.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

12 Kasım 2018 Pazartesi

12.11.2018 Genel Gündem

12.11.2018
TÜRKİYE 
Nesini Taklit Edelim 
Türkçe ezan tartışması sonucu disiplin kuruluna sevk edilen Ardahan milletvekiliniz Öztürk Yılmaz, "Ne yaparsan yap istifa etmiyorum. Tarih seni yargılayacak" dedi. Cevabınız nedir? Kendisi disipline verildi, yorum yapmam etik olmaz. CHP'lileri 'ahıra çevrilen camiler' 'İslam düşmanlığı' tartışmalarından neden uzak tutamıyorsunuz? CHP'nin programı, seçim bildirgeleri, söylemleri vardır. Eğer siz kendinize özgü bir düşünce ortaya koymak istiyorsanız partiden ayrılırsınız. Partinin içindeyseniz, onun ortaya koyduğu kurallara uyacaksınız. Zaten partili olmak kendini sınırlamak demektir. Herkes farklı düşünebilir, biz yetkili kurullarımızda bu farklılıkları özgürce tartışırız. Ama kendi düşünceni kurumsal bir düşünce gibi açıklayamazsın.
Hürriyet


Tarihten Ders Almak Zorundayız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birinci Dünya Savaşı'nın sona erişinin 100'üncü yıldönümü dolayısıyla Fransa'da Zafer Takı ve Meçhul Asker Anıtı'nda düzenlenen anma törenine katıldı. Paris'teki törende Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu devlet, hükümet ve uluslararası kuruluş başkanları ile eşlerini Elysee Sarayı'nda karşıladı. Buradan 47 devlet başkanı, 23 hükümet başkanı, 15 uluslararası kuruluşun başkanı ve eşleri, kendileri için hazırlanan otobüslerle Şanzelize Caddesi'ne giderek Zafer Takı ile Meçhul Asker Anıtı'na yürüdü. Elysee Sarayı'ndaki karşılamaya gelmeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump ile eşi Melania Trump, kendi makam araçlarıyla tören alanına gitti. Kendileri için ayrılan 'Başkanlar Tribünü'ne geçen liderler ve eşleri, saygı duruşunda bulunup anma törenini izledi. Yaklaşık 2 saat süren anma töreni sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'le bir süre sohbet ederken iki liderin samimi tavırları dikkat çekti. Liderler ve eşleri, daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve eşi tarafından verilen öğle yemeğine katıldı.
Hürriyet

Organ Ticaretine Meclis Darbesi 
Son dönemde internet sitelerinde bile yaygınlaşan organ satışları nedeniyle yasa değiştirilecek. Teklifteki hükme göre, canlıdan organ nakli, alıcının en az iki yıldan beri evli olduğu eşi ile dördüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından yapılacak. Organ nakli gereken hastalığın evlilikten sonra teşhis edildiği durumlarda, eşlerin en az iki yıllık evli olması şartı aranmayacak. Organ nakli hizmeti sunan hastanelerin bulunduğu her ilde Organ Nakli Etik Komisyonu kurulacak. Akrabalar dışından organ nakline gerek duyulursa buna Etik Komisyonu'nda karar verilecek. Teklif sahibi AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, "Bir yasal boşluk tamamlanmış oluyor" dedi.
Hürriyet

Bir Daha Duyarsam Yasayı Geri Çekerim 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kamuoyunda "af yasası" olarak bilinen düzenlemenin hayata geçmemesi nedeniyle sitemde bulunan vatandaşa, "Bu olay memleket meselesi. Biz oy için yapmıyoruz, bir daha ağzınızda bunu duyarsam yasayı geri çekerim" karşılığını verdi.
Milliyet

DÜNYA 
İran'da 39 Yıl Sonra Bır İlk 
İran'da 39 yıl sonra kadın taraftarların maçlara girişine izin verildi. Başkent Tahran'daki Azadi (Özgürlük) Stadı'nda, ülkenin en fazla taraftarı olan Persepolis, Asya Şampiyonlar Ligi finali rövanş maçında Japonya'nın Kashima Antlers takımını konuk etti. Mustafa Denizli'nin daha önce iki kez çalıştırdığı Persepolis'in maçı için 80 bin taraftar tribünlerdeki yerini aldı. Taraftarlar arasında 500'e yakın da kadın futbolsever vardı. 1979 İran Devrimi'nden bu yana kadınlar, erkeklerin olduğu turnuvalara giremiyordu.
Hürriyet

Milliyetçiliğe Yüklendi 
Fransa'da Birinci Dünya Savaşı'nın sona erişinin 100'üncü yıldönümü başkent Paris'te dün düzenlenen törenle kutlandı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron liderlere hitabında, "Vatanseverlik milliyetçiliğin tam zıddıdır. Milliyetçilik vatanseverliğe ihanettir. 'Başkalarına ne olursa olsun, bizim çıkarlarımız önce gelir' demek, bir milletin büyük olmasına neden olan en değerli şeyi yok etmek anlamına gelir" dedi. Macron'un bu sözlerinin Avrupa ile ABD arasındaki gerginliğe işaret ettiği yorumu yapıldı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,4526-5,4570
Euro:6,1911-6,1965
Sterlin: 7,1170-7,1284
Gram Altın: 213,9756-214,1532

Otomobile Hücum! 
Otomobil ve hafif ticari araç satışlarının eylül ayında yüzde 68, ekim ayında ise yüzde 77 daralmasıyla birlikte 1 Kasım'da devreye giren ÖTV ve KDV indirimleri hem vatandaşın hem de otomotiv sektörünün yüzünü güldürdü. Hazine ve Maliye Bakanlığı matrah (vergisiz) fiyatı 120 bin TL'ye kadar olan 1.6 litre ve altı motora sahip otomobillerin ÖTV oranlarını 15 puan, ticari araçlarda ise KDV oranlarını yüzde 18'den 1'e indirdi. Bu destek sayesinde otomobil fiyatları yaklaşık yüzde 10, ticari araç fiyatları ise yüzde 15'e yakın düştü. Markalar ellerindeki stoklara bağlı olarak hükümetin bu desteğini birbirinden cazip indirim ve faiz kampanlarıyla artırınca, hem otomobil hem de hafif ticari araç fiyatları yeniden makul seviyeye geriledi.
Hürriyet

Türk Çeliğinde Latin Rüzgarı 
Son dönemlerde ABD'nin uyguladığı ek vergilere rağmen ihracatını arttıran çelik sektörü, yeni pazarlarda etkisini arttırmaya başladı. Hedefine Latin Amerika ülkelerini koyan çelik sektörü temsilcileri, önümüzdeki dönemde kamu ve özel sektör projelerinde yer alacak. Çelik İhracatçıları Birliği'nin (ÇİB) davetlisi olarak gittiğimiz Kolombiya'da, Latin Amerika Çelik Konferansı'na (Alacero) katılan 40 Türk şirketi bu ülkelerdeki projeler için 150'den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Latin Amerika ülkelerinde çelik ithalatının 31 milyar doları aştığını anlatan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, "Türk çelik sektörümüz kaliteli ve rekabetçi fiyatları ile dünya genelinde tercih edilmeyi sürdürmekte. Bugün yüksek fiyatlara rağmen Amerika'ya ihracatımız devam etmekte. Çünkü kalite ve hizmet açısından birçok ülkenin önündeyiz. Şimdi hedefimizde Latin Amerika. 590 milyon dolar yıllık ihracatımız var. Pazarda çok ciddi bir iş hacmi bulunuyor" dedi.
Hürriyet

Kadınlarla Güçleniyorlar 
Ekonomi dergisi Capital, 25'inci yaşını kutlamak için kasım ayında, özel bir sayı hazırladı. Derginin bu sayısında ele aldığı konulardan birisi de 'Kadın Dostu 100 Şirket' araştırması. Her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 6'ncısı gerçekleştirilen çalışma, Türkiye'de kadın istihdamına en büyük katkıyı yapan şirket ve grupları ortaya koyuyor. Listede perakende, finans, havacılık, sağlık, eğitim gibi farklı sektörlerden şirketler yer buluyor. En fazla kadın çalışanı olan şirket sıralamasında LC Waikiki zirvede. İlk üçteki diğer şirketler ise A101, ISS. Türkiye'de en fazla kadın yöneticisi olan şirketler sıralamasında da LC Waikiki en önde. İkinci TAB Gıda, üçüncü sırada da Migros var.
Posta

Kısa Çalışmaya Yeni Ayar Geliyor 
Ekonomik zorluk dönemlerinde işletmelerin süreci yönetebilmek için seçeneklerinden biri de işçilerinin iş sözleşmelerinin feshedilmesi yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlanılması. Kısa çalışma, ekonomik güçlük dönemlerinde, işletmelerin küçülmek durumunda kalmaları halinde, işçilerinin iş sözleşmelerini feshetme yerine bu dönemde çalışma süresini azaltarak üretimi kısmak veya faaliyetlerini geçici süreyle tamamen durdurmak suretiyle işçilerle olan iş ilişkilerini sürdürmeleri anlamına geliyor.
Milliyet

3.6'ya Dolar 'Tekno' İhracat 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teknoparklardan bugüne kadar 3.6 milyar dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, "Bu bölgelerde geliştirilip ticarileştirilen pek çok ürün sayesinde ülkemizin teknoloji seviyesi ve yetkinliği artmış, sağlanan ithal ikamesiyle teknoloji alanındaki dışa bağımlılığımızın azalmasına önemli katkılar sağlanmıştır" dedi.
Milliyet

SPOR 
Efes Hatları Kesti 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 6. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, sahasında konuk ettiği Türk Telekom'u 87-59 yenmeyi başardı, rakibine 3. yenilgisini tattırırken, galibiyet sayısını 4'e çıkardı. Maça hızlı başladı Efes. Özellikle Micic ile Anderson'ın savunmacılarına karşı olan fizik üstünlüğünü iyi değerlendirerek skor bulmayı başardı.
Milliyet

İhtiyaç Kredisi 
Evinde kazanmayı özleyen, ligdeki sonuçlarıyla taraftarını kahreden sarı-lacivertliler galibiyeti hatırladı. Koeman'ın göreve gelmesiyle başka bir kimliğe kavuşan Fener, 19'da Ayew ile nefes aldı, 31'de Frey'in kafasıyla rahatladı ve gelecek için umutlandı.
Milliyet

Dolmabahçe'de İsyan 
Beşiktaşlı taraftarlar, yönetimin yanı sıra oyuncuları da yoğun şekilde protesto etti. Oğuzhan'ı yuhalayan siyah-beyazlılar son dakikalarda kendi takımlarını ıslıklarken, Sivasspor'u alkışladı Vodafone Park'ı dolduran Beşiktaşlı taraftarların yoğun protestoları maça damga vurdu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme