.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

16 Kasım 2018 Cuma

16.11.2018 Genel Gündem

16.11.2018
TÜRKİYE 
Suudilerden Yarım İtiraf 
Suudi Arabistan Başsavcılığı,Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak beş kişinin idamının istendiğini açıkladı. Başsavcı Sözcüsü Şelan eş-Şelan,başkent Riyad'da düzenlediği basın toplantısında,"Kaşıkçı'nın cesedi,konsoloslukta parçalanarak dışarı çıkarıldı" dedi. Açıklamada Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın cinayetle ilgisinin olmadığı savunuldu. Suudi Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada,Kaşıkçı'nın ölümünde boğuşma ve öldürücü dozda ilaç verilmesinin etkili olduğu belirtildi. Kaşıkçı'nın cesedinin parçalara ayrıldığı ve konsolosluktan bu şekilde çıkarıldığı kaydedildi. Kaşıkçı'nın,ülkeye dönmesi için gösterilen çabanın başarısız olmasının sonucu öldürüldüğü öne sürüldü. Kaşıkçı'nın ülkeye dönmesi için ekip kurma emrinin eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed el-Asiri,öldürme emrinin ise ekibin başkanı tarafından verildiğini söyleyen Şelan,"Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayında beş kişinin idamı istendi" dedi.
Hürriyet


Mhp 11 Başkan Adayını Açıkladı 
MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz,yerel seçimler için partinin 11 belediye başkan adayını açıkladı. Adana Büyükşehir Belediyesi'ne daha önce Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin de açıkladığı Hüseyin Sözlü yeniden aday olarak gösterilirken,Mersin'de ise İYİ Parti'yle temas halinde olduğu için üstü çizilen mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yerine Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna aday olarak ilan edildi.
Hürriyet

2020'ye Kadar 37 Celp Dönemi 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,bedelli askerliğin ilk üç celp döneminde temel askerlik eğitimlerinin yapıldığını belirterek,"Bunların dışında kalan gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir" dedi. Akar,şunları söyledi: "Şu ana kadar bize müracaat eden toplam 634 bin 415 gencimiz işlemlerini tamamladı. Müracaatlarını yapanlardan iki celp döneminde toplam 54 bin 36 yükümlünün bedelli askerlik temel eğitimi gerçekleşti. 3. celp dönemindeki 13 bin 555 kişi de yarın (bugün) temel eğitim safhasını tamamlayıp terhis olacak. Bunların dışında kalan gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında yapacakları eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir. Bu gençlerimizin eğitim faaliyetleri 48 ilimizde kara,deniz ve hava ile Jandarma Genel Komutanlığı'na ait toplam 92 birliğimizde gerçekleşecektir. Bunlarla ilgili çalışmalarımız son aşamasına geldi. Önümüzdeki hafta ne zaman,hangi ilde,hangi birlikte temel eğitim görevini yapacakları kamuoyuyla paylaşılacaktır.
Hürriyet

Kktc 35 Yaşında 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 35. kuruluş yıldönümü dün başkent Lefkoşa başta olmak üzere tüm ilçelerde tören ve etkinliklerle kutlandı. Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,"Adı ne olursa olsun,Kıbrıslı Türklerin kendi kendilerini yönetme hakkının bir ifadesi olan devlet örgütlenmesi,KKTC olarak 35 yıldır halkımıza hizmet vermeye çalışmaktadır" dedi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş başta olmak üzere,Kıbrıs Türk halkının var olma mücadelesinde emeği geçenleri rahmet ve şükranla andı.
Posta

Baskan Erdoğan'dan Filistin Davasına Destek 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre,Filistin Devlet Baskanı Mahmud Abbas,Başkan Erdoğan'ı telefonla arayarak,Gazze'de yaşananlarla ilgili bir görüşme gerçekleştirdi. Erdogan,görüşmede Türkiye'nin Filistin davasına olan desteğini ifade etti. Israil'in geçtiğimiz günlerle Gazze'ye yaptığı saldırılarda 15 Filistinli hayatını kaybetmişti.
Akşam

DÜNYA 
İngiltere'de Brexit Depremi 
Önceki gün beş saat süren 'ateşli' tartışmaların ardından Birleşik Krallık'ın (İngiltere- Galler-İskoçya-Kuzey İrlanda) Avrupa Birliği'nden ayrılmasına (Brexit) ilişkin 'çıkış anlaşması' konusunda kabinesinden yeşil ışık almayı başaran Başbakan Theresa May,bu desteğin üzerinden 24 saat bile geçmeden istifa depremiyle sarsıldı. May'in anlaşmayı parlamenterlere sunmasından saatler önce yaz aylarında göreve getirilen Brexit Bakanı Dominic Raab istifa etti. Anlaşmadaki unsurların halka yönelik vaatlerle örtüşmediğini belirten Raab'ın,"AB'yle anlaşmamızda önerilen şartları vicdanım rahat bir şekilde kabul edemem" diyerek istifa etmesi May'i çok zor durumda bıraktı. Raab'ın istifasını Çalışma ve Emeklilik Bakanı Esther McVey ile Kuzey İrlanda Devlet Bakanı Shailesh Vara ve Brexit Devlet Bakanı Suella Braverman'ın istifaları izledi. Bir yandan anlaşmayı kurtarmaya çalışan May diğer yandan başbakan olarak siyasi geleceğini tehlikeye sokan bu gelişmelere rağmen Brüksel ile üzerinde anlaşılan metnin arkasında durmayı sürdürdü.
Hürriyet

Arakanlının Geri Dönüş İsyanı 
Geçen yıl Myanmar'daki etnik temizlikten kaçan yaklaşık 720 bin Arakanlı komşu Bangladeş'e sığınmıştı. Hürriyet 2017'de Myanmar-Bangladeş sınırına giderek Myanmarlı Müslümanların yaşadıklarını 'Acının Kalbine Yolculuk' haberiyle kamuoyuna duyurmuştu. Bir yıl aradan sonra tekrar Bangladeş'e giderek son durumu yerinde gördük. Cox's Bazar'a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta,geniş bir alan üzerine kurulan ve 'Mega Camp' olarak adlandırılan bölgede Arakanlılar için 30'dan fazla kamp kurulmuş durumda. Bu kamplarda yaşayan bir milyondan fazla Arakanlı bir yandan yaralarını sarmaya çalışırken,diğer yandan yetersiz beslenme,çeşitli hastalıklar ve doğa koşullarına karşı yaşam mücadelesi veriyor. Uluslararası yardım kuruluşları Arakanlılar için faaliyet gösterse de kamplardaki kötü koşullardan dolayı yapılan çalışmalar yetersiz kalıyor.
Hürriyet

Sıra Dayandılar 
Honduras'tan daha iyi bir yaşam umuduyla ABD'ye gitmek isteyen 160 kişilik kafile,yolda katılanlarla birlikte 7 bin kişiye ulaşmış ve bir göç dalgasını tetiklemişti. Guatemela ve Meksika sınırlarını geçen öncü gruplar 2 bin kilometrelik yolun sonunda ABD sınırına ulaştı. Bir aylık yolculuğun sonunda Tijuana'ya varan göçmenlere birkaç gün içinde binlercesinin daha katılması bekleniyor. ABD sınır devriyeleri güvenlik önlemlerini artırdı. ABD Başkanı Donald Trump sınıra asker göndermiş,'taş atılırsa silahla karşılık verilebileceğini' söylemişti.
Posta

EKONOMİ 
Euro:6,0910-6,0970
Sterlin: 6,8710-6,8838
Gram Altın: 219,7782-209,9666

Ekimde Bütçe Açığı 5.4 Milyar Lira 
Geçen yıl 3.3 milyar lira olan açık veren bütçe,bu yıl ekim ayında 5.4 milyar liralık açık verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre geçen yıl 10 aylık dönemde 35 milyar lira olan açık da bu yıl 62.1 milyar lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl ekimde 197 milyon lira faiz dışı fazla verilmişken,bu yıl ekimde 1.2 milyar lira faiz dışı açık verildi.
Hürriyet

İşsizlik Oranı Yüzde 11.1 
İşsizlik verileri ekonomideki yavaşlamayı teyit ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre,temmuz,ağustos ve eylül aylarını kapsayan ağustos döneminde işsizlik oranı yüzde 11.1 oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre 0.5 puan,temmuz dönemine göre ise 0.3 puan artan işsizlik oranı Mart 2017'den beri görülen en yüksek seviyesine çıktı. İşsizlik oranı bir önceki dönem olan temmuzda yüzde 10.8,geçen yılın aynı döneminde ise yüzde 10.6 olmuştu. İşsizlik oranındaki yükseliş inşaat,finans,tarım ve gayrimenkul sektörlerindeki istihdam kaybının yanı sıra iş arayanların hızlı artmasından kaynaklandı. İşgücüne katılım yani iş arayanlar ve işi olanlar yüzde 54.3,istihdam oranı yani işi ve işe yerleştirilenler yüzde 48.3 ile rekor kırsa da işsizlik oranındaki kötüye gidiş devam etti. Hükümetin Yeni Ekonomi Programı'nda yıl sonu için işsizlik oranı beklentisi yüzde 11.3. Analistler son üç ayda işsizlik oranında yükselişin hızlanmasını öngörüyor.
Hürriyet

1000 Tl'den Az Taksitli Toki Evleri 
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ),hayata geçirdiği konut projelerini dar gelirli vatandaşları da hesaba katarak,düşük taksitlerle satışa sunuyor. Bu kapsamda kasım itibarıyla 4 bin 11 konut,1000 liradan az taksitle satılıyor. 29 ilde hayata geçirilen konutların fiyatları ise 50 bin liradan başlıyor ve 20 yıla kadar ödeme imkanı sunuluyor. Konut sahibi olmak için başvuranları bazı şartlar bekliyor. Buna göre; alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemiyorlar. Ayrıca,bazı projelerde,satın alınan konutta borç bitene kadar alıcının veya ailesinin ikamet etmesi şartı aranıyor. Konutta ikamet edilmediği tespit edilirse sözleşme feshedilebiliyor.
Posta

Kanal İstanbul'un İnşaatı 2019'da Başlayacak 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan,gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanal Istanbul Projesi'nin Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olduğunu vurgulayan Turhan,projenin Istanbul Boğazı'nın deniz trafiğinde giderek artan sorunlara çözüm olacağını söyledi. Turhan,dünya ticaretinde en ekonomik ulaşımın deniz yolu olduğuna işaret ederek,"Böyle bir kanal ihtiyacı varken,boğazın islerini görecek su yolu yaparken de 'şehre katkı sağlayacak şekilde bir proje yapalım' düşüncesiyle Kanal Istanbul Projesi dünyada şehirciliğe yeni bir vizyon getirecek anlayışla dizayn edildi" dedi.
Akşam

SPOR 
Volkan Davet Yönetim Özür Bekliyor 
F.Bahçe'de Volkan Demirel konusu çözümsüz bir şekilde bekliyor. 6 Ekim'de Nabil Dirar ve Aatif Chahechouhe ile birlikte yönetim kurulu kararıyla kadro dışı bırakılan tecrübeli kalecinin yaptığı açıklamanın 'tatmin edici bulunmaması',buna karşın Volkan'ın 'bir adım daha atarsam yanlış anlaşılabilirim' endişesi,konuyu çözümsüzlüğe götürmüş durumda. Sarı lacivertli camianın önde gelen isimlerinin devreye girmemesi de konunun beklemeye alınmasında önemli bir rol oynadı.
Hürriyet

Londra'dan Birlik Beraberlik Mesajı 
Süper Lig'de Sivasspor'a sahasında 2-1 yenilip üst üste 2. kez kaybeden Beşiktaş'ta,Başkan Fikret Orman ve teknik direktör Şenol Güneş,asbaşkan Umut Güner ile birlikte Londra'nın yolunu tuttu. Başkan Orman,kötü sonuçların yarattığı moral bozukluğu nedeniyle kafa dağıtmak için gidilen İngiltere'de birlik mesajı verdi. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman,son dönemde yaşanan tüm gerginliklerin suni durumlar olduklarını ifade etti. Siyah beyazlı ekibin teknik direktörü Şenol Güneş ile hep yan yana olduklarını dile getiren Fikret Orman,"Biz yola beraber çıktık. İyi günde de kötü günde de hep beraberiz" şeklinde konuştu. Şampiyonluk yarışındaki durumlarını da değerlendiren Orman,"Süper Lig'de Ankaragücü maçıyla birlikte çıkışa geçeceğiz. Şampiyonluğu en güçlü adayıyız" dedi. Öte yandan Fikret Orman,Şenol Güneş ve Umut Güner,İngiltere'nin başkenti Londra'da teknik direktör Hikmet Karaman ile bir araya geldi.
Hürriyet

Bir Tarık Çamdal'a 1 Takım,1 Hoca 
2014'te transfer olduğu G. Saray'da sadece 42 maç oynayan,bu yıl antrenmandan başka bir şey yapmayan Tarık Çamdal,sarı kırmızılıların en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. İkinci başkan Abdurrahim Albayrak ve teknik direktör Fatih Terim'in,ikili görüşmeleri ve tüm çabalarına rağmen başka kulübe gitmeye ikna olmayan Tarık,ücretinde indirime de yanaşmadı
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme