.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

30 Ekim 2018 Salı

30.10.2018 Genel Gündem


30.10.2018
TÜRKİYE 
Gurur Ve Heyecanla Huzurundayız 
Yeni Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhuriyet Bayramı törenleri Ankara'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı. Devlet erkânı Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geçti. Erdoğan'a TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ve yüksek yargı organları başkanlarının olduğu heyet eşlik etti. Cumhurbaşkanı, Anıtkabir'e gelişinde Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Akşener ile tokalaştı. Erdoğan, daha sonra ay yıldızlı çelengi Atatürk'ün mozolesine bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından heyet Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.
Hürriyet


Ülkemizin En Değerli Markası 
İstanbul'un yeni havalimanı dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, yabancı konukların da yer aldığı törenle açıldı. Erdoğan, "Bugün burada, sizlerle iki büyük mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Dünyanın en büyükleri arasında yer alan İstanbul Havalimanımızın açılışı yurtdışından gelen kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Bunun yanında Cumhuriyetimizin 95'inci kuruluş yıldönümünün gururunu yaşıyoruz" dedi. Erdoğan törende özetle şunları söyledi: "İSTANBUL bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır. Şair ne güzel söylemiş. Bu şehri İstanbul ki bi-mislü bahadır. Bir sengine yekpare, Acem mülkü fedadır. Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında. Hurşıd-i cihan-tab ile tartılsa sezadır. Şimdi bunu, günümüz Türkçesiyle tekrarlayacak olursak: Bu İstanbul şehri ki, ona paha biçilmez. Tüm Acem mülkü feda olsun, onun tek bir taşına. Öyle bir incidir ki, iki deniz arasında. Yeridir dünyanın güneşiyle tartılsa. Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser. İşte bunun için adını İstanbul verdik. Hayırlı olsun."
Hürriyet


Terörist Mevzileri Yerle Bir Oldu 
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait obüsler önceki gün Fırat Nehrini'nin doğu kıyısından bulunan Zor Mağar bölgesini obüsler ile vurdu. Türkiye sınırına hakim yükseltilerin bulunduğu bölgede, obüslerin hedefi terör örgütü PKK-YPG'ye ait siper ve mevziler oldu. TSK'ya ait obüslerin vurduğu Zor Mağar'da gün ışıyınca, verilen hasar da ortaya çıktı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre bölgede siviller olmadığı için sivil kaybı yaşanmadı. Ancak aralarında yönetici kadroda olduğu iddia edilen M. Kobani olmak üzere onlarca terörist ise etkisiz hale getirildi.
Vatan


Suudi Savcıdan 1 Saat 15 Dakikalık Görüşme 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesiyle ilgili Suudi Arabistan'daki soruşturmayı yürüten Başsavcı Suud el Muceb, Türkiye'ye gelerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan'la görüştü. Başsavcı sonrasında herhangi bir açıklama yapmadan adliyeden ayrıldı. İstanbul'da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na 2 Ekim tarihinde girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan ve Suudi yetkililerin, öldürüldüğünü açıkladığı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Dün, Suudi Arabistan'daki soruşturmayı yürüten Başsavcı Suud el Muceb Soruşturma Kapsamında Çağlayan'da Bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na Gelerek Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan'la Bir Görüşme Yaptı. Başsavcı Muceb Ve 8 Kişilik Heyet Öğlen Saatlerinde Geldikleri Adliyede Yaklaşık 1 Saat 15 Dakika Kaldılar. Başsavcı Fidan'a Görüşmeler Sırasında Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz'da Onlara Eşlik Etti. Görüşmenin Ardından Başsavcı Fidan, Soruşturmaya Yardımcı Olan Savcı Heyetiyle Toplantı Yaptı.
Vatan
 
DÜNYA 

Merkel'den Kademeli Veda Kararı 
Almanya'da Başbakan Angela Merkel döneminin sonu göründü. İki hafta önce Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) küçük ortağı CSU'nun Bavyera yerel seçimlerinde tarihi hezimete uğraması ve önceki gün de Hessen eyaletindeki seçimlerde ciddi oy kaybının ardından Merkel, kademeli olarak siyasete veda kararını açıkladı. Angela Merkel, dün sabah Hessen seçimlerinin değerlendirildiği CDU parti meclisinde, 6-8 Aralık tarihinde Hamburg'ta yapılacak genel kurultayda "CDU Genel Başkanlığı'na aday değilim" dedi. Merkel daha önce CDU Genel Başkanlığı ile Başbakanlığı birlikte yürütmek istediğini söylemişti.
Hürriyet


Brezilya 'Aşırı Sağ'ladı 
Brezilya'da, devlet başkanlığına Sosyal Liberal Parti'nin (PSL) adayı aşırı sağcı Jair Bolsonaro seçildi. Ülkede 7 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda, adayların yeterli oy çoğunluğuna erişememesinin ardından düzenlenen ikinci tur oylamasında, halk önceki gün sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre, PSL'nin adayı aşırı sağcı Bolsonaro oyların yüzde 56'sını alarak seçimin galibi oldu. İkinci turda, Bolsonaro'ya karşı yarışan ve 12 yıl hapse mahkûm edilen eski devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın yerine aday gösterilen İşçi Partili Fernando Haddad ise, muhaliflerin desteğine rağmen yüzde 44'ünü alabildi.
Milliyet


EKONOMİ 
Euro:6,3148-6,3228
Sterlin: 7,1073-7,1147
Gram Altın: 219,0075-219,1639

Sağlıklı Savunma 
Aselsan, virüs ve bakterilerin neden olduğu bazı hastalıkların birinci basamak sağlık kuruluşlarında hızlı tespitine imkân sağlayan kit ve cihazların geliştirilmesi için kolları sıvadı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve ASELSAN arasında yerli sağlık biyoteknolojisi üretimi alanında imzalanan işbirliği protokolü sonrasında ASELSAN çalışmalara hız verdi.
Hürriyet


Eksik Ücrete Sgk İhbarı 
2019 yılı programından "kayıt dışılık" seferberliği çıktı. Programa göre, ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişiler belirlenecek. Kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin hak ve yükümlülüklerini kolayca anlayabilmeleri için, mevzuat sadeleştirilecek. Ayrıca artık prime esas kazancı belirli seviyenin üzerinde azalan sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), SMS yoluyla bilgilendirecek. Yapılacak düzenlemelerin temel amaçlarından biri de kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin hak ve yükümlülüklerinden haberdar olmaları olacak. Bu kapsamda sosyal güvenlik mevzuatı tek bir ekranda birleştirilecek ve e-mevzuat sistemi oluşturulacak, bu sistem oluşturulurken mevzuat sadeleştirmesi de yapılacak. Böylece kişiler, sadece ilgili düzenlemeleri okuyarak da, kendi hak ve yükümlülüklerini öğrenebilecekler. Kayıt dışıyla mücadele için, veri paylaşımına da önem verilecek. Diğer kurumlardan alınan verilerden yararlanılarak da, riskli sektör ve işyerleri belirlenecek ve buralara yönelik denetimler sıklaştırılacak. Ayrıca ücreti eksik bildirilen nitelikli mesleklerdeki kişiler, meslek kodu uygulamasıyla saptanacak. Tüm bu uygulamalar önümüzdeki 1 yılda hayata geçecek.
Hürriyet


Dolar 2.5 Ayın En Düşüğünü Gördü 
Dolar/TL, dün yüzde 1.5 değer kaybederek 5.5066 ile son 2.5 ayın en düşük seviyesini gördü. Geçen hafta, küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasına paralel 5.8745'e kadar yükselen dolar/TL, haftayı 5.5928'den tamamladı. Dolar/TL dün güne düşüşle başladı. Yüzde 1.5 değer kaybederek 5.5066 ile son 2.5 ayın en düşük seviyesini gören dolar/TL, daha sonra 5.5361 seviyelerinde seyretti. Öte yandan euro/ TL yüzde 1 azalışla 6.3117, sterlin/TL de yüzde 0.9 değer kaybıyla 7.1051 seviyelerinden işlem gördü. AA'ya konuşan analistler, dün yurt içi piyasaların Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kapalı olduğunu hatırlatarak, Avrupa piyasalarında risk iştahının artmasıyla TL'ye olan talebin arttığını kaydetti. Analistler, bu hafta yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıklayacağı Enflasyon Raporu, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin takip edileceğini bildirdi.
Milliyet


Çin Çıkarması 
İş Bankası, Silikon Vadisi'nden sonra dünyadaki ikinci inovasyon merkezini Çin'de açtı. İş Bankası'ndan yapılan açıklamada İş Bankası'nın teknoloji iştiraki Softtech'ın liderliğindeki merkezin Şanghay'da açıldığı duyuruldu. İnovasyon merkezinin açılışına Şanghay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Genel Müdür Yardımcıları Hakan Aran ve Yalçın Sezen, Softtech Genel Müdürü Melih Murat Ertem ile Softtech Çin Ülke Müdürü Onur Yavuz ve bankanın Çin Temsilcisi Doruk Keser katıldı. Açıklamada Türkiye'nin yerli sermayeli en büyük yazılım şirketi Softtech'in tecrübe ve gücünü Çin'e taşıyacağı ve bu pazardaki işbirliği fırsatlarını değerlendireceği belirtildi. Diyalog bankacılığı, yapay zeka, robotik teknolojiler, mobil teknolojiler ve siber güvenlik alanlarında çalışmalar yürüten Softtech ve İş Bankası çalışanları, Çin'deki ofiste belirli aralıklarla görev alarak, inovasyon projelerine doğrudan katılacak ve teknolojideki yeni gelişmeleri yerinde ilk olarak deneyimleyebilecek.
Milliyet

SPOR 

Terim'in Şifreleri 
Evkur Malatya karşılaşması sonrası "İçim yanıyor" diyerek sitemde bulunan, bilmece gibi konuşarak herkesin kendinden bir şeyler bulmasını sağlayan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in kime, ne söylediği tartışılıyor.
Milliyet


Hem Sana Yazık Hem De Bize! 
Ankaragücü karşısında alınan 3-1'lik mağlubiyet sonrası Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Teknik Direktör Phillip Cocu'nun görevine son vermişti. Maçın ardından soluğu soyunma odasında alan Koç'un, "Tablo ortada. Sana da bize de yazık oluyor" ifadesini kullanarak Hollandalı hoca ile yolları ayırdığı öğrenildi. Özellikle Anderlecht maçının ardından Başkan Koç, takımın geri dönüşünden ve mücadelesinden dolayı oldukça umutluydu. Ankaragücü karşısında da benzer bir oyun bekleyen sarı-lacivertli kulübün başkanı, skor ve oyundan sonra büyük şok yaşadı. Maç öncesi hiç planlamadığı şekilde ani bir kararla sürekli arkasında durduğu teknik direktörünü gönderdi.
Milliyet


Cumhuriyet Balosu 
Beşiktaş'ın kağıt üzerinde favori olduğu bir maçtı. Fakat o kağıdı bir kenara bırakacak olursak, 90 dakika içerisinde yaşananları kimse tahmin edemezdi. Mustafa Pektemek'in golleri, çıkan kırmızılar ve VAR'dan dönen kararları kimse ama kimse önceden kestiremezdi. Vodafone Park'a gelenler açısından, unutulmayacak bir geceydi. 3. dakikada Quaresma'nın içeriye gönderdiği topu, topukla ağlara gönderen Pektemek, bir anda Neymar sahadaymış havası estirdi. 10. dakikada VAR kararıyla kırmızı gören Orhan Ovacıklı'nın atılmasıyla, sanki tarihi bir fark gelecek izlenimi doğmuştu. 21'de Muriç'in kafası dışında ciddi bir tehlikeye yaratamayan Çaykur Rizespor, Mustafa Pektemek'i bir türlü tutamıyordu. 40. dakikada yine bir Quaresma asistini kafayla ağlara gönderen tecrübeli isim, Şenol Güneş döneminde ilk kez onbirde çıktığı bir lig maçında takımını sırtlayan isim olmuştu.
Milliyet 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme