.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

13 Kasım 2018 Salı

13.11.2018 Genel Gündem

13.11.2018
TÜRKİYE 
Meşrulaştırma Oyununa Gelmeyiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'la Paris'te yaptığı görüşmenin detaylarını anlatarak, Washington'ın üç PKK'lı elebaşı için para ödülü koyması konusunda, "Biz bunu, PKK ile PYD'nin ayrı yapılar olduğu iddiasını meşrulaştırmak için ortaya atılmış bir oyun biçiminde telakki ediyoruz. Bu oyuna gelmeyiz" dedi. Erdoğan, Trump ile PYD/YPG, FETÖ, Suriye ve Halkbank konularını ele aldıklarını söyledi.
Hürriyet


İnsaniyse Niye Cübbeyle Gitti 
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı. MYK'da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, Kadir Mısıroğlu'nu ziyareti de ele alındı. Kılıçdaroğlu'nun, Erbaş'ın ziyaretiyle ilgili "insani bir ziyaret" açıklamasının doğru olmadığına işaret ederek, "Diyanet İşleri Başkanı, o kişiyi cübbesiyle ziyaret etti. İnsaniyse niye cübbeyle gitti? Kurumunu temsilen resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Demek ki ziyaret sadece insani bir ziyaret değildi" dediği öğrenildi.
Hürriyet

Ankara'da Yavaş Trafiği 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Mansur Yavaş dün İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun ziyareti öncesinde Twitter'den mesaj paylaştı. Yavaş, özetle şunları kaydetti: "Ben aday olsam da olmasam da ülkemize yakışır bir başkent için ve 20 yılı aşkın tahribatın artık sona erdirilmesi için siyasi partilerin uzlaşıp bir araya gelmesi artık ihmal edilemez bir zorunluluktur. Başkente siyaset gözlüğü ile bakılamaz."
Hürriyet

Veda 
Hakkari Şemdinli Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde mühimmat deposu patlamasında şehit olan askerlerden Er Samet Kaymakçı (20), Çavuş Mehmet Kaşık (25), Er Yusuf Önder (22) ve Er Melih Sancar (20) ile Şırnak Gabar'da PKK'lı teröristlerce el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Uzman Onbaşı Ünal Olgun (24) ve Piyade Uzman Çavuş Ömer Doğan'ın (21) cenazeleri dün düzenlenen törenlerin ardından memleketlerine gönderildi.
Posta

Güya Milletimizin Gönlünü Alacaklar 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı. ABD'nin PKK elebaşlarının başına ödül koymasına yönelik değerlendirmelerde bulunan Bakan Soylu "En son üç teröristi listesine alıp güya milletimizin gönlünü alacaklar. Ben size bu fotoğrafı okuyayım mı? Bugüne kadar hiç sesimi çıkarmadım. Güya bizle dalga geçiyorlar. İki bakanı yaptırım listesinden çıkartıp, üç teröristi yaptırım listesine koyuyorlar. Bize demek istiyor ki 'senin bakanınla terörist arasında bir fark söz konusu değil', biz de bunu yiyeceğiz" dedi.
Türkiye

Ivır Zıvır İçin Mahkemeye Gitmeyin 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesinde Ombudsmanın Rolünün Güçlendirilmesi Projesi'nde konuştu. Mahkemelerin iş gücünü fazla olduğuna dikkat çeken Yıldırım şunları söyledi: Kamu Denetçiliği Kurumu'na, gecen yıl 17 bin 131 başvuru almış bu yılın eylül ayına kadar 11 bin 220 başvuru olmuştur. Buraya yapılan, yapılmayan her başvuru mahkemenin konusu olacaktır..."
Türkiye

DÜNYA 
Yemen'de 24 Saatte 150 Ölü 
Fransız haber ajansı AFP dün, Yemen'in Kızıldeniz kıyısındaki liman kenti Hudeyde'de 24 saat süren çatışmalar sonucunda 111'i Husi milisi, 32'si de hükümet birliklerinden yaklaşık 150 kişinin öldüğünü duyurdu. Ölenler arasında siviller de bulunuyor. Son kayıplarla Hudeyde'de 1 Kasım'dan bu yana patlak veren çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 600'ü buldu.
Hürriyet

22 Kişi İdam Edildi 
İran'ın Ahvaz şehrinde 22 Eylül'de Devrim Muhafızlarının askerî geçit törenine düzenlenen saldırı ile bağlantılı olarak tutuklanan kişilerden 22'si idam edildi. İnfaz öncesi, zanlıların saldırıdan iki gün sonra yapılan operasyonla yakalanma anları ailelere gösterildi. Yakınlarına idam edilecekleri söylendikten sonra taziye veya cenaze için toplanılmayacağına dair belgeler imzalatıldı. 22 Eylül'deki 25 kişi hayatını kaybettiği saldırıyı Ahvaz Ulusal Direnişi örgütü üstlenmişti. İran güvenlik güçleri de örgüte karşı operasyon başlatmış ve çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.
Türkiye

İsrail Sınırı Aştı! 
İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'nde bulunan Han Yunus şehrine düzenlediği saldırıda yedi Filistinli şehit oldu, yedi Filistinli de yaralandı. Hamas liderlerinden birine suikast girişiminde bulunmak isteyen İsrail askerleri akşam saatlerinde sınırı geçerek Gazze Şeridi'ne girdi. Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail askerlerini fark etmesiyle çatışma çıktı. İlerleyemeyen ve bölgede sıkışan İsrail askerleri için savaş uçakları, helikopterler ve İnsansız Hava Aracı (İHA) devriye girdi.
Türkiye

Türkiye Olmadan Avrupa Güvenliği Sağlanamaz 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Avrupa'nın güvenliği terörle mücadele konusunda kilit öneme sahip olan Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlanamaz" dedi. Berlin'de konuşan Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin Avrupa güvenliğinde önemli rol oynadığına işaret etti.
Star

EKONOMİ 
Dolar: 5,4719-6,4750
Euro: 6,1442-6,1496
Sterlin: 7,0320-7,0481
Gram Altın: 211,4742-211,6377

Azalan İthalat Cari Fazla Getirdi 
Ekonomideki yavaşlama ve ithalattaki azalışla birlikte cari denge eylül ayında 1.83 milyar dolar fazla verdi. Merkez Bankası verilerine göre Türkiye ekonomisi böylece ağustos ayından sonra eylül ayında da cari fazla verirken ekonomistlerin yıl sonu tahminleri de aşağı yönlü revize ediliyor. Merkez Bankası verilerine göre geçen yıl eylül ayında 4.4 milyar dolar açık veren cari işlemler hesabı, bu yıl eylülde 1.83 milyar dolar fazla verdi. Cari açık ilk 9 ayda ise yaklaşık 30 milyar dolar oldu. 12 aylık birikimli cari işlemler açığı ise mayıs ayında gördüğü yılın da zirvesi olan 58.2 milyar dolardan 46.1 milyar dolara kadar geriledi.
Hürriyet

Konkordatoya Yeni Düzen 
Ekonomi yetkilileri şirketlerin olası bir iflastan korunmak için ilan edebilecekleri konkordato sisteminde kötüye kullanım olduğunu, amacı dışında kullanıldığına yönelik kamuya birçok şikayet geldiğini belirterek, hem alacaklı hem borçluyu koruyacak bir düzenleme üzerinde çalışıldığını belirtti. Reuters'a bilgi veren üç yetkili konkordato sistemi hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini belirttiler. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM'de yaptığı açıklamada, bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini belirterek, hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Hürriyet

Yerli Otoda Prototip 2019'da 
Yerli otomobil üretme çalışmaları hızlandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu olmak üzere 5 şirketin katılımıyla kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye'nin otomobilinin ilk prototipi, 2019'da üretilecek" dedi. İlk yerli otomobil, 2021 yılında da yola çıkacak. CEO (Üst Yönetici) olarak uluslararası deneyime sahip Mehmet Gürcan Karakaş'ın görevlendirildiğini hatırlatan Varank, "Uzman kadro her gün büyüyor." dedi.
Posta

11 Milyar Yatırımla 30 Milyar Tasarruf 
Türkiye, enerjide dışa bağımlı. Yani kaynakları az. Buna rağmen başta sanayi olmak üzere her şeyde enerji kullanım yoğunluğu ise çok yüksek. Bir taraftan üretim ve dağıtım yatırımları yaparken, bir taraftan da verimliliğe odaklandıklarını belirten Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Önümüzdeki dönemde kamuda yapılacak enerji verimliliği yatırımları için Dünya Bankası ile 200 milyon dolarlık bir finansman anlaşmasına vardık" dedi.
Posta

Haksız Fiyat Artışına Anında Şikayet 
Geçtiğimiz aylarda yaşanan döviz atakları sırasında dolar 7,25'e kadar çıktı ama fırsatçılar kuru 8,50 TL'den hesaplayıp, ürünlerine fahiş zamlar yaptı. Üstelik zam oranlarını döviz artışı oranında değil, yüzde 150'ye varan oranlarda belirlediler. Yaşanan 2 aylık fırtınanın ardından piyasa duruldu, dolar yüzde 25 geriledi ama zamlar geri alınmadı. Ticaret Bakanlığı, mobil uygulama açtı. İsteyenler HFA-Bildirim uygulamasını indirip, haksız fiyatları anında bakanlığa bildirebilecek. Bu şekilde işlemler de hızlanacak.
Türkiye

Kiralık Arazi İçin Son 8 Gün 
Hazine arazilerini bedelinin altında, 10 yıla kadar kiralama hakkı için son 8 güne girildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, yüz binlerce çiftçinin ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim yapmasına rağmen Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt olmadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamadığını söyledi. Bu haktan yararlanma süresinin 19 Kasım Pazartesi günü sona erdiğini söyleyen Bayraktar "Çiftçiler bu süreyi geçirmeden Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi yapmalı." dedi.
Türkiye

SPOR  
Onur Kıvrak Ve Burak Kadro Dışı 
Trabzonspor Kulübü, bordo mavili futbolcular Burak Yılmaz ve Onur Kıvrak'ın süresiz kadro dışı bırakıldığını duyurdu. Trabzonspor'un resmi internet sitesinden gerçekleştirilen açıklama, âdeta gündemi sarstı. Açıklamada, dünkü olağanüstü yönetim kurulu toplantısında Burak Yılmaz ve Onur Kıvrak'ın süresiz olarak kadro dışı bırakılması yönünde karar alındığı ifade edildi.
Hürriyet

Çifte Standart Var 
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, derbinin hakemi Fırat Aydınus'u eleştirdi, ağır cezalar verilmesine sebep olan sevkler için de Hukuk Kurulu'nu istifaya davet etti. Cengiz, "Bizden 13, rakipten 2 sevk var. Tam tersi de olsa aynı şeyi söylerdim, biz bundan rahatsız olduk. Neden bu çifte standartı yapıyorsunuz? Bunu kim yapıyor, TFF Hukuk Kurulu. Sonra Disiplin ve Tahkim karar veriyor." dedi.
Posta

Kartal Bölündü 
Şenol Güneş ile son 3 yılda 2 şampiyonluk yaşayan Beşiktaş'ın üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Vodafone Park'ta alınan son Sivas yenilgisi ile lider Başakşehir'in 9 puan gerisine düşen Kartal'da bölünmeler başladı. Kötü gidiş taraftarı böldü, muhalefeti harekete geçirdi. Başkan Fikret Orman'a karşı olanlar mayıs ayında yapılacak kongreye aday çıkarmaya hazırlanıyor. En büyük aday ise Ahmet Nur Çebi. Ancak 2 milyar liraya yakın borç yönetime talip olanları tedirgin ediyor.
Posta

Koeman İle Devam 
Fenerbahçe'de beklenen oluyor. Hollandalı teknik direktör Erwin Koeman, vatandaşı Phillip Cocu'nun kovulmasıyla vekâlet ettiği koltuğa resmen oturmaya hazırlanıyor. Cocu'nun gönderilmesiyle yeni hoca arayışlarına başlayan yönetim, üç maçlık performansıyla umut vermekle kalmayıp tribünlerden yükselen Ersun Yanal seslerini de bastıran Koeman ile yola devam etme kararı aldı. Önümüzdeki birkaç gün içinde Erwin Koeman ile masaya oturacak başkan Ali Koç ve kurmayları, 57 yaşındaki hocayla takımın teknik direktörü olarak sözleşme imzalayacak.
Türkiye

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme