.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

14 Kasım 2018 Çarşamba

14.11.2018 Genel Gündem

14.11.2018
TÜRKİYE 
Yerelde İşbirliğini Araştıracaklar 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Haziran'da hayata geçen Millet İttifakı görüşmelerinin ardından ilk kez dün ile İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi CHP heyetinde Seyit Torun, Bülent Tezcan ve Oğuz Kaan Salıcı, Kılıçdaroğlu'na eşlik ederken İYİ Parti heyetinde Cihan Paçacı, Müsawat Dervişoğlu ve Koray Aydın yer aldı. Heyetler, liderler eşliğinde yaklaşık 45 dakika görüş alışverişinde bulunurken, daha sonra Kılıçdaroğlu ve Akşener baş başa görüştü.
Hürriyet


'Geri Dönüş' Tepkisi 
Yerel seçimlerde aday olacak oda ve borsa başkan ve üyelerine görevlerine geri dönme imkânı getiren düzenleme, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) tepki çekti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Doğru bulmuyoruz" dedi, düzenlemeden üretici ve sanayicilerin zarar göreceğini vurguladı. Konuyla ilgili yasa teklifi, AK Partili 3 milletvekilinin imzasıyla dün verildi. Teklife göre, milletvekili ve mahalli idareler seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan birlik başkanı, birlik yönetim kurulu üyeleri ile oda ve borsa yönetim kurulu başkan ve üyeleri, aday olamaz veya seçilemezse bir ay içinde eski görevlerine geri dönebilecek.
Hürriyet

'O Koltuğu Terk Et' 
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubunda konuştu. Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Atatürk'ün yanında yer alan Rifat Börekçi'nin, ilk Diyanet İşleri Başkanı olarak atandığını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Şimdi 18. Diyanet İşleri Başkanı var. Bu Başkan, 'Keşke Yunan galip gelseydi' diyen kişinin önüne gidip diz çöküyor" dedi. Kadir Mısıroğlu için "Bayrağına, vatanına, inancımıza düşman olan bu kişi, 'Keşke Yunan galip gelseydi', '10 Kasım'da 09.05'te kenefe gidin' diyor" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Diyanet İşleri Başkanı bu kişiyi ziyarete gidiyor 9 Kasım'da. 'Ziyaret tamamen insani duygularla yapılmıştır' diyor." dedi.
Posta

Çoğu Başkan Aday Olamayacak 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti kurmayları ile yaptığı toplantılarda yeniden aday gösterilmeyecek mevcut başkanlarının belirlendiği öğrenildi. Yerel Yönetimler Başkanlığının hazırladığı performans raporları, anketler ile vatandaşın 10 başlıkta gündeme getirdiği beklenti ve şikâyetlerin masaya yatırıldığı toplantılarda AK Parti'nin elinde bulunan belediyelerle ilgili kararın verildiği belirtiliyor. Bu kapsamda, 800 civarındaki mevcut belediye başkanından en az yüzde 70'inin yeniden aday gösterilmeyeceği ifade edildi.
Türkiye

Uluslararası Libya Konferansı'nı Terk Ettik 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Libya Konferansı'ndan "Türkiye'yi sürecin dışında tutmak istemeleri" sebebiyle, çekildiğini duyurdu. Fuat Oktay "Libya'daki kriz, bazı ülkelerin kendi kısıtlı menfaatleri için süreci baltalamalarına devam etmesi hâlinde çözülemeyecektir" dedi. Türkiye'nin büyük bir hayal kırıklığına uğradığını belirten Oktay "Üzülerek belirtiyorum ki uluslararası komite bu sabah birlikte olmayı başaramamıştır." dedi.
Türkiye

'ABD Ödülü Kuşku Verici' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu: "ABD'nin teröristlerin başına ödül koyması oldukça kuşku vericidir. PKK'lı teröristlerin başına ödül koymak, PYD/YPG'yi perdelemek, gözlerden uzak tutmak demektir. Başlarına ödül koydukları PKK'lılarla sabah akşam beraber olan ajanları da mı Washington yönetimini bilgilendirmekten acizdir? Ödül yemi vahşi batı alışkanlığıdır. 1. Dünya Savaşı'nın sancıları henüz geçmiş değildir. 100'üncü yıldönümü anılan bu ateşkes antlaşması Osmanlı İmparatorluğu'nun ölüm fermanı olmuştu. Biz makûs antlaşmanın nesini anacağız?"

DÜNYA  
Patrik'in Azarı Atina'yı Karıştırdı 
Yunanistan'da Ta Nea gazetesinde yayınlanan ve İstanbul Fener Patriği Bartholoemos'un görüşme sırasında Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanı Kostas Gavroğlu'nu azarladığına dair haber Atina'da gürültü koparttı. Gerek Patrikhane, gerekse Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanlığı haberde yer alan "diyalogların hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını" açıkladılar. Ancak haberi kaleme alan Ta Nea gazetesinin deneyimli yazarı Yorgo Papahristu, yazdıklarında ısrarlı olduğu belirterek "Yalanlamaları bekliyordum. Aksi takdirde Atina ve Fener arasında büyük uçurum ortaya çıkardı" dedi.
Hürriyet

Onda Vicdan Bulamadılar 
Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Myanmar lideri Aung San Suu Kyi'ye 2009'da verilen 'Vicdan Elçisi' ödülünü geri çektiğini açıkladı. Örgütün açıklamasında; Kyi'nin, ordunun Arakanlı Müslümanlara yönelik katliamlara açıkça kayıtsız kalmasına ve ifade özgürlüğüne yönelik giderek artan tahammülsüzlüğüne atıfta bulunuldu. Aung San Suu Kyi'nin bir de Nobel Barış ödülü bulunuyor. Binlerce Arakanlı, Myanmar ordusunun saldırıları sonucu ölürken, yüz binlercesi komşu ülkelere kaçmıştı.
Posta

İsrail Barbarlığı 
İsrail, haksız bir şekilde abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde iki gündür bütün dünyanın gözü önünde katliam yapıyor. Önceki gün sınırı geçerek Hamas'ın bir liderine suikast düzenleyen İsrail, barbarlığına devam ediyor. Suikast için giden timdeki bir İsrail askerinin ölmesi üzerine saldırıların şiddetini artıran İsrail, sabaha kadar Gazze'ye bomba yağdırdı. İsrail ordusu, "saldırı hazırlığında olan Hamas'a ait hedefleri vurduk. Toplam 150 hedefi imha ettik" açıklamasında bulundu.
Türkiye

Patronunuza Söyleyin Adamlar İşlerini Bitirdi 
Amerikan The New York Times (NYT) gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bazı ülkelere verdiklerini söylediği Cemal Kaşıkcı cinayetiyle ilgili Türkiye'nin elindeki tapeler hakkında yeni bir iddia ortaya attı. Habere göre, Kaşıkcı'yı öldürmek için İstanbul'a gelen 15 kişilik suikast timinin bir parçası olan ve Veliaht Prens Muhammed'e önemli yurt dışı ziyaretlerinde eşlik eden Suudi güvenlik yetkilisi Mahir Abdulaziz Mutreb, cinayetten kısa sure sonra Arapça bir telefon görüşmesi yaptı. Mutreb, telefon görüşmesinde isim vermeden "Patronunuza söyleyin, adamlar işlerini bitirdi" dedi.
Türkiye

EKONOMİ  
Dolar: 5,4721-6,4774
Euro: 6,1953-6,2018
Sterlin: 7,1265-7,1359
Gram Altın: 211,6509-211,8712

2 Yıllık Tahvilde Faiz 3 Ayın En Düşüğü 
Hazine, önceki gün ve dün düzenlediği ihalelerle toplamda 3 milyar 98 milyon lira borçlandı. Hazine'nin dün yapılan gösterge 2 yıllık tahvili yeniden ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 18.79 olurken, toplam 1 milyar 138 milyon lira borçlanıldı. 23 Ekim'deki ihalede iki yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 25.98, 18 Eylül'de yüzde 25.11, 11 Eylül'de yine yüzde 25.11 ve 13 Ağustos'ta yüzde 24.89 olmuştu. Dünkü ihalede faiz hem yüzde 20'nin altına indi hem de son 3 ayın en düşük faizi ile ihraç yenilendi.
Hürriyet

Market Poşeti 25 Kuruş Olacak 
AK Parti, çevre kirliliğinin azaltılması ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyum amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin ikinci kanun teklifini dün TBMM'ye sundu. Teklifin dikkat çeken hükümlerinden bazıları şöyle: Kalıcı çevre kirliliği yaratan plastik poşet ve ambalajlar, kullanımlarının azaltılması için paralı olacak. Müşterisine bedava poşet veren işletmelere de satış alanının her bir metrekaresi için 10 lira ceza kesilecek. Her bir poşetin satış fiyatı 25 kuruşun altında olmamak üzere belirlenecek ve yıllık olarak güncellenecek.
Hürriyet

Konkordatoda Yenilik 
Şirketlerin iflastan kurtulmak için talep ettikleri konkordatoda, firmaya mali anlamda toparlanması için 23 aya kadar süre tanınıyor. Son dönemde artan konkordato ilanlarıyla ilgili de teklifte üç yenilik bulunduğunu belirten Mehmet Muş, "Konkordato ilan edilebilmesi için bağımsız denetim kuruluşu raporu gerekiyor. Denetim raporu veren kuruluşlar kamu yararına denetim yapma yetkisine sahip olacak. Bu kuruluşların yazdıkları raporlarla ilgili lisans iptaline kadar giden sorumlulukları olacak" diye konuştu.
Posta

Seka Üretime Geçiyor 
Geçtiğimiz aylarda yaşanan dolardaki sert dalgalanma, kağıt fiyatlarını da vurmuştu. Başta basın olmak üzere kağıdın ağırlıklı kullanıldığı sektörler, sıkıntı yaşamaya başlamıştı. Kağıdı stratejik ürün kapsamında değerlendirdiklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, müjdeyi verdi. Varank, "Balıkesir SEKA fabrikası, 2019'un başlarında yıllık 300 bin ton kapasiteyle tekrar kağıt üretimine geçecek" diye konuştu.
Posta

Üç Dev Dubai İçin İş Birliği Yaptı 
Doğuş Holding şirketlerinden DMarin, Meraas ve Dubai Holding ile iş birliği yapacak. İmzalanan sözleşmeyle yeni küresel yatırımların çekilmesi ve marina sektörünün Birleşik Arap Emîrlikleri'nde sürdürülebilir turizm ile GSMH'nin gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor. Yeni iş birliği ile Körfez bölgesinde marinaların geliştirilmesi ve yönetimiyle ilgili giderek artan talebi karşılayarak Dubai'de bölgesel bir merkez kurmak ve Orta Doğu ve Uzakdoğu marina geliştirme - yönetme fırsatlarını tespit etmek hedefleniyor.
Türkiye

Sağlıkta Fark Ödemesi Azalacak 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikli sağlık hizmetlerinden alınan farkın azaltılması veya kaldırılması için çalışma yapacaklarını söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı'nın 2019 bütçesinin sunumunu yapan Koca "Cepten yapılan sağlık harcamalarının oranı dalgalanma gösterse de Genel Sağlık Sigortasının devreye girmesiyle vatandaşlarımızın tamamına yakınının sağlık güvencesi altına alınması ile bu oran yüzde 16'lar seviyesine kadar inmiştir. Özel hastanelerde kanser vakalarında ve yoğun bakımlarda fark alınmasına son verilmiştir." diye konuştu.
Türkiye

SPOR  
Fatih Terim'e 3 Maç Ceza Daha 
Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ile teknik direktör Fatih Terim'i cezalandırdı. Fenerbahçe derbisi sonrası "hakeme hakaret" ve "sportmenliğe aykırı açıklamalar" yaptığı için 7 maç ceza alan Terim'e, geçtiğimiz salı günü oynanan Schalke maçının öncesi ve sonrasında yaptığı açıklamalar nedeniyle 3 maç daha ceza verildi.
Hürriyet

Eczacı Fener'e Set Vermedi 
Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin 4. haftası Eczacıbaşı VitrA ile Fenerbahçe'nin kapışmasına sahne oldu. Turuncu-Beyazlılar; Burhan Felek'te ağırladığı Kanarya'yı set vermeden 3-0 yendi. Eczacıbaşı VitrA ligde üst üste dördüncü kez kazanırken, Fenerbahçe ikinci mağlubiyetini aldı. Maçın en skorer ismi; 17 sayıyla galibiyette önemli rol oynayan Yeon Kim oldu.
Posta

Parasını Aldı Şikayet Etti 
Siyah-Beyazlı yönetim geçtiğimiz hafta diğer oyuncularla birlikte Tolgay Arslan'ın da parasını banka hesabına TL olarak yatırmıştı. Ancak yatan paraya şu ana kadar dokunmayan Tolgay Arslan, sözleşmesi gereği alacağını Euro olarak istedi ve Beşiktaş'ı Türkiye Futbol Federasyonu'na şikayet etti. Tolgay Arslan'ın bu hareketi, Başkan Fikret Orman'ı çok kızdırdı. Tecrübeli futbolcu böylece kulüple olan bağını da bir anlamda koparmış oldu.
Posta

Yıldırım'dan Gümüş Madalya 
Bükreş'te devam eden U23 Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 130 kiloda Osman Yıldırım final maçında Gürcü Pataridze'ye 6-5 yenilerek gümüş madalya kazanırken, 77 kiloda Fatih Cengiz de bronz elde etti. Turnuvada 60 kiloda Kerem Kamal ve 72 kiloda Cengiz Arslan yarı finale yükseldi.
Türkiye 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme