.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

21 Kasım 2018 Çarşamba

21.11.2018 Genel Gündem


21.11.2018
TÜRKİYE 

AİHM Kararı: Tutukluluğu Sonlandırın 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki yıldır tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 2017'de açtığı davada Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) üç maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Mahkeme, tutukluluğun mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesini istedi. Demirtaş, Türkiye'nin AİHS'nin güvenlik ve özgürlük hakkını düzenleyen 5'inci, ifade özgürlüğüne ilişkin 10'uncu, haklara getirilecek kısıtlamaların sınırlanmasıyla ilgili 18'inci, bireysel başvurularla ilgili 34'üncü ve Ek Protokol'ün serbest seçim hakkına ilişkin 3'üncü maddesinin ihlal edildiği tezini işlemişti.
Hürriyet
 

Mesele Hayat Pahalılığı 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Atatürk'e hakaret eden Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a tepki gösterdi. Akşener, partisinin TBMM grup toplantısında şunları söyledi: "Diyanet İşleri Başkanı'nın hâlâ o makamda tutulması millete kurulmuş bir kumpastır. Vatandaşın ezanla bir meselesi yok, Cumhuriyet'le bir meselesi yok. Bizim meselemiz hayat pahalılığı, bizim meselemiz geçim darlığı, adaletsizlik, çoluk çocuğumuzun geleceği. Üç belediye daha kazanmak için milleti birbirine düşürmekten vazgeçin. Başka bir partiye oy veriyor diye kimseyi düşman göremeyiz."
Hürriyet

10 Büyükelçi Merkeze Çekildi 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre; 10 ülkenin büyükelçisi merkeze alındı, yerlerine yeni isimler atandı. Ayrıca Lüksemburg ve Burundi'ye de büyükelçi ataması yapıldı. Uganda'daki 29 Ekim resepsiyonuna Yunan mitolojisindeki 'Tanrıça Helen' kıyafetiyle katılan Büyükelçi Sedef Yavuzalp da merkeze çekilen isimler arasında. İşte 12 ülkenin yeni büyükelçileri: Kanada: Kerim Uras, Arjantin: Şefik Vural Altay, Norveç: Fazlı Çorman, Lüksemburg: Fazilet Dağcı Çığlık, Malta: Kerem Ahmet Kıratlı, Uganda: Fikret Kerem Alp, Kongo: Serhan Ali Yiğit, Gine: Hilmi Ege Türemen, Litvanya: Gökhan Turan, Peru: Ali Rıza Özcoşkun, Cibuti: Salim Levent Şahinkaya, Burundi: Serap Ataay.
Posta

'Gezi'den İntikam Almak İstiyorlar'  
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Kadir Mısırıoğlu'nu ziyaretine yönelik tepkisini sürdürdü. CHP Grubu'nda konuşan Kılıçdaroğlu, "Makam arabanla, resmi üniformanla gidip bir deliyi, vatan hainini ziyaret ettin. Sen edep, ahlak sahibiysen, bayrağına, vatanına saygın varsa o koltuktan ayrılacaksın" dedi. 16 Kasım'da bir grup akademisyenin gözaltına alındığını ve bir kişinin tutuklandığını hatırlatan CHP Lideri şunları söyledi: "Osman Kavala iddianame olmadan 13 aydır tek kişilik hücrede tutuluyor. Gezi olaylarından intikam almaya çalışıyorlar. Gezi olaylarından kimse intikam alamaz. Gezi bu ülkenin demokrasi ve özgürlük sesidir."
Posta

Kaşıkçı Cinayeti Ezberleri Bozdu 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasına Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesini hatırlatarak başladı. Cinayetin uluslararası bir soruna dönüştüğünü belirten Bahçeli, Kaşıkçı'nın öldürülmesi üzerinden siyasi restleşmelerin, gizli kapaklı pazarlıkların, bölgesel planların, ekonomik hesapların biteviye yapıldığını söyledi.
Star

Eski Türkiye'ye Özlem Gericilik 
Türkiye Başkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdğan partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan şunları söyledi: "Son grup toplantımızdan bugüne geçen 2 haftada önemli çalışmalara imza attık. Tarım Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen fidan dikme projesine katıldık. Her bir öğrencimiz okulunu bitirdiğinde, onun adına dikilen fidan 10, 15 yıllık koca bir ağaca dönüşecek."
Star

DÜNYA 
Suudi Bakan: Kral Ve Prens Kırmızı Çizgimiz 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarıyla Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı ima etmediğini söyledi. Arapça yayın yapan El Şark el Evsat gazetesine röportaj veren Cubeyr, "Türkiye'de en üst düzey yöneticilere bu sözlerin ne anlama geldiğini sorduk ve bize kesin bir şekilde bu yorumda kastedilen kişinin Veliaht Prens olmadığını doğruladılar" diye konuştu. Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed'in "kırmızı çizgi" olduğunu ifade eden Cubeyr, "Onlara zarar vermeye ya da zayışatmaya yönelik girişimlere izin vermeyeceğiz" dedi.
Hürriyet

Kandil Kutlamasına Saldırı 
Afganistan'ın başkenti Kabil'de Mevlit Kandili kutlaması çerçevesinde din adamlarının bir araya geldiği Uranüs Düğün Salonu'nda intihar saldırısı düzenlendi. PD 15 bölgesindeki kandil etkinliğine gerçekleştirilen saldırıda en az 50 kişi öldü, 72 kişi yaralandı. Dini ve siyasi toplantılara da ev sahipliği yapan Uranus Düğün Salonu'nun yöneticisi, AFP haber ajansına, bir saldırganın salonun içindeki kalabalığın ortasında kendisini havaya uçurduğunu söyledi.
Hürriyet

5 Ülkeyi Karıştırdı 
Otomobil devleri Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn (64) yıllardır gelirini düşük gösterdiği ve şirket parasını kişisel ihtiyaçları için kullandığı gerekçesiyle Japonya'da tutuklanmıştı. Lübnan asıllı Fransız-Brezilya vatandaşı olan Ghosn; şirketlerde büyük tasarruflar yapıp 'Maliyet Katili' lakabını alırken meğer kendi cebini dolduruyormuş. Nissan'ın parasıyla Rio, Beyrut, Paris ve Amsterdam'da malikaneler satın alıp lüks içinde yaşamış. Grubun Japon ortakları, Nissan ve Mitsubishi, Ghosn'un istifasının isteneceğini açıkladı. Nissan CEO'su Hiroto Saikawa, yatırımcılardan özür dileyerek Ghosn aleyhindeki iddiaları doğruladı.
Posta

İnsanlıkla Arasına Dikenli Tel Ördü! 
Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan yola çıkarak ülkelerindeki yoksulluk ve organize suçtan kaçış umudu olarak gördükleri Birleşik Devletler'e doğru ilerleyen 7 bini askın göçmen, son durakları olan Meksika-ABD sınırında kendilerine yönelik yeni bir uygulamayla karsı karsıya kaldı. 'Göç karavanı' olarak adlandırılan yeni mülteci hareketini 'işgalci' ilan edip güney hududuna binlerce asker sevk eden ABD Başkanı Donald Trump, simdi de yasa dışı geçişleri engellemek adına sınırı dikenli telle donattı.
Star

EKONOMİ 

Dolar: 5,3821-5,3875     
Euro: 6,1201-6,1260
Sterlin: 6,8851-6,8890                                            
Gram Altın: 211,4237-211,7069

Cari Fazlada Ekim Rekoru 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ağustos ve eylül aylarının ardından ekim ayında cari fazla vereceğimizi birçok ortamda ifade ettik. Belki ekimde tüm zamanların rekorunu kıracak bir rakam çıkabilir" dedi. MÜSİAD tarafından bu yıl 17'ncisi gerçekleştirilecek MÜSİAD EXPO kapsamında, "Dünya Para Sisteminde Çoğulculuk ve Adalet" ana temasıyla düzenlenen 22. Uluslararası İş Forumu (International Business Forum-IBF) başladı. Forumun açılışında konuşan Albayrak, Türkiye'de sermaye piyasalarının yaygınlaştırılması ve derinleştirilmesi için yeni bir finansal mimari çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.
Hürriyet

Asgari Ücrette Pazarlık Başlıyor 
2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret için maraton, aralık ayıyla birlikte başlayacak. Asgari ücret için çalışanlar 2 bin TL'nin üstünde bir rakam isterken, işverenler "Sadece enflasyon değil, genel ekonomik durum ve hedef enflasyon dikkate alınsın" görüşünde. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, ilk aşamada taleplerinin halen net bin 603 TL olarak uygulanan asgari ücretin 2 bin TL seviyesine çıkarılması olduğunu söyledi. Artan hayat pahalılığı sonrasında yeni yıl beklenmeden bu artışın yapılmasını istediklerini söyleyen Atalay, "Hükümetle oturduğumuzda 2 binlerle konuşalım dedik. Ama maalesef o günden bu güne toplasanız 35 tane işveren sağ olsunlar, 2 bin liraya çektiler" dedi.
Hürriyet

Prim Borcuna 60 Ay Taksit 
Prim borçlarını düzenli ödemesine rağmen son 1 yılda elde olmayan nedenlerle borçlarını ödeyemeyen işverenlere yeni bir taksitlendirme hakkı sağlandı. Zor durumdaki işverenler prim borcunu 60 aya (5 yıl) kadar taksitlendirebilecek. 500 bin TL'ye kadar olan borçlarda teminat aranmayacak. Burada temel kriter iş yerinin 3 yıldır prim yükümlüsü olması. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un verdiği bilgiye göre; uyumlu mükelleflere tanınan tecil taksit kolaylığından yararlanacak mükellefin en az 3 yıldır ticari, zirai veya mesleki faaliyette bulunuyor olması gerekiyor.
Posta

Kart Sayısı 18 Milyon Arttı 
Türkiye'de cüzdanlardaki kart sayısı nüfusun 2.5 katını aştı. Son bir yılda banka ve kredi kartı sayısı 18.1 milyon artışla 207.6 milyon adete ulaştı. Bu artışın 13.9 milyonu banka kartı, 4.2 milyonu kredi kartından oluştu. Böylelikle banka kartı sayısı, bir yılda 128 milyondan 141.9 milyon adete, kredi kartı 61.5 milyondan 65.7 milyon adete yükseldi. BKM Genel Müdürü Soner Canko, tüketicinin sağlık gibi acil durumlar veya planlanmamış olası ihtiyaçlar için tedbir amaçlı ilave kart taşıdığını söyledi.
Posta

Yabancı Yatırımcı Piyasalara Geri Döndü 
Yabancı yatırımcılar, 9 Kasım haftasında son 41 haftanın en yüksek tutarlı menkul kıymet alımını gerçekleştirdi. Merkez Bankası verilerine göre 9 Kasım haftasında yurt dışında yerleşik kişiler 151.4 milyon dolarlık hisse senedi, 447.9 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DIBS) ve 28 milyon dolarlık Özel Sektör Tahvili alımı yaptı. Yurt dışında yerleşik kişiler, böylece 26 Ocak haftasından bu yana en yüksek tutarlı alımını yapmış oldu.
Star

Beyaz Et Fiyatında Yüzde 15-35 İndirim 
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BIR) Başkanı Sait Koca, beyaz et sektörü olarak Enflasyonla Topyekun Mücadele programını en fazla destekleyen sektörlerden biri olduklarını söyledi. Koca "Üzerimize düsen görevi fazlasıyla yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında ürün çeşitlerimize bağlı olarak, yüzde 15 ile 35 oranında indirimler yaptık. Piliç eti, sağlıklı ve güvenilir olmasının yanında, emsallerine göre en uygun fiyatlı bir ürün. Bu ürün, bu özelliğini devamlı korumakta" diye konuştu.
Star

SPOR 

Türk Derbisi Fenerbahçe'nin 
THY Euroleague'de Vesely'den yoksun çıktığı maçta Olympiakos'u deplasmanda yenen Fenerbahçe, Darüşşafaka Tekfen'e de şans tanımadı: 100-79. Sarı lacivertliler üst üste 4., toplamda 7. kez kazanırken, Daçka ise 7 defa mağlup oldu.
Hürriyet

Şok Babel 3 Hafta Yok 
Beşiktaş'ın Hollandalı futbolcusu Ryan Babel, ülkesinin Uluslar Ligi'nde Almanya ile oynadığı ve 2-2 biten maçta sakatlandı. Sağ arka adalesinden sakatlanan Babel'in üç hafta sahalardan uzak kalacağı bildirildi. Bu sezon Süper Lig ve UEFA Avrupa Ligi'nde Beşiktaş'ın gol yükünü çeken (18 maçta, 6 gol, 1 asist) Babel, Ankaragücü ve Alanya ve Galatasaray maçlarını kaçıracak.
Posta

Sessiz Veda 
A Milli Takımımız; hazırlık maçında Ukrayna ile yenişemedi: 0-0. Antalya Stadı'nda oynanan mücadelede zaman zaman iyi futbol sergileyen Ay- Yıldızlılar; yakaladığı fırsatları gole çeviremeyince beraberliğe razı oldu. Milliler; son oynadığı 2'si resmi 2'si özel 4 maçta da (Rusya 2-0, İsveç 1-0, Bosna Hersek 0-0, Ukrayna 0-0) galip gelemedi, gol atamadı. 2018'i hayal kırıklığıyla kapayan A Milli Futbol Takımımız artık rotasını Mart 2019'da başlayacak EURO 2020 elemelerine çevirdi.
Posta

Periler 6'da 6 İçin Belarus Önünde 
2019 Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerine gitmeyi garantileyen A Milli Kadın Basketbol Takımımız B eleme grubu 6. ve son maçında bugün 18.00'de Kayseri Kadir Has Salonu'nda Belarus'u ağırlayacak. Deplasmanda rakibini 64-54 yenen Ay-Yıldızlılar rövanşı da alıp grubunu yenilmeden lider bitirmek istiyor. Belarus 4 galibiyetle 2. sırada bulunuyor.
Star

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme