.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

11 Kasım 2018 Pazar

11.11.2018 Genel Gündem

11.11.2018
TÜRKİYE 
Saat 9'u 5 Geçe Hayat Durdu 
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 80. yıl dönümünde saatler 09.05'i gösterdiğinde hayat 2 dakikalığına durdu. Yurdun dört bir yanında siren seslerinin yükselmesiyle yüz binlerce vatandaş hazır ola geçerek gözyaşlarıyla Ulu Önder Atatürk'ü andı.
Milliyet


Teröristlerle Nasıl İş Tuttuklarını Çok İyi Biliyoruz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin terör örgütü PKK'nın elebaşları Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan için koyduğu para ödülüne gönderme yaparak, "Görünürde Kandil'deki PKK'yı terör örgütü ilan edip, elebaşları için ödül koyanların arka planda aynı teröristlerle nasıl iş tuttuklarını da çok iyi biliyoruz. Aynı örgütün namlularını ülkemize çevirmiş Suriye'deki mensuplarıyla kolkola girip, devriye gezerken Irak'taki elebaşlarını hedef gösterenler kendilerince bizi kandıracaklarını sanıyorlar. Hepsini gayet iyi biliyoruz" dedi.
Milliyet

Süngütepe Acısı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen Atatürk'ü anma programında özetle şunları söyledi: "Bize yalan söyleyen bir tarih anlatıldı, öğretildi. Tek parti yönetimi, elinden gelse Türkiye'yi Alman Nazizmi, İtalyan faşizmi veya Sovyet sosyalizminden birinden birine sürükleyecek bir zihin yapısına sahiptir. Bugün hâlâ tek parti dönemiyle sembolleşmiş zulümlerden Türkçe ezanın kamuoyu önünde savunulabiliyor olması, bu özlemin, milletin değerlerine yönelik bitmek bilmeyen bu husumetin işaretidir."
Hürriyet

'Atatürk'ten Nefret Eden Adamı Ziyaret Etti 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ayağından ameliyat olan Kadir Mısıroğlu'na 9 Kasım'da geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyaretin fotoğrafları 10 Kasım'da internette paylaşıldı. Sosyal medyada da tepki gören ziyarete ilişkin CHP basın açıklaması yaptı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "Bugün hepimiz Ata'nın önünde saygıyla eğilirken, hepimiz haberlerde, Atatürk'ten nefret eden bu adamı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı'nı gördük. Yunanı, Türk ordusuna tercih eden adamı ziyarete giden kişi 1 dakika bile görevde tutulmamalı" dedi. Kadir Mısırlıoğlu Kurtuluş Savaşı için "Keşke Yunan galip gelseydi. Ne hilafet ne şeriat yıkılırdı" açıklamasıyla tepki çekmişti.
Posta

DÜNYA 
Paris'te Sıcak Görüşme 
Birinci Dünya Savaşı'nı bitiren "Ateşkes Günü" anma etkinlikleri için Fransa'ya gelen ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Trump, görüşme öncesinde Macron'un 'Avrupa Ordusu' kurulmasına yönelik sözlerine sert yanıt verse de, ikilinin görüşmesi olumlu bir havada geçti. Trump, Macron ile iyi arkadaş olduklarını ve ortak çok noktaları bulunduğu söyledi.
Milliyet

Gazzeli Memurun Maaşı Katar'dan 
Katar, İsrail ablukası altındaki Gazze'de çalışan memurların maaşlarının ödenmesi için Hamas'a gönderme kararı aldığı 90 milyon dolarlık paranın ilk taksidini çantalar içinde Gazze'ye yolladı. 15 milyon dolarlık taksitler halinde verilecek para yardımının ilk partisinin Hamas'a gönderilmesiyle memurlar maaşlarının ödenmeyen kısmını postaneden aldı.
Hürriyet

Alman Ordusunda Neo-Nazi Örgüt 
Alman haber dergisi Focus'un Alman Asayiş Şubesi'nin (BKA) soruşturma raporuna dayandırdığı habere göre Alman ordusunda neo-Nazi bir örgütlenme ortaya çıkarıldı. BKA, geçen yıl Viyana havalimanı tuvaletine silah saklayan Alman üsteğmen Franco A. soruşturması sonucu bu radikal örgüt ağına ulaştı. İngiliz Daily Mail'e göre 200 kişilik bu elit grup, Almanya eski Cumhurbaşkanı Gauck, Yeşiller liderlerinden Claudia Roth ve Almanya Dışişleri Bakanı Maas'a saldırı planlıyordu. Düzenin kontrolden çıkacağına inanan bu grup bir yandan da 'kıyamet gününe' hazırlık yapıyordu.
Hürriyet

Ölüme Kaçış 
ABD'nin California eyaletinin kuzeyinde üç noktada çıkan orman yangını, tarihi bir felakete dönüştü. Hızı saatte 123 kilometreyi bulan şiddetli rüzgar, nem oranının düşüklüğü ve sıcak hava ile 360 kilometrekarelik alana yayılan yangınlar saatler içinde sahil şeridine ve yerleşim bölgelerine ulaştı. 250 bin kişiye tahliye emri verildi. Evlerini boşaltanların çok vakti yoktu. Çünkü alevler dakikada 80 dönüm yutacak hızda ilerliyordu. En acı bilanço İngilizce'de 'cennet' anlamına gelen 'Paradise' isimli kasabada yaşandı. Felakette ölen 9 kişinin de bu kasabadan kaçmaya çalışanlar olduğu açıklandı. 5 kişi yangından kaçmak isterken yollara düşen ağaçlar ve alev topları yüzünden araçlarında mahsur kalarak, 4 kişi de yanarak öldü. 27 bin nüfuslu kasaba küle dönerek yok oldu. En az 6 bin 700 konutun kül olduğu felaket, eyalet tarihinin en yıkıcı yangını oldu. Eyalette 35 kişi kayıp. Yangına 3 bin 200 itfaiyeci müdahale ediyor. Öte yandan, alevler, ülkenin en pahalı evlerinin olduğu Los Angeles'taki Malibu ve Calabasas muhitlerine ilerledi.
Posta

EKONOMİ 
Dolar: 5,4526-5,4570
Euro:6,1911-6,1965
Sterlin: 7,1170-7,1284
Gram Altın: 213,9756-214,1532

'Kriz Tetikçisi' Robota Dikkat 
Teknoloji hızla gelişiyor, robot emirlerin ağırlığı artıyor. Türkiye'de sermaye piyasalarıysa dar boğazdan çıkamıyor. Borsada yatırımcı sayısı 1 milyon 173 bin. Aktif olarak 300 bin yatırımcı piyasaları izliyor. Bunlar içerisinde 20 bin yatırımcı ise online platformları takip ediyor. Üstelik Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Erhan Topaç, algoritmik işlemlerin Türkiye'de yüzde 18'lere çıktığını dünyada ise ABD ve belirli ülkelerde günlük işlem hacmindeki payının yüzde 50'yi aştığını belirtiyor. Yatırımcıların, iletişim ve algılama ile geçirdiği zamanı robotlar alım ve satımla değerlendiriyor. Açıklanan verilerin olasılıklarının tanımlandığı karar mekanizmalarını işleten robotlar, sonuçlara göre pozisyon alırken, gün sonunda kayıp ve kazançları göz önünde bulundurarak alım ve satım yönünde işlem yapabiliyor.
Milliyet

Ofise Yabancı Kalmadılar 
Gayrimenkul sektörü konutta olduğu kadar ofis pazarında da hızlı büyüdü. Bu alanda özellikle coğrafi avantajları, ekonomik ve teknolojik gelişmişliği ile uluslararası şirketlerin cazibe merkezi olan İstanbul'da artan nitelikli ofis ihtiyacı önemli arzlarla karşılık buldu. Son dönemde döviz kurunun dalgalı seyri ile Türkiye'den konut alımında atağa kalkan yabancı alıcı, ofis piyasasına benzer ilgiyi gösteriyor. Dalgalı fiyatlanmayı fırsat olarak gören yabancılar, bu dönemde de yine yerli şirketlerden daha hızlı yeni arzlara yöneliyor. Danışmanlık şirketleri, yabancıların, TL bazında düşük kalan fiyatlarla yeni ofislere yönelik taleplerini hızla artıracaklarına dikkat çekiyor.
Milliyet
  
Gözler Yabancı Yatırımcıda 
Piyasalardaki olumlu havanın etkisi zayıflarken borsada düşüş döviz kurlarında ise yükseliş denemeleri görüldü. Olumlu gelişmeler belli ölçüde fiyatlanması dışında dış borsalarda görülen tepki çıkışlarının ivme kaybetmesi, yüksek gelen ekim enflasyonu, konut sektörüne destek haberleriyle birlikte yeniden tartışılmaya açılan Merkez Bankası parasal sıkılaştırma politikası ile maliye politikası arasındaki uyumsuzluk konusu, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'den gelen "Türkiye ekonomisi muhtemelen resesyona girdi. Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyoruz" yönündeki değerlendirmeler iyimserliği azaltan bazı gelişmeler.
Hürriyet

Kuruşunuza Sahip Çıkın 
Türk Lirası'ndan (TL) 1 Ocak 2005'te 6 sıfır atılarak Yeni Türk Lirası (YTL) kullanımına geçilmişti. Böylece hayatımıza yeniden kuruş girdi. 2009 yılında YTL'nin TL'ye dönüşümüyle beraber bugünkü para birimimiz son halini aldı. Kuruşun hayatımıza girmesiyle 1 TL, 50, 25, 10 ve 5 kuruş madeni paralar olarak kullanıma sunuldu. Başta perakende sektöründe özellikle de marketlerde temel gıda ürünlerinin fiyatlamasında kuruş yoğun olarak kullanılıyor. Ancak pratikte 5 ve 10 kuruş madeni paralar hayatımızdan çıkmış durumda. Bundan tüketicilerin yani bizlerin de büyük payı var. Çünkü küçük ve işe yaramaz olduğunu düşündüğümüz bu bozuklukları talep etmiyoruz.
Posta

SPOR 
Tofaş Son Virajda 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin güçlü ekiplerinden TOFAŞ, sahasında konuk ettiği Banvit'i çok zorlandığı maçın son bölümündeki hamlesiyle 88- 83 yenerek 6. haftada 5. galibiyetini aldı. Bandırma ekibi ise 5. maçında da mağlubiyetle ayrılmaktan kurtulamadı. Genç bir kadro ile yola devam eden Banvit, son maçlarda kaybetse bile sergilediği iyi basketbolu devam ettirdi, Bursa deplasmanında oyuna hızlı hücumdan ürettiği sayılarla girdi, iki takımın da kolay skor bulduğu ilk çeyrek 20-20 bitti
Milliyet

Bilgi Bankası 
Fenerbahçe'de Phillip Cocu ile yolların ayrılmasından sonra Galatasaray ve Anderlecht maçlarında takımı yöneten Erwin Koeman, kısa sürede dikkat çekti. 57 yaşındaki teknik adam, Cocu'dan farklı bir tarz ve sistemle çalışıyor. Hollandalı çalıştırıcı, elindeki kadroyla alakalı A'dan Z'ye tüm bilgileri biriktiriyor. Futbolcularının özgeçmişleri, geçmişte nasıl oynadıkları, eski kulüplerindeki mevkiileri, orjinal bölgeleri ve performanslarıyla alakalı bütün detaylara önem veriyor. Adeta elinde bir bilgi bankası bulunduran Koeman, maçlarda da sistemini oluştururken bu detayı öne çıkarıyor. Galatasaray derbisinde Jailson ile Eljif Elmas'ı yan yana oynatan, Valbuena ile Ayew'i Marsilya'daki gibi kullanan, Alper Potuk'u Eskişehirspor'daki oyun kurucu bölgesine çeken, Benzia'yı esas yerinde oynatan Koeman, Isla ile ilgili orta saha planını da ona göre yaptı. Isla'nın Marsilya ve Cagliari'de defansif orta saha oynadığını bilen tecrübeli antrenör, oluşan boşluğu kapatmak için de planlarını hazırladı.
Milliyet

Eksik Olmayın! 
Bir maç öncesi her şey ancak bu kadar kötü olabilirdi. Sakatlar, cezalılar... Üstelik kulübede hoca bile yoktu! Zorlu deplasmanda, eksikler Galatasaray'ı daha da kenetlendirdi. Üstelik deplasman fobisi olan Galatasaray'ı... G.Saray, Kayseri'de 3-0'lık net skorla kazanırken Onyekuru sahneye çıktı. Cim-Bom kötü gidişata Kayseri'de son verirken değişen oyun formatı (3-5-2) ve zorunlu tercihler (Feghouli, Maicon, Mariano) galibiyeti getirdi. Bu sonuçla Galatasaray milli araya da moralli girdi. Cim-Bom 3 maçlık galibiyet hasretine son verirken, sergilenen dirençli futbol gelecek için yüzleri güldürdü.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme