalmayacağını gösterdiğini de vurguladı.
Hürriyet


Ankara'da Olacağız 
CHP'li Ankara Yenimahalle Belediyesi'nin, Dumlupınar Belediyesi için yaptırdığı Konukevi ve Sosyal Tesis'in açılış törenine katılmak üzere Kütahya'nın Domaniç ilçesine giden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ilk olarak MHP'li belediye başkanı Niyazi Tezcan'ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "Yarın (bugün) yeni havalimanı açılışına ve akşamki Cumhuriyet Resepsiyonu'na katılacak mısınız?" soruna şu yanıtı verdi: "Hayır, hayır. Ankara'da olacağız. Cumhuriyeti Ankara'da kurduk. Ankara'ya, başkentimize sahip çıkacağız. Bizim için en değerli olan odur. Cumhuriyet'ten başka değerli bir şey yok. Çünkü Cumhuriyet kimsesizlerin
Hürriyet


2019'a 444 Adım 
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın hazırladığı 2019 yılına ait yıllık plan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Resmi Gazete'de yayımlanan 303 sayfalık planda, onlarca başlıkta temel hedef ve amaçlar ile yıl içinde uygulamaya konulacak 444 tedbir yer aldı. Programda ön plana çıkan genel başlıklar şöyle: Güvenlik hizmetleri alanındaki personel nitelik ve nicelik bakımından iyileştirilecek, profesyonelleşme artırılacak. Personelin fiziki ve teknolojik donamını geliştirilecek. Mağdur haklarını korumaya yönelik hazırlanan mevzuat çalışmaları tamamlanacak. İdari yargıda, yargılamanın hızlandırılması amacıyla mevzuat çalışmaları yapılacak. Noterliklerin görev alanı çekişmesiz yargı işlerini de kapsayacak şekilde genişletilecek. Yargının finans ve enerji gibi sektörlere ilişkin alanlarda ihtisaslaşması sağlanacak. Zorunlu arabuluculuk ve sulh gibi alternatif yöntemlerin yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışma yapılacak.
Milliyet

Seçim Startı Veriliyor 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçime hazırlık çalışmaları kapsamında 23-25 Kasım tarihlerinde Antalya'da partili belediye başkanlarıyla bir araya gelecek. Bahçeli'nin açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, belediye başkanlarına 31 Mart 2019'da yapılması öngörülen yerel seçim çerçevesinde partinin seçim stratejisi hakkında bilgi verilecek. Belediye başkanlarına, yerel seçimlere yönelik beklentiler kapsamında teşkilatla uyumlu çalışma, vatandaşlarla buluşma, kadınlara yönelik etkinlikler, sosyal medya kullanımı da dahil olmak üzere, pek çok başlık altında yapılması gerekenler anlatılacak.
Vatan

DÜNYA 
Trump'ın Kongre Ara Seçimi Sınavı 
Temsilciler Meclisi ve Senato diye tanımlanan iki meclisten oluşan ABD Kongresi için dört yılda bir yapılan ara seçimlere çok az bir zaman kaldı. 6 Kasım'da sandık başına gidecek olan Amerikan seçmeni 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, 100 üyeli Senato'nun ise 35'i için oy kullanacak. 50 eyaletin 34'ünde ise valilik seçimleri gerçekleştirilecek. Amerikan seçmenlerinin çoğunluğu genelde asıl önemli olanın kongre değil başkanlık seçimi olduğu kanaatiyle sandığa gidip gitmemeye karar veriyor. Ancak seçmen hissiyatının aksine ara seçimler bir sonraki başkanlık yarışı açısından sanılandan daha büyük öneme sahip.
Hürriyet

Sinagog Saldırganına 29 Ayrı Suçlama... 
ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh şehrinde, bir sinagoga yönelik silahlı saldırı gerçekleştiren ve 11 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırgan ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Yetkililer, kimliği Robert Bowers olarak açıklanan saldırganın yaralı ele geçirildiği ve yapılan kehndisine tıbbi müdahalede bulunulduğu sırada polislere "Yahudilerin bir katliam hazırlığında olduğuna inandığını" ve bu yüzden hepsinin ölmesini istediğini belirttiği öne sürüldü. Polis, saldırganın beraberinde bir adet hücum tüfeği en az üç de tabanca bulunduğunu bildirdi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,5859-6,5869
Euro: 6,3769-6,3794
Sterlin: 7,1740-7,1765
Gram Altın: 221,5807-222,1312

Kıdemde Kader Yılı 
"2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı" Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Program, uzun süre tartışılan ve yeniden gündeme gelen kıdem tazminatı için değişiklik çalışmalarının tarihini de ortaya koydu. Programına göre, kıdem tazminatı 2019 yılı içinde bireysel hesaplara dönüştürülecek, bunun için tarafların mutabakatı sağlanacak. Uluslararası yükümlülükler gözetilerek lüks veya ithalat yoğunluğu yüksek tüketim malları tespit edilerek caydırıcı vergilendirme yapılacak.
Hürriyet

Avrupa'da İlk 11 Şansımız Azaldı! 
Yüksek kur ve faizlerin etkisiyle eylül ayında otomobil satışlarının yüzde 67 düşmesi Türkiye'yi Avrupa liginde de alt sıralara indirdi. 2018 yılına kadar otomobil satışlarında 6'ncı sırada yer alan ve ilk 5'i zorlayan Türkiye, eylül ayındaki performansıyla Avrupa'da 11'inci sıraya geriledi. Aslında Türkiye'nin sıralamada daha da altlara inmesini Avrupa'da uygulamaya geçen yeni test yöntemi (WLTP) engelledi. Çünkü Avrupa'da tüketim değerlerini daha gerçekçi bir şekilde belirlemek için NEDC (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) yerine eylül ayından bu yana uygulanmaya başlanan WLTP (Dünya Genelinde Uyumlu Hafif Taşıtlar Test Prosedürü) test yöntemi şu anda piyasada olan bir çok marka ve modelin performansını sarsttı. Volkswagen, Fiat Chrysler (FCA) ve Renault gruplarındaki büyük düşüşlerin etkisiyle eylülde Avrupa'da otomobil satışları yüzde 23'ün üzerinde geriledi. Durum böyle olunca Türkiye normalde '13' yerine sıralamada 11'e indi. Ama Türkiye'nin ekim ayında beklenen düşük performansın etkisiyle 11'inci sırada kalmasının bile zor olduğu belirtiliyor.
Hürriyet

Geleceğe Uçuracak! 
'İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk fazı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açılacak. Toplamda 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen havalimanının ilk fazının hizmete açılması için 6 milyar Euro'luk yatırım yapıldı. Havalimanının diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023'e kadar tamamlanacak. İstanbul Yeni Havalimanı'nın KDV dahil 26 milyar 140 milyon Euro'luk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesini kazanan Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/ Kalyon Ortak Girişim Grubu'nca İstanbul Grand Airport (İGA) ismiyle şirket kuruldu. Havalimanının inşaatında dolgu ve sondajla bölgede kurulan onlarca şantiyede, 3 bine yakın ağır iş makinesi çalıştı. Yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı'nda, 7 gün 24 saat esasına göre olağanüstü bir çalışma sürdürüldü.
Hürriyet

Kıdem Tazminatı Fonu Seneye Tamam 
Uzun yıllardır hükümetin hedefinde olan, taraflar arasında mutabakat sağlanamaması üzerine rafa kaldırılan kıdem tazminatı fonu, Cumhurbaşkanlığı 2019 Yıllık Programı'yla yeniden gündeme geliyor. Programa göre, bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Düzenlemenin tarihi olarak 2019 yılı aralık ayı sonu verildi. Programa göre, dövizde spekülatif davranışlar gözlenmesi durumunda piyasaya doğrudan müdahale edilebilecek. Kamuda makam aracına sınırlama getirileceği belirtilen programa göre, ithalatta da caydırıcı vergi uygulanacak.
Milliyet

Cari Açığa İlaç Gibi Gelecek 
2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda Türkiye'de 2018 sonu itibarıyla 39.2 milyon yabancı turist, 32.3 milyar dolar turizm geliri hedeflenirken, 2019'da 41.5 milyon yabancı turist ve 35.2 milyar dolar turizm gelirine ulaşılacağı tahminine yer verildi. Türkiye"ye en son 2014'te 41.6 milyon turist gelmişti. Resmi Gazete'de yayımlanan programın "Turizm" başlığında 2017'de toparlanma dönemine giren Türkiye turizminde turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 24.1 artarak 37.6 milyona, turizm gelirinin de yüzde 19 artarak 26.3 milyar dolara ulaştığı anımsatıldı.
Vatan

 SPOR 
Acemi Birliği 
G alatasaray hızla irtifa kaybediyor. Türk Telekom'daki galibiyet serisi geçen hafta son bulan, Schalke maçında meleklerin koruduğu Cim-Bom, Malatya'da kaybetti. Galatasaray'da derbi öncesi bu sonuç keyifleri kaçırırken, oynanan futbol hayal kırıklığı yarattı. 7 eksik ile Malatya karşısına çıkan Galatasaray yine sakata gelirken (!) Belhanda'nın zorunlu çıkışı zaten sınırlı olan kadroda taşları yerinden oynattı. Ahmet Çalık oyuna girer girmez yenilen ilk golde hatası ile dikkat çekti. Evkur Yeni Malatya, 35'te Donald ile perdeyi açtı. Boutaib'in pası da gol kadar inceydi.
Milliyet

Facia Geldi 
Fenerbahçe adına kâbus gecesi yaşandı. Maç boyu ne oynadığı ve dahası ne oynamak istediği belli olmayan bir takım görüntüsü veren sarı-lacivertlilerin rakibi Ankaragücü ise bir o kadar düzenli ve derli topluydu. Maça coşkulu ve etkili başlamaya çalışan ev sahibi, rakibin sistemine takılıp bunu yapamayınca kaosa sürüklendi, sistem ve disiplinden kopup bireysel oynamaya başladı. Ankaragücü ise maç içinde kademe kademe yükseldi.
Milliyet

Ayağa Kalkma Zamanı 
Ligde son iki maçından bir puan çıkaran, son dört karşılaşmasından da üç puan alamayan Beşiktaş, Çaykur Rizespor maçıyla bu durumu tersine çevirmek istiyor. Siyah-beyazlılar yeni bir sayfa açmak isterken, tribünlerin kendilerine karşı olan tutumunu da değiştirmek için sahadan başarıyla ayrılmak için çabalayacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme