.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

18 Kasım 2018 Pazar

18.11.2018 Genel Gündem


18.11.2018 
TÜRKİYE 
Hakaret Ettırmeyiz 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Millet Bahçesi'nde yapılan toplu açılış töreniyle Çırpıcı, Baruthane, Kayaşehir ve Hoşdere Millet bahçelerinin açılışını gerçekleştirdi. Başakşehir Millet Bahçesi'nin 360 bin metrekare üzerine kurulduğunu, İkitelli Şehir Hastanesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanal İstanbul gibi dev projelerin merkezinde yer aldığını ifade eden Erdoğan, "Bahçemiz camiden kapalı otoparka, biyolojik göletten koku bahçelerine, etkinlik çayırından millet kıraathanesine, yürüyüş ve bisiklet yollarından oyun alanlarına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verecek tesislerle donatılmıştır" dedi.
Hürriyet


İstanbul'a Vurulan Hançeri Çıkaracağız 
İstanbul İl Başkanlığı tarafından TİM Center'da düzenlenen toplantıda partililere hitap eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, iktidarı eleştirip Türkiye'nin yaşadığı sıkıntıları sıraladı. 16 yıllık iktidar döneminde eğitim programının tam 11 kez değiştiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Çocuklar denek olarak kullanılıyor. Bizim onlar gibi medyamız yok, satın aldığımız kalemlerimiz yok. Onlar bu tabloyu dayattılar. Bizim bu ülkeye karşı, Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşlarına karşı sorumluğumuz var. Bu tabloyu değiştirmek namus borcumuzdur" dedi. Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu: "Gün düşünme ve düşünceyi eyleme geçirme zamanı. Türkiye 20 Temmuz darbesinden sonra, farklı bir sürecin içine itilmiştir. İnsanlar adeta korkuya teslim olmuştur. Bir ülke düşünün, yasama, yürütme ve yargı tümüyle bir kişinin elinde. Bir ülke düşünün, özel ve kamu dahil medyanın neredeyse yüzde 90'ı sadece bir kişinin kontrolünde. Bir kişinin beklentileri üzerine yayın yapan bir medya gerçeğiyle karşı karşıyayız.
Hürriyet 

Emri Veren Selman 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda devlet görevlilerince öldürülmüştü. Suudi Arabistan günler sonra olayı kabul etmiş, Suudi Başsavcı 5 kişinin idamını isterken Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın bağlantısı olmadığını savunmuştu. Washington Post, CIA'in, ABD Başkanı Trump'a sunduğu raporu yazdı. Habere göre; CIA, Prens Selman'ın bu işin içinde olduğuna dair kanıtı gizlice Trump'a gösterdi.
Posta 

Akar'dan Abd'ye: Ypg'yle İlişkini Kes 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na katılmak için gittiği Kanada'nın Halifax kentinde Çanakkale Anıtı'nı ziyaret etti. Kar altındaki törende anıta çelenk bırakan Akar, ABD askerlerinin YPG'li teröristlerle yemek fotoğraflarını hatırlatarak, "Bu fotoğraflar halkımızda rahatsızlık yaratmıştır. Halkımızın gözündeki Amerika ve _Amerikan ordusunun imajına zarar vermiştir. ABD'den söz verdiği gibi terör örgütü YPG ile olan işbirliğini kesmesini bekliyoruz" diye konuştu. Akar, FETÖ elebaşı ve üyelerinin iadesine iliksin 85 klasör ve sayısız belgenin ABD'ye gönderildigini anımsattı. İlave bilgiye ihtiyaç olması durumunda paylaşmaya hazır olduklarını dile getiren _Akar, FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu vurguladı.
Akşam

DÜNYA  
Abd'den İsrail'e Golan Desteği 
ABD önceki senelerde çekimser kaldığı İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgalini kınayan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararına bu yıl ilk kez karşı çıktı. İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgalini kınayan "İşgal Altındaki Golan" karar tasarısı önceki gün BM Genel Kurulunun 3'üncü komitesinde oylandı. Karar, 150 ülkenin desteği ile kabul edildi. İki ülke karara karşı çıkarken, 14 ülke çekimser kaldı. ABD ise önceki senelerde yapılan oylamalarda çekimser kalırken, bu kez karşı çıktı ve İsrail ile birlikte "hayır" oyu kullandı. Avustralya, Kamerun, Kanada, Fildişi Sahili, Guatemala, Honduras, Marşal Adaları, Meksika, Mikronezya, Palau, Panama, Papua Yeni Gine, Ruanda ve Togo çekimser kalan ülkeler arasında yer aldı. İsrail'in Golan işgalini kınayan BM kararı, İsrail'in Golan'daki bütün eylemlerini uluslararası hukukun ihlali olarak tanımlıyor.
Hürriyet
  
Böyle Giderse Başına Çıkmam 
ABD'de geçen hafta 6 Kasım'da yapılan Kongre ara seçimlerinden iki gün sonra Beyaz Saray'daki basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump ile Amerikan CNN kanalının muhabiri Jim Acosta arasındaki atışmayla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Trump'ın talimatı uyarınca elindeki mikrofonu almaya çalışan kadın Beyaz Saray çalışanına fiziki müdahalede bulunduğu gerekçesiyle Acosta'nın Beyaz Saray'a girişi yani akreditasyonu iptal edilmişti. CNN de konuyu yargıya taşımıştı.
Hürriyet

Oso'nun Hamza Tümeni Savaş Moduna 
Terör örgütü DEAŞ'a karsı 2015 yılında kurulan Türkmen unsurlardan oluşan ve Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı Harekatı'nda ÖSO çatısı altında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek veren Hamza Tümeni, savaş modunda. Yaklaşık 6 bin 500 savaşçıdan oluşan grup, halihazırda Türkiye'nin Fırat Nehri'nin doğusunda başlatacağı muhtemel operasyona karsı hazırlık yapıyor. Muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesinde savaş taktikleri öğrenen ve atış talimleri yapan grubun komutanlarından Seyf Ebu Bekir, hazırlıkları değerlendirdi.
Akşam

EKONOMİ  
Dolar: 5,3333-5,3343
Euro:6,0839-6,0986
Sterlin: 6,8420-6,8440
Gram Altın: 209,3680-209,5152

Konut Çıkarması 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yabancıya konut satışını arttırmak ve Türkiye'yi tanıtmak için düğmeye bastı. Bakanlık, hem Tapu ve Kadastro Müdürlüğü hem de özel sektör işbirliğiyle çalışmalar yapacak. Edinilen bilgilere göre önce hedef ülkeleri belirleyecek sonra bu ülkelerde tanıtım ve satış ofisleri kurulacak. Böylece yabancılar ya da yurtdışında yaşayan Türkler işlemlerini bulundukları ülkeden daha sağlıklı ve hızlı halledecek. Bu birimlerde vatandaşa ev alacağı proje ve lokasyonla ilgili sağlıklı bilgi verilerek, vatandaşın dolandırılmasının da önüne geçilecek. Projeler dışında ülke tanıtımı yapılarak sadece gayrimenkul değil turizm sektörüne de destek sağlanacak. Özel sektörün de desteği alınarak yürütülecek çalışmalar sonrası ülkeye döviz girdisi sağlanacak.
Hürriyet

Faiz Düşüşünde Hazine Etkisi 
Geçtiğimiz günlere kıyasla daha sakin bir piyasa görünümü var. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında gerilemeye karşılık borsa belirli bir bantta hisse bazlı hareketlerle dalgalandı. Gösterge faiz düşüşünde Hazine'nin itfasının çok altında borçlanması, döviz kurlarındaki düşüşte ise ABD ile ilişkilerde iyileşme, devam eden dış borçlanma, ağustostan sonra eylülde de cari fazla verilmesi gibi bazı etkenleri saymak mümkün. Faiz düşüşüne rağmen döviz kurlarında yukarı yönlü bir tepki hareketi olsa da güç kazanamadı. Kasım ve aralık ayında ekonomi yönetimi enflasyonda gerileme bekliyor. Fakat düşüş henüz görülmedi. Gerek gösterge gerekse Merkez Bankası faizi enflasyonun altında. Kasım ayında itfa-ödeme 21, borçlanma 3, borçlanma hedefi ise 22 milyar TL idi. Hazine piyasada likidite bırakarak faiz oranlarının düşüşüne yol verdi. Ancak enflasyonu düşürmeden faizi düşürmek geçmişte denenen bir yöntem. Sonuçları ise malum, beklendiği gibi olmadı. Dileriz bu defa farklı olur.
Hürriyet

Avrupa Pazarına Açılan Kapı 
İnşaat, turizm ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Macaristan'da gayrimenkul yatırımı yapacaklarını söyledi. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de arsa alacaklarını belirten Polat, "4 yılda toplam 300-400 milyon Euro'luk gayrimenkul projeleri geliştireceğiz. Ayrıca yenilenebilir enerji yatırımlarımız olacak" diye konuştu. Macaristan'ın Budapeşte şehrindeki Osmanlı dönemi eserlerinden Gül Baba Türbesi kapsamında düzenlenen gezide basın mensuplarıyla biraraya gelen Adnan Polat, "İki ülkenin ticaret hacmi 2 milyar dolardan, 3 milyara çıktı. Hedef 6 milyar dolar. Türk iş adamlarına burayı Avrupa üssü olarak tavsiye ediyorum" dedi.
Posta

Beş Millet Bahçesiyle 1.5 Milyon M2 Yeşil Alan 
İstanbul'a toplam 1.5 milyon metrekare yeşil alan kazandıracak Başakşehir, Kayaşehir, Hosdere, Baruthane ve Çırpıcı millet bahçeleri Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Akşam

Ge, Gebze'de Uçak Motoru Parçası Geliştirecek 
General Electric'in (GE) uçak motoru parçalarının katmanlı imalat teknolojilerine uygun tasarım ve geliştirme çalışmalarına dünya standartlarında katkı sunmak amacıyla Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde açıldı. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Nihai hedefimiz Türkiye'yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmektir. Açılısını yaptığımız laboratuarın, Türkiyeyi geleceğin teknoloji merkezlerinden biri yapacak önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Akşam

SPOR 
3 Antrenör Konyaspor'da 
Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Atiker Konyaspor'un önceki gün anlaşmaya vardığı teknik direktör Aykut Kocaman'ın yardımcıları belli oldu. Kocaman, geçen sezon görev yaptığı Fenerbahçe'de birlikte çalıştığı üç ismi, yardımcı antrenör Turgay Altay, kaleci antrenörü Murat Öztürk ve kondisyoner Alper Aşçı'yı da yanına aldı. Fenerbahçe'de göreve haziran ayında gelen Ali Koç yönetiminin Phillip Cocu'yla çalışma kararı almasının ardından Kocaman görevden ayrılmış ancak söz konusu üç antrenör sarı lacivertli ekipte kalmıştı. Fakat yönetim 5 Ekim'de üç ismin görevlerine son vermişti.
Hürriyet

Düşüşün Nedeni Ursula Yenge 
Geçen sezon takımın vazgeçilmezi olan Maicon, eski günlerini aratırken, bunun nedeni olarak değişik iddialar ortaya atıldı. Maicon'un Al Hilal Kulübü'ne transferine G.Saray'ın son gün "Evet" demesi ve Terim ile diyaloğunun iyi olmadığı da bu iddialar arasında yer aldı. Ancak gerçeklerin çok farklı olduğu ortaya çıktı... Maicon ile eşi Ursula'nın 2 aydır ayrı yaşadığı öğrenildi. Tam bir aile babası imajı veren Maicon, bu sorun nedeniyle psikolojik olarak zor günler geçiriyor. Geçen sezon maçların müdavimi olan Ursula da eşinden ayrı olduğu için bu sezon uzun süredir stada gelmiyor. Geçen yıl Alanya maçında eşine sert faul yapan Tzavellas'a yaptığı 'kafa kesme hareketi' ve G.Saray bayrağı sallamasıyla taraftarın sevgilisi haline gelen Ursula, İstanbul'dan ayrıldı. Bir oğlu ve kızı olan Maicon bu durumdan olumsuz etkilenirken, performansındaki düşüşün asıl nedeninin de bu olduğu belirtiliyor.
Hürriyet 

Hayaller Küme Düştü 
A Milli Futbol Takımımız, özellikle ilk yarısında çok üstün oynadığı maçta İsveç'e 1-0 yenildi. Ay yıldızlı ekip bu yenilgiyle UEFA Uluslar B Ligi 2. Grup'ta sonuncu oldu ve C Ligi'ne düştü. Cengiz, Hakan ve Cenk'le birbiri ardına goller kaçıran millilerimiz, 71'de Granqvist'in penaltısıyla yıkıldı.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme