.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

7 Kasım 2018 Çarşamba

07.11.2018 Genel Gündem


07.11.2018
TÜRKİYE 
Paris'te Görüşeceğiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Meclis'te partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin, ABD'nin Türkiye'yi muaf tuttuğu İran yaptırımlarına yönelik sorusunu şöyle yanıtladı: "Biz doğrusu bu yaptırımları doğru bulmuyoruz. Çünkü yaptırımlar dünyanın dengesini bozmaya yönelik adımlardır. Uluslararası hukuka da diplomasiye de aykırı. Artık dünya barışa dayalı süreci yaşamak istiyor. Yani emperyal bir dünyada yaşamak istemiyoruz, emperyalist baskılarla yaşamak istemiyoruz. 'Benim imkânım ve gücüm var, dolayısıyla ben her şeyi yaparım' olmamalı. Şu anda AB ve AB ülkelerinin tamamına yakını bu işe olumlu bakmıyor. Paris'teki zirvede de masaya gelecek.
Hürriyet


Mhp'ye Çağrı: Siz Getirin, Biz 'Evet' Diyelim 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin reddedilen emeklilikte yaşa takılanlar ve FETÖ'nün siyasi ayağının araştırılmasına ilişkin önergelerini hatırlatarak MHP'ye "İYİ Parti'nin önergesine evet demek size ağır geliyorsa buyurun siz getirin, biz evet diyelim" çağrısında bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın "AK Parti ve MHP hariç tüm partilerle görüşüyoruz" açıklamasına da tepki gösteren Akşener, şöyle devam etti: "HDP sözcüleri iki haftadır açık açık Erdoğan'a işbirliği çağrısında bulunuyor. İktidar da dünkü çözüm ortağı HDP'ye göz kırpıyor. Türklüğü hedef alarak HDP'nin davetine örtülü onay veriyor. Aralarına girecek değiliz. Buyursunlar, beraber yürüsünler, anılarını tazelesinler. Ben size bir sır vereyim mi? Şuraya yazın, AK Parti ile HDP birlikte yol yürümeye başladı bile. Yine saman altından su yürütüyorlar. Milliyetçi değilim diyen ama milliyetçi oylara da göz diken AK Parti'nin işine en çok yarayacak şey nedir? Bizi bunlarla yan yana göstermek. Bu mümkün mü? Değil ama bir bakıyoruz, HDP sözcüleri tam da bu ihtiyaç hasıl olmuşken bir açıklama yapıyor ve 'Yerel seçimler için AK Parti ve MHP dışındaki partilerle görüşmelerimiz sürüyor' diyor.
Hürriyet

3 Pkk Elebaşı İçin 12 Milyon $ Ödül 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), terör örgütü PKK'nın üç üst düzey yöneticisinin başına ödül koydu. 'Adalet için ödül' programı kapsamında teröristler Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül konuldu. Güvenlik uzmanları, ABD'nin bu kararla, PKK'nın Suriye'deki kolunu (PYD/YPG), PKK'nın merkez yönetimi Kandil'den arındırmaya çalıştığını belirtti. Uzmanlar, "ABD, Suriye'de PKK'dan uzaklaştırılmış bir hareketin, masaya oturabilecek bir nitelik kazanacağını ve Türkiye'nin itirazlarında bir mesafe kat edebileceğini düşünüyor. Kandil etkisinden arındırılmış YPG yapılanmasını Türkiye'ye pazarlayabilmek amacındalar. ABD, PKK-YPG ilişkisinin zayıflamasıyla Türkiye'nin bu yapıyı daha rahat kabullenebileceğini düşünüyor" dedi.
Milliyet

Türkiye Toplumsal Bunalımın Kıyısında 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Dolar 7 lirayı aştığında zam butonuna basanlar, dolar gevşeyip gerilediğinde neden yaptıkları zamdan vazgeçmezler? Fiyatları artıranlar, geri almazlarsa kazandıkları her lira haramdır, zıkkımdır, burunlarından gelecektir" dedi. Bahçeli partisinin grup toplantısında özetle şunları söyledi: Asayiş ve adalette sorunlar birikmiştir. Ahlak ve adabımızdaki tahribat hız ve ivme kazanmıştır. Sokaklar huzursuzdur, insanımız kaygılıdır, geleceğimiz risklidir. Maalesef her yerde kavga hâkimdir. Bu tablo hepimiz için alarm ve endişe vericidir. Kadına şiddet vakaları, tecavüz fiilleri adeta sıradanlaşmıştır. Türkiye sosyal ve toplumsal bunalımın kıyısındadır.
Milliyet

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Kaşıkçı Cinayeti Tepkisi: Oyuncak Lider 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin hükümete eleştirilerini sürdürdü. Parti grubunda konuşan Kılıçdaroğlu "Suudi Arabistan'dan katiller gelecek, cinayeti işleyecek, ses kayıtları olacak ama ama katillerin gitmesine izin verilecek. Papaz nasıl yurtdışına gittiyse katiller de öyle gitti" dedi.
Posta

DÜNYA 
En Çekişmeli Araseçim 
ABD dün Kongre araseçimleri için sandığa gitti. Amerikan seçmeni 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı, 100 üyeli Senato'nun ise 35 sandalyesi için oy kullandı. Kongre seçimlerinin yanı sıra 50 eyaletin 36'sında valilik seçimleri de yapıldı. Seçime bir gün kala üç ayrı durakta (Ohio, Indiana, Missouri) Cumhuriyetçiler için oy istemeyi sürdüren ABD Başkanı Donald Trump, medyanın Kongre seçimlerini kendi başkanlığının oylandığı bir referandum gibi sunmaya hazırlandığını belirtti. Trump, "Oy pusulasında olmasam da aslında pusuladayım. Eğer çok iyi bir sonuç almazsak sorumlu beni gösterecekler. Başarılı olursak ise bunun benimle ilgisi olmadığını söyleyecekler" dedi. 2016 başkanlık seçiminden beri 'elitlere karşı savaştığını' söyleyen Trump, kendi destekçileri için 'süper elitler' ifadesini kullandı. Seçmenden Amerika'nın kaderine sahip çıkmasını isteyen Trump, Twitter'dan "Cumhuriyetçiler ülke tarihimizin en iyi ekonomisini yarattı ve dünya gezegeni üzerinde en çekici iş piyasasını da. Demokratların programı Sosyalist bir kabus. Cumhuriyetçilerin programı Amerikan rüyası" diye yazdı.
Hürriyet

202 Toplu Mezar Çıktı! 
Birleşmiş Milletler'in (BM) hazırladığı rapora göre, Irak'ta, bir dönem DAEŞ hakimiyetindeki bölgelerde 202 toplu mezar bulundu. Raporda, bu mezarlarda aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 12 bin kişinin gömülü olduğu sanılıyor. Toplu mezarların, ülkenin kuzeyindeki ve güneyindeki Ninova, Kerkük, Selahaddin ve Anbar vilayetlerinde olduğu belirtildi.
Milliyet

Açıklamadığımız Kanıtlar Var 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'dan gelen 15 kişilik suikast timi tarafından öldürülen ve cesedi hâlâ bulunamayan Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili dün şöyle dedi: "Elimizde kamuoyuyla paylaşmadığımız başka kanıtlar da var. Bunları ilgili ülkelerle paylaştık." Çavuşoğlu şöyle devam etti: "Kanıtlardan emin olunca hepsini paylaşacağız. Cumhurbaşkanımız, Kral Selman'ın suikast emrini vermediğine emin. Ancak 15 kişilik suikast ekibi emri kimden aldı? Bu soruyu Suudilere sorduk. Türkiye'ye gelen Suudi Başsavcı hiçbir sorumuza yanıt vermedi."
Posta

EKONOMİ 
Dolar: 5,3633-5,3700
Euro:6,1397-6,1466
Sterlin: 7,0387-7,0498
Gram Altın: 211,5446-211,8873

Suriye A.Ş. 
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) Suriye sermayeli şirketler raporuna göre, son 1 yılda kurulan Suriye sermayeli şirket sayısı yüzde 85 arttı. Suriyeli şirketlerin etkisiyle Kilis, yabancı ortaklı kurulan şirketlerin oranı itibariyle Türkiye'de birinci sıraya yerleşti. Rapora göre, Eylül 2018'de Suriye ortak sermayeli 163 şirket kurulurken, Suriye ortaklı şirketlerin toplam Suriye ortak sermayesi 28.9 milyon TL oldu. Eylül 2018'de Suriye ortak sermayeli kurulan şirket sayısı, Eylül 2017'ye göre yüzde 85.2, Suriye ortak sermayesi ise yüzde 144.7 arttı. Eylül 2018'de yabancı ortak sermayeli kurulan bin 377 şirketin, 163'ü, bir başka deyişle yüzde 11.8'i Suriye ortak sermayeli şirket oldu. Eylül 2018'de Mersin'de kurulan yabancı ortak sermayeli şirketlerin yarısından fazlası Suriye ortak sermayeli şirketler oldu.
Hürriyet

1 Ocak'ta İşverene Yeni Teşvik Başlıyor 
2019 başından itibaren, 57 bin işyeri yeni teşvikten yararlanmaya başlayacak. Teşvik sayesinde işverenlerin çalışanları adına ödediği primin bir kısmını devlet üstlenecek. İş kazalarını azaltmak amacıyla 2015 yılında çıkartılan yasa ile çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerlerinde; ölüm ve sakatlıkla sonuçlanmayan iş kazası yaşanmaması halinde teşvik verilmesi öngörüldü. Yine yasa ile bu işyerlerine süre de tanındı. Buna göre, teşvikten yararlanabilmek için 1 Ocak 2016-31 Aralık 2018 tarihleri arasında 3 yıllık sürede ölüm veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası yaşanmamış olması gerekiyor. İşte, son 3 yılda iş kazası yaşanmamış çok tehlikeli sınıfta yer alan 57 bin işletme için teşvik uygulaması 2019 başından itibaren başlıyor.
Hürriyet

Vatandaşımı Dondurmam 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara ilişkin, "Doğru bulmuyoruz. Bu yaptırımlar dünyanın dengesini bozmaya yönelik adımlar. Emperyalist baskılarla bir dünyada yaşamak istemiyoruz. Paris'te yapılacak zirvede de bu konular masaya gelecek. Böyle bir yaptırıma kesinlikle uymayız. Biz buradan 10 milyar metreküp yılda doğalgaz alıyoruz. Almadığımız zaman vatandaşımı kışın soğuğunda donduracak mıyım?" dedi.
Milliyet

Su Fiyatına 'Tavan' Ayarı 
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında yüzlerce firma binlerce üründe en az yüzde 10 indirime giderken damacana ve şişe su fiyatlarında anormal artış meydana gelince, zamları dizginlemek için tavan fiyat uygulamasına geçildi. Tavan fiyat daha önce akaryakıt, trafik sigortası ve uçak biletinde uygulanmıştı. İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, suyun temel besin maddesi olduğu için satış fiyatının tarifeye bağlı olduğunu belirterek, su fiyatlarına gelen zamlardan sonra satışlarda fahiş zamları önlemek için yeni tarife hazırladıklarını, belirlenen rakamların üzerinde satış yapılamayacağını söyledi.
Milliyet

İş Dünyasının Acı Kaybı 
Eksim Yatırım Holding Başkanı Abdullah Tivnikli (59), İstanbul'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti. Abdullah Tivnikli'nin cenazesi, aynı gün İstanbul'da Marmara İlahiyat Camisi'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından İstanbul Nakkaştepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Posta

SPOR 
50 Yıllık Kandırmaca 
Fenerbahçe Yönetimi, Jailson'a, "Dün bir, bugün iki... Ülkeye yeni geldin... Rakibine o tokadı nasıl atıyorsun, bunu kabul etmiyoruz" deyip bir ceza uyguladı mı ya da uygulayacak mı? Hiç sanmam. Galatasaray Yönetimi, hatta Fatih Hoca, Hasan Şaş'a, "Bu kaçıncı vukuatın kardeşim, burası Galatasaray kulübesi... Seni son defa uyarıyoruz" diye bir tavır aldı mı? Hiç sanmam... Hatta Güneylidir, Karataşlıdır diye Hasan'a hoşgörülü bir yaklaşım var.
Milliyet

Her Yer Karanlık 
Galatasaray'a Avrupa'da da huzur yok! Aslan için iyi başlayan Şampiyonlar Ligi serüveni artık çekilmez bir hal aldı. Derbiden hasarlı çıkan Cim-Bom, asıl darbeyi dün gece Devler Ligi'nde yedi. Aslan, Schalke 04'e 2-0 kaybederek gruptan çıkma şansını iyice zora soktu. Muslera'nın akıl almaz hatası ile yenilen gol sonrası kalesinde pozisyonlar gören Galatasaray rakip kalede Onyekuru, Sinan ve Rodrigues ile beraberlik şansını yakaladı ama bunu değerlendiremedi. İkinci yarının başında yenilen golle ekibimizin gardı tamamen düştü. Aslında maç golle başladı denilebilir. En beklenmedik yerden yani 1 numaranın sebep olduğu hatadan temsilcimiz golü kalesinde gördü.
Milliyet

Başkan Haklı 
Fenerbahçe'nin görevine son verdiği teknik direktör Philip Cocu, Başkan Ali Koç'un kendisini görevden almasını normal karşıladı. Takıma ve kulübe vedası sırasında görüşlerini belirten Hollandalı çalıştırıcı, ortada bir başarısızlık olduğunu kabul ederek, "Fenerbahçe gibi bir kulüp bu durumları yaşamaya alışkın değil. Ortada bir başarısızlık var. Bu takımın başında ben olduğuma göre sorumlusu da benim. 20 kişi gitmeyeceğine göre normal olan işin başındaki kişinin gitmesi" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme