.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

19 Kasım 2018 Pazartesi

19.11.20118 Genel Gündem


19.11.2018 
TÜRKİYE  
Cinayet Raporu Yarın Hazır 
ABD Başkanı Donald Trump, 2 Ekim'de Suudi infaz ekibi tarafından İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda kapsamlı bir raporun yarın hazır olacağını söyledi. Malibu'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, cinayet emrinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından verildiğini öne süren CIA raporu hakkında, "Henüz herhangi bir değerlendirme yapmadılar. Bunun için çok erken. Bu tamamlanmamış bir rapor" ifadesini kullandı.
Hürriyet

  
İttifakın Şifreleri  
CHP, Adalet Kurultayı'nın sonuç bildirgesinde ortaya koyduğu, 16 Nisan Referandumu'nda özellikle Ankara ve İstanbul gibi bazı büyük kentlerde olumlu sonuç alan 'Hayır Bloku' ve 24 Haziran seçimlerinde 'millet ittifakı' adıyla uygulanan 'Demokrasi, Adalet ve Huzur Hareketi'ni yerel seçimlerde de uygulamak üzere harekete geçti. Bu doğrultuda bir süredir devam eden görüşmeler, CHP ve İYİ Parti liderlerinin geçen hafta bir araya gelmesiyle vücut buldu. Bu birlikteliğin Saadet Partisi ve 'demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunan' diğer partilerle yapılan görüşmelerle güçlendirileceği belirtildi. CHP'nin görüşmelerde aktif görev alan kurmayları 'henüz bir ittifak oluşmadığını, sadece bir ittifakın olabilirliğinin tartışıldığını' dile getiriyor. Kurmaylar, "Bu birlikteliği, ülkenin geleceği adına, bu ülkeye birlik ve beraberliği getirme adına, eve, sokağa huzur getirmek adına kurmak istiyoruz. Bu açık bir davet. Türkiye'nin içinde bulunduğu süreci daha olumlu hale getirmek için bir sandık ittifakı peşindeyiz. Geçmişte oy vermiş insanlar, görülüyor ki hayal kırıklığı içinde bir çözüm arıyorlar. Onların önüne bir umut koymayı amaçlıyoruz" diye konuşuyor. CHP'nin ittifakta öncelikli hedefi, elindeki belediye sayısını arttırmanın yanı sıra AK Parti'de bulunan bazı büyükşehir belediyelerinin de muhalefetin eline geçmesini sağlamak.
Hürriyet 

Hadi Biz Alıştık Turistler Görmesin 
Bodrum'a önceki gün 24 saatte metrekareye 150 kilo yağış düştü. Yokuşbaşı Mahallesi'nde dere yatağı kenarındaki bir evin istinat duvarı yıkılınca 15 ev su altında kaldı. Torba Mahallesi'nde ise sel suları, dere yatağında biriken çöpleri sürükledi. Çöpler rögar ve mazgalları tıkadı. Yer altına inemeyen yağmur suyu cadde ve sokakları nehre çevirdi. Balık tutan Recep Koç (39) ve Cemile Demirtaş'ın (62) yağmurdan korunmak için bindikleri araç, sel sularıyla denize sürüklendi. Kendi imkanlarıyla aracın üzerine çıkmayı başaran balıkçıları itfaiye kurtardı.
Posta 

Artık Teröre Destek Verme 
Dışisleri Bakanı Mevlüt Çavusoğlu BM temasları kapsamında gittiği New York'ta açıklamalarda bulundu. BM zirvesinin ardından Washington'a geçerek mevkidaşı Mika Pompeo'yla görüşecek olan Çavusoğlu, ABD'nin terör örgütü PYD'ye desteğiyle ilgili net mesajlar verdi. Çavusoglu, "Amerika'yla olan iliksilerimizi, 20'sinde Washington'a geçerek mevkidaşım Mike Pompeo ile enine boyuna konuşacağız" dedi. ABD ile iliksileri değerlendiren ve iliksilerde çalkantılı günler yaşandığının bir gerçek olduğunu söyleyen Çavusoğlu, "Herkes konuyu Rahip Brunson meselesine götürmeye çalıştı ya da bu problemle sınırlamaya çalıştı ama esas bizim ilişkilerimizi geren iki konu var. Bunlardan bir tanesi ABD'nin Suriye'de YPG/ PKK'ya destek vermesi. Aynı örgüt olduğunu bilmesine ve kabullenmesine rağmen, bu işbirliğini de zaruri görmesi gerçekten büyük bir hatadır'' diye konutsu.
Akşam

DÜNYA
Afganistan'da Yeni Barış Umudu 
Moskova'daki Afganistan görüşmelerine Rus Dışişleri Bakanlığı, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'yi kızdırmamak için Afganistan Yüksek Barış Şurası'ndan davetlileri seçmeye özen gösterdi. Taliban adına Katar'daki merkezden temsilciler davet edildi. Böylece Moskova'da bir araya gelen Afganistan konulu yuvarlak masa toplantısında Rusya'nın yanı sıra Taliban, Afgan hükümeti, İran, Çin, Pakistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve hatta ABD temsilcisi yer aldı. Taliban örgütü Moskova'nın inisiyatifiyle girişilen bu ilk diyaloğa 'barış görüşmeleri' adı verilmesine kesinlikle karşı çıktı. Beş Taliban temsilcisi Afganistan'da tek bir yabancı ülke askeri bulunduğu sürece Kabil yönetimiyle ulusal diyalog görüşmeleri başlatılmayacağını ilan etti.
Hürriyet 

Netanyahu'nun Etrafı Sarıldı 
İsrail Savunma Bakanı Avidgor Lieberman'ın Hamas ile İsrail yönetimi arasındaki ateşkes ve Gazze'ye Katar üzerinden fon transferini gerekçe göstererek istifa etmesinin yankıları sürüyor. Koalisyon ortakları, erken seçim için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu üzerindeki baskısı arttı. Netanyahu ise, "güvenliğin hassas olduğu bir dönemde seçimlere gitmenin gereksiz ve yanlış" olacağını söylerken, hükümet ortaklarını ikna etmek için görüşmelere başladı. İstifasının ardından Lieberman'ın Evimiz İsrail Partisi'ni koalisyondan çekmesiyle hükümet, 120 sandelyeli mecliste sadece 61 vekille 'kırılgan bir çoğunluğa' hâkim.
Hürriyet

Kolombiya'dan Türkiye'ye 'Barışa Destek' Teşekkürü 
Kolombiya'da, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile yürütülen ve anlaşmayla neticelenen barış sürecinin pilot bölgesi Orejon mezrasındaki halk, Orejon Okulu'nu inşa eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'na (TIKA) ve Türkiye'ye teşekkür etti. TIKA'dan yapılan açıklamaya göre TIKA yetkilileri, 2 yıl önce eski Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un hizmete açtığı okulu ziyaret ederek örgencilere Türkçe - İspanyolca Nasreddin Hoca kitabı ve Türkiye görselli yapbozlar armağan etti. Okulun öğretmeni Moreia Mira, "Türkiye gibi bir ülkenin desteğini almak çok önemli" dedi.
Akşam

EKONOMİ 
Dolar: 5,3425-5,3524
Euro:6,0989-6,1073
Sterlin: 6,8501-6,8859
Gram Altın: 209,8234-210,0838

Banka Da Sorumlu 
Uluslararası bir şirketin CEO'su olarak görev yapan Özge Göktekin, Dumankaya İnşaat San. AŞ'nin Esenyurt'taki bir projesinden ev almak istedi. Taraflar, 29 Mart 2015 günü sözleşme imzaladı. Dairenin bedeli 141 bin TL olarak kararlaştırıldı. Göktekin 34 bin 250 lirayı peşinat bedeli olarak şirkete ödedi. Göktekin, şirket ile konut projesi finansmanı anlaşması yapan bankadan da 105 bin 750 TL kredi çekti. Dumankaya'nın ödemesi tamamlanırken, Göktekin bankaya aylık ödemelerini yapmaya başladı. Noter huzurunda yapılan sözleşmeye göre dairenin teslim tarihi ise 31 Ağustos 2017 olarak kararlaştırıldı.
Hürriyet 

Vatandaşımızı Yem Etmeyiz 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası'nın (AKN) tamamen kaldırılacağını belirterek, "AKN'nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak" dedi. Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan AKN uygulamasının kaldırılması için altyapının geliştirildiğini ve kapasitenin artırıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamayı kaldıracak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek."
Hürriyet

Kobi'lere Acil Durum Kalkanı 
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye'deki işletmeleri deprem, yangın, sel ve mülteci krizi başta olmak üzere doğal afet ve acil durumlara karşı hazırlayacak bir platform kurdu. 'Connecting Business initiative' (CBi) adlı platform, özellikle Küçük ve Ortaölçekli işletmeleri (KOBİ) afetlere karşı güçlendirerek, ekonomik olarak dirençli olmasını sağlayacak. Hatay'da gerçekleştirilen 22'nci Girişim ve İş Dünyası Zirvesi öncesinde CBi platformuyla ilgili bilgi veren TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, "Bu platform, şirketlerin eğitim ve kaynak erişimini kolaylaştırarak işletmeleri dirençli kılacak" dedi. Turan ayrıca platform sayesinde şirketlere meteorolojik erken uyarı mesajları gönderilerek afet durumunda önceden bilgi verileceğini de söyledi.
Posta

Türkiye Tüm Dünyada İhracat Atağına Kalkıyor 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEIK) Mali Kurul toplantısının ardından dünya genelinde faaliyet gösteren ve özel sektörün dış ekonomik iliksilerini yürüten Is Konseyi Başkanları ile "Ticari Diplomasi Buluşması" nda bir araya geldi. Toplantıda Çin'den ABD'ye, Hindistan'dan Rusya'ya bulundukları ülkelerde ticaret ve işbirliğini geliştirmek için çözüm önerilerinin ve hedefleri sıralayan Is Konseyi Başkanları, ticari diplomaside yaşanılan sorunları ve tespitlerini de aktardı.
Akşam

SPOR  
Can Tarih Yazdı 
Milli motosikletçi Can Öncü, İspanya'nın Valencia kentinde yapılan Moto3 Dünya Şampiyonası'nın son ayağında tarih yazdı. 2003 doğumlu Can, Moto3'te yarışan ve birinciliğe ulaşan en genç pilot oldu. Yoğun yağış altında yapılan yarışta tüm rakiplerini geride bırakan Red Bull sporcusu, Moto3' de birincilik kazanan ilk Türk pilot olarak da tarihe geçti. 26 Temmuz 2003 doğumlu (15 yıl ve 115 gün) Can Öncü, Scott Redding'in 15 yıl ve 170 günle düne dek elinde tuttuğu 'Moto3'te yarışan en genç pilot' rekorunu da kırdı.
Hürriyet

G.Saray'ı Ayağa Kaldıran Transfer Ve Gerçekler 
G.Saray yönetiminin aylarca peşinden koşup transferinden son anda vazgeçtiği Fransız santrfor Anthony Modeste'nin önceki gün Almanya 2. Ligi takımı Köln'e imza atması gündeme bomba gibi düştü. Transferin açıklamasının ardından sosyal medyada sarı kırmızılı taraftarlar yönetime eleştiri yağmurunda bulunurken, Hürriyet bu olayların perde arkasında neler yaşandığı bilgisine ulaştı... G.Saray yönetiminin, "Transfer etseydik 25 milyon Euro ceza alabilirdik" dediği futbolcu nasıl Kölnlü oldu?
Hürriyet

Koltuğu Hazır Ama Davet Yok 
Futbol dünyası şimdiden 25 Kasım'da oynanacak olan Trabzonspor-Fenerbahçe maçını konuşuyor. Merak edilen konulardan biri ise F.Bahçe Başkanı Ali Koç'un Trabzon'a gidip gitmeyeceği... Karadeniz Gazetesi'nin bu konuya dair görüşünü aldığı Trabzonspor eski asbaşkanı Erol Tuna, "Trabzonspor'un sorunu Fenerbahçe ile değil, federasyonla... Dünya Trabzon'u misafirperverliğiyle tanır. Yönetim, Ali Koç'u davet etmeli ve Trabzon misafirperverliğini göstermeli" dedi. Tuna ayrıca, "Nasıl ki Galatasaray ve Beşiktaş başkanları Trabzon'a gelip maç izliyorsa, Ali Koç'un da Trabzon'a davet edilmesi ve karşılaşmayı izlemesi taraftarıyım" diye konuştu.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme