.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

3 Kasım 2018 Cumartesi

03.11.2018 Genel Gündem


03.11.2018
TÜRKİYE 
İran Sınırına Sensör Geliyor 
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye sınırının yanı sıra 560 kilometrelik İran sınırında da geçişleri engellemek için hudut güvenliği çalışmalarını hızlandırdı. İran Hudutu Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Projesi; Iğdır, Van ve Hakkâri olmak üzere üç aşamalı olarak planlandı. Projede modüler beton duvar, J-9 benzeri engel sistemi, beton hudut devriye yolu, gözetleme kuleleri, sınır aydınlatması, mobil keşif gözetleme aracı, küçük İHA gibi sistemlerin yanı sıra fiber optik akustik sensör uygulaması da yer alıyor.
Milliyet


Bakanlara Yaptırım Karşılıklı Kaldırıldı 
ABD Hazine Bakanlığı, 1 Ağustos'ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül hakkında aldığı yaptırım kararını kaldırdı. Türkiye de mütekabiliyet çerçevesinde ABD'li iki bakana yönelik yaptırım kararını kaldırdığını açıkladı. Yaptırımların kaldırılmasına ilişkin ilk açıklama ABD cephesinden geldi. ABD Hazine Bakanlığı, İçişleri Bakanı Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yönelik yaptırımları kaldırdığını, Bakanlığın internet sitesinde duyurdu. Açıklamada, Soylu ve Gül'ün yaptırım listesinden çıkarıldığı bildirildi.
Milliyet

Büyük İhmal 2 Ölüm 
İstanbul Ümraniye'de yapımı süren metro çalışmasının olduğu bölgede önceki gece 1:30'da çökme meydana geldi. Göçük sonucu 10 metre çapında ve 8 metre derinliğinde çukur oluştu. Yandaki siteye ait güvenlik kulubesi, göçük altında kaldı. Kulübede bulunan güvenlik görevlileri Mehmet Altun ile Güray Halat öldü. Çevreye doğal gaz kokusu yayılması üzerine bazı vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. Bölgedeki 3 bina da tedbir amaçlı boşaltıldı.
Posta

Ankara-Mersin İşbirliği 
Yerel seçimler için geri sayım sürerken hem aday belirleme hem de farklı partilerle yapılacak işbirliği görüşmeleri hızlandı. Kulislere yansıyan iddialara göre CHP ve İYİ Parti, yerel seçimler için arka kapı diplomasisi yürütüyor. Görüşmelerin seçim ittifakı yerine belli yerlerde işbirliğini kapsadığı belirtiliyor.
Hürriyet

DÜNYA 
Yaptırımlardan Türkiye De Muaf 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından bu ülkeye yönelik ABD yaptırımları, 5 Kasım'da yeniden başlıyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'dan petrol alımı yapan 8 ülkeye geçici olarak bir muafiyet tanınacağını bildirirken, Enerji Bakanı Dönmez, Türkiye'nin muafiyet gösterilecek ülkeler arasında yer aldığını bildirdi. Pompeo, dün yaptığı açıklamada, İran'a yaptırımların 5 Kasım'da yeniden başlayacağını hatırlatırken, buradan petrol ithal eden 8 ülkenin ise, geçici bir süre için ambargodan muaf olacağını bildirdi. Bu ülkelerin adını tek tek açıklamayan Pompeo, ABD'nin petrol fiyatlarının istikrarlı seyrini hedeflediğini, bununla birlikte yaptırım istisnalarının, İran'dan petrol ithalat edenlere ithalatı azaltmaları için birkaç hafta daha sağlayacağını kaydetti. Söz konusu 8 ülkenin hangileri olduğunu belirtmeyen Pompeo'nun, bunu, pazartesi günü açıklaması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği'ne herhangi bir istisna tanınmayacağını da vurguladı.
Milliyet

Hükümet Boyun Eğdi 
Pakistan'da Asya Bibi (53) isimli Hıristiyan kadın, İslam'a ve Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddiası ile idama mahkum olmuştu. Anayasa Mahkemesi kararı bozup kadının tahliyesine karar vermişti. Bu yüzden aşırı dinci gruplar ayaklanmıştı. Üç gündür süren eylemler sonucu ülkede hayat durma noktasına gelmişti. Başbakan İmran Hani dün ayaklanmanın elebaşı olan Tahrik-i Lebbeyk örgütüyle 5 maddelik anlaşma imzaladı: "Asya Bibi davasında kararın değişmesi için verilen dilekçelerde hükümet taraf olmayacak. Hükümet, Bibi'nin yurtdışına çıkışını engelleyecek. Eylemlerde yaşanan ölüm, yaralanma gibi konularda iki taraf da yasal işlem yapılmasını kabul edecek, gözaltındakiler bırakılacak. İsyancılar zarar için özür dileyecek."
Posta

Guantanamo'dan Abd İle Müzakereye 
ABD'nin Guantanamo Hapishanesi'nden 2014 yılında serbest bıraktığı üst düzey beş Taliban mensubunun Katar'da ABD ile Taliban arasındaki müzakerelere dahil olacağı belirtildi. Taliban örgütü sözcüsü Zabihullah Mücahit, 2014'te Taliban'ın elinde rehin tutulan ABD askeri Bowe Bergdahl karşılığında serbest bırakılan örgüt üyelerinin ABD ile doğrudan müzakere masasına oturmak üzere Katar'daki Taliban ofisinde çalışmalarına başladığını açıkladı. Taliban örgütünün Ceyşul Müslimin Grubu eski lideri Sayed Akbar Aga, söz konusu örgüt yöneticilerinin müzakere için çalışmaya başlamasının barış için büyük bir adım olduğunu öne sürdü. ABD'nin 2014 yılında esir takası kapsamında serbest bıraktığı Taliban yöneticilerinin ismi ise Molla Fazel, Hayrullah Hayirhah, Abdul Hak Vasik, Molla Norullah Nuri ve Muhammad Nabi Ömeri. Molla Fazel, 2000 yılında binlerce Şii'nin mezhep katliamıyla suçlanıyordu.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4317-5,4327
Euro:6,1834-6,1854
Sterlin: 7,0475-7,0495
Gram Altın: 218,1337-219,2990

Rekortmen Şarık Tara 
Geçen yılın gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri açıklandı. Gelir vergisinde ilk sırayı haziran ayında yaşamını yitiren ENKA Şirketler Grubu Onursal Başkanı Şarık Tara aldı. 100 kişilik listede 53 kişi adını gizlerken ikinci sıradaki kişi de bunların arasında yer aldı. Geçen yıl da listeye giren 54 gelir vergisi mükellefi adının açıklanmasını istememişti. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açıklamasına göre, 2017 yılı vergilendirme dönemi gelir vergisi beyanlarında bir önceki yıla kıyasla beyan edilen matrah toplamı yüzde 19.08, tahakkuk eden vergi toplamı yüzde 21.14 arttı. Kurumlar vergisinde de beyan edilen matrah toplamı yüzde 29.41, tahakkuk eden vergi toplamı yüzde 28.75 artış kaydetti.
Milliyet

Hedeflerimizi Yakalayacağız 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konut-Der), Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) ve Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) yöneticileriyle bir araya geldiğini söyledi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Albayrak, "Tum indirimlerin fiyatlara yansıtılmasının bizzat takipçisi olacağımı söylemiştim. Bugün gördüğümüz tablo ve vatandaşlarımızın teveccühü bizleri memnun etti. İnşallah, adımlarımızı güçlendirerek sürdürecek ve ekonomide dengelenme sureciyle arzu ettiğimiz hedefleri yakalayacağız" dedi.
Milliyet

Genç Tasarımcılar Paris Yolcusu 
Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin (ATHİB), Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) desteğiyle bu yıl 7'ncisini düzenlediği 'Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın sonuçları açıklandı. İlk 3'e girenler, toplam 36 bin TL para ödülü ve yurtdışında eğitim hakkı kazandı. Ayrıca 10 finalist, tasarımlarını Paris Premiere Vision fuarında sergileme imkanına kavuştu
Posta 

Tl'de Muafiyet Yükselişi 
ABD'nin 5 Kasım'da başlayacağı İran yaptırımlarından Türkiye'nin de muaf tutulabileceği haberleri ve ABD ile Türkiye'nin karşılıklı yaptırımları kaldırması Türk piyasalarına bahar havası yaşattı. Dolar, 5.41 liraya kadar geriledi ve 3 ayın en düşük seviyesine indi. Dolarda bankalararası piyasada son işlemler 5.4240 liradan yapıldı. Borsa İstanbul haftayı yüzde 1.88 yükselişle 94 bin 123 puandan tamamladı. Türkiye'nin iki yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 23.10'a düştü.
Hürriyet

SPOR 
İlk Sırada Babel Var! 
Kadrosundaki birçok futboluyla gelecek sezon için masaya oturmanın planlarını yapan Beşiktaş Yönetimi, sözleşmesi bitecek olan futbolculardan biri olan Babel'i ilk sıraya koydu. Teknik Direktör Şenol Güneş'in verdiği raporlar doğrultusunda hareket eden idareciler, Hollandalı oyuncunun kafasının rahat etmesi için yeni mukavele durumunu çözmeye çalışacak.
Milliyet 

Ne Olacağını Bilmiyorum 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Erwin Koeman, konuşmasına Koray Şener'i anarak başladı. Koeman, "Öncelikle Koray Şener, bir Fenerbahçe taraftarı maalesef aramızdan ayrıldı, vefat haberini aldık. Çok üzgünüz hepimiz. Bu haber bir maçtan daha önemli. Ailesinin yanındayız" dedi. Koeman, Fenerbahçe ile devam edip etmeyeceği konusuna değinerek, "Bilmiyorum, göreceğiz neler olacak. Başkan, benden ve Chris'ten bu maç için kalmamızı istedi, biz de buradaydık. Bundan sonraki süreci bilmiyorum. Sadece başkan söyler bunu" dedi.
Milliyet 

Derbiyesizler 
İlk yarı bitiminde ölen arkadaşlarının yasını tutan ve tribünü terk eden Fenerbahçeliler muhtemelen bu skoru (2-2) duyduklarında inanmamış olabilir! Çünkü zaten takım geride idi ve ikinci yarının başında bir tane daha yemişti. Ama futbol bu işte.. Bir an dikkatsizliğe gelmez. Kimsenin çıplak gözle göremediğini VAR gördü ve bir anda maçın bütün seyri değişti.. Derbiye dengeli başlayan, organize şekilde öne doğru gelen ilk bölümde Fenerbahçe'ydi.. Bu anlarda Benzia şut konusu biraz abarttı! 19'da boş durumdaki Ayew'e topu aktarabilse belki de Fenerbahçe öne geçecekti. 28'de Frey, Ozan'ı geçip soldan Muslera ile karşı karşıya kaldı ama zayıf bir şut çıkardı. İşte bu dakikadan sonra Galatasaray resmen rakibini abluka altına aldı. Belhanda adrese teslim ortaları, sprintleri ile farkını gösterdi. 31'de Faslı futbolcunun kullandığı kornerde Serdar Aziz iyi yükselerek topu indirdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme