.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

10 Kasım 2018 Cumartesi

10.11.2018 Genel Gündem

10.11.2018
TÜRKİYE 
O Saat Nerede 
Mustafa Kemal Atatürk, Ruşen Eşref (Ünaydın) ile 1918 yılında yaptığı röportajda Çanakkale Muharebeleri Conkbayırı Cephesi'nde 9-10 Ağustos 1915 günlerinde yaşananları şöyle anlatıyor: "Muharebe meydanında cereyan eden hali temaşa ederken bir şarapnel parçası göğsümün sağ tarafına çarptı. Cebimde bulunan saati parça parça etti. Vücuduma nüfuz edemedi. Yalnız kalınca, derin bir kan lekesi bıraktı. Bu saat enkazını bilâhare, bugünün hatırası olmak üzere, Liman (Von Sanders) Paşa'ya verdim. O da aile asalet armasını hâvi, kendi saatini bana verdi."
Hürriyet


Chp'de Öztürk Krizi 
CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın 'Türkçe ezan' çıkışıyla başlayan kriz dün karşılıklı açıklamalarla tırmandı. Disipline sevk edilen Yılmaz, Meclis'teki basın toplantısında şöyle dedi: "Bütün seçimleri kaybedip koltuğunu terk etmeyen anlayış CHP politikası olamaz. Genel başkanlık konusunda bir hazırlığımın olduğunu biliyorsun. Hesabın; önümü kesmek, parti dışına itmek, beni şeytanlaştırmak. İstiyorsun ki Öztürk Yılmaz partiden defolup gitsin, çünkü sen beni rakip olarak görüyorsun, hızlı bir şekilde kamuoyunda sevilmemden, yükselişimden rahatsızsın. Partimde aşağılandım, yalnız kaldım, kimseden bir şey istemedim ama siz aşağılık bir işe imza attınız. Göreceksiniz defolup gideceksiniz, istifa etmiyorum kardeşim, ne yapıyorsan yap. Sıkıyorsa, hadi bakalım at beni buradan, rezil ol, kepaze ol."
Hürriyet

Trump'la Masada 7 Gündem Başlığı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı'nın ateşkes anlaşmasının 100. Yılı etkinliklerine katılmak üzere bugün Paris'e gidiyor. Erdoğan'ın bu ziyaretinin en önemli gündemlerinden biri ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşme olacak. Görüşmede Erdoğan'ın çantasında yedi temel gündem başlığı bulunacak. Erdoğan, bugün önce Anıtkabir ardından da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki "Atatürk'ü Anma" etkinliklerine katıldıktan sonra öğle saatlerinde Fransa'nın başkenti Paris'e gidecek. Paris Barış Konferansı'na katılmak üzere bu ülkede bulunacak Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı'nı sona erdiren ateşkesin 100. yıl dönümü anısına düzenlenecek törene de katılacak. Bu törene 70'i aşkın devlet ve hükümet başkanının katılacağı ifade edildi.
Milliyet

'İyi Parti Mansur Yavaş'a Teklif Götürecek' İddiası 
HDP ile aynı safta yer aldığına yönelik suçlamalar üzerine İYİ Parti, CHP'yi hedef aldı. Yerel seçim için CHP ile ittifak isteyen İYİ Parti'nin Mansur Yavaş ile gelecek hafta gayri resmi bir görüşme gerçekleştirip, Ankara adaylığını açıklayacağı iddia edildi. Milliyet'e konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, "Şer ittifakı içinde gösterilmekten bıktık. AK Parti'den memnuniyetsiz kitle, İYİ Parti'ye gelmesin diye bu iddialar ortaya atılıyor. İYİ Parti asla terörle ilişkilendirilemez" dedi. İYİ Parti kulislerinde, İstanbul, İzmir, Adana, Balıkesir ve Muğla için gösterilecek adayların belirlendiği iddia edilirken, Ankara adayının netleştirilmemiş olması CHP'den "mesaj beklendiği" şeklinde de yorumlandı. CHP ile yerel seçimde ittifak için resmi olarak görüşme yürütmek isteyen İYİ Parti, Yavaş ile "parti içinden isimlerle temas kurmaya" devam ediyor. Ancak, Yavaş'ın CHP ve İYİ Parti'nin ortak adayı olarak seçime girmek istediği belirtiliyor. CHP'nin Yavaş'ı aday göstermesi halinde, İYİ Parti'nin destek vermeyeceği ifade ediliyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Yavaş ile görüşmediğini belirterek, "Mansur Bey ile ilgili olarak şahsen atılmış adımım yok. İYİ Parti'nin Ankara adaylığını tercih etmesini çok isterim" dedi.
Milliyet

Üste Mühimmat Patladı 
Hakkari'nin Irak sınırındaki Şemdinli ilçesi Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesinde dün saat 17.00 sıralarında atış sırasında mühimmat infilak etti. Patlamada, 25 asker yaralandı. Yaralı askerler, Yüksekova ve Hakkari Devlet Hastanelerine kaldırıldı. Kayıp 7 askeri arama çalışmaları gece boyunca sürdü. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana gelmiştir"denildi.
Posta

DÜNYA 
Bakanın Azli Abd'yi Gerdi 
Demokratların Amerikan Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde üstünlüğü sağladığı Kongre araseçimlerinden hemen sonra ABD Başkanı Donald Trump'ın Adalet Bakanı Jeff Sessions'ı görevden alması, özellikle Demokratlardan büyük tepki gördü. California eyaletinden tekrar vekil seçilen ve gelecek dönemde Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk lideri veya Temsilciler Meclisi Başkanlığı için adı geçen Demokrat Nancy Pelosi, Trump'ın Sessions'ı görevden almasını "Rusya soruşturmasını tehdit etmesi olarak algılandığını" belirtti. Twitter üzerinden açıklama yapan Pelosi, "Adalet Bakanı Sessions'ın kovulmasını Donald Trump'ın Özel Yetkili Savcı Mueller'in soruşturmasının altını oyma ve soruşturmayı bitirme girişiminden başka şekilde okumak mümkün değil" ifadesini kullandı.
Hürriyet

'Bunu Yapan İnsan Mı?' 
Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, gündemdeki iddiaları değerlendirdi. Cesedin eritilerek yok edildiği iddiası karşısında "Bunu yapanlar insan olabilir mi?" diye soran Cengiz, Kaşıkçı'nın Medine'ye defnedilmesi arzusundan da mahrum edildiğini yazdı. Cengiz, Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak yaptığı paylaşımda "Sevgili Cemal'in öldürüldükten sonra eritilerek yok edildiğine dair haberlere dair yaşadığım şok ve üzüntüyü ifade etmek için yeterli kelime bulamıyorum. Bizi vasiyetinde olduğu gibi Medine'ye defninden bile mahrum ettiler. Gerçekten bunu yapanlar insan olabilir mi?" ifadesini kullandı. Öte yandan ABD Dışişleri Müsteşarı David Hale, Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayı karşısında ABD'nin tutumunu, "Bu süreçte bazı (Suudi yetkililerin) vizelerin iptal edilmesi ve Magnitsky Yasası altında yaptırımların uygulanabilirliğini değerlendirmek gibi güçlü adımlar atıyoruz" sözleriyle değerlendirdi.
Milliyet

Trump'a Karşı Direniş 
ABD'de gerçekleştirilen ara seçimlerden çıkan sonuçların da getirdiği heyecanla, Başkan Donald Trump'ın bazı politikalarına karşı ülke içinde duyulan rahatsızlık, sokaklara yansıdı. Ülkenin birçok kentinde halk, Trump'ın, Özel Savcı Robert Mueller'in yürüttüğü Rusya soruşturmasını tamamlamasına izin vermesi talebiyle sokaklara döküldü. Pek çok eyalette akşam saatlerinde sokağa çıkan yüz binlerce kişi, Trump'ın, Rusya soruşturmasına müdahale etmemesini ve Özel Savcı Mueller'in, Rusya'nın ABD seçimlerine karıştığı yönündeki iddialara yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamlamasına izin vermesini istedi. "Hiç kimse hukukun üstünde değildir" sloganı altında düzenlenen protestoların adreslerinden biri de New York oldu. "Mueller'in üzerinden elinizi çekin" sloganı atarak yürüyen göstericiler, "Anayasayı koruyun", "Mueller'i koruyun", "Trump/Pence gitmeli" ve "Trump hukukun üstünde değil" ifadelerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4526-5,4570
Euro:6,1911-6,1965
Sterlin: 7,1170-7,1284
Gram Altın: 213,9756-214,1532

Saray'dan Konkordato 
Mali darboğaz yaşayan şirketlerin, 'nefes' almasını sağlayan konkordatoya, işinsanı Necati Kurmel'in şirketleri için başvuruldu. Yarım asırlık Saray Halı AŞ ile çiftliklerinde 25 bin büyükbaş hayvan bulunan Saray Çiftliği (Saray Tarım Hayvancılık AŞ) ile, Necati Kurmel, Setenay Kurmel, Birant Kurmel ve Yunus C. Karaca için konkordato talep edildi. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yapılan konkordato başvurusunda, ekonomideki dalgalanmanın, şirketlerin mali dengesini bozduğu kaydedildi. Konkordato kararı verilmesi halinde, söz konusu şirketlerin, faaliyetlerine etkin bir biçimde sürdürebileceği kaydedildi. Mahkeme, yapılan başvuru sonrası şirketlere yönelik tedbir kararı verdi. Komiser ataması yaptı.
Hürriyet

İhtiyaç Yok 3 İhale İptal 
Hazine bu yıl için alınan tasarruf tedbirleri sayesinde finansman ihtiyacının azaldığını belirterek, gelecek hafta yapılacağı duyurulan altı ihaleden üçünün yapılmayacağını açıkladı. Hazine tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, 2018 yılı net borçlanma limiti de dikkate alınarak yurt içi piyasada yapılan iç borçlanma tutarının azaltılması ve faiz giderlerinin düşürülmesi amacıyla 12 Kasım'da yapılacağı açıklanan 10 yıllık TÜFE'ye endeksli tahvil ile 13 Kasım'daki 10 yıllık sabit kuponlu tahvil ve 7 yıllık değişken faizli tahvil (FRN) ihalesinin yapılmayacağı duyuruldu.
Hürriyet

Elektrik Ve Gazda İndirim Sinyali 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz aylarda zamlanan elektrik ve doğal gaz için yılbaşında indirim sinyali verdi. Doğal gaz sektörünün, "Maliyet düşerse neden indirim olmasın" dediği indirimin elektrikte de indirime yol açması bekleniyor. Dönmez, NTV'de katıldığı programda doğal gaz ve elektrik fiyatları için, "Yılbaşına kadar bu ürünlerde zam söz konusu değil. Yeni ekonomi programı açıklandıktan sonra hakikaten ümit verici gelişmeler oldu, kurda gevşeme oldu, faizlerde eskiye göre bir düşüş var, enflasyonda gerileme..." dedi. Dönmez, "Yılbaşı geldiğinde tekrar bakacağız. Şartlar oluştuğunda, maliyetler düştüğünde bir indirim söz konusu olabilir" diye konuştu.
Milliyet

Altay 18 Aya Orduda İnsansız Zırhlı Yolda 
Altay tankının seri üretim sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) düzenlenen törenle imzalandı. Projeye göre ilk Altay tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ilk Altay tankının motorunun yabancı olacağını, daha sonraki üretimlerde motorun yerli olacağını belirtti. Altay Seri Üretim Projesi Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanı Demir'in yanı sıra BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal'ın katılımıyla imzalandı.
Milliyet

Cep'te Harç 500 Tl'ye Çıktı 
Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlara ödenen vergi harcı 170 liradan 500 liraya çıktı. Karar dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Ücretler 2012 yılında 100 lira, 2016 yılında 138.80 lira, 2017 yılında 149.20 liraydı. Yurtdışından yılda yaklaşık 1 milyon adet cep telefonu getiriliyor. Bunda aslan payını ise iPhone ve Samsung alıyor. Peki son ayarlamayla halen yurtdışından telefon getirmek avantajlı mı? Yurtdışından alınan bir telefona 500 lira kayıt ücreti, 125 lira da bandrol ücreti ödenmek zorunda. Yani örneğin 1000 liralık bir telefon getirilirse bu toplamda 1625 liraya mal oluyor. Bir başka ifadeyle 64 GB'lık bir iPhone 8, Türkiye'de 5799 liradan satılıyor. Bunun ABD fiyatı ise 599 dolar, vergiyle birlikte 3525 lira civarında. Bu cihazı Türkiye'de kullanabilmenin maliyeti 4150 liraya çıktı. Daha önce 3821 liraydı. Yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI (cihazın kimliği) numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün. Yani cihaz 120 gün içinde kayıt edilmezse iletişime kapatılıyor. Telefonun sahibi cihazının kayıt altına alınması için abone kayıt merkezlerinden ya da e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapabiliyor.
Posta

SPOR 
Tolga'ya Tam Not 
Genk maçıyla Beşiktaş kalesini yeniden teslim alan Tolga Zengin'in performansı, siyah-beyazlı yönetimin yüzünü güldürdü. Liverpool'dan büyük umutlarla transfer edilen Karius'un yediği gollerden rahatsız olan teknik heyet, bu nedenle Tolga'ya şans verirken, bu tercihin sürekli olabileceği ortaya çıktı. Kaleci tercihi konusunda Teknik Direktör Şenol Güneş'e hiçbir baskıda bulunmayan ve tercihi tamamen hocanın inisiyatifine bırakan yönetimin, "Karius birinci kaleci olacak diye bir şart yok. Kim iyiyse onu oynatmak sizin kararınız ve biz de kararınızın arkasındayız" ifadelerini kullandığı bildirildi.
Milliyet

Tarihi Bozgun 
Ligde beraberlikler serisi yakalayan Trabzonspor, 12. haftada konuk olduğu Yeni Malatyaspor deplasmanında 5-0 kaybetti, tarihi bir yenilgi aldı. Bordo-mavililer, üst üste 4. maçında da kazanamazken, Yeni Malatyaspor 3 maçlık bir galibiyet serisi yakaladı. Burak Yılmaz'ın disiplin kararıyla kadroya alınmamasıyla Galatasaray maçının yıldızı Nwakaeme 11'e girdi ve Ünal Karaman idealleşen 4-4-1-1 sistemini bozmadı. Erol Bulut'la ligin renkli takımı Yeni Malatyaspor da Guilherme, Aleksic, Adem Büyük gibi yetenekli adamlarıyla 4-2-3-1'i devam ettirdi.
Milliyet

Pes Etmedi Galip Geldi 
Fenerbahçe'de son günlerin en çok konuşulan ismi Mathieu Valbuena oldu. Erwin Koeman'ın idareyi devralmasıyla beraber önce Galatasaray derbisi ardından Avrupa'da Anderlecht maçlarında yıldızlaşan Fransız futbolcu, tek başına şov yaptı. Galatasaray ve Anderlecht'e karşı 2 gol 2 asistle oynayan, son 2 maçta takımının attığı 4 golde tek başına yer alan Valbuena, 1.5 sezonluk sıkıntının ardından rahatladı. Aykut Kocaman döneminde sık sık yedek kalarak formasından uzaklaşan, Cocu ile de bir türlü yıldızı barışmayan 34 yaşındaki oyuncu, buna karşın yılmadı. Hem antrenman disiplini hem uyumlu yapısı hem de hırsıyla sonunda mutluluğa ulaştı. Erwin Koeman ile bir anda özgürleşen Valbuena, son 1.5 yıllık dönemde Arabistan ve uzakdoğu ülkelerinden gelen teklifleri bile astronomik olmasına karşın reddetmişti. Avrupa futbolundan kopmak istemeyen tecrübeli isim, sabrının meyvelerini topladı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme