.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

22 Kasım 2018 Perşembe

22.11.2018 Genel Gündem

22.11.2018
TÜRKİYE  
CHP Ve İYİ Parti İttifak İçin Anlaştı 
Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte partiler arasındaki ittifak görüşmeleri de hızlandı. CHP ile İYİ Parti, yerel seçimlerde ittifak için ilke mutabakatına vardı. CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile görüşen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, "Büyükşehirler olarak alanı çizdik, şimdi içini dolduracağız. İsim gibi konulara girmedik. Gün vermek doğru değil ancak en kısa sürede tamamlama gayreti içerisindeyiz" dedi.
Sözcü


40 İl Kesinleşti 
AK Parti ve MHP daha önce yerel seçimde ittifak yapmayacaklarını açıklamıştı. Ancak anket sonuçları bazı büyükşehirlerin ittifak yapılmadan alınamayacağını ortaya koyunca iki partinin lideri dün bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin görüşmesinden mutabakat kararı çıktı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, görüşmeye ilişkin "Çok olumlu bir aşamada olduğumuzu, daha da olumlu bir aşamaya gideceğimizi ifade edebilirim" dedi. Çelik, "Güçlü irade bir kez daha teyit edildi. Takvim şu şekilde ilerleyecek; genel başkan yardımcıları bir araya gelecekler. Kendi vardıkları sonuçları genel başkanlara sunacaklar." ifadelerini kullandı.
Posta

'Cumhurbaşkanı Da AİHM'e Gitmişti' 
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş'a ilişkin AİHM kararı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini eleştirdi. Karamollaoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı cezaevine düştüğü zaman 'Muhtar olamazsın' dendiğinde AİHM'e gitmişti. Bugün diyor ki 'AİHM kararını tanımam'. Ben AİHM'in her zaman isabetli karar verdiğini söylemem ama bir konuda bir karar verilmişse, bu konu üzerinde hükümetin ciddiyetle durması icap eder" dedi.
Posta

Bu 'Özgürlük' Değil Terörist Seviciliktir 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda düzenlenen 48'inci Muhtarlar Toplantısı'nda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AIHM) HDP eski Genel Bakanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını isteyen kararı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Gezi Kalkışması'nı öven sözlerine çok sert cevap verdi: Dünyada demokrasinin böylesine yaygın ve etkin uygulanabildiği pek az ülke var. Siz bakmayın birilerinin Türk demokrasisini hakir görmeye çalışmasına. Onlar demokrasiyi sadece kendilerine hizmet ettiğinde severler."
Star

Ruhsatsız Maden Ocağında 3 Ölüm 
Yüreklere ateş düşüren patlama Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'nde yaşandı. I.A'ya ait ruhsatsız bir maden ocağında metan gazı sıkışması nedeniyle oluşan patlama sonucu madende 5 kişi mahsur kaldı. Yaralanan 2 işçiye kısa sürede ulaşılırken, 3 işçiden uzun süre haber alınamadı. Bölgeye çok sayıda ambulans ekibi sevk edildi. AFAD ve polis ekipleri de bölgede güvenlik önlemi aldı. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekiplerinin de katıldığı 10 saat süren çalışmanın sonunda maden isçileri Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk ve Uğur Göktaş'ın cansız bedenlerine ulaşıldı. İşçilerin cenazelerinin çıkarılması sırasında acılı aileler güçlükle sakinleştirildi.
Star

DÜNYA  
Medeniyetler Çatışması 
ABD'li misyoner John Allen Chau, Hint Okyanusu'ndaki Kuzey Sentinel Adası'ndaki yerlilerce öldürüldü. Dünyanın eski taş devrinden kalma son kabilesi kabul edilen ve insanoğlunun Afrika'dan göçü sonrası 60 bin yıldır adada dünyaya kapalı yaşayan kabilenin, Chau'yu okla öldürdüğü kaydedildi. Chau'nun 16 Kasım'da, Hıristiyanlığı yaymak için yasak bölge ilan edilen adaya yasa dışı şekilde gittiği açıklandı.
Posta

Trump'a Ağır İtham: Ahlaksız Ve Satılık 
Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından Riyad'ı nasıl cezalandıracağı merak edilen Başkan Donald Trump'ın, 'Önce Amerika' stratejisi uyarınca Suudilerle arasını bozmama kararı ABD'de tepkiyle karşılandı. ABD'li Senatörler Kaşıkçı cinayetinde Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın rolünün açıklaması için Trump'a mektup gönderirken, Amerikan basını da Başkan'ı Arabistan'ın çıkarını savunmakla suçladı.
Star

İngiltere'de Filistin'in Tanınması İçin Yasa Tasarısı 
İngiltere'nin ilk Filistin kökenli parlamenteri Layla Moran, Liberal Demokrat Moran, Londra'nın Filistin'i tanıması için hareket geçti. Bu konuda bir tasarı hazırlayarak Avam Kamarası'na sunan Moran, açıklamasında, "Filistinli olduğum ve bir Filistin devletinin var olduğu bir gerçek. Fakat Britanya'nın onu tanıması gerekiyor. Dolaysıyla bugün sunduğum tasarı, bunun kanunlaşması yolunda ilk adım" ifadelerini kullandı.
Star

Macron'a Bağış Soruşturması 
Fransa'da hükümetin ekonomi politikalarının yol açtığı yaşam pahalılığı ve gelir adaletsizlikleri nedeniyle halk desteği azaldığı iddia edilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un başı bu kez yargı makamlarıyla derde girdi. Paris Savcılığı, Macron'un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) partisinin geçen yıl aldığı 144 bin Avro bağışın kaynağının bildirilmediği gerekçesiyle ön soruşturma başlattı.
Cumhuriyet

EKONOMİ 
Dolar: 5,3128-5,3189     
Euro: 6,0622-6,0670
Sterlin: 6,7994-6,8050                                            
Gram Altın: 209,3334-209,6944

Konutta Ekim Rekoru 
Ekim ayında Türkiye'de 146 bin 536 konut satışı oldu. Böylece ekimde toplam konut satışları bir önceki aya göre yüzde 15.1, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.2 arttı. Bu artışı, konut fiyatlarındaki düşüş, yüzde 10 indirim kampanyası ve dolar ya da altınla peşinat ödeme imkanı tetikledi. Böylece ekimde tüm zamanların aylık konut satış rekoru kırıldı. 2018'in ilk 10 ayında ise toplam 1 milyon 148 bin 927 konut satıldı. Eylülde yapılan düzenlemeyle, Türk vatandaşlığına geçiş için ev alımında 1 milyon dolarlık asgari limit 250 bin dolara indirilmişti. Bu düzenleme de satışlara yansıdı.
Posta

Dolandırıcıların Son İcadı: İş Garanti! 
Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı, 225 bin kişiye de iş kapısı olacak. 29 Ekim'de resmen açılan havalimanına ihtiyaca göre başta güvenlik personeli olmak üzere işe alımlar devam ediyor. Ancak, dolandırıcılar iş umudu olanları da tuzağına düşürmek için boş durmuyor. Yaşanan son olay 'Pes' dedirtti. İstanbul Havaliminı işletmecisi İGA da bu konuda uyardı: "Son dönemde çeşitli sosyal medya platformlarından, İstanbul Havalimanı'nda çalıştırılmak üzere; iş garantili olarak başvuru alındığına dair aslı bulunmayan paylaşımlar yapıldığı ve adaylardan ön kayıt adı altında para talep edildiği tespit edildi. İstanbul Havalimanı güvenlik personeli iş ilanlarında dolandırıcılara dikkat ediniz."
Posta

İstanbul'da 5 Trilyon Dolar'lık Buluşma 
Asya-Pasifik pazarıyla Türk iş dünyasını buluşturacak olan ekonomi zirvesi 23-24 Kasım 2018'de İstanbul'da yapılacak. 300 civarında yabancı katılımcının beklendiği Zirve'de iş dünyası için yeni işbirliği fırsatları masaya yatırılacak. 3 milyar nüfusa sahip, 5 trilyon dolarlık pazar büyüklüğü bulunan Asya-Pasifik pazarı ile Türkiye arasında ticaretin artırılması planlanıyor. 28 ülkeden 3 milyon şirketi temsil eden CACCI'nin Başkan Yardımcılığını yürüten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoglu, dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin uzak doğuya doğru kaydığına dikkat çekerek, is dünyasını bu Zirveyi ve süreci takip etmeye çağırdı.
Star

'Alışveriş Çılgınlığı' Tartışması 
ABD'de 'Kara Cuma' olarak alışveriş ve indirim günü Türkiye'de de giderek yaygınlaşıyor. Ancak bu yıl 23 Kasım'da gerçekleşecek indirim gününün Türkiye'de hem ismi hem de yöntemi konusunda anlaşmazlık yaşanıyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) tarafından 'Efsane İndirim', Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) 'Şahane Cuma' diye anılan 23 Kasım'ı, e-ticaret siteleri ise 'Bitmeyen Cuma', 'Süper Cuma' ve ' Beklenen Cuma' gibi isimlerle anıyor.
Star

Yapılandırmanın Kuralları Değişti 
BDDK, finansal sektöre olan borçların yeniden yapılandırılması yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Değişiklikle, bu kapsama alınacak borçluların, bu borçlarının yeniden yapılandırılması ve yeni bir itfa planına bağlanması sonucunda borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanacağının tespit edilmesi uygulamasında "makul süre" sınırı getirildi. Yine yönetmelik değişikliğiyle, finansal yeniden yapılandırma kapsamına alınacak borçluların mali durumunun tespiti BDDK'nin uygun göreceği bir kuruluş yerine sadece çerçeve anlaşmalar ile belirlenecek kuruluşlar tarafından yapılması hüküm altına alındı. Alacaklıların üçte ikisi çerçeve anlaşmasını onaylarsa tüm alacaklılar yapılandırmaya katılacak.

SPOR 

Perilere Nazar Boncuğu 
2019 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası'na gitmeyi daha önce garantileyen Milli Takım, grup son maçında Belarus'a 60-56 mağlup oldu. Milliler bu mağlubiyete rağmen grubunu lider olarak tamamladı. Kayseri'de oynanan karşılaşmada Olcay'ın 14 sayısı da mağlubiyeti önleyemedi.
Posta

Yeni Milli Heyecan 
A Milli Futbol Takımı, Uluslar B Ligi'nde Rusya ve İsveç ile verdiği mücadelede 3. olarak C Ligi'ne düşmüştü. Teknik direktör Lucescu önderliğinde gençleştirilen A Milli Takım ile yeni bir heyecana başlayacağız. Türkiye'nin hem 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri hem de Uluslar C Ligi'ndeki rakipleri 2 Aralık'ta yapılacak kura çekiminin ardından belli olacak. Uluslar Ligi C'de 4 grup olacak. Türkiye'nin muhtemel rakipleri şöyle: Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsrail, Romanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Macaristan, Yunanistan, Karadağ, Gürcistan, Makedonya ve Belarus. 5 grup, beşerli, 5 grup ise altışarlı olacak.
Posta

Bir Puan Bize Yetmez 
Süper Lig'de milli aranın ardından Trabzonspor'la deplasmanda karşı karşıya gelecek olan Fenerbahçe'de teknik sorumlu Erwin Koeman, takımına uyarılarda bulundu. Can Bartu Tesisleri'nde bulunan oyuncularla bir toplantı yapan Hollandalı çalıştırıcı, "Bize bir puan yetmez" dedi.
Star

Gözler Bu Toplantıda 
Galatasaray'ın bugün gözü kulağı Türkiye Futbol Federasyonu'nun Tahkim Kurulu toplantısında olacak. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK), Fenerbahçe derbisinde yaşananların ardından teknik direktör Fatih Terim'e hakem Fırat Aydınus'la girdiği diyalog ve mücadele sonrası basın toplantısındaki ifadeleri nedeniyle verdiği 7 maç cezanın yanı sıra Schalke 04 karşılaşmasının bitimindeki açıklamaları gerekçesiyle kestiği 3 karşılaşma men için yapılan itiraz bugün görüşülecek.
Cumhuriyet  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme