.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

6 Kasım 2018 Salı

06.11.2018 Genel Gündem

06.11.2018
TÜRKİYE 
Dünyada Tekiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Dünyada kapsamlı sosyal güvenlik politikaları uygulayan başka bir devlet yoktur. Kazanırsak hep birlikte kazanacak, kaybedersek hep birlikte kaybedeceğiz. Geçtiğimiz 16 yılda 3 kat büyüttüğümüz Türkiye'yi, önümüzdeki dönemde 2 kat daha büyüttüğümüzde 2023 hedeflerimize ulaşacağız" dedi. Erdoğan, Limak Vakfı tarafından Küçükçekmece'de yaptırılan Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu'nu dün hizmete açarken özetle şöyle konuştu: "Ülke genelinde 97 bakım ve rehabilitasyon merkezinde de 7 bin engelliye hizmet veriliyor. Özel bakım merkezlerinde hizmet alan engelli sayısı 16 bine yaklaştı. Engelli bireylerin bakımlarına, her birine ortalama 650 TL engelli aylığı ödeniyor. Böylece geçmişte ailelerine yük olan engelli bireylerimiz bugün tam tersine ailelerine destek verir hale gelmişlerdir."
Hürriyet


Turpun Büyüğü Heybede 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, açıklanan enflasyon rakamlarına değinerek, "Konulan narhlara, alınan tüm zabıta tedbirlerine rağmen enflasyon aylık yüzde 2.67'nin altına düşmedi. Yıllık üretici enflasyonu yüzde 45. Bu rakam turpun büyüğünün heybede olduğunu gösteriyor" dedi. Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sürerken yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Parti Meclisi (PM) üyemiz Eren Erdem davasının bir kumpas olduğunu ve daha önceki kumpas davaları gibi çökeceğini söylemiştik. Nitekim geçtiğimiz günlerde gizli tanığı da davayı reddetti. Buna rağmen arkadaşımızın tutuksuz yargılanma talebi kabul edilmedi."
Hürriyet

'Cesedi Verilmezse Konu Kapanmaz' 
Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda Suudi infaz timi tarafından öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın oğulları, babalarının cesedi kendilerine teslim edilmeden ailelerinin konuyu kapatmayacağını söyledi. Salah Kaşıkçı, "Tek istediğimiz babamızı Medine'de ailesinin diğer üyelerinin yanına defnedebilmek" dedi. Öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın hayatta olduğu dönemde hakkında yurtdışı yasağı bulunan ancak Suudi Arabistan'ın cinayeti itiraf etmesinin ardından yurtdışına çıkan Salah ve kardeşi Abdullah, olayın ardından ilk kez CNN International kanalına konuştu. Salah Kaşıkçı, "Şu anda tek istediğimiz, babamızı Medine'deki El Baki Kabristanlığı'na ailesinin diğer üyelerinin yanına defnedebilmek. Suudi yetkililerle konuştum, umarım en kısa zamanda bunu gerçekleştirebiliriz" dedi.
Hürriyet

Yakalama Kararı Çıktı 
İran ambargosunu delmek ve kara para aklamaktan 2016'da ABD'de tutuklanan İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Zarrab, aynı ülkede tutuklu olan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın davasında tanık olmuştu. Zarrab'ın serbest kaldığı iddia edilmiş ancak bu doğrulanmamıştı. Zarrab, 2011'de satın aldığı, Boğaz'daki iki yalıya asansör ve kanuna aykırı tadilat yaptırdığı için Türkiye'de de yargılanıyordu. Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında hakim, Zarrab'ın halen tutuklu olup olmadığının Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve New York Başkonsolosluğu'na sorulmasına karar verdi.
Posta

Soylu: Terörle Mücadeleyi Kuklacılar İle Yapıyoruz 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Doğu'dan hiçbir ülke, Batı'da faaliyet gösteren bir terör örgütüne dernekler aracılığıyla milyon dolarlar yollamıyor, ambalajında silahlar göndermiyor. Terörle mücadeleyi PKK ve DAEŞ ile değil, onları oynatan kuklacılar ile yapıyoruz. Mağlup edip tarihin karanlıklarına gömeceğimiz de onlar olacaktır" dedi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi'nin 2018-2019 eğitim- öğretim yılının başlaması dolayısıyla Akademi yerleşkesindeki Kültür Sitesi'nde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Akademi Başkanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, faaliyetlerle ilgili bilgi verdi.
Milliyet

Karaoğlan Anıldı 
Türk siyasetinin 'Karaoğlan'ı eski başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 12. yılında kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Devlet Mezarlığı'ndaki törene, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ecevitçi Arayış Platformu üyeleri ile çok sayıda partili katıldı. Aksakal, çelenk bırakmasının ardından yaptığı konuşmada, "Bülent Ecevit, Türk siyasi tarihinde çok önemli bir yer tutmuş, ülke ve dünya siyasetinde saygınlığı elde edebilmiş ender devlet adamlarından bir tanesidir." dedi.
Milliyet

DÜNYA 
Alman İstihbarat Başkanı Kovuldu 
Almanya İç İstihbaratı Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen (55), Varşova'da Avrupalı istihbarat başkanlarıyla görüşmesinde hükümetle ilgili sarf ettiği tartışmalı sözler nedeniyle kovuldu. Maassen'in, eylül ayında Chemnitz'de göçmenlere yönelik aşırı sağcı saldırıları için 'zararsız' imasında bulunduktan sonra istihbarat başkanlığı görevinden uzaklaştırılacağı İçişleri Bakanlığı'na danışman olacağı açıklanmıştı.
Hürriyet

'Yaptırımları Deleceğiz' 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani petrol yaptırımlarının başladığı dün, televizyondan yayınlanan konuşmasında, "Uluslararası düzenlemelere aykırı olduğu için bu gayrimeşru ve haksız yaptırımları onurla baypas edeceğimizi açıklıyorum. Ekonomik bir savaşla ve şantajcı bir güçle karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı. ABD'nin yaptırımlarla başka şirketlere, halklara ve devletlere baskı yaptığını vurgulayan Ruhani, sadece kendilerinin değil Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve şirketlerin de Washington yönetimine kızgın olduğunu söyledi.
Hürriyet

Kaşıkçı'nın Oğulları Cesedini İstedi 
Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın oğulları, "Babamızın cesedi bize verilmeden, ailemiz yas tutamaz ve bu konuyu kapatamaz" dedi. Kaşıkçı'nın 35 yaşındaki oğlu Salah ile 33 yaşındaki Abdullah, CNN'e verdikleri mülakatta, babalarını "çok cesaretli, cömert ve çok cesur bir adam" olarak niteledi. Salah Kaşıkçı, "Tek istediğimiz, babamızı Medine'deki El Baki Kabristanlığı'na ailesinin diğer üyelerinin yanına defnedebilmek" dedi.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,3182-5,3250
Euro: 6,0701-6,0764
Sterlin: 6,9462-6,9613
Gram Altın: 210,4648-210,6986

Enflasyona Fahiş Fiyatlar Yansıdı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekim ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili, "Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Sonrasında yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylüldeki fahiş fiyatlama algısı enflasyona yansıdı" ifadesini kullandı. Albayrak, kasım ve aralık ayında fiyatlamanın normalleşeceğini söyledi. A Haber'de enflasyon rakamlarını değerlendiren Albayrak, şöyle konuştu: "Maliyetlerde, enflasyonda eylül ayına kıyasla ekim ayında durumunu gördük. 2018'in Ekim ayı 2017'nin Ekim ayına yakın. Kasım ve aralık ayında fiyatlama davranışları normalleşecek. Trend gayet olumlu, yıl sonu hedeflerini yakalayacağımız bir noktadayız."
Hürriyet

Türkiye Muaf 
ABD Başkanı Donald Trump'ın 2015 yılında İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran'a yeniden uyguladığı yaptırımlarda 2. aşama yürürlüğe girdi. Bu yaptırımlar petrol, bankacılık ve lojistik sektörlerini içeriyor. ABD'nin tek taraşı yaptırımları bu alanlarda İranlı şirketlerle yapılacak ticaretin 'sıfır' noktasına indirilmesini öngörüyor. İran Atom Enerjisi Kurumu, 23 yan kuruluş, 50 İran bankası, İran Hava Yolları ve 67 uçak, bu sektörlerde faaliyet gösteren veya yetkili 700'den fazla İranlı yaptırım listesine alındı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tarihin en kapsamlı yaptırımları olduğunu belirtti. İran'dan petrol alımıyla ilgili yaptırımlarda geçici muafiyet uygulanacak 8 ülke arasında Türkiye de yer aldı.
Hürriyet

1 Milyar Dolar Yatırımla İstihdamı 2'ye Katlayacak 
Dünyanın en büyük havalimanı olan 'İstanbul Havalimanı'nın 5 şirketten oluşan yatırımcı ve işletmeci konsorsiyumunun başkanı Cengiz Holding, 2023'e kadar 1 milyar dolarlık yeni yatırım açıkladı. İnşaat, enerji, madencilik ve hizmet sektörlerinde çalışan Cengiz Holding, sanayiye olan yatırımlarını artırarak devam edecek. Cengiz Holding'in davetlisi olarak katıldığımız İstanbul Havalimanı'ndan ilk yurt dışı seferi olan Kıbrıs uçuşu ardından gazetecilerle bir araya gelen Cengiz Holding Genel Müdür Yardımcısı Murat Ergönül, "Eti Bakır ve Eti Alüminyum'a 10 yılda toplam 1 milyar 175 milyon dolar yatırım yaptık." dedi.
Milliyet

Rüzgârda Yarış Başlıyor 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "Önümüzdeki hafta içinde bin megavatlık rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları'nın (YEKA) önlisans başvurusunu tamamlamış olacağız" dedi. 7. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nde konuşan Yılmaz, Türkiye'de RES'lerin elektrikte toplam kurulu gücün yüzde 8'ini, üretimde ise yüzde 7'sini oluşturduğunu söyledi. RES başvuruları için 47 adet bağlantı bölgesi genelinde 88 projeye 2 bin 950 megavat kapasite tahsis edildiğini dile getiren Yılmaz, bu kapsamda yapılan yarışmalarda kurulu gücü 2 bin 907 megavat olan 84 adet projeye ön lisans verildiğini aktardı.
Milliyet

İnternete Kota Ayarı 
Devlet, herkese eşit miktarda internet hızı sunmak için ev ve işyerlerinde kullanılan fiber (sabit) internete Adil Kullanım Kotası (AKK) getirmişti. Ancak fiber altyapılar güçlenince ve gelen şikayetler de artınca bu kota kademeli olarak kaldırılmaya başlandı. İlk olarak 2017'de gece saat 2'den sabah 8'e kadar kaldırılan sınır 2019'dan itibaren tamamen sona erdirilecek. İşin asıl tartışma konusu ise bu durumun fiyatlara nasıl yansıyacağı. Mevcut durumda kota aşılınca hız düşüyor. Yeni sistem ile birlikte hız düşmeyeceği için bu durum fiyatlara yansıyabilir.
Posta

SPOR 
Fener Rövanşı Uzatmada Aldı 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde Fenerbahçe, normal süresi 72-72 sona eren maçta Anadolu Efes'i uzatmada 86-79 yenerek beşte beş yaptı. Efes ise ikinci yenilgisini aldı. Ev sahibinde Nikola Kalinic 17 sayı, 6 ribaund ve 4 asistle gecenin en etkili ismi oldu.
Hürriyet

Gönüllerin Şampiyonu 
Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, normal süresi ve uzatmaları golsüz sona eren maçta Angola'ya penaltılarla 5-4 yenilerek Dünya İkincisi oldu. Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında desteklediği, Turkcell sponsorluğundaki Ampute Milli Takımı, Meksika'da kupaya uzanamadı. Milliler'in Rahmi ve Şehmus ile iki şutu direkten döndü. Seri penaltılarda Barış Telli, Muhammet Yeğen, Fatih Şentürk ve Rahmi Özcan golü buldu, kaptan Osman Çakmak 5. penaltıyı kaçırdı. Şampiyonluğu kaçırmasına rağmen tüm kulüpler millileri kutladı.
Posta

Artık 100'ümüz Gülsün 
Galatasaray, Şampiyonlar Ligi D Grubu 4. hafta maçında Almanya'nın Schalke 04 takımına konuk olacak. Avrupa'da oynadığı 274 maçta 99 galibiyeti bulunan Aslan, bugün hem grupta iddialı konuma gelmek hem de 100 Avrupa zaferine imza atmak için sahaya çıkacak. Şampiyonlar Ligi'nde Porto'ya yenilip Schalke ile berabere kalan Aslan Alman ekibini deplasmanda devirip yeniden iddialı konuma gelmek istiyor.
Posta

Kartal'a Çifte Darbe 
UEFA Avrupa Ligi'nde Genk ile perşembe akşamı grubun belki de en kritik maçına çıkacak olan Beşiktaş'ta, Medipol Başakşehir karşılaşmasında sakatlanan Adriano ve Gary Medel forma giyemeyecek. UEFA listesine yazılmayan Atiba da zorlu müsabakanın kadrosunda yer almayacak. Teknik Direktör Şenol Güneş özellikle orta sahada yaşanan sıkıntılar nedeniyle kadroda mecburi değişiklikler yapacak. Medel, Atiba ve Adriano'nun yokluğu tecrübeli hocayı farklı alternatişere yöneltecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme