.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

15 Kasım 2018 Perşembe

15.11.2018 Genel Gündem

15.11.2018 
TÜRKİYE  
3 Pkk'lının Başına Ödül Ciddi Bır Adım 
ABD, PKK'lı Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın başına 12 milyon dolar ödül konmasının Türkiye'nin terör örgütüyle mücadelesine verilen ciddi ve gerçek bir katkı olarak değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. Ankara'da bir grup gazeteciye konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, "Suriye'de bir devletçik kurulmasına asla izin vermeyeceğiz" derken, gündemdeki konularla ilgili özetle şunları söyledi: "ABD, terör listesi oluşturduğu andan bu yana PKK'yı bir terör örgütü olarak görmüştür ve öyle görmeye de devam etmektedir. Zaman zaman taktiksel farklılıklarımız olsa da Türkiye ile birlikte PKK'ya karşı nasıl daha etkin mücadele edebileceğimiz konusu diyaloğumuzun önemli unsurlarındandır. PKK ile mücadelede daha önce kullanmadığımız bir araç daha olduğunu fark ettik. Türk ortaklarımız ile PKK'ya karşı mücadelenin nasıl desteklenebileceğine ilişkin görüşmelerimiz kapsamında Adalet İçin Ödül Programı'nı kullanmaya karar verdik."
Hürriyet
  
Chp'de 147 Başkan Adayı Daha Tamam 
CHP'de dün sabah önce Merkez Yönetim Kurulu, ardından da Parti Meclisi (PM) toplandı. CHP, yeni adaylar ve seçim yöntemini görüştü. CHP tüzüğünde aday belirleme yöntemi olarak önseçim, aday yoklaması ve merkez yoklaması öngörülüyor. Bu üç yöntem de toplantıda değerlendirildi. Parti yönetimi delegelerin oy kullandığı aday yoklaması ve merkez yoklamasıyla aday ataması yapmaya mesafeli yaklaşırken, seçim takvimi nedeniyle önseçim yapılamayacağı fikri benimsendi. CHP'nin aday belirleme yöntemi olarak eğilim yoklaması sonrası PM ataması yapılması yöntemi oy çokluğu ile benimsendi. Eğilim yoklaması için nerelere sandık kurulacağına MYK karar verecek. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul'da da sandık kurulması durumunda aday olacağını açıklamıştı.
Hürriyet
  
Andımız Faturası 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 'Öğrenci Andı'na ilişkin Danıştay'a sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru bulunan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ve iki avukatı görevden alındı. MEB, 'Öğrenci Andı'na ilişkin Danıştay'a sunulan temyiz dilekçesiyle ilgili gerekli düzeltici açıklamaları 'ek beyan' olarak mahkemeye sunacak. Farklı okullarda öğretmenlik ve yöneticilik de yapan Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Hayati Cankaloğlu, 2008'de MEB Hukuk Müşaviri olarak atandı. 10 Haziran 2014'te MEB 1'inci Hukuk Müşaviriliği görevine getirildi. Cankaloğlu, 12 Aralık 2016'dan bu yana MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.
Hürriyet
  
Hasta Ziyaretinin Siyaseti Olmaz 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kurtuluş Savaşı'nda keşke Yunan galip gelseydi", "10 Kasım'da 9'u 5 geçe kenefe gidin" diyen Kadir Mısıroğlu'nu 9 Kasım'da ziyaret etmişti. 10 Kasım'da duyurulan ziyarete muhalefet sert tepki göstermişti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, tartışma için "Bu insani bir ziyarettir. Hasta ziyaretinin ideolojisi ve siyaseti olmaz. İnsani bir ziyaretten böylesine siyasi, ideolojik sonuçlar çıkarılmasını doğru bulmuyoruz" dedi. Diyanet İşleri Başkanı'nın ziyaretlerini cübbeyle yaptığını kaydeden Ömer Çelik şöyle devam etti: "Diyanet İşleri Başkanı'mız; gençlerin FETÖ ve PKK'nın sapkın ideolojilerinden korunmasına yönelik çalışmaları nedeniyle terör örgütlerinin hedefindedir. Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz tarafından takdir edilen bir ilim adamıdır. Bu tartışmalar neticesinde de Cumhurbaşkanımız bu görüşünün kamuoyuyla paylaşılmasını istemiştir."
Posta
  
Darbecilerin Cezaları Onandı 
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genei Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonuimasıyla ilgili davada 26 sanık hakkında verilen 18 ağırlaştırılmış müebbet, 5 müebbet ve 12 yıl hapis cezası Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından da onandı FETÖ'nün darbe girişimi sırasında dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonulmasına ilişkin ilk dereceli mahkemenin 26 sanık hakkında verdiği karar, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'nce onandı. Dava, Ankara'da yerel mahkeme tarafından karara bağlanan ilk darbe girişimi dosyası olmuştu.
Milliyet
  
DÜNYA 
İsrail'de Hamas Krizi 
Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen dolaylı müzakereler sonucunda önceki akşam Gazze'deki Filistinli gruplar ile İsrail hükümeti arasında ateşkes sağlanırken, Netanyahu hükümetinde kriz patlak verdi. Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin Gazze politikasına sert eleştiriler yönelten radikal sağcı Yisrael Beiteinu (İsrail Evimiz) partisi lideri Avigdor Lieberman dün savunma bakanlığından istifasını açıkladı. Katar'dan gelen 15 milyon doların (82 milyon TL) abluka altındaki Gazze'ye girişine izin verilmesi ve Filistinli gruplarla ateşkesin kabul edilmesine sessiz kalamayacağını söyleyen Lieberman, şunları kaydetti: "Bir yandan mecliste teröristlerin ailelerine para akışını önlemek için yasalar geçirirken diğer yandan da bunlara para vererek sınırımıza gelip protesto düzenlemelerini ve askerlerimizin öldürülmesine destek sunmalarını sağlıyoruz." Sovyetler Birliği göçmeni, 60 yaşındaki radikal sağcı siyasetçi Lieberman, 2016'da savunma bakanlığı görevine getirilmişti.
Hürriyet
  
Dürzi Esirleri Kurtardı Diye Esad Omuzlarda Taşındı 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yaklaşık 3 aydır terör örgütü DEAŞ tarafından esir tutulmalarının ardından kurtarılan Suriyeliler ve aileleriyle başkent Şam'da bir araya geldi. DEAŞ'ın temmuz ayında Dürzilerin yoğun olarak yaşadığı Süveyda kentinde düzenlediği saldırıda 200'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 30'u aşkın kadın ve çocuk da kaçırılmıştı. Ekim ayı sonunda ise esirler, Suriye Ordusu tarafından düzenlenen başarılı bir operasyonla evlerine ve ailelerine kavuşmuştu. Sevinç içindeki aileler, bir ara Esad'ı omuzlarına aldı ve destek sloganları attı. Bir başka video görüntüsünde bir Süveyda sakini Esad'a kahve ikram etti. Esad kahveyi içtikten sonra kahve fincanı gelenek olduğu üzere yere atılarak kırıldı. Esad, güçlü durdukları ve sabırla bekledikleri için kaçırılan kadınlara ve ailelerine teşekkür etti. Aileler de çabaları ve gelişmelerle yakından ilgilendiği gerekçesiyle Esad'a teşekkürlerini iletti.
Hürriyet
  
'Müzakereler Dursun' 
Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri'nin Türkiye taslak raporu açıklandı. Raporda, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısı yapılıyor. Raporda çağrıya gerekçe olarak Türkiye'deki "son anayasa değişikliği, başkanlık rejimi ve demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarındaki gerileme" gösterildi. Katılım müzakerelerinin askıya alınması için Avrupa Komisyonu'nun bu konuda tavsiyede bulunması ve bu tavsiyenin AB üyesi devletlerin liderleri tarafından (AB Konseyi) onaylanması gerekiyor. Taslak rapor, aralık ve ocak aylarında Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda onaylandıktan sonra şubat ayında genel kurulda oylamaya sunulacak.
Posta

EKONOMİ 
Dolar: 5,4589-5,4652
Euro:6,1963-6,1984
Sterlin: 7,1067-7,1223
Gram Altın: 212,3735-212,6815

Müteahhitler Sınıflara Ayrılıyor 
Türkiye'de inşaat sektöründeki en büyük ve temel sorun 'yeterliliği olmayan firmaların sektöre dahil olması' olarak tanımlanıyor. Hem mali hem de iş tecrübesi olarak yeterli seviyede olmayan firmalar 'yüksek kârlılık' beklentisiyle inşaat yapmaya başlayınca, arz-talep dengesinde sorunlar yaşanıyor ve yarım kalan projeler konutzedeler yaratıyor. Uzun yıllardır tartışılan bu sorunun çözümü şimdi gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından meclise gönderilen kanun teklifi inşaat sektöründe köklü bir değişimin sinyalini veriyor. Bundan sonra özel sektör tarafından yapılacak tüm işlerde yeterlilik aranacak. Yeterliliği olmayan müteahhit altından kalkamayacağı işlere giremeyecek. Kentsel dönüşüm projelerinde de tamamlama sigortası yapılması zorunlu hale gelecek.
Hürriyet

Esnafa Faiz Müjdesi 
Şimdiye kadar 100 binlerce esnaf ve sanatkar, kooperatifler aracılığıyla kredi kullandı. Kooperatiften kastımız Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB). İşini büyütmek, ticari aracını yenilemek, makine teçhizat almak ve çalışan sayısını artırmak isteyen esnaf, Halkbank'tan TESKOMB aracılığıyla üst limiti 500 bin lira olan düşük faizli yani Hazine destekli kredi alabiliyor. Kredinin vadesi 5 yıla kadar çıkıyor ve 6 ayda bir ödeme imkanı sunuluyor. Ama bu kolaylığa rağmen işlerdeki aksaklıklar nedeniyle taksidini zamanında ödeyemeyen esnaf söz konusu. Düşük faizli bu kredilerde taksit zamanında ödenemediğinde gecikme (temerrüt) faizi son dönemde yüzde 40'lara kadar çıkmıştı. Bu yüksek faizle boğuşan esnafa büyük bir kolaylık sağlanacak. Müjdeyi de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan verdi.
Posta
  
550 Bin Konut Dönüştü 
Başta İstanbul olmak üzere Türkiye, genel olarak deprem kuşağında yer alıyor. Konutları depreme dayanıklı hale getirmek için 2012'de 'kentsel dönüşüm' yasası çıkarılmıştı. Yasanın çıkmasından itibaren 6 yılda 550 bin konutun dönüşümünün sağlandığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bugün için 5-5.5 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. 2025'te bu rakam 7.5 milyona ulaşacak" dedi. Kentsel dönüşümde şehirlerin silüetini bozan, yüksek binaları kesinlikle istemediklerini belirten Murat Kurum, yeni yapacakları binaların 4-5 katlı olacağını söyledi. Kurum, "Bunun takipçisi olacağız. Kentsel dönüşümde kesinlikle imar artışı olmayacak, imar artışı olacaksa eğer yüzde 20-25'i geçmeyecek. Dönüşümde 7 bölgedeki mimari kültürün estetiğinin yansıttığı değerler de olacak" dedi.
Posta 

Hizmet İhracatında Hedef 150 Milyar $ 
Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı M. İlker Aycı, "50 milyar dolar olan ihracatımızı 150 milyar dolara çıkartmak amacıyla çalışmalarımızı hızlandırdık" dedi. Yazılım, turizm, yurt dışı müteahhitlik, yük ve yolcu taşımacılığı, sağlık, danışmanlık gibi hizmet alanlarında ihracat yapan firmaları bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan ve Başkanlığı Türk Hava Yollan Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı tarafından yürütülen 'Hizmet İhracatçıları Birliği', Ankara'da kapsamlı bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
Milliyet 
 
SPOR 
Gençler Asla "Ben Oldum" Diye Düşünmesin 
Fenerbahçe'de ve kariyerinde yılmadan savaşan, daima kadro mühendisliği konusunda 'aranan kan' olan, Obradovic'in yoldaşı Maurizio Gherardini, Hürriyet'e konuştu. İtalyan basketbol insanı; Obradovic'i, gençlere tavsiyelerini, hayatın ve basketbolun kendisi için manasını anlattı. Sözlerinden satır başları şöyle oldu: * Geriye bakınca, "Şimdiki tecrübemle genç Maurizio'ya şunu söylerdim" dediğiniz bir konu var mı? - Hayattaki en kötü şey, pişmanlıklar ve keşkelerdir. Geriye bakmayı hiç sevmedim. Daima ileriyi düşündüm ve basketbolun bana getirdiği ayrıcalığın tadını çıkardım.
Hürriyet 

Fatih Terim'e Laf Söyletmem 
G.Saray Spor Kulübü'nün kasım ayı olağan divan kurulu toplantısı Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapıldı. Divanın ana gündemi, F.Bahçe derbisi sonrası sarı kırmızılı futbolcu, teknik heyet ve yöneticilere verilen cezalardı. Kendisi de ceza alan Başkan Mustafa Cengiz, Uluslararası başarıları esas alan bir kulüp olduklarına vurguladı. Cengiz, kendilerini haksız eleştirenlerin hepsine yanıt veremeyeceklerini kaydederek, "Belli kötülerle kötü olamayız. Biz böyle durmaya mecburuz" diye konuştu.
Hürriyet 

Bizim Yerimiz Euro 2020 
Milli Takım kalecisi Sinan Bolat, cumartesi günkü İsveç karşılaşması öncesinde özel açıklamalarda bulundu Sinan Bolat'ın sorularımıza yanıtları şöyle: "C Ligine düşmemek adına çok önemli bir maça çıkacağız. İsveç'te iyi bir oyun, istek, hırs ve arzu ile 3 puana ulaşmıştık. Konya'da da aynısını tekrarlayıp iyi bir oyunla İsveç'te yaptığımız gibi galibiyete ulaşmak istiyoruz."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme