.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

8 Kasım 2018 Perşembe

08.11.2018 Genel Gündem


08.11.2018
TÜRKİYE 
7 Saatlik 'Başkan' Analizleri 
AK Parti kurmayları, mart ayındaki seçimler için yaptığı aday adaylığı saha araştırma çalışmalarını ve anketleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sundu. Anketlerde Meclis Başkanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de ismi yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün partisinin kurmaylarıyla seçim hazırlığı toplantısı düzenledi. AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantıya Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile genel başkan yardımcıları Mehmet Özhaseki ve Mahir Ünal katıldı. Yaklaşık 7 saat süren toplantıda, yerel yönetimler başkanlığının iki aydır yaptığı saha analizleri ve anket çalışmaları rapor halinde Erdoğan'a sunuldu. 3 büyük şehirde yapılan anket çalışmaları ise ayrı bir dosya halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verildi.
Hürriyet


'30 Bin 609 Kişi Lekelenmedi' 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, lekelenmeme hakkına ilişkin, "Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar toplam 30 bin 609 soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verilmiştir. Aslında soyut, asılsız, temelsiz ihbarlarla bu kişiler lekelenecekti ama getirdiğimiz düzenlemeyle lekelenmedi" diye konuştu. Gül, dün Ankara Hâkimevi'nde düzenlenen, "Ceza Muhakemesinde Lekelenmeme Hakkı Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, suç ve suçlulukla mücadelede ceza adaleti sisteminin hızlı, etkin ve adil işleyişinin büyük önem taşıdığını belirti. Gül, bir tek suçun bile cezasız kalmasına asla rıza gösterilemeyeceğine işaret ederek, bir tek masumun bile haksız suçlanmasına ve gereksiz işlemlerin muhatabı olmasına da müsaade edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Milliyet

21 Ülkede Fetö Okulları Kapandı 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kalın, özetle şunları söyledi:"100 günlük icraat programının uygulanması ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu. İlk kısmı tamamlanacak. Ardından da bu ayın ortalarına doğru ikinci kısmı paylaşılacak. Belirlenen hedefler büyük oranda yakalanmış durumda."
Milliyet


Chp Öbek Öbek Örgütlenecek 
CHP yönetimi, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel yönetim seçimlerinde oy kullancak seçmenin, CHP'yi tanımasını ve oy vermesini sağlamak amacıyla yeni bir örgütlenme modelini hayata geçirdi. Alınan bilgilere göre yeni model, CHP Parti Okulu, Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlandı. Modelin detaylı sunumu geçen pazartesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı tarafından yapıldı. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, "Sokak Örgütlenmesi" adı verilen yeni modelin sunumunda, yapılması planlanan çalışmalar özetle şöyle anlatıldı:
Milliyet

DÜNYA 
Trump'a Fren 
ABD'de Kongre'nin üst kanadı 100 üyeli Senato'daki 35 sandalye ile alt kanadı Temsilciler Meclisi'ndeki 435 sandalyenin tamamı için önceki gün yapılan seçimlerde ülkedeki siyasi tablo kısmen değişti. İktidardaki Cumhuriyetçi Parti, 8 yıl aradan sonra yasama organı Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde üstünlüğü Demokratlara kaptırdı. Ancak üst kanat Senato'da ise Cumhuriyetçiler üstünlüklerini korudu. Amerikan CNN'in derlediği son verilere göre, Demokratlar, Temsilciler Meclisi'nde 222 sandalyeye ulaşırken, Cumhuriyetçiler 199 sandalyede kaldı. Senato'da ise Cumhuriyetçiler 51, Demokratlar ise 46 üyeye ulaştı. Araseçimlerden önce Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin 235 üyesi, Demokratların 193 üyesi vardı. Senato'da ise Cumhuriyetçiler yine 51 sandalyeye sahipti. Kongre araseçimlerinin yanı sıra 36 eyalette valilik seçimleri de yapıldı. Demokrat'lar, Ohio, Florida gibi kritik eyaletleri Cumhuriyetçilerden alamadı.
Hürriyet

Ab Komisyonu Türkiye İle Müzakerelere Devam 
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci konusundaki yaklaşımı nedeniyle uzun süredir Ankara'nın tepkisini çeken Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiser Johannes Hahn'ı bu kez AB Komisyonu da yalnız bıraktı. Hahn'ın görev tanımı gereği, müzakere sürecini başarıya ulaştırmak için uğraşmak yerine Avusturya'nın ve Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) pozisyonunu benimseyerek "Türkiye ile üyelik müzakerelerine son verilmesinin daha dürüstçe olacağını" söylemesine AB Komisyonu'ndan destek gelmedi. AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, "AB Komisyonu'nun ortak tutumu Türkiye ile katılım müzakerelerinin sürdürülmesi yönündedir" dedi.
Hürriyet

Kuzey Irak'ta Türkçe Yemin 
Kuzey Irak'ta 30 Eylül'de yapılan seçimler sonrası hükümet kurmaya yönelik girişimler sürerken, resmi sonuçların açıklanması sonrasında yemin töreni yapıldı. Irak Türkmen Cephesi (ITC) milletvekili Aydın Maruf ile Muna Kahveci, Kürtçenin ardından Türkçe yemin etti. Tartışmalı referandumu izleyen parlamento seçimlerinde zaferini ilan etmesine karşın, tek başına hükümeti kuramayan KDP'nin, başta KYB olmak üzere siyasi partilerle teması sürüyor. Seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle bazı partiler hükümette yer almayacaklarını açıklarken, Barzani liderliğindeki KDP, KYB'nin desteğini almak için girişimlere devam ediyor. İki parti kurmayları arasında yakın zamanda kapsamlı görüşme yapılması bekleniyor. KDP'nin başbakan adayının ise Neçirvan Barzani olacağı açıklandı.
Milliyet

EKONOMİDolar: 5,3668-5,3669
Euro:6,1484-6,1489
Sterlin: 7,0593-7,0765
Gram Altın: 211,2512-211,5060

İhlal Bereketi 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından işletilen otoyol ve Boğaz köprülerine ilişkin önergesini yanıtladı. 2014 ve 2015 yıllarında KGM tarafından işletilen otoyol ve Boğaz köprüleri geçiş ücretlerine zam yapılmadığını aktaran Bakan Turhan, özetle şunları kaydetti: "2016 yılında otoyol ve Boğaz köprülerine yüzde 16, 2017 yılında otoyollara yüzde 15, Boğaz köprülerine ise yüzde 48 oranında zam yapılmıştır. 2018'de yapılan zam ise daha öncekilere göre farklılıklar içermekte olup araç sınıflarına ve coğrafi bölgelere göre düzenleme yapılmıştır. Yeni fiyat ayarlamasında, özellikle büyük şehirlerde toplu taşımayı özendirerek trafik sıkışıklığını azaltmak ve bunun sonucunda zararlı emisyon salınımını azaltarak doğayı korumak hedeflenmiştir. Boğaz köprülerinde, birinci ve ikinci sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 25, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıf araç ücretleri ortalama yüzde 10 oranında artırılmıştır."
Hürriyet

Şehrin En İyileri Seçildi 
Hürriyet'in öncülüğünde 5 yıl önce gayrimenkul ve inşaat sektörünü teşvik etmek üzere yola çıkan ve bu süre içerisinde Türkiye'nin en prestijli gayrimenkul platformu olarak kabul edilen; Sign of the City Awards (SotCA) töreni önceki akşam gerçekleşti. Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk, World Architecture Community Kurucu Başkanı Prof. Dr. Suha Özkan eş başkanlığında toplanan 18 kişilik jüri; toplamda 5 ana kategoride 25 başlıkta 61 kurum ve kuruluştan gelen 120 başvuruyu inceledi. Gecede 38 ödül sahibini oldu.
Hürriyet

Mr Ve Tomografi Yerli Ve Milli Olsun 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sağlıkta, "yerlileşme" ve "millileşme" ihtiyacı olduğunu ifade ederek, "Artık biz istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR'ımızı biz üretelim" çağrısında bulundu. Türkiye geçtiğimiz yıl tıbbi ve cerrahi teçhizat ile ortopetik araçlar ithalatına 1 milyar 752 milyon dolar harcadı. Medikal cihazlarda yerlileşme ile önemli miktarda tasarruf sağlanması bekleniyor. Erdoğan, dün Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin akademik yıl açılış töreninde Türkiye'nin sağlık alanında da hızlı bir millileşmeye ve yerlileşmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Hastalıkların teşhisinden tedavisine, ilaçların moleküler düzeyde keşfinden klinik çalışmalarına ve üretimine, tıbbi cihazların geliştirilmesinden imalatına her alanda bunu başarmalıyız. Bugün hâlâ hem ilaç hem tıbbi cihaz sektörlerimiz büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Bundan kurtulmamız gerekiyor. Ve sağlık harcamalarımızın önemli bir bölümü ürün veya lisans olarak ithal edilen ilaçlara, cihazlara ödenen paralardan oluşuyor. Artık biz istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR'ımızı biz üretelim."
Milliyet

Yeni Kaçaklara İmar Affı Yok 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı'nın sadece 31 Aralık 2017'den önce yapılmış yapıları ilgilendirdiğini söyledi. 5 yıl önce gayrimenkul ve inşaat sektörünü teşvik etmek üzere yola çıkan Sign of the City Awards (SotCA) töreni önceki akşam Hilton İstanbul Bomonti'de gerçekleşti. Ödül törenine katılan Bakan Kurum, "Bu yarışmayı düzenleyen başta Demirören Medya grubu olmak üzere tüm jüri üyelerimize, firmalarımıza, mimarlarımıza, markalarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Kurum, "İmar Barışı 31 Aralık 2017'den önce yapılmış yapıları içeriyor. Bugünlerde yapılan kaçak yapıları ilgilendirmiyor. Bu yapıların olmasına veya şehirlerin siluetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. 8.5 milyonun üzerinde bir talep geldi. Bu talep karşısında biz de duyarsız kalmadık ve tarihi 31 Aralık 2018'a kadar uzattık. Diğer bir projemiz yine hazineye ait arazilerin kiralanması ve satışı. Bunlara ilişkin de ilk önce kiralanmış arazileri ecrimisil bedeli üzerinin yarısından 10 yıllık bedelle kiralayarak vatandaşımızın 10 yılın sonunda bunları satın almasının önünü açtık. Bu sayede tarımın önünü açmış olduk" dedi.
Milliyet

Kredi Faizi İndi 37 Bin Tl Cepte Kaldı 
Dolar 13 Ağustos gece yarısı 7.22 lirayı görmüştü. Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerle son iki ayda yüzde 34.4 gerileyen kur 5.35'e indi. Kurda geri çekilme ucuz kredinin de kapısını araladı. Bankalar, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını beklemeden döviz kurundaki bu düşüşü kredilerine yansıtmaya başladı. Konuttan ihtiyaca kadar tüm kredilerde güncel faiz oranlarını bankalar 1 Kasım itibarıyla ilan etmeye başladı. Kredi faizinde indirime giden bankalardan biri Akbank. Banka, 120 aya kadar 100 bin liralık konut kredisi faiz oranını 2.89'dan 2.75'e, sonra 2.69'dan 2.59'a düşürdü. Bu da konut kredisi çeken bir kişinin aylık taksitlerini 271 lira, toplam faiz ödemesini 32 bin 588 lira düşürüyor. Yine 12-24 ay vadede 30-50 bin TL arası ihtiyaç kredisinde faizi (sigortalı) 2.95'ten 2.79'a, 36 ayda ise 2.75'e çekti.
Posta

SPOR 
Türkiye Benim Annem Gibi 
Ailesinin kökleri Yugoslavya'ya ait olan bir çocuk, altyapıda basketbol eğitimi aldığı kulüple, 2003-2004 sezonundaki Ülker-Efes Pilsen maçına gidiyor. Üst üste attığı sayılarla parkede fırtınalar estiren bir isim hemen dikkatini çekiyor... 'Güzel oyun'a olan sevdası daha da artıyor. O çocuk benim... Basketbol sevdamı arşa çıkaran parkedeki yıldız ise, önceki gün bir tele-röportaj yaptığım Petar Naumoski... Şimdilerde Makedonya Basketbol Federasyonu Başkanı olan Naumoski ile gerçekleştirdiğim, 'hayalimdeki röportajı' beğeninize sunmaktan gurur duyuyorum. İşte, 'bir kuşağa basketbolu sevdiren adam'ın Hürriyet'e aktardıkları
Hürriyet

Tanımayın İmtiyaz 
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, hiç kimseye imtiyaz tanınmaması yönünde yaptığı ve Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in de önceki gün, "Ben hiç kayrılmadım" diyerek girdiği konuyu bir kez daha gündemine aldı. Fenerbahçe Dergisi'nin kasım sayısındaki baş yazısında Koç, Türk sporunda sportmenliği tesis etmeyi hedeflediklerini vurguladı. Koç, daha sonra şu ifadelere yer verdi: "Maç (derbi) sonrası yaptığımız açıklamada, tüm kulüp yöneticileri ve yetkililerine eşit mesafede yaklaşmaları ve kimseye imtiyaz tanımamaları gerektiğini konusunda da Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu'na yaptığımız çağrıyı buradan yinelemek isteriz. Bu tip konulardaki stratejimiz, yeri geldiğinde, iğneyi kendimize de batırarak olayları ele aldıktan sonra az ama öz konuşarak saygıda kusur etmeden düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşmak şeklindedir."
Hürriyet

Fenerbahçeli Artık Gülecek 
Hem Aykut Kocaman hem de Phillip Cocu dönemlerinde ilk 11'e hasret kalan Mathieu Valbuena, Galatasaray derbisiyle yeniden doğdu. Yardımcı antrenör Koeman'ın verdiği şansı iyi değerlendiren Fransız yıldız, 1 gol 1 asistlik performansıyla geri dönüşün mimarlarındandı. Valbuena gelecekten umutlu. Galatasaray karşılaşmasının takımdaki kenetlenmeyi artırdığını söyleyen Mathieu Valbuena, "El ele verip maçı 2-0'dan 2-2'ye çevirdik. Ben de attığım golle gerçek Fenerbahçeli oldum. Ancak bu muhteşem geri dönüşün bir anlam kazanabilmesi için galibiyet serisi
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme