.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

4 Kasım 2018 Pazar

04.11.2018 Genel Gündem


04.11.2018
TÜRKİYE 
Baş döndüren menbiç diplomasisi 
Zeytin Dalı Harekâtı ve Menbiç sorunu nedeniyle iyice gerilen Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin üzerindeki elektriğin hafifletilmesi için bu yılın Şubat ayı içinde başlatılan diplomatik görüşme trafiğinin ikinci turundaki teknik düzeydeki görüşmeler, 8-9 Mart tarihlerinde Washington'da yapıldı. Türkiye ile ABD arasında oluşturulan üç komiteden biri olan Suriye komitesinin görüşmelerinde, Türkiye tarafına dönemin Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal; ABD tarafına ise ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Wess Mitchell başkanlık etti.
Milliyet

  
Belirlenen gün ve saatte yaptırımlar kaldırıldı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko başkanlığındaki Turkiye - Ukrayna Yuksek Duzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nın yedincisi İstanbul Mabeyn Koşku'nde duzenlendi. Erdoğan ile Poroşenko, 1 saat 15 dakikalık baş başa goruşme gerçekleştirdi, ardından heyetler arası goruşmeye geçildi. Toplantıda Turkiye ile Ukrayna arasında Kalkınma İşbirliği Anlaşması imzalandı. Duzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak butunluğunun korunmasına dair tutumu yinelediklerini belirterek, "Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı tekraren vurguladık. Ülkemiz, Kırım'da yaşayan veya işgalden sonra bolgeden ayrılan Kırım Tatarları'nın hak ve menfaatlerini korumaya devam edecek" dedi.
Milliyet


Trump 'talimat vereceğim' dedi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile yaptığı ortak basın toplantısında ABD Başkanı Trump'la yaptığı telefon görüşmesinin ayrıntılarını anlattı. Konu hakkında gelen soruya Erdoğan şu yanıtı verdi: "Bildiğiniz gibi masada olan çok çok önemli bazı konular var. Bunlardan bir tanesi tabi Kuzey Suriye'deki gelişmeler. Bunun başını da Münbiç çekiyor. Münbiç'te devriye çalışmaları şu anda devam ediyor. Görüşmeyi yaptığımız günde de zaten bu çalışmalarla ilgili hareket başlamıştı. Önce eğitim çalışmaları Gaziantep'te yapıldı. Türk ve Amerikan askerleri birlikte bunu yaptılar. Ardından da bu devriye çalışmaları planlandığı şekilde devam etti, ediyor. Bizim hedefimiz şu; bir an önce Münbiç'ten bu terör örgütleri, PYD-YPG, bunların çıkmasıdır. Bunların orayı terk etmesidir."
Hürriyet

Akşener: ittıfak görüşmemız yok 
İstanbul'da dün Emre Kınay'ın 'Bir Bu Eksikti' adlı tiyatro oyununu izleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oyun öncesinde basın mensuplarının yerel seçim gündemiyle ilgili sorularını yanıtladı. Her ilçe, her belde ve şehirde aday çıkarmak üzerine hazırlıklarının bulunduğunu aktaran Akşener, "İnşallah iyi olur" dedi. İYİ Parti Lideri, yerel seçimlerdeki ittifak konusunda an itibarıyla resmi görüşmelerinin olmadığını belirterek, "Burada bahsedilen Saadet Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi'dir, yani ittifak zaten olmuyor da iş birliği, güç birliği diyebileceğimiz bir alan. Henüz resmi veya gayri resmi benim herhangi bir görüşmem yok ama aşağıda öyledir sistem. Herkes birbiriyle görüşür, o orada var, onu zaten kimse engelleyemez bakacağız, göreceğiz. Çok bir şey söyleme imkanımız yok" diye konuştu.
Hürriyet

DÜNYA 
Afiş düellosu! 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yönelik yaptırımların başlayacağı yönündeki açıklamasını ilginç bir şekilde yapması büyük ses getirdi. Önceki gün ünlü dizi 'Game of Thrones'a (Tahy Oyunları) göndermede bulunan ve dizinin ünlü repliği "Kış geliyor"u "Cezalar geliyor" olarak değiştirerek bir fotoğrafını paylaşan Trump'a İran'ın yanıtı gecikmedi. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, yine aynı diziye atıfta bulunarak paylaştığı mesajında "Sana karşı duracağım" ifadesini kullandı. Süleymani, fotoğrafın altına "Gel, bekliyoruz. Senin düşmanın benim. Senin düşmanın Kudüs Gücü. Bu savaşı sen başlattın ama ben bitireceğim" sözlerini yazdı. Trump'ın mesajı tüm dünyada büyük ilgi çekerken, birçok internet kullanıcısı fotoğrafta değişiklikler yaparak ilginç paylaşımlarda bulundu.
Milliyet

Pakistan'da gösteriler sona erdi 
Pakistan'da İslam'a hakaret ettiği iddiasıyla idama mahkum edilen Asya Bibi'nin Anayasa Mahkemesince serbest bırakılmasının ardından başlayan protestolar, hükümet ile eylemcilerin anlaşması sonucu 4'üncü gününde sona erdi. Protestoları organize eden Tahrik-i Lebbeyk Pakistan (TLP) ile hükümet arasında imzalanan anlaşma sonucu sona eren eylemlerin ardından dün hayat ülke genelinde normale döndü. Ülkede durdurulan tren, metrobüs ve otobüs hizmetleri yeniden başlarken, pazartesi günü okulların eğitime yeniden başlayacağı açıklandı.
Milliyet

Filistin davası masada 
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde Filistin davasını görüştü. Sisi'nin dünkü görüşmede Mısır'ın Filistin davasına desteğini yinelediği belirtildi. Abbas'ın, Mısır'ın Filistin davasına verdiği destekten övgüyle söz ederek, konuyla ilgili işbirliğinin önemini vurguladığı kaydedildi. Öte yandan, görüşme gerçekleşmeden önce, Sisi'nin Abbas'a Sina Yarımadası'nda bir Filistin devleti kurulmasını teklif ettiği öne sürüldü. İsrail radyosunun haberine göre; Sisi Abbas'tan Sina'da kurulacak Filistin karşılığında Filistinlilerin 1967 sınırları talebinden vazgeçmesini istedi. ABD'nin yeşil ışık yaktığı ifade edilen plandan İsrail Başbakanı Netanyahu'nun da haberdar olduğu aktarıldı. Ancak Abbas'ın bu teklifi reddettiği belirtildi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4317-5,4327
Euro:6,1834-6,1854
Sterlin: 7,0475-7,0495
Gram Altın: 218,1337-219,2990


Şirket karları enflasyonu solladı 
Borsada işlem gören şirketler, dokuz aylık solo finansal sonuçlarını yatırımcıyla paylaştı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan şirketlerin mali tablolarından yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarına baktığımızda kur ve faiz hareketlerine rağmen karlılıkların korunduğunu görüyoruz. Ortaya çıkan fotoğrafa bakıldığında sanayi, hizmet ve banka sektöründen 181 borsa şirketinin toplam kârının yılın ilk dokuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 arttığı görülüyor. Son dört çeyrek olarak bakıldığında ise artış oranı yüzde yüzde 35,44'e çıkıyor.
Milliyet

İran ambargosunda muafiyet bekliyoruz 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarından muaf tutulacak sekiz ülkeden birisi olacağı yönünde haberler geldiğini belirterek, "Pazartesi hep beraber öğreneceğiz" dedi. Pekcan'ın açıklamasına göre, Türkiye'nin hangi kalemlerde muafiyet alacağı da pazartesi günü belli olacak.
Milliyet

Pekcan: muafiyet hem petrol hem doğalgaz için 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarından muaf 8 ülkeden birisi olacağı yönünde haberler geldiğini belirterek, "Biz böyle olmasını bekliyoruz. Pazartesi hep beraber öğreneceğiz" dedi. Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığında ekonomi muhabirleri ile bir araya geldi. ABD'nin, İran'a yönelik yaptırımlarına ilişkin soruyu yanıtlayan Pekcan, geçen yıl Türkiye'nin İran ile ticaret hacminin bu yılın 9 ayında 7.4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ifade ederek, bu rakamların geçtiğimiz dönemde İran'a uygulanan ambargolardan sektörlerin de etkilendiğini gösterdiğini belirtti.
Hürriyet

Evi olanlar dikkat 
Belediyeler 25 milyon ev sahibinden milyarlarca lira Emlak Vergisi topluyor. Bu vergi belediyeler için bulunmaz bir kaynak. İlk taksidi mayıs ayında ödenen bu verginin ikinci taksit ödemesi de 1 Kasım itibarıyla başladı. 31 Kasım'a kadar belediyelere ödeme yapılabilir. Vergiden bazı kişiler muaf. Yasaya göre; işsizler, emekli maaşıyla geçinenler (dul ve yetimleri dahil), ev hanımları, geliri olmayanlar, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri vergi ödemiyor. Sıfır vergiden faydalanmak için evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutun olması gerekiyor. Buna rağmen vergi borcu çıkarılan veya vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Bunun önüne geçmek mümkün. Vergi muafiyetten faydalanmak için mutlaka belediyeye başvurup 'vergi muafiyeti formu doldurup' bizzat başvuru yapmak gerekiyor.
PostaSPOR 

Premıer lig esintisi 
Fenerbahçe'de Phillip Cocu'nun ayrılmasından sonra Başkan Ali Koç'un teklifiyle Galatasaray derbisine takımı hazırlayan Erwin Koeman, 2-2'lik sonucun ardından en çok konuşulan isim oldu. Bir diğer antrenör Chris va der Weerden ile derbide takımı idare eden Koeman, Phillip Cocu'dan tamamen bağımsız bir sistemle, zorlu maça hazırlandı. Kariyerinde daha önce Feyenoord, Macaristan Milli Takımı ve Utrecht gibi önemli kulüplerde teknik direktörlük yapan, son 3 yılda da Premier Lig'de Southampton ve Everton'da Ronald Koeman'ın yardımcılığını yapan Hollandalı teknik adam, kendi stiliyle dikkat çekti. 4-2-3-1 sistemini son 1 haftalık sürede takıma yansıtan Koeman, Premier Lig tecrübesiyle de öne çıktı.
Milliyet

Bay vukuat! 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in en yakınındaki isimlerden antrenör Hasan Şaş, teknik adamlıkta kısa bir süreç yaşadı ancak yaptıklarıyla "Bay vukuat" adını aldı. İlk olarak yine Terim tarafından Galatasaray'a gelen, geçen sezonun ortasında da yine Fatih Hoca ile birlikte sarı-kırmızılılara dönen Şaş, henüz bir sezon bile geçirmeden rakip teknik adam ve futbolcularla birçok tartışma yaşadı. Bu durum Hasan Şaş'ın adeta görevi haline geldi.
Milliyet

Belalım benim! 
Galatasaray - Fenerbahçe derbisinin berabere bitmesiyle bugünkü Medipol Başakşehir maçının önemi herkes tarafından biliniyordu. Fakat sahadaki Beşiktaşlı futbolcuların sanki bu durumdan haberi yok gibiydi. Evet iyi başlayan pas yapabilen bir Beşiktaş vardı fakat, sahada bir isyan yoktu sanki. Geçen sene bu statta oynanan Medipol § maçı olduğu gibi, dünkü maç da, bu sezonun en kritik virajlarından biriydi. Halbuki 3. dakikada Love'un ara pasını Lens ağlarla buluştursa, belki de bugün liderlik koltuğunda oturuyordu. Bu tür maçlarda böylesine pozisyonların kaçırılma lüksü olamaz.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme