.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

17 Kasım 2018 Cumartesi

17.11.2018 Genel Gündem


17.11.2018
TÜRKİYE 
Batmaz'ın Hücresine Baskın 
Ankesör soruşturması kapsamında 100'ü asker 88'i sivil imam olmak üzere 188 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde FETÖ'nün sivil imamları ile örgüt mensubu askerlerin ankesör sistemini kullanarak haberleştikleri belirtildi. Açıklamada hakkında gözaltı kararı verilen 88 sivil imamın, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Akıncı Hava Üssü'ndeki darbe faaliyetini yönettiği iddia edilen FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'a bağlı oldukları ileri sürüldü. Açıklamada şöyle denildi: "FETÖ ile irtibatları tespit edilen 4 teğmen, 96 astsubay olmak üzere toplam 100 asker şüpheli ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan ve FETÖ ile irtibatlı askerleri örgüt adına yöneten ve FETÖ'nün hava kuvvetleri imamı Kemal Batmaz'a bağlı olarak çalışan 88 sivil mahrem imam olmak üzere toplam 188 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir.
Hürriyet


Ak Parti 25 Adayını Belirledi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adaylarla ilgili yaptığı çalışmalar sonucu 25 ilin adayları kesinleşti. Bu illerde temayül yoklaması yapılmayacak. Temayül yapılamayacak iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Kayseri, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kocaeli, Sivas, Kastamonu, Amasya, Denizli, Ordu, Samsun, Tekirdağ, Tokat, Artvin, Bayburt, Bolu, Çankırı, Kırşehir ve Gümüşhane'nin bulunduğu öğrenildi.
Hürriyet

Chp İle Dokuz Büyükşehiri Konuşuyoruz 
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener dün İstanbul'da Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'ı ziyaret etti. Akşener, ziyaret sırasında ittifak görüşmelerine açıklık getirerek, CHP ile dokuz büyükşehir belediyesi adaylığı için görüştüklerini anlattı. MHP tarafından aday gösterilmeyen Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz'a adaylık teklifi götürdüğünü söyleyen Akşener, "Burhanettin Bey adayımız olabilir" dedi. Akşener, Bodrum, Karabük ve Uşak'ı kazanabileceklerini söyledi.
Hürriyet

Kasıkçı Cinayeti Örtbas Edilemeyecek 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump telefonda görüştü. Erdoğan, Trump'a, Kaliforniya'daki orman yangınlarında hayatlarını kaybedenler için taziyelerini iletti. Cemal Kasıkçı cinayetinin tüm yönleriyle aydınlatılması ve olayın örtbas edilmesine izin verilmemesi hususunda mutabık kalan iki lider, tüm terör örgütleriyle mücadele konusunda, Türkiye ve ABD'nin daha yakın işbirliği içerisinde olmasının önemini vurguladı.
Akşam

'İsmim Öne Çıktı İnkar Edecek Değilim' 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için aday belirleme süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Özhaseki AK Parti'de 18 Kasım'da yapılacak e-temayül yoklamasının sonuçlarının aynı gün saat 17.00'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önünde olacağını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olup olmadığı sorulan Özhaseki "Cumhurbaşkanımızla görüşen, önüne raporlar sunan bir insan olarak 'ben adayım' demem doğru olmaz. Ancak gelinen noktada gerek bizim içimizde Genel Merkezde gerekse dışarıda teşkilatlar bazında ismim öne çıktı. Doğru, bunu inkar edecek değilim" dedi.
Posta

DÜNYA 
Amerıkan Exxonmobıl Kıbrıs'ta Sondaja Başladı 
Doğu Akdeniz'i Türkiye ve KKTC'nin tepkilerine rağmen tek yanlı parselleyen Kıbrıs Rum yönetiminden ihale alan Amerikan Enerji şirketi ExxonMobil, Ada'nın güneyinde sondaj çalışmalarına başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Rumların sondaj çalışmalarını desteklediklerini, ancak enerji kaynaklarının Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm çerçevesinde Türk ve Rumlar arasında eşit olarak paylaşılması gerektiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının, Türkiye'den gelecek tepkileri yumuşatmaya yönelik olduğuna dikkat çekiliyor. ExxonMobil şirketi Katar devlet petrol şirketiyle ortaklık yaparak Kıbrıs adasının güneyini 13 parsele ayıran Rumlar'dan Mısır'a yakın 10 numaralı Delfini adı verilen parseli kiraladı. ExxonMobil'e ait İngiliz bayraklı Stena Icemax adlı sondaj gemisi geçen hafta bölgeye ulaştı. Sondaj gemisinin ön hazırlıklarını tamamlayarak bu ay sonuna kadar en az bir deneme sondajı yapması bekleniyor. Amerikan şirketinin sondaja başladığı 10 numaralı parsel, Türkiye'nin ya da KKTC'nin parsellediği bölgenin dışında kalıyor. Bu arada enerji kaynaklarından sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Francis Fannon, Kıbrıs Rum yönetimine gelerek Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotropis'le sondaj çalışmalarını ele aldı.
Hürriyet
 
Türkıye'nin Şifa Elçileri 
Myanmar'daki katliamdan kaçarak Bangladeş'e sığınan bir milyondan fazla Arakanlı kamplarda sağlık konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Cox's Bazar'daki kamplarda kurulan sağlık tesisleri tıbbi destek sunuyor. Ancak hastalara iyi hizmet veren hastane sayısı çok az. Türkiye Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz ocak ayında kurduğu sahra hastanesinde her yaştan binlerce hastayı tedavi etmeye devam ediyor.
Hürriyet

Yine Beynimizi Yaktı 
Türkiye'nin Suriye'de kararlı ve dik durusu karsısında zor durumda kalan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den, çelişkilerle dolu itiraf gibi bir açıklama daha geldi. ABD'de bir haber kanalına konuşan Jeffrey, terör örgütü PKK ile uzantısı PYD'nin organik bağını ilk kez kabul etti. Ancak Jeffrey bu sözlerin ardından mantıkla bağdaşmayan fıkra gibi bir değerlendirme yaparak, "PYD terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısıdır ama PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz" dedi.
Akşam
EKONOMİ 
Euro:6,0839-6,0986
Sterlin: 6,8420-6,8440
Gram Altın: 209,3680-209,5152

Toplusözleşmede Zam Oranı %25 
YIL sonu yaklaşıyor ve çalışanın gündemi maaş zammı. Araştırmalar enflasyon oranında zam yapılması beklentilerinin yüksek olduğunu gösteriyor ama ekonominin sıkıntılı olduğu dönemlerde zam oranlarının oldukça düşük olduğu da bir gerçek. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ekim ayı enflasyonu yüzde 25.24, hükümetin Yeni Ekonomi Programı da yıl sonu için yüzde 20.8 enflasyon öngörülüyor. Asgari ücret zammı için de aralıkta görüşmeler başlayacak. Ancak öyle bir kesim var ki daha 2019 yılı başlamadan zam oranlarını belirlemeyi başardı. Sendikalı işçiler yaptıkları toplu sözleşmelerle en düşük enflasyon oranı kadar zamma imza atarken çoğu işçi seyyanen artış da sağladı.
Hürriyet

Sosyal Konut Müjdesi 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde dar gelirli vatandaşlar için başlatılan 'Sosyal Konut Projesi 'kapsamında bugüne kadar 655 bin konutun hak sahibi vatandaşlara teslim edildiğini, bu yıl içerisinde ise 46 bin 700 konutun daha tesliminin yapılacağını bildirdi. 2003'ten bugüne yaklaşık 840 bin konut üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Kurum, "Bunların 720 bini alt gelir ve orta gelire hitap eden sosyal içerikli konutlar. Bunları yüzde 5-10 peşin, 20 yıla varan vadelerle vatandaşımıza veriyoruz ve barınma ihtiyacını gidermesi noktasında devletimiz destek oluyor" diye konuştu.
Hürriyet

Bedelli Askerlik Ve İmar Barışı'nda Beklentiler Aşıldı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün twitter'dan açıklamalar yaptı. Ekonomi politikaları açısından pozitif bir haftayı tamamlandığını ifade eden Bakan Albayrak, "Bu hafta en önemli gelişmeler tahvil faizlerimizde oldu. Yüzde 17.67 olarak gerçekleşen 5 yıllık tahvil faizlerimiz 5 ayın en düşük seviyesine geldi. 2 yıllık tahvil faizleri de 7.2 puanlık düşüşle yüzde 18.79 oldu. Maliye politikalarımızda da, bütçe disiplininden taviz vermeden sıkı duruşumuzu devam ettiriyoruz. Bütçe gelirlerimiz YEP beklentilerimizden de iyi seyrediyor. 630.5 milyar TL olarak öngörülen vergi gelirlerimize ilişkin gerçekleşme beklentimiz aynı şekilde sürüyor" dedi.
Hürriyet

İstanbul'un Beş Millet Bahçesi Bugün Acılıyor 
İstanbul'a 1.5 milyon metrekare yeşil alan kazandıracak Başaksehir, Kayaşehir, Hosdere, Baruthane ve Çırpıcı millet bahçeleri, bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenecek törenle açılacak. Millet bahçeleri, Erdoğan'ın açıkladığı '100 Günlük Eylem Planı' içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hayata geçireceği projeler arasında yer alıyor. İstanbul'a yapılan millet bahçeleriyle kişi bası yeşil alan miktarı, yüzde 10 artacak.
Akşam

SPOR
Koeman Gerçekleri 
F.Bahçe'de Erwin Koeman ile yeni sözleşme yapılmazken, yetkileri artırıldı ve şimdilik devam edileceği kendisine bildirildi. Hollandalı hoca, futbolcular ile ilişkisi, oyunculara saha kenarında verdiği güven ve taktiksel anlamda başarısı ile bu görevi bir süre daha sürdürmeyi garantiledi. Comolli ile görüşen Koeman'a devam edeceği resmen bildirilirken yeni bir sözleşme yapılmaması, bir olumsuzluk olduğunda bu karardan dönülebileceği şeklinde yorumlandı.
Hürriyet

Beşiktaş'ta Büyük Gün 
Beşiktaş'ta haftalardır beklenen büyük gün geldi çattı... Siyah beyazlı kulübün divan kurulu 2018 yılı 4. olağan toplantısını bugün yapacak. Vodafone Park Moda Merkezi'nde saat 10.30'da başlayacak toplantı, 25 Mart 2012'den bu yana görevde olan Fikret Orman'ın Beşiktaş Başkanlığı dönemindeki en önemli divan kurulu buluşması olacak. · Geçen yıl şampiyonluğu Galatasaray'a kaptıran futbol takımının bu sezon da beklentilerin uzağında kalmasına paralel olarak toplantının tartışmalı bir ortamda geçmesi bekleniyor.
Hürriyet

Her Şey Mümkün 
UEFA Uluslar Ligi'nde perde bugün Türkiye için -şimdilik- kapanıyor. İsveç'i konuk edecek olan Milli Takım, rakibini yenip ikinciliği garantilemeye çalışacak. Liderlik şansı bulunmayan Milli Takım, rakibini yenerse, Euro 2020'ye katılma yolunda elini güçlendirecek. Eğer karşılaşmayı İsveç kazanırsa ay yıldızlılar C Ligi'ne düşecek. Beraberlik durumunda millilerimiz düşmemek için İsveç'in salı günü Rusya'ya puan kaybetmesini bekleyecek. Peki bugünkü maç, Euro 2020'ye katılımı nasıl etkileyecek?
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme