.post-body { -webkit-touch-callout: none; -khtml-user-select: none; -moz-user-select: -moz-none; -ms-user-select: none; user-select: none; line-height:1.5em; }

23 Kasım 2018 Cuma

23.11.2018 Genel Gündem


23.11.2018
TÜRKİYE 
Vize Serbestisi İçin 6 Kriter Kaldı 
Başkent'te AB zirvesi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavusoglu, AB Dıs Iliskiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ile bir araya geldi. Zirvenin ardından Çavusoğlu şunları kaydetti: Türkiye AB'ye aday ülkedir. Karsımıza siyasi engeller çıkarılmamalı. Türkiye'yi dışlayan aday bir ülke olduğunu inkar eden açıklamaların hiçbir önemi yoktur. 18 Mart mutabakatının tam anlamıyla her iki tarafın uygulaması iki tarafın yararınadır. Bu mutabakatın içinde 5 faslın açılması var fakat bazı ülkeler sebebiyle bu fasıllar açılmamıştır. Terörle mücadele özellikle hem bizim hem de AB için önemlidir. AB'den somut destek beklemek en doğal hakkımızdır. En son PKK ile ilgili alınan karar önemlidir.
Akşam


Emri Verenler İçin Kırmızı Bülten 
Savcı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015'te İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında DHKP-C'li 2 terörist tarafından rehin alınıp şehit edilmişti. Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol adlı teröristler düzenlenen operasyonda öldürülmüştü. Olayla ilgili 4'ü tutuklu, 9'u firari 14 sanığa dava açılmıştı. Tutuklu sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım için 'Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs'ten ağırlaştırılmış müebbet, iki farklı suçtan ise 48.5 yıla kadar hapis istenmişti. Diğer tutuklu sanıklar Cengiz Özel, Mithat Öztürk ve tutuksuz sanık Deniz Özel için ise 'Terör örgütüne yardım'dan 15 yıla kadar hapis talep edilmişti. Davanın ilk duruşması dün İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya katılan 5 sanık haklarındaki suçlamaları reddetti.
Posta

Erdoğan 40 Adayı Yarın Açıklıyor 
Üç büyük şehir dahil 40 il adayını netleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan adaylara bildirimde bulundu. Merakla beklenen adaylar yarın İstanbul'da törenle açıklanacak AK Parti, İstanbul, Ankara, İzmir dahil 40'a yakın belediye başkan adayını yarın açıklıyor. Cumhurbaşkanı Receo Tayyip Erdoğan'ın bazı adaylara, adaylıklara dair bildirimleri yapmaya başladığı da ifade edildi. AK Parti kaynaklan, üç metropol ilçelerinin ise belediye A başkan adayıyla yapılacak çalışmanın ardından açıklanacağını ifade etti.
Milliyet

Kripto Feto'cüler 'Ankesör'den Çıktı 
TSK içinde yuvalanmış çok sayıda FETO'cü ite onları yönlendiren mahrem imam, ankesörlü veya kontörlü telefonlarla haberleşmeleri sayesinde deşifre edildi Eskişehir, Ankara ve Konya'da düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 1 subay ile 6 astsubay gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 6'sı muvazzaf, 7 asker geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Sakarya Başsavcılığı, FETÖ'nün "mahrem askeri yapılanması" soruşturması kapsamında ardışık arama yöntemiyle ankesörlü telefonlar üzerinden haberleşerek örgütsel toplantılar düzenledikleri tespit edilen, aralarında muvazzafların da bulunduğu 11 asker hakkında yakalama kararı çıkardı.
Milliyet

DÜNYA 
Yeni Hedefleri İslam 
Alman İslam Konferansı'nın dördüncü dönem genel kurulu öncesinde Almanya'da "Seküler İslam Girişimi" kuruldu. Girişimin kurucuları arasında Yeşiller Partisi'nin eski Genel Başkanı Cem Özdemir, sosyolog Necla Kelek, avukat Seyran Ates, siyaset bilimci Hamed Abdel-Samad yer alıyor. Girişimin hedifi muhafazakâr dini derneklerin egemenliğini eleştirerek, "çağdaş Islam anlayışının" sesi olmak. Türkiye karşıtı Özdemir'in içinde bulunduğu hareketin asıl amacı ise Alman Islam'ını Müslümanlara dayatabilmek.
Akşam

Ab, Bizi 'Türkiye Tuzağı'na Düşürüyor 
İngiltere'de ülkenin gündemi Avrupa Birligi'nden çıkış (Brexit) süreci. Başbakan Theresa May, bir yandan Avrupa Birliği'yle (AB) anlamsa metni üzerinde çalışırken, diğer yandan da kabinesinden destek almaya çalışıyor.
Akşam

Putin'in 'Azarladığı' General Öldü 
Taraf değiştiren eski Rus ajan Sergei Skripal'e İngiltere'de düzenlenen suikast girişimi ve Ukrayna üzerinde düşürülen Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının düşürülmesi gibi olayların arkasında Rus ordusunun istihbarat birimi GRU'nun olduğuna dair iddialar uluslararası krize neden olmuştu. Geçen ay Rus lider Vladimir Putin tarafından 'azarlandıktan' sonra ortadan kaybolduğu ileri sürülen GRU Başkanı General Igor Korobov'un (63) dün 'uzun ve ciddi' bir hastalıktan dolayı öldüğü açıklandı. Korobov 2 yıl önce yine şüpheli şekilde 58 yaşında ölen General Igor Sergun'un yerine gelmişti.
Posta

EKONOMİ 
Dolar: 5,3008-5,3040
Euro:6,0531-6,0588
Sterlin: 6,8258-6,8371
Gram Altın: 209,2680-209,4251

Kadıköy'ün 'Uyanık'larına 28 Milyon Tl'lik İhale 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroglu'nun öve öve bitiremediği belediyelerde yolsuzluk diz boyu. CHP'li Kadıköy Belediyesi Acıbadem Mahallesi'nde kapalı spor kompleksi yapılması için geçtiğimiz yıl ihale açtı. 33 milyon yaklaşık maliyetli ihaleye ilgi bir hayli fazla oldu. EKAP üzerinden 56 şirket dosya aldı ama ihaleye dört şirket katıldı. Sonuç olarak ihaleyi 28 milyon 700 bin liraya Uyanıklar Insaat ile Aram Insaat ortaklığı kazandı. Geçtiğimiz yıl sonunda dönemin milletvekilleri Barış Yarkadas, Gürsel Erol, Sezgin Tanrıkulu, Onursal Adıgüzel, CHP PM Üyeleri Kadir Gökmen Ögüt, Berhan Simsek'in katılımıyla açılısı yapıldı.
Akşam

Tedbirlerin Olumlu Etkileri Piyasaya Yansımaya Başladı 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, agˆustosta do¨viz kurunda makroekonomik temellerle bagˆdas¸mayan speku¨latif ataklar yas¸andığını hatırlatarak, finansal piyasalarda go¨zlenen bu dalgalanmaları azaltmak, likidite sıkıs¸ıklıgˆını gidermek, finansal istikrarı desteklemek ve piyasaların etkin is¸leyis¸ini sağlamak amacıyla Tu¨rk Lirası ve do¨viz likiditesine yo¨nelik gerekli tedbirlerin alındığını, bu tedbirlerin finansal piyasalar u¨zerindeki olumlu etkilerinin go¨ru¨lmeye bas¸landığını vurguladı.
Akşam

Yok Satıyorlar 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen ayın son gününde otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta ÖTV ve KDV indirimi kararı aldıklarını duyurmuş, bu karar da 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe girmişti. Vergi avantajı 31 Aralık'a kadar sürecek. Piyasayı canlandırmaya yönelik bu kritik adım, çok kısa sürede meyvesini verdi. Bunun en net göstergesi de oto satışları. Otodaki vergi indirimini hatırlayalım. 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve vergisiz fiyatı 70 bin liranın altındaki otomobillere uygulanan yüzde 45'lik ÖTV, yüzde 30'a ve yine 1600 cc altı ve vergisiz fiyatı 70 bin lira ile 120 bin lira aralığında olan otomobillere uygulanan yüzde 50 oranındaki ÖTV de yüzde 35'e çekilmişti. Ayrıca ticari araçlarda yüzde 18 KDV yüzde 1'e indirilmişti.
Posta

Gurbetçilere Özel Gayrimenkul Fuarı 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle, Demirören Medya ve İstexpo ortaklığında 8-10 Şubat 2019 tarihlerinde Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenecek olan 'Evim Türkiye Gayrimenkul Fuarı ile ilgili olarak çalışmalar başladı. Demirören Medya Gazeteler Reklam Grup Başkanı Gürcan Korkmaz, Hürriyet Gazetesi Reklam Başkan Yardımcısı Aykut Şahin ve İstexpo Genel Müdürü İsmail Sezen, Köln, Düsseldorf ve Essen Başkonsolosluklarını ziyaret etti ve fuarı anlattı. Hem sektörün hem de Almanya'daki vatandaşların bu fuara ihtiyacı olduğunu belirten Başkonsoloslar, destek sözü verdi.
Posta

Vergiye Sadece Ayar Mükellefe Analiz 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vergide sadeleşme müjdesi verdi ve Katma Değer Vergisi (KDV) iadesinde yeni bir sisteme geçileceğini açıkladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçesini sunan Albayrak, ağustosta döviz kurunda spekülatif ataklar yaşandığım, finansal piyasalarda gözlenen bu dalgalanmaları azaltmak, likidite sıkışıklığını gidermek, finansal istikran desteklemek ve piyasaların etkin işleyişini sağlamak.
Milliyet

SPOR 
Haydi Aslanım 
Galatasaray, Süper Lig'in 13. haftasında bugün sahasında Atiker Konyaspor'u konuk edecek. Sarı-Kırmızılı ekipte; Donk, Ndiaye ve Rodrigues cezalı. Belhanda, Sinan Gümüş ve Emre Akbaba'nın ise sakatlığı sürüyor. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, bu kadar eksiğin olduğu ortamda, golcüsü Eren Derdiyok'a sarıldı. Dün yapılan taktik idmanında Derdiyok ile özel bir görüşme yapan Terim, "Türk Telekom'da yine 50 bin taraftar olacak. Atacağın her gol çok önemli. Sana çok güveniyorum. Göster kendini" dedi. Hocasının moral konuşması Eren Derdiyok'u mutlu etti. Tecrübeli futbolcu Terim'e "Bu güveni boşa çıkarmam. Elimden gelenin en iyisini yapacağım" cevabını verdi. Terim takım toplantısında ise futbolcularına "Taraftarın önünde yeniden kenetlenme zamanı. Tek hedef galibiyet" dedi.
Posta

Obradovic'in Heykeli Dikilsin 
Zeljko Obradovic, eski Başkan Aziz Yıldırım'ın çabası ile 2013'te Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı'na başantenör olarak gelmişti. Sırp teknik adam, Türkiye'ye basketbolu sevdirdi, Fenerbahçe taraftarının gönlünü fethetti. Taraftarlar çok sevdikleri Lefter Küçükandonyadis ve Alex de Souza'nın heykelinin bulunduğu Yoğurtçu Parkı'na Obradovic'in heykelinin dikilmesi için seferberlik başlattı. Taraftarlar sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Başkan Ali Koç'a mesaj yağdırdılar. THY Avrupa Ligi'nde Darüşşafaka galibiyetiyle Sarı- Lacivertli ekibin başında 388 maçta 300. galibiyetini alan Obradovic için paylaşımlar da dikkat çekiyor. Kimi Yoğurtçu Parkı'nın isminin Obradovic olması gerektiğini, kimi heykelin Ataşehir'deki salonun önüme dikilmesini istedi. Kimi de salona Obradovic isminin yakıştığını söyledi. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.
Posta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme