.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

5 Kasım 2018 Pazartesi

05.11.2018 Genel Gündem


05.11.2018
TÜRKİYE 
Meydanı Denizdeki Haydutlara Bırakmayacağız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz ve Ege'de adım atılamayacağını belirterek "Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek, denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız" dedi. Tuzla Tersane Komutanlığı'nda TCG Burgazada korvetinin Donanma'ya teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis'in kaynak törenine katılan Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Son dönemde Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan hadiseler, ülkemizin Deniz Kuvvetleri'nin, en az diğer unsurları kadar güçlü olması gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz..."
Hürriyet


CHP'den Karikatürle Dokuz Soru 
CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında kurmaylarına, 13 maddelik ekonomi reçetesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelttiği 9 sorunun basılarak örgüte dağıtılması talimatı vermişti. Mizah dergilerini yakından takip eden Kılıçdaroğlu, ekonomi için 13 madde ve 9 soruyu özellikle gençlerin daha iyi anlaması ve anlatması için bu kez böyle bir yönteme başvurdu. Mizahla anlatım fikrini Leman Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Akgün'e açan Kılıçdaroğlu, Leman ekibinin bir karikatür albümü hazırlanmasını istedi.
Hürriyet

Defile Başkanı Görevinden Etti 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda önceki gün defile düzenlendi. Stilistlik yapan eski bir itfaiye çalışanının organize ettiği defilede mankenler itfaiye araçlarının önüne serilen turkuaz renk halıda yürüyüp kıyafetleri sergiledi. Acil durumda yola çıkmak için araçların önünün boş bırakıldığı defilenin sonunda mankenler hatıra fotoğrafı çektirdi. Gelen tepkiler üzerine AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç yazılı açıklama yaparak daire başkanının görevden alındığını duyurdu.
Hürriyet

'Ortak Bağımsız Aday' Formülü Tartışılıyor 
Yerel seçime yaklaşık 4.5 ay kala CHP ve İYİ Parti'nin işbirliği yapması halinde "ortak adayın hangi partiden" olacağına dair tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. İYİ Parti kulislerinden yansıyan iddiaya göre, olası bir işbirliğinde partilerin yetkili kurullarından onay alındıktan sonra üzerinde uzlaşılan isim seçmene "bağımsız aday" olarak tanıtılacak. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ortak aday ve seçimde işbirliğine ilişkin resmi veya gayri resmi görüşme yapmadığını söyledi. Her il, ilçe ve beldede kendi adaylarını çıkartacaklarını belirten Akşener, teşkilatların görüşmeler yapabileceğini söyledi.
Milliyet

HDP'den 'Serbest Bırakın' Çağrısı 
HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Eski Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, bazı milletvekili ve belediye başkanlarının 4 Kasım 2016'da tutuklandığını hatırlatan Buldan, demokratik siyaset yapan, 6 milyon oy almış bir partinin eş başkanlarının da aralarında bulunduğu yöneticilerinin iki yıldır tutuklu olduğunu söyledi.
Milliyet

DÜNYA 
Merz'in Cdu'ya Liderlik Şansı Artıyor 
Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) liderliği koltuğunu bırakacağını açıklamasıyla Merkel döneminin sonu başladı. Merkel'in CDU liderliği koltuğuna üç aday çıktı. 6-8 Aralık tarihlerinde yapılacak CDU Genel Kurultayı'nda bin civarında delege partinin yeni liderini belirleyecek. Kurultaya 5 hafta kala ibre CDU'nun koyu muhafazakâr sağ kanadından Friedrich Merz'e döndü.
Hürriyet

Trump'ın Kader Seçimi 
ABD'de, Kongre ve valilik ara seçimleri için yarın sandık başına gidilecek. Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi için 4 yıl, Senato için 6 yılda bir seçim yapılıyor. Seçmenler, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, 100 üyeli Senato'nun 35 koltuğu için oy verecek. Senato seçimi Başkan Trump'ın güçlü olduğu eyaletlerde yapılacak. Bu nedenle Cumhuriyetçilerin, 51 koltuklarının bulunduğu Senato'yu kaybetmeleri beklenmiyor.
Posta

Lüks Gözaltında İşkence İddiası 
Tüm dünyanın dikkatini çeken, geçen yıl Kasım ayında Suudi Arabistan'da "rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele" iddiasıyla ülkedeki üst düzey isimlere düzenlenen operasyona ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı. Euronews'un haberine göre, gözaltına alınanlara işkence yapıldığı öne sürülüyor. Yolsuzluk adı altında yapılan operasyonun, ülke elitlerine "zenginliklerinin ve özgürlüklerinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a bağlı olduğunu hatırlatmak için" yapıldığı da kaydedildi.
Milliyet

Sandıkta 'Biz Ayrılmayalım' Dediler 
Büyük Okyanus'un güneydoğusunda bulunan ve Fransa'ya bağlı olan özerk Yeni Kaledonya adasının, yıllar sonra bağımsızlık için gittiği sandıktan yine Fransa çıktı. Toplam nüfusun yüzde 79.8'inin katıldığı referandumda, oyların neredeyse tamamının sayıldığı ve yüzde 56.8 oranda "Hayır" sonucu çıktığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yeni Kaledonya halkının 30 yıllık geçmişlerine sahip çıktığını belirterek, "Bu tarihi ana beraber tanıklık ettiğimiz için çok gurur duyuyorum" dedi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4275-6,4367 
Euro: 6,1907-6,2114
Sterlin: 7,0526-7,0827
Gram Altın: 215,2985-215,7232

Reel Sektöre Destek Turu 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB), reel sektörün sıkıntılarını aşması için Türkiye'yi dolaşacak. İlkini İstanbul, ikincisini ise Denizli'de yaptıkları toplantının üçüncü ayağı dün Konya'da gerçekleştirildi. Reel sektör ve finans sektörünün el ele verdiğinde başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığına dikkat çekilen toplantılarda finans sektörü tarafından sunulan yeni imkanlar da masaya yatırılıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası iş birliğinde bir otelde düzenlenen istişare toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, "Son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler var. Dış ticarete ilişkin rakamlar, döviz gelir-gider durumunda bir dengelenme başladığını gösteriyor" dedi.
Hürriyet

100 Bin Araç İzin Bekliyor 
Hazine ve Maliye Bakanlığının yılın son 2 ayı için sağladığı ÖTV ve KDV desteği otomotiv sektörü için önemli bir nefes oldu ama ne yazık ki tüm sorunları çözmeye yetmiyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, sektörün son 2 aya büyük bir stok yüküyle girdiğini hatırlatarak durumu, "Hayati tehlike atlatıldı ama hâlâ yoğun bakımdayız" yorumuyla özetliyor. Aslında 2018 yılına iyi başlayan otomotiv sektörü için ilk çeyrekte her şey yolunda gitti. Pazar ilk çeyrekte yüzde 2 artış yaşayınca yıl sonu için öngörüler 2017 yılına paralel gerçekleşti.
Hürriyet

TOKİ'de Enflasyon Yok 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 6 ayda bir uyguladığı enflasyon artış oranını, 2019'da alt gelir grubu konut satışlarında yüzde 4'e sabitledi. Yani enflasyon yüksek gelse bile, artış oranına yansımayacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Alt gelir grubu konutunda 2019 yılı Ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz'da yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8'lik bir artış oranı uygulanacak. Orta gelir grubuna satılan konutta 6 ayda bir yapılan artış oranı yüzde 5'e, arsa satışında ise yüzde 6'ya sabitlendi" dedi.
Posta

Fahiş Fiyat Artışı İçin Şikâyet Yağdı 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fahiş fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla 81 ilde ticaret il müdürlükleri kanalıyla çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Alo 175'e 48 bin civarında şikayet geldi. Şu ana kadar biz 5 bin 743 firmadan 81 bin 666 ürün denetledik ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettik" dedi. Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı'nda bir araya geldiği ekonomi muhabirlerine Bakanlığın faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Milliyet

190 Bin Kişi Milyoner 
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı eylül sonunda 190 bine dayanırken, milyonerlerin toplam mevduatı da 1.2 trilyon liraya yaklaştı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden AA'nın derlediği bilgilere göre, yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı eylül sonu itibarıyla 187 bin 225'e çıktı. Böylece geçen yılın sonunda 138 bin 980 olan milyoner sayısı, 9 ayda 48 bin 245 kişi arttı.
Milliyet

SPOR 

Tek Suçlu Ben Miyim? 
Türk Telekom Stadı'nda 2-2 sona eren G.Saray-F. Bahçe derbisindeki olaylar damga vurmuştu. Olayların içinde yer alan isimlerden biri de G.Saray'da Fatih Terim'in yardımcı antrenörü olan Hasan Şaş'tı... Şaş, içini eski takım arkadaşlarına döktü. · "Evet, hatalıyım. Ama tek suçlu ben miyim? Belhanda'ya o tokatı ben mi attım? Olayların başlangıcına neden olan F.Bahçeli oyuncuları da kimse unutturmasın. Üstümüze düşeni alıyoruz, onlar ise yanlışlarını da üzerimize yıkıp, alakasızmış gibi davranıyorlar.
Hürriyet

Helal Olsun 
Ampute Futbol Milli Takımı, Dünya Kupası'nda finale yükseldi. Ev sahibi Meksika'yı 4-0 yenerek finale çıkan milliler Brezilya'yı 2-1 yenerek finale çıkan Angola ile karşılaşacak. Milli Takım'ı Meksika karşısında zafere Rahmi Özcan, Savaş Kaya, Barış Telli ve Serkan Dereli'nin golleri taşıdı. Turkcell'in ana sponsorluğunda mücadele eden milliler grubunu lider olarak tamamladı.
Posta

Kalplere Gömüldü 
Galatasaray Fenerbahçe derbisinde, tribünde geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybeden Koray Şener için Ülker Stadı'nda tören yapıldı. Binlerce Fenerbahçeli stada akın etti, göz yaşları adeta sel oldu. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, tören boyunca çok üzgündü. Ali Koç, gasilhaneden, stada, oradan da cenazenin defnedileceği mezara kadar gidip Şener'i son yolculuğuna uğurladı.
Posta

Bitmeyen Abonelik 
Spor Toto Süper Lig'de en kritik haftada Trabzonspor evinde Bursaspor'la 1-1 berabere kaldı. Bordo-mavililer üst üste 3. maçından bir puanla ayrılmak zorunda kaldı. Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, beraberliğe çok üzüldüklerini söyledi. Karaman, "Golden sonra yakaladığımız pozisyonlar vardı. Ön tarafta kullandığımız ve belli tecrübeye sahip oyuncular var. Kazanmamız gereken bir karşılaşmaydı, 2 puanı kayıp olarak görüyorum" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme