.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

1 Kasım 2018 Perşembe

01.11.2018 Genel Gündem

01.11.2018
TÜRKİYE 
Gökyüzünde 'Siper' Savunma 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Uzun Menzilli Bölgesel Hava Füze Savunma Sistemi SİPER Projesi'ni açıklarken "Türkiye'yi zamanla farklı bir lige çıkaracak projenin ilk adımını bugün atıyoruz" dedi. TÜBİTAK'ın SAGE Yerleşkesi'ndeki Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları açılış töreninde "Hazır mısınız hep birlikte uzaya yolculuk yapıyoruz" diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Türkiye savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinin her alanında söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor. Ortaya koyduğumuz hedeflerimizden birisi de uydu kameralarının, büyük çaplı aynaların ülkemizde üretilmesiydi. Açılışını yaptığımız OPMER bu amaçla kurulmuştur. Halen yürütülen İMECE uydu projesinde kullanılan kameranın tasarım, entegrasyon ve testleri TÜBİTAK tarafından yapılmaktadır... OPMER projesi sayesinde hassas teknolojiye sahip optik bileşenleri milli kabiliyetlerimiz ile geliştirme imkânına kavuştuk. Ülkemiz savunma uygulamalarına uygun KW üzeri lazer yapan ülkeler arasına girdi. İlk denemelerde başarı sağlayan sistem hava araçlarında ve gemilerde kullanılabilir hale gelecek. Teknolojik derinliklere ulaşan ürünlerden elektromanyetik fırlatma sistemi kısa adıyla SAPAN'ı bugün hayata geçiriyoruz."
Hürriyet


3 Günde 2. Taarruz 
Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Şanlıurfa Suruç'ta bulunan İncirli Hudut Karakol Komutanlığı'na dün PKK/PYD/ YPG terör örgütü tarafından taciz atışı yapıldı. Bu taciz atışına angajman kuralları kapsamında meşru müdafaa hakkı kullanılarak anında karşılık verildi. Fırtına obüsleriyle yapılan atışlar sonucu 10 terörist etkisiz hale getirilirken, taciz atışlarında TSK'ya ait bir askeri araçta hasar meydana geldi. TSK personeli zarar görmedi. Yerel kaynaklar Türk topçusunun atışlarında çok sayıda teröristin yaralandığını duyurdu.
Hürriyet

Silahlı Kuvvetlerimiz Gereken Cevabı Verir 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı devam ederken gazetecileri gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Çelik, özetle şu açıklamalarda bulundu: (İstanbul'da Binali Yıldırım, Ankara'da Mehmet Özhaseki'nin aday olacağı yönündeki iddialar) Şu anda isimler ile ilgili her şey spekülasyondur. AK Parti bunları açıkladığı zaman kesinleşir. (Türk İş ile DİSK'in Asgari Ücret Komisyonu'nun normalden önce toplanmasını istemesi) Bakanımızla konuştuk. Asgari ücret komisyonu zamanında toplanacak. (Gökçek'in MHP adaylığı iddiası) Herkesin kendi siyasi ajandası var. Siyasetin doğası gereği olan tartışmalardır. Cumhurbaşkanımız, Gökçek ile ilgili kendisinin dava arkadaşlığına, kardeşliğine vurgu yaparak açıklama yaptı. Sayın Gökçek AK Parti ailesinin içerisinde bir siyasetçi. Bulunduğu konum ne olursa olsun bu konum değişmez.
Milliyet

Hava Koşulları Deyip Sıyrılıyorlar 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısı devam ederken açıklama yaptı. Öztrak özetle şunları kaydetti: Tunceli'de donarak şehit olan askerlerimiz en önemli gündem konularımızdan biri. Saray milletten kopmuş, gösterişli harcamalarına devam ediyor, Cumhuriyetin evlatları ise ülkenin bekası için görev yaparken ayazda donarak şehit oluyor. Saray için milyarlar harcanırken, askerimize soğuk kış koşullarına dayanacak donanım alınamıyor mu? İçişleri Bakanı 'teçhizat eksiği yok' diyor. Hava koşulları ağırlaşmış. Çorlu'da tren kazası oldu. 'Hava koşulları' dediler. İki askerimiz hem de ekim ayında Tunceli'de donarak şehit oluyor yine 'hava koşulları' diyorlar. Bu ülkenin Meteoroloji teşkilatı yok mu? Her şeyi hava koşullarına bağlayıp işin içinden sıyrılıyorlar.
Milliyet

DÜNYA 
Abd'den Yemen Ültimatomu 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudiler tarafından öldürülmesi Riyad yönetiminin Yemen'de yürüttüğü, tüm dünyanın gözünü kapadığı savaşı gündeme taşıdı. 2015 yılında büyük bir siyasi krize sürüklenen Arap Yarımadası'nın en fakir ülkesi Yemen, son üç yıldır uluslararası aktörlerin çatışma alanı haline gelmişti. Şii Husi hareketi ülkeyi büyük ölçüde ele geçirirken Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu aynı yıl Yemen'de Husilere karşı bombardıman başlattı. İç savaşı bir uluslararası krize dönüştüren bu adımla birlikte Yemen, ABD desteğini arkasına alan Suudi yönetimi ile İran destekli Husi hareketinin bir savaş alanı haline dönüştü.
Hürriyet

Yurttaşlık Gerilimi 
Trump'ın danışmanlarından Kellyanne Conway'in kocası avukat George Conway, Amerikan Washington Post gazetesine Obama döneminin Başsavcı Yardımcısı Neat Katyal ile birlikte kaleme aldığı makalede doğum yoluyla elde edilen vatandaşlığı başkanlık kararnamesiyle iptal önerisinin Amerikan Anayasa'sına aykırı olduğunu yazdı. Conway ve Katyal, doğum yoluyla vatandaşlık hakkının veren anayasanın 14. Maddesi'nin 1868'de köleler ve çocuklarının ABD vatandaşı olup olamayacağının tartışıldığı Dred Scott davasının ardından ortaya çıktığını hatırlattı. İki hukukçu Trump'ın olası adımının hüsranla sonuçlanacağına ilişkin öngörülerini şöyle dile getirdi: "Bazen anayasa gün kadar açıktır ve siyasetçilerin arzu ettikleri şeyleri yapmasını engeller. Başkan Trump'ın bahsettiği adım kesinlikle engelle karşılaşacaktır. Ve engelleyenler şüphesiz kazanacaktır."
Hürriyet

Merkel'in Günleri Sayılı 
Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in 2021 yılında yapılacak genel seçimlerde ve halen başkanı olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Aralık ayında gerçekleşecek kongresinde aday olmayacağını duyurmasının yankıları devam ediyor. Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Şansölye Angela Merkel'in muhtemelen gelecek yılın mayıs ayında görevi bırakabileceğini iddia etti.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,5894-5,5926
Euro:6,3495-6,3496
Sterlin: 7,1864-7,1991
Gram Altın: 218,5809-219,0531

5 Yıldızlı İlk Sefer 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim'de açılan İstanbul Havalimanı'nda dün ilk gün heyecanı yaşandı. Havalimanı girişinden uçağa binene kadar yüzlerce görevli yolcuların sorunsuz şekilde geçiş yapabilmesi için çalıştı. Havalimanı girişi ve uçağa binişlerde hostesler yolculara karanfil verdi. Aynı zamanda THY'nin ikram şirketi Do&Co da yolculara tatlı ve lokum ikramı yaptı. THY'nin davetlisi olarak katıldığımız İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli uçuş saat 11.10'da kalkan TC-LJF Ortaköy uçağı ile Ankara'ya yapıldı. İlk uçuşun şerefine TK 2124 sefer sayılı uçak, Esenboğa Havalimanı'na ilk Meclis'ten başlayarak Anıtkabir, Çankaya, Yeni Meclis Binası ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dahil olmak üzere başkentin değerlerini selamlayarak 'zafer turu' attı. İlk resmi uçuşta THY Başkanı İlker Aycı da vardı.
Hürriyet

2 Aylık Nefes 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün Vergi Denetim Kurulu (VDK) Strateji Değerlendirme Toplantısı'nda gerek enflasyonla mücadeleye destek vermek, gerekse kurdaki etkiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için bazı düzenlemeleri hayata geçireceklerini söyledi. Albayrak 6 başlıkta alınan kararları şöyle sıraladı: "Bunlardan birincisi, konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasını devam ettiriyoruz. Bu uygulama 31 Ekim'de bitiyordu, yıl sonuna kadar devam edecek. İkinci olarak, tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi uygulamasını da yıl sonuna kadar devam ettiriyoruz. Üçüncü başlık da mobilya sektörü. Bu alanda KDV oranını yüzde 18'den 8'e indiriyoruz. Dördüncü başlığımız beyaz eşya sektörü. Bu alanda uygulanan ÖTV oranlarını yıl sonuna kadar sıfıra indiriyoruz. Beşinci başlığımız 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidiyoruz. Son olarak da ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz"
Hürriyet

Santralların Gazı Yüzde 8.8 Ucuzladı 
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından bugünden itibaren geçerli olmak üzere kamu ve özel sektör doğal gaz santrallerinin kullandığı gazın fiyatında yüzde 8.8, kojenerasyon tesislerinin kullandığı gazın fiyatında da yüzde 3.3 indirim yapıldı. Döviz kurundaki düşüş BOTAŞ'ın fiyatlarına yansıdı. Buna göre, kamu ve özel sektör doğal gaz santrallerinin kullandığı gazın bin metreküpünün fiyatı bin 550 lira olarak belirlendi. Böylece önceki tarifeye göre fiyatta yüzde 8.8'lik düşüş sağlandı. Ayrıca kompozit kullanım amaçlı (kojenerasyon tesislerinin kullandığı) doğal gazın bin metreküpünün fiyatı da yüzde 3.3'lük indirimle bin 503 lira olarak tespit edildi. Söz konusu fiyatlar bugünden itibaren geçerli olacak. Konut ve sanayi tarifesinde ise fiyatlar değişmedi.
Milliyet

Öğretmenlerin Hizmet İçi Eğitimine Yeni Modelleme 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak." dedi. Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, tek tip, zorunlu bir yabancı dil eğitimi yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir bakış açısının önemini vurguladı.
Vatan

'Türkiye, Uygun Gördüğü Zamanlarda Müdahale Edecektir' 
AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Fırat'ın doğusunda herhangi bir terör yapılanmasına, Türkiye'ye yönelik bir tehdide hiçbir şekilde müsaade edemeyiz. Türkiye buna uygun gördüğü zamanlarda ve biçimlerde mutlaka müdahale edecektir. Sınırını daha güvenli hale getirecektir." dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, AA muhabirine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonunu değerlendirdi. Yılmaz, Türkiye'nin terörle mücadelede net bir tavrı olduğunu belirterek, bir taraftan DEAŞ ve benzeri örgütler, bir taraftan da YPG/PKK terör örgütüne karşı net bir mücadelesi olduğunu söyledi. Suriye'deki terör örgütleri üzerinden Türkiye sınırına dönük güvenlik tehditlerine asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Yılmaz, "Suriye sınırımızın güvenli hale gelmesi, terör örgütlerinden temizlenmesi hem Suriye'nin hem de Türkiye'nin ortak menfaatine olan bir konu." diye konuştu. Münbiç'te ABD ile ortak çalışmalara işaret eden Yılmaz, "Fırat'ın doğusunda herhangi bir terör yapılanmasına, Türkiye'ye yönelik bir tehdide hiçbir şekilde müsaade edemeyiz. Türkiye, buna uygun gördüğü zamanlarda ve biçimlerde müdahale edecektir. Sınırını daha güvenli hale getirecektir." ifadesini kullandı. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprak bütünlüğünde gözü olmadığının altını çizen Yılmaz, daha güvenli bir bölge oluşumu için mücadele edildiğini dile getirdi.
Vatan

SPOR 
Şampiyon Eczacıbaşı 
Voleybolda 2018 Spor Toto Kadınlar Şampiyonlar Kupası'nın sahibi Eczacıbaşı VitrA oldu. Ankara Başkent Voleybol Salonu'nda Vakıfbank'ı 3-1 yenen turuncu-beyazlılar, mutlu sona ulaştı. Karşılaşmaya iki takım da iyi başlarken, Eczacıbaşı teknik molaya 12-11 önde girdi. Ardından toparlanan VakıfBank, Sloetjes'in de etkili ataklarıyla ilk seti 25-20 kazanarak 1-0 öne geçti. İkinci sete VakıfBank iyi bir başlangıç yaptı, Eczacı rakibini yakalayarak teknik molaya 12-10 üstün girmeyi başardı. Boskovic'in oyuna ağırlığını koyduğu bölümde turuncu-beyazlılar, seti 25-22 kazanarak oyuna denge getirdi: 1-1. Eczacıbaşı üçüncü seti de domine etti. Teknik molaya 12-10 üstün girdi, etkili oyununu setin sonuna kadar devam ettirerek seti 25-17 alıp 2-1 öne geçti. Vakıfbank 4. sete iyi başlayıp iyi oyununu devam ettirse de sonrasında Boskovic'in ve Larson'un etkili servisleriyle kontrolü Eczacıbaşı ele aldı. Eczacı seti 25-19, maçı da 3-1 kazandı. Eczacıbaşı'nda Boskovic 24, Larson 18, Kim Koung 10 sayı üretti.
Milliyet

La Liga'nın Gözü Üstümüzde
La Liga global iletişim direktörü Joris Evers, Milliyet'in sorularını yanıtladı. Barcelona'da kendisiyle görüştüğümüz Hollandalı yönetici, önümüzdeki dönemin İspanya futbol ligi için tüm dünyaya yayılma dönemi olduğunu söyleyerek bu doğrultudaki çalışmalarını anlattı. Joris Evers "LaLiga'nın global vizyonu uyarınca, farklı ülkelerde yerel unsurlarla ilişki kuruyor, bu ülkelerdeki ligler ve federasyonlarla işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. Türkiye çok önem verdiğimiz yerlerden bir tanesi. LaLiga rekabetin üst düzey olduğu, kaliteli futbolculara ihtiyaç duyan bir lig. Her ülke, Türkiye gibi yetenekli oyunculara sahip değil. Diğer yerlerde yaptığımız şeyleri şimdi Türkiye'ye de taşıyacağız. Bu çabalarımız sadece ligimiz adına bu bölgelerde iyi bir etki yaratmayı hedeflemiyor, aynı zamanda global standartları yükseltmek, global ölçekte daha iyi bir ürün ortaya koymamızı sağlayacak" dedi. Belçika, Arjantin, Malezya gibi liglerle birlikte çalışmalar gerçekleştirdiklerini, bu çalışmaların hedefinin bu ligleri daha iyi bir hale getirmek ve futbol kalitesini artırmak olduğunu belirten Evers şöyle devam etti: "Türkiye ile de bu çalışmaları yapmak bizim için büyük bir mutluluk olacak. Çünkü ne kadar çok fazla ülkeye yayılırsa bu, LaLiga için o kadar iyi olacak.
Milliyet

Euro, Dolar Hesabı Yapmam 
Phillip Cocu'nun görevden alınmasıyla Fenerbahçe teknik direktörlüğü için adı geçen Yılmaz Vural, "Galatasaray derbisi kötü gidişi bitirmek için bir şanstır" dedi. Fenerbahçe'nin başarısı için her türlü riske girilebileceğini söyleyen Yılmaz Vural, şunları söyledi: Varsayımla konuşmayı doğru bulmuyorum. Ancak Fenerbahçe ile ilgili görüşlerimi paylaşmak isterim. Fenerbahçe'nin eksiklerine rağmen kıymetli bir kadrosu var. O kadro toparlanır. İşbaşına gelecek teknik direktör sadece takım kadrosuyla değil, koca bir camia ile birlikte yola çıkacaktır. Bu beraberlik çok büyük bir güç yaratır.
Milliyet


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme