.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

20 Kasım 2018 Salı

20.11.2018 Genel Gündem

20.11.2018
TÜRKİYE 
Son Görev 
Ankara'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan (59) dün son yolculuğuna uğurlandı. Bircan için Edirne'deki Selimiye Camisi'nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. Törene TBMM Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li Muharrem İnce, milletvekilleri, belediye başkanları, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Erdin Bircan'ın eşi Bahriye, oğulları Erdem ve Eren Bircan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm'ün kıldırdığı cenaze namazının ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce, Erdin Bircan'ın tabutuna omuz verdi. TBMM Başkanı Yıldırım, "Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve CHP'ye başsağlığı diliyorum" dedi. Kılıçdaroğlu ise "Kendisine her zaman şükran borçluyuz. Her dönem saygı duyduk kendisine; fakat elim bir rahatsızlık geçirdi. Uzun süre direndi, yaşamak için mücadele etti. Ama sonuçta kader kaçılmaz" diye konuştu. Bircan'ın cenazesi, doğum yeri olan Hasköy'de toprağa verildi.
Hürriyet


Ataturk Stadyumu Chp'nin Drift Alanı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da CHP'li belediyeler toplantısında "Nefes almak istiyorsanız CHP'li belediyelere gidin" diyerek öve öve bitiremediği belediyelerin hali içler acısı. Borç batağındaki Avcılar Belediyesi skandal bir gelir kararına imza attı. Avcılar'daki 12 amatör spor kulübünün maçlarını yaptığı Avcılar Atatürk_ Stadyumu gelir getirsin diye bir tur sirketine kiraya verildi. Kiralamayı yapan şirket, 20 milyon liraya yapılan stadyumu modifiyeli araçların satıldığı açık oto pazarına dönüştürdü. Modifiyeli arabalara tutkun çok sayıda genç bir anda stadyuma akın etti.
Akşam

Sıkı Dostlar 
Rusya ile Türkiye arasında Karadeniz'in altından geçerek doğalgaz taşıyacak olan 'TürkAkımı' boru hattının deniz bölümünün tamamlanma töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Lideri Putin'in katılımıyla dün İstanbul'da yapıldı. Putin, gösterdiği siyasi irade ve cesareti için Erdoğan'a teşekkür etti. Putin siyasi irade ve cesaret olmadan böyle büyük bir projenin gerçekleşmeyeceğini söyledi. İki lider daha sonra Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde başbaşa 1 saat 15 dakika görüştü. Görüşmede ağırlıklı olarak Suriye meselesinin ele alındığı öğrenildi. İstanbul'da 3.5 saat kalan Putin akşam Türkiye'den ayrıldı.
Posta

Saadet Partisi Evinden Çıkartılıyor 
Ankara'da Saadet Partisi Genel Merkez Binası'nın mülkiyetinin eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan ve damadı Mehmet Altınöz'ün yüzde 80 hissedarı olduğu şirkete ait olması krize neden olmuştu. Fatih Erbakan ve Mehmet Altınöz, kira ödenmediği gerekçesiyle parti genel merkezine tahliye davası açmıştı. Yerel mahkemenin verdiği kararı Yargıtay'ın onamasıyla tahliye kararı kesinleşti.
Posta
 
DÜNYA 
'Veliaht Prens Yeni Nesli Hazırlayacak' 
Suudi Arabistan'da Kral Selman dün, ülkenin en üst düzey danışmanlık organı olan Şura Konseyi'ne hitap etti. Böylece Kral, 2 Ekim'deki Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden bu yana ilk kez kamuoyuna konuşmuş oldu. Suudi Al Arabiya haber sitesine göre Kral Selman bin Abdulaziz konuşmasında Kaşıkçı cinayetine değinmezken, oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın insan kaynağını geliştirme ve yeni nesli hazırlamaya odaklandığını ifade etti.
Hürriyet

İsraıl'de Erken Seçim Rafa Kalktı 
İsrail'de Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın istifasıyla gündeme gelen erken seçim şimdilik rafa kalktı. İsrail Eğitim Bakanı ve koalisyon hükümeti ortaklarından Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett, Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığındaki hükümete destek vermeye devam edeceklerini açıkladı. Yerel basında yer alan haberlere göre "Netanyahu'nun geçen hafta istifasını açıklayan Avigdor Liberman'dan boşalan Savunma Bakanlığı koltuğuna kendisini getirmediği için istifa edebileceği" öne sürülen Bennett, "Başbakan'ın yanında durmaya devam edeceğim" dedi. Ancak ortağı olduğu hükümetin güvenlik politikalarını eleştiren Bennett, "İsrail'in güvenlik gemisi yanlış sulara doğru yelken açtı" diye konuştu. Netanyahu, güvenlik açısından kritik bir dönemde erken seçim istemediğini belirtmişti.
Hürriyet
  
Türkiye Sınırında Alçak Buluşma 
Türkiye sınırına yakın Hoy kentinde halka seslenen Iran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin İran'a karsı başlattığı yaptırımlara değinerek, "ABD, Iran milletiyle kardeş Türkiye, Azerbaycan ve Irak milletlerinin ilişkisini zayıflatamayacak. Komsularımızla ilişkilerimiz daha da güçlendireceğiz" dedi._ Ruhani "Bağımsız ve özgür kalmaya devam edeceğiz ve ABD'ye boyun eğmeyeceğiz. Bize bu ekonomik savası dayatanlara karsı ellerimizi yukarı kaldırmayacağız. Tüm ambargolara rağmen petrol ihraç etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Akşam 

Tırmık Krizi 
ABD California'da geçen hafta çıkan orman yangını halen söndürülemedi. Yangında 77 kişi öldü, 993 kişi kayboldu. ABD Başkanı Donald Trump hafta sonu bölgeye gitti. Ormancılık çalışmalarının yetersizliği nedeniyle alevlerin yayıldığını öne süren Trump "Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinisto ile görüştüğümde bana, ormanları tırmıkla temizledikleri için sorun yaşamadıklarını söyledi" dedi.
Posta

EKONOMİ 
Dolar: 5,3260-5,3309
Euro:6,1069-6,1101
Sterlin: 6,8548-6,8653
Gram Altın: 209,2935-209,4434

Dostluğu Bağladı 
Türkiye'ye 2019 yılında 31.5 milyar metreküp doğalgaz taşımaya başlayacak TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin en zor kısmı tamamlandı. Karadeniz'in 2 kilometre altında birbirine paralel 930 kilometre iki boru hattı döşendi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açık deniz boru hattı döşemesinin tamamlanmasını birlikte İstanbul'da karşıladı. Erdoğan ve Putin, düzenlenen törende Pioneering Spirit gemisine canlı bağlanarak son kaynağın yapılmasını ve denize indirilmesini izlediler. Birbirlerine 'dostum' diye hitap eden iki lider TürkAkım Boru Hattı Projesi'nin Türk- Rus ilişkilerinin daha da geliştirilmesinin simgesi olarak tanımladılar.
Hürriyet
  
"Yüksek Yararları Gözetilsin" 
Adalet Bakanlığı, çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara ilişkin başsavcılıklara gönderdiği genelgede, soruşturmalarda çocuğun yüksek yararının gözetilmesi talimatı verdi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzalı genelgede, cinsel suçların mağdurlar üzerinde fiziksel ve duygusal yıkıcı etkilere sahip olduğu belirtilerek, bu suçlarla ilgili adli işlemlerin titizlikle yerine getirilmesi gereğine vurgu yapıldı. Genelgede 7 madde olarak sıralanan ve hassasiyet gösterilmesi gereken hususlar şöyle: Cinsel dokunulmazlığa karşı bir suç işlendiğinin öğrenilmesi halinde, Cumhuriyet savcısınca derhal soruşturmaya başlanması ve bu konuda mutlaka Cumhuriyet başsavcısına bilgi verilmesi. Cumhuriyet savcısınca; maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için araştırmaya başlanması, tüm delillerin hızlı bir şekilde toplanması, adli kolluk birimlerine gerekli emir ve talimatların gecikmeksizin iletilmesi ile kolluk tarafından yerine getirilecek işlemlerin takip ve denetiminin yapılması. Cinsel istismara uğramış çocukların ikincil örselenmelerinin önüne geçilebilmesi için ifadelerin uzmanlar eşliğinde, zorunlu haller dışında tek seferde ve mümkün olduğu ölçüde Çocuk İzlem Merkezleri kullanılarak bizzat Cumhuriyet savcısı tarafından alınması.
Hürriyet

Gençlere 800 Lira Maaşla 'Toplum Yararına' İs Fırsatı 
Cuma günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamayla üniversite öğrencileri yaz aylarında toplum yararına çalışma programlarına katılarak hem çalışma hayatıyla tanışabilecek, hem de çalışma disiplini kazanabilecek. Toplum yararına çalışma programları ISKUR tarafından uygulanıyor. Yapılan düzenlemeyle haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında üniversite öğrencileri de bu kapsamda çalışabilecek. Düzenlemeden örgün öğretimde okuyan lisans öğrencileri yararlanabilecek. Açık öğretim fakültesi örgencileriyle yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu düzenleme kapsamında değil.
Akşam

'İş'te Anne Projesi'yle 6 Bin Kadına İstihdam Sağlandı 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Iş'te Anne Projesi'yle yaklaşık 6 bin kadının istidama kazandırıldığını söyledi. Selçuk, 'Işe İlk Adım_Projesi'nden ise 8 bin 649 gencin faydalandığını ifade etti. Selçuk, bir grup gazeteciye 100 günlük eylem planı kapsamında yaptıkları çalışmaları anlattı.
Akşam

SPOR 
Güven'den Sonra Dorukhan 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Ankaragücü maçıyla birlikte takımda önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Demir Grup Sivasspor maçında ilk 11'de şans verdiği genç oyuncu Güven Yalçın'ın gol atması ve başarılı bir performans da ortaya koyması Güneş'i Dorukhan Toköz için de harekete geçirdi. Tecrübeli teknik adam Ankaragücü ile oynanacak kritik maçta forvette 19 yaşındaki Güven'e orta alanda da Dorukhan'a şans vermeyi planlıyor.
Hürriyet

Galatasaray'ın Derdi Bitmiyor 
G.Saray'da şanssızlıklar bitmek bilmiyor... Üç cezalısı, dört sakatı bulunan sarı kırmızılı takımdaki 'eksikler' listesine Younes Belhanda da eklendi. Fas Milli Takımı'nın Kamerun ile oynadığı maçta sakatlık yaşayan tecrübeli oyuncunun sağ üst arka adale grubunda, ileri düzeyde kanama ve yırtık tespit edildi. Tedavisi yaklaşık 6 hafta sürecek olan Faslı futbolcu, ligin ilk yarısında kalan karşılaşmalarda forma giyemeyecek. Belhanda, son haftalardaki performansıyla teknik direktör Fatih Terim'in en beğendiği oyuncular arasında yer alıyordu.
Hürriyet

Konya'da Kocaman Coşku 
Süper Lig ekibi Atiker Konyaspor, teknik direktör Aykut Kocaman ile 2.5 yıllık sözleşme imzaladı. Önceki akşam kente gelen tecrübeli hocayı, havalimanında binlerce Atiker Konyasporlu karşıladı. Daha önce, 2005- 2006 ve 2014-2017 yılları arasında Konyaspor'un başında yer alan Kocaman'a âdeta sevgi seli vardı. Dün Konya BŞB Stadı'nda, Konyaspor Kulübü Başkanı Hilmi Kulluk'un da katıldığı törenle mukavele imzalayan Aykut Kocaman, özetle şu ifadeleri kullandı: Millet olarak kavuşmaları çok iyi yapabiliyoruz ama ayrılmaları maalesef iyi yapamıyoruz. Ancak Konya tam tersini yaptı. Buradan giderken hayatımda yaşayabileceğim en güzel günlerden birini yaşattılar. · 6 ay futboldan uzak durdum, "Belki sezon sonuna kadar da futboldan uzak kalırım" diyordum. Yaşayacaklarımız bitmemiş ki döndük. Konya artık seviyesini yükseltti. İlk maçımız Galatasaray'la olacak.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme