.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

31 Ekim 2018 Çarşamba

31.10.2018 Genel Gündem

31.10.2018
TÜRKİYE 
Hazırlıklarımızı Tamamladık 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Suriye konusunda "Fırat'ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Bu konuyla ilgili hazırlıklarımızı, planlarımızı tamamladık" dedi. Muhalefetin İstanbul Havalimanı açılışındaki Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu eleştirilerine "Biz bunlara salon cumhuriyetçisi, gardırop Atatürkçüsü diyoruz" sözleriyle karşılık veren Erdoğan dün AK Parti Meclis grubundaki konuşmasında şunları söyledi: "Ülkemizde yıllarca milletimizin pek çok ortak değeri gibi Gazi Mustafa Kemal'i, Cumhuriyet Bayramımızı, Zafer Bayramımızı da kendi tekellerine almaya çalışan bir kesim var. Bu kesimin ne Cumhuriyet'e, ne milletimize en küçük bir hizmetlerinin geçtiği vaki değildir. Tam tersine ülkenin ve milletin hayrına atılan ne adım varsa hepsini engellemeye çalışmışlardır. Biz bunlara salon cumhuriyetçisi, gardırop Atatürkçüsü diyoruz. Yıllarca cumhur ile Cumhuriyet'i, Gazi ile Atatürk'ü birbirinden uzaklaştırarak gizli iktidarlarını korumaya çalışan bu kafa, sözleri ve eylemleriyle de milletimizi hep aşağılamışlardır. CHP bu zihniyetin siyasetteki en önemli temsilcisidir. Bunlar Atatürk'ün ismini ve resmini pullardan, Türk parasından çıkarmadılar mı? Sınıflardan tabloları kaldırmadılar mı? Yerine İnönü'yü koydular. Hadi bunu nereye koyacaksın Bay Kemal? Hadi izah et bakalım."
Hürriyet


Karadeniz'de Pkk'ya Darbe 
Karadeniz kırsalında son yıllarda güvenlik güçlerinin insansız hava aracı (İHA) destekli operasyonlarıyla büyük darbe alan terör örgütü PKK'nın 22 kişilik sözde 'Karadeniz Açılım Grubu' etkisiz hale getirildi. Yaz döneminde Tunceli üzerinden 8 kişilik yeni bir terörist grubun bölgeye takviye gönderildiği, telsiz konuşmaları ve istihbari çalışmalar sonucunda belirlendi. Jandarma Özel Operasyon (JÖPER) timleri, yaylada kasaptan kuzu eti çalan teröristlerden birini 12 Eylül'de Giresun kırsalında çatışmada etkisiz hale getirdi. Gümüşhane-Giresun kırsalında yürütülen hava destekli operasyonlarda çatışma bölgesinden 2 PKK'lı terörist kaçtı. Ormanlık alanlardaki fotokapanlar ve İHA'lardan rahat hareket edemeyen teröristler, alternatif yol bulamayınca sıkıştı. Güvenlik güçlerinin kış üslenmesini önlemek için yayla evlerini yaz döneminden itibaren sıkı takibe almasıyla, teröristler açlık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Yiyecek bulmakta güçlük çeken, kış üslenmesi yapamayan teröristlerden bazıları Tunceli'ye geri kaçtı. Giresun kırsalında ormanda sıkışan 3 kişilik terörist grubu ise izini kaybettirdi.
Hürriyet

Giysiler Dünya Standartlarında 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tunceli'de donarak şehit olan iki askerle ilgili olarak dün yaptığı açıklamada "Şehit olan askerlerin üzerindeki giysi ve ekipman, Jandarma Genel Komutanlığı'nın kullandığı, dünya standartlarında, ağır kış şartları için özel olarak üretilmiş ekipmanlardır. Ne teçhizat eksiğimiz söz konusudur ne de böyle bir operasyona hazırlıksız gitmemiz" dedi.
Milliyet

'Donan Askerlerin Hesabı Verilmeli' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Senin şehadet diye bir anlayışın yok" sözlerine partisinin grup toplantısından yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "'Sen şehadetten ne anlarsın' diyor sevgili Erdoğan. Ben çok şey anlarım. Bu ülke için hayatını verenlerin hangi koşullarda askerlik yaptıklarını çok bilirim. Bu ülkenin kahraman ordusunun rütbesini benim oğlum giydi ya senin oğlun ne yaptı?" dedi.
Milliyet

Suudi Savcının Kaşıkçı Turu 
Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb ikinci kez İstanbul Adliyesi'ne giderek İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan'la görüştü. Muceb, ardından yaklaşık 1.5 saat Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda incelemelerde bulundu. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek protokol kapısından içeri giren Suud Muceb ve beraberindeki heyet, Başsavcılık makamına geçti. Başsavcının giriş yaptığı A kapısı önüne adliye mensupları alınmazken, görüntü çekimine de izin verilmedi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından adliyeden ayrılan Muceb, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili incelemelerde bulunmak için Levent'teki Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na gitti. Burada yaklaşık 1.5 saat kalan Suudi Arabistan Başsavcısı, daha sonra konsolosluk binasından ayrıldı.
Vatan

DÜNYA 
Topal Ördek Merkel Ab'yi Nasıl Etkiler 
Angela Merkel'in (63) CDU'nun genel başkan adayı ve 2021'de de başbakan adayı olmayacağını açıklamasıyla siyaset sahnesinden ayrılmaya hazırlanan liderler için kullanılan 'topal ördek' nitelemesine uygun hale geldiği, bu nedenle hem ülke hem de uluslararası siyasette elinin zayıflayacağı yorumları yapılıyor. 13 yıldır Almanya Başbakanı olan, birçok krizden ülkesini ve Avrupa Birliği'ni uzlaşma zemini bularak çıkarmayı başaran, bu nedenle zaman zaman 'dünyanın en güçlü kadını', 'Avrupa'nın kraliçesi' gibi benzetmeler yapılan Merkel'in AB'de kolay kolay yeri doldurulamayacak bir boşluk bırakacağına işaret ediliyor. Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Önce Amerika' politikası karşısında ılımlı tavrı ve çok taraflı dünya anlayışıyla bir karşı denge olarak algılanıyordu. Merkel, Yunan ekonomik krizi, Kırım'ın ilhak edilmesine karşı AB'nin tavrı, İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit), mülteciler konusunda asgari müşterekte buluşma konusunda önemli roller oynadı.
Hürriyet

Hayat Zinciri 
ABD Başkanı Donald Trump, yolsuzluk ve yüksek suç oranından kaçan Orta Amerikalı göçmenlerin gözünü korkutmak için her gün yeni bir tehdit açıklıyor. Göçmenlere sınırda sığınma hakkı tanımayacağını, ülkelerine yardımların kesileceğini ve sınıra asker gönderileceğini açıklayan Trump, yoldaki binlerce göçmeni korkutmak için şimdi de 'gözaltı merkezleri' olarak kullanılacak çadır kentler inşa edileceğini açıkladı. Fox News'da yayınlanan 'The Ingraham Angle' programına konuşan ABD Başkanı, "Binalar inşa edip yüz milyonlarca dolar harcamayacağız. Çadırlar inşa edeceğiz. Çok güzel olacaklar ve eğer sığınma hakkı alamazlarsa ülkeden gidecekler" dedi. Trump, 6 Kasım'daki Kongre ara seçimleri öncesinde, Meksika'dan gelen göçmen kervanına yönelik sert tepkisini seçim kampanyasının 'kapanış mesajı' olarak sunuyor.
Hürriyet

Su Kanalı Cezası Görevden Aldırdı 
Özbekistan'da hasadın düşük olması nedeniyle 6 çiftçiyi yarım saat boyunca, dizlerine kadar su içinde bekleterek cezalandıran Başbakan Yardımcısı Zoyir Mirzayev'in görevinden alındığı bildirildi. BBC Türkçe'nin "Kun.uz" sitesinden aktardığı habere gore olay, başkent Taşkent'in yakınlarındaki Oqqo'rg'on köyünde yaşandı. Koyun muhtarı Şerzod Murodov, Mirzayev'in kendisi dahil 6 çiftçiyi cezalandırdığını ve su içindeyken başlarında beklediğini söyledi. "Radio Liberty"nin Özbekçe Servisi'ne konuşan bir görgü tanığı, Mirzayev'in, ziyaret ettiği köydeki çiftçileri "Siz buğdayı sulamazsanız, ben sizi sularım" diyerek bir sulama kanalına soktuğunu aktardı. Özbekistan Çalışma Bakanlığı soruşturma başlatırken, Facebook'ta birçok kişi, olaya dikkat çekmek için su içinde beklerken çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4777-5,4818
Euro:6,2136-6,2237
Sterlin: 6,9623-6,9710
Gram Altın: 214,7046-214,9174

İlk Mıllı Sondaj Gemısı 'Vıra Bısmıllah' Dedı 
Türkiye'nin İlk milli sondaj gemisi Fatih, Alanya-1 kuyusunda bugün sondaja başlıyor. Fatih, Antalya ve Alanya arasında kıyıdan 60 mil uzaklıkta 5 bin 500 metre olan Alanya-1 kuyusunda petrol ve doğalgaz arayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih'te yaptığı incelemenin ardından, "Yaklaşık 50 yıllık deniz sondajcılığımızda, uzun zamandır emek harcadığımız enerjide yerlileşme hamlesinin en büyük adımını atarak ilk defa kendi gemimizle derin deniz sondajını başlatıyoruz" dedi. Barbaros Hayrettin Paşa gemisiyle 5-6 yıldır devam eden sismik araştırmaların konunun uzmanları tarafından analiz edildiğini dile getiren Dönmez, "Antalya'dan yaklaşık 100, Alanya'dan yaklaşık 65 kilometre mesafede lokasyonu tespit ettiler. Adını Alanya-1 kuyusu adı verildi. İnşallah yarın (bugün) bahsedilen yerde sondaj başlamış olacak" diye konuştu. Geminin oldukça heybetli bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Dönmez, "Fatih, 6. nesil dediğimiz üst düzey teknolojiye sahip bir gemi. Yaklaşık 12 bin metre derinlikte yani çok yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyetine sahip, çift kuleli tasarımıyla hem asıl hem yardımcı işlerin aynı anda yapılma imkanı sunuyor. Her iki kule de sondaj ekipmanlarıyla donatıldı. Fatih, aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebilme özelliğine sahip" dedi.
Hürriyet

'Önceliklerimizden Biri Çok Güçlü Bir Finansal Mimari' 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Yeni ekonomik dönemdeki önceliklerimizden birisi çok güçlü bir finansal mimari inşa etmektir" dedi. Albayrak, 2019 Yılı Bütçesi geneli üzerinde görüşmelerin gerçekleştirildiği TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bir ülkenin bilançosunun 4 temel sac ayağına dayandığını ifade eden Albayrak, bunların kamu, hane halkı, bankacılık sektörü ve reel sektör borçları olduğunu söyledi. Tüm bu unsurlarda Türkiye'nin durumunun iyi olduğunu söyleyen Albayrak, "Söz konusu unsurların tamamına bakıldığında, Türkiye'nin toplam borcunun milli gelire oranı yüzde 137. Gelişmekte olan ülkelerin ortalaması yüzde 211, dünya ortalaması yüzde 318'dir" değerlendirmesinde bulundu.
Hürriyet

Dolar/Tl Düştü 5.50 Kırıldı 
Dolar/TL dün yaklaşık üç ayın en düşük seviyesi olan 5.50'nin altını test ederken, TL'nin cuma günkü kapanışa göre değer kazancı yüzde 2'ye yaklaştı. Cuma günü 5.5975 seviyesinden kapanan dolar/TL, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu önceki gün 9 Ağustos'tan bu yana en düşük olan 5.5050'ye kadar geriledikten sonra dün güne 5.55 civarından başlamıştı. Dün 5.4970 seviyesini test eden dolar/TL daha sonra bu civarlarda seyretti. TEB/ BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Reuters'ta yer alan yorumunda, "TL'nin pozitif ayrışmasındaki ana neden olarak Citibank stratejistlerinin Orta Avrupa para birimi sepetine karşı TL uzun pozisyon önermelerini görüyoruz. Citibank stratejistleri Türk ekonomisindeki yeniden dengelenme sürecini öne çıkarıyor..." dedi.
Milliyet

Emeklilikte Tek Yol Tasarruf 
Türkiye Sigorta Birliği (TSB), uzayan emeklilik dönemi için bireysel emeklilikle tasarrufun şart olduğu uyarısında bulundu. TSB'nin, Dünya Tasarruf Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tasarruf yapmanın ülke ekonomisi için kaynak yaratarak büyümeye itici güç olduğunu ve yaşam standartlarının devamlılığını sağladığı aktarıldı. Geleceğe dönük tasarruf yapmanın en iyi yollarından birinin Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ve otomatik katılıma dahil olmaktan geçtiğini ve yaşam süresinin uzaması nedeniyle bireyleri daha uzun bir emeklilik döneminin beklediğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
Vatan

SPOR 
Güney Amerika Rüyası 
Trabzonspor'un bu sezon formda isimlerinden olan Hugo Rodallega, ülke basınına önemli açıklamalar yaptı. Kolombiya basınına konuşan Rodallega, ülkesine dönüp futbol oynamanın hayali olduğunu ancak ekonomik sıkıntılar bulunduğunu dile getirdi.
Milliyet

Hep Böyle Kal 
Beşiktaş'ın önceki akşam Çaykur Rizespor ile oynadığı maça ilk 11'de başlayan ve attığı iki şık golle alkışları toplayan Mustafa Pektemek, hem teknik heyet hem de yönetimden övgü aldı. Siyah- beyazlı yöneticilerin karşılaşma sonrası kendi aralarında yaptıkları değerlendirmelerde Mustafa'nın bu oyununu sürdürmesi halinde yeni sözleşmenin gündeme gelebileceği yönünde görüş belirttikleri aktarıldı.
Milliyet

Analize Gerek Yok 
Galatasaray, Fenerbahçe ile ilgili ilginç bir karar aldı, ezeli rakibini analiz etmeye bile gerek duymadı. Bu sezon özellikle önemli maçlardan önce rakiplerini yardımcılarına izleten ve buna göre bir oyun planı belirleyen teknik direktör Fatih Terim, Fenerbahçe maçını bu kategoriye sokmadı. Ezeli rakiplerinin belli bir oyun formasyonun olmamasından ve sahadaki isimlerin sürekli değişmesinden dolayı bu kararı alan tecrübeli teknik adam, dünden itibaren yardımcılarıyla beraber kendi ekibini masaya yatırdı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme